
© Надежда Чипева, Капитал
Повече правомощия на ректорите, квота за млади преподаватели в органите за академично самоуправление и участие на външни заинтересовани страни в академичните съвети на университетите. Това са част от идеите на образователното министерство за промяна на управлението на висшите учебни заведения, които се очаква да бъдат представени до края на месеца.
В същото време министерството възнамерява да предложи държавата да регулира приема и в частните университети, като това ще доведе до намаляване на предварително планираните места, обяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев днес. За следващата академична година ще бъде допълнително намален и приемът в професионални направления в държавните университети, в които остават незаети места или няма търсене на пазара на труда.
Ректорите с договор с министъра
Образователното министерство ще предложи промени в Закона за висшето образование, според които ректорите на университетите, които ще продължат да се избират от общите събрания на висшите учебни заведения, ще трябва да подписват публични договори за управление с министъра. Целта според Красимир Вълчев е не министърът да се меси в академичната автономия, а ректорите да бъдат по-отговорни към широките обществени интереси.
В тези договори ще бъде регламентирано задължение да се увеличава приемът на студенти в специалности с по-висока оценка или с очакван недостиг на пазара на труда. В момента държавата дава повече пари за прием в приоритетни специалности, но университетите ги разпределят и по други направления. Очаква се ректорите да получат повече правомощия, в т.ч. да могат сами да преразпределят щатни бройки в университетите.
С мотив, че младите преподаватели ще останат най-дълго във висшите учебни заведения, се предвижда да има специална квота за тях във всички органи на академичното самоуправление. Според министър Вълчев техните заплати трябва да бъдат увеличени, тъй като са по-ниски от учителските.
Външни заинтересовани страни ще бъдат вкарани в академичните съвети на университетите, като ще имат право на съвещателен глас, предвиждат още готвените промени. Сред тях ще бъдат и представители на общините.
Приемът на студенти още ще намалява
Държавата предлага законови поправки, с които на практика ще бъде намален приемът в частните университети. Промените предвиждат за всяка следващата академична година вузовете да могат да искат разкриване на до 15-20% повече места от заетите през предходната.
Тази година обявените за прием места в частните университети са 14 335, а реализираният прием към момента е 6778, или около 47%. Ако поправките в закона бъдат приети до 30 април с.г., приемът в частните вузове ще бъде намален с около 40%.
Според министър Красимир Вълчев правителството ще продължи да намалява приема и в някои неприоритетни направления в държавните университети. Сред тях са "Икономика", "Администрация и управление", "Туризъм", "Психология", "Право" и др.
И тази година висшите учебни заведения обявиха допълнителен прием след трето класиране. Очакваният брой на завършващите средно образование т.г. бе 56 737 младежи, а държавата субсидира обучението на 45 781 студенти в 37 държавни университета.
Предвиждат се още промени в програмната акредитация на професионалните направления в университетите, сред които тя да се прави едновременно във всички вузове. Освен това да участват и образователни одитори.
4ort
Рейтинг: 1359 НеутралноБиблиотекарите на същото мнение ли са?
ЙЕИ
Рейтинг: 476 НеутралноИ с какво право ще се определя приемът в частен ВУЗ?
Който иска да си плаща да плаща.
Могат единствено да го оценят чрез рейтинговата система и да информират потребителите за това.
Но никакви държавни поръчки за частни ВУЗ-ове.
Въобще трябва да се премахне държавната поръчка, а да се създаде ФОНД за стипендии.
Чрез него да се регулира държавната помощ - отпускаш 15-17 000 стипендии и ги разпределяш в няколко класа според успехът от държавния изпит.
Вземаш данни от икономиката и администрацията за търсене на специалисти и разпределяш стипендиите по направления.
Има много юристи - няма стипендии в тази област, който иска да става щрист си поема обучението.
Има нужда от ИТ специализти - 5000 стипендии за такива, Има нужда от лекари - 1000 стипендии.
и стипендията се дава с договор за 10 години работа по специалността на територията на България(обратна връзка идва от НОИ). Искаш да емигрираш връщаш стипендията. Не искаш да работиш по специалността също.
boevbisser
Рейтинг: 2924 РазстроеноАбе този министър не изглежда глупав, но поредното предложение е ако не глупаво, то толкова скопено и направено така, че да се хареса на всички, че е сигурно, че до нищичко няма да доведе. Това не е реформа, не е и промяна, това е безсилие.
При завършващи 56 000 средно образование, от които поне 10 % отиват да учат в чужбина, как може да има 47 000 субсидирани места и да очакваш качество на продукта, контрол на разходите и пр.
Същото е като при здравеопазването - над 300 болници, всичките на хранилка в здравната каса, няма фалити, няма доктори и сестри, за сметка на това качеството на продукта е лошо.
Мъка.
4ort
Рейтинг: 1359 НеутралноДо коментар [#2] от "ЙЕИ":
Искаш да учиш плащаш/ вземаш кредит, ако нямаш пари/
Тогава имаш право да кажеш на преподавателя "Аз искам да ми преподаваш нещата така, че след като завърша да мога да се реализирам на пазара натруда, защото имам да връщам кредит"
Пък ако иска и в Занзибар да ходи да работи, за да може да си издължи кредита.
Да си мисли, дали ще завърши виШо и ще работи, като таксиметров шофьор или продавачка.
Изобщо, дали има смисъл да хвърля едни пари на вятъра.
Рим
Рейтинг: 1720 Неутрално"Държавата готви промени в управлението на университетите..."
ДЕМОКРАТИ ЗА СИЛНА БЪЛГАРИЯДържавата ли...? Значи върхушката на Герб...?
Няма да стане. Това са неграмотни и необразовани екземпляри. Не могат трима министри да сменят като хората, тръгнали да се занимават с университетите...
bat_plamen
Рейтинг: 4148 НеутралноКрайно време е това безумие в сферата висшето образование у нас да бъде спряна!Няма как да имаме над 50 ВУЗ-а, а населението на държавата е около/или под /7 милиона души и прием "на ангро"!Системата на БГ висше образование е тотално деградила и девалвирала!Понякога си мисля,че и магаре да запишат в наш ВУЗ стига да си плаща таксата редовно "ще изкласи"!
bat_plamen
Рейтинг: 4148 ЛюбопитноДо коментар [#1] от "4ort":
++++++++++++++++++++++++++++++++++
"Със зъби и нокти " ще се борят "библиотекарите" ,за да запазят статуквото!
happystory
Рейтинг: 264 НеутралноКое им дава право на тия мазни долни чиновници да се месят в частните вузове, че и да се опитват да им намалят приема????? Кога най-после ще се отървем от тия мазни комунисти не ми е ясно. До гуша и доида от вас.
Alex Prime
Рейтинг: 418 НеутралноЧета някои искат да стане като в САЩ, да се угробят младите с кредити за висше. Това е някакъв абсурд, добре, че партиите понякога, макар и рядко, имат повече акъл от форумните либертанианци.
m17
Рейтинг: 2463 НеутралноДо коментар [#5] от "Rim":
Кой ще управялва се решава на изборите, по-догодина ще са следвашите. До тогава управлява ГЕРБ според обещанията които е давала на предишните. И обещаваше увеличаване на учителските заплати и регулиране на безобразията в държавните ВУЗ'ове. И това прави.
Virginia
Рейтинг: 213 НеутралноА ако спре приема в Нов български - ще направи огромно добро за България.
m17
Рейтинг: 2463 НеутралноДо коментар [#9] от "Alex Prime":
Вие откъде мислите че идват парите за университетите - от извънземните ли ?. Идват от данъците на работещите и са спестени от вашата пенсия, заплати в държавната сфера, инфратруктура. И ако ще ги даваме тия пари, трябва да има смисъл. Аз не съм съгласен да финансирам образоваието на медици ( струва десетки хиляди на зовек на година) и после 90% да ходят да бачкат в Германия. Всеки си плаща, после да ходи където си иска.Пък ако поработи в България, може ние данъкплатците да му покрием заема.
cristo_n
Рейтинг: 470 НеутралноТова не са правилните промени! Най-важно е да се отнеме финансовата антономност на държавните университети, защото харчат обществени пари, а структурата им е феодална и съответно всичко здависи от феодала!
Рим
Рейтинг: 1720 НеутралноУправлява дръжки...! Тичат след събитията, гасят пожари и скандали ден след ден... Това прави Герб. Какви реформи направиха до сега...? ДЕМОКРАТИ ЗА СИЛНА БЪЛГАРИЯ
cristo_n
Рейтинг: 470 Неутралноkokoto2
Рейтинг: 454 НеутралноАми просто някак си не е редно данъкоплатеца да плаща на някой да учи, за да го лекува след 6 години, а след това той да си вземе шапката и да иде да лекува германците. Според мен трябва първо да платиш данък общ доход равен на вложените от държавата в теб пари и след това, ако си решил да ходиш да бачкаш в чужбина. Пишете грамотно на кирилица! Shift + ь = ѝ
1984
Рейтинг: 581 НеутралноНора от брадъра е завършила СУ. Представете си и магаре да влезе ще завърши.
BG e мини империя на злото.AzDebil
Рейтинг: 1732 ЛюбопитноТвърде минималистично!
Драстично да се намалят бройките на разни социолози, политолози, европеисти, ПЕДАГОЖКИ! До бутиково ниво. Защо да издържаме на наш гръб цялата тази либерастваща пасмина?
Драстично намаляване на държавните университети до ТРИ. Това е реалното качество.
Да се въведе ПРАГ по успех от матурата. Който НЯМА 4.00 , ДА НЯМА достъп. И без това ако влезе там с тройка нищо няма да излезе от него.
Драстично намаляване на всички бройки И драстично увеличаване на издръжката на малкото студенти. Така университетите ще разполагат с ресурс за качествено обучение!
Иначе евтиното винаги излиза по-скъпо...
Задължително обвързване на университетите с изследвания свързани с индустриалното раразвитие, отбраната и сигурността като цяло. Като условие за финансиране.
Задължение за университетите да да включват тази ПРОЕКТНА проблематика в обучението, упражненията, курсовите и дипломни разработки на студентите. За да могат веднага след университета да бъдат привличани активно в тези направления.
И разбира се поддържам писаното от другите форумци за кредитиране, стипендии и Задължителна релизация тук на място. Ако не - да си платят неустойка в поне петорен размер.
Още - соросовият помиярник НБУ не да се затвори, а да се разпурдушини!
!
patilanskomeze
Рейтинг: 316 НеутралноДо коментар [#6] от "bat_plamen":
47 седем са вузовете в БГ, но иначе сте прав, че критериите са за никъде.
И все пак мисля че трябва не да се свива капацитета, а да се запълва с чужденци от братски пост-соц страни с още по-криво висше образование, като Украйна, Молдова, Грузия, Армения, Македония, Босна, Албания, Черна Гора, и провинциална Русия; както и всякакви азиати и африканци--днес е студент от Нигерия, а утре ще е връзка между София и Лагос когато се подписват договори за примерно строежи там...
А тези чужденци, тъй-като ще плащат във валута, ще си настояват за съответното качество...
popovski31
Рейтинг: 1268 ЛюбопитноДоста съм се "ровил" в образованието и съм сигурен, че тези промени няма да доведат до нищо.
Аз, доколкото знам, частните университети също получават субсидия за всеки студент.
Та да задам аз въпрос, защо, след като си излязъл на свободния пазар( доколкото може да се говори за пазар в образованието), получаваш пари от държавата?!
pyn
Рейтинг: 463 НеутралноОт коментарите по-горе, пък и въобще в тоз форум, мисля, че известните 80% са силно занижени, силно ...
Полковник за европейско развитие на България
Рейтинг: 1571 НеутралноРекторите трябва да сключват договор лично с г-н Борисов, защото той заделя от спестяванията на ГЕРБ за да издържа държавните университети. Да му бъдат благодарни и да целуват ръка.
Ние сме в държавата и държавата е в нас! Ние събираме бюджета и го раздаваме помежду си.AzDebil
Рейтинг: 1732 ВеселоДо коментар [#22] от "Полковник за европейско развитие на България":
:) :) :)
+
!
vesela
Рейтинг: 271 НеутралноДо коментар [#20] от "popovski31":
veselaЧастните университети НЕ ПОЛУЧАВАТ субсидия от държавата. Проблемът не е там. Той е в многото държавни университети, които получават субсидия. И в това, че заради ниското заплащане, няма никаква конкуренция в приемането на млади преподаватели. Ако този проблем не се преодолее, няма шанс за висшето образование. Цяла генерация опитни преподаватели излязоха по обективни причини от ВО. Новата смяна, заради ниското заплащане е повече от отчайваща. Добре е това да се осъзнае от управляващите.
Петър
Рейтинг: 213 ГневноСитуацията с непопълнените места в държавните ВУЗ-ове не е проблем, а следствие от загниващите от корупция и некадърно управление държавни институции, политики, системи и т.н., които прогонват свестните младежи да не са студенти в България, а студенти навън.
Закривайте я тая държава!
m17
Рейтинг: 2463 НеутралноДо коментар [#20] от "popovski31":
Никакви субсидии не получават частните университети, нито принцип, нито за студенти, нищичко, всияките си разходи покриват с парите от студентските такси. Ис една такса от 1300лв на семестър ( НБУ, информатика) плашат режийни, заплати, строят сгради, всичко. А единия ТУ взима държавната субсидия, после взима по 300лв на семестър на човек, не плашат наем и не сторят сгради от тези пари и вечно мрънкат че не им стигали парите.
AzDebil
Рейтинг: 1732 ЛюбопитноДо коментар [#26] от "m17":
Ах, колко мило. . . . горкичките НБУ. . . . сиротинки. . .
:)
Няма как да сравняваш разходите за машини, апарати, елктроника, софтуер на ТУ за създаване на "железа" и Разходите за логорействащи гурута на либерастващия хипстъризъм на джендърството в НБУ.
Да не говорим, че НБУ не се издържа изобщо само и единствено от такси. В тях се инвестира от клана на Сорос и не само от него. Богданов от ДС си разбираше от работата... НБУ си изпълнява много успешно предназначението, за което се инвестира. Само че интересът е чужд.
!
Роси
Рейтинг: 7290 НеутралноЩе откриват топлата вода, вместо да видят, как е в университетите по света.
Darth Plagueis
Рейтинг: 1389 НеутралноКвоти, централизация, държавно определяне на бройките в частните университети.
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКТия били десни. А коментиращите олигофрени отдолу даже реват за още комунизъм. Десняци...
Fred
Рейтинг: 1087 НеутралноДо коментар [#18] от "AzDebil":
Юда се продаде за 30 сребърника, ДБ за 8 районни кмета.++++++++++++++
Fred
Рейтинг: 1087 НеутралноПроблемът не в субсидията а в КАЧЕСТВОТО.
Което няма как да е високо когато на практика всеки завършил влиза а изследванията на PISA категорично показват каква КАТАСТРОФА в момента е средното ни образование, повече от половината ФУНКЦИОНАЛНО НЕГРАМОТНИ. Те не разбират прочетеното и то на ниво средно образование а ние да правим от тях инженери и лекари, пълен абсурд.
Изхода е КАТЕГОРИЧНО намаляване на приема така че за висше образование да кандидатстват и влизат хора САМО хора с някакви минимално необходими качества а не всякакъв боклук. Според моите виждания на БГ и са необходими висшисти не повече от 20% от завършилите. За тази цел се определя лимит и той важи и за частните университети, иначе те ще се явят дупка през която изтича всякакъв опит за реформа.
За същата цел и въвеждане на минимален допустим бал от матурата, също връщането на приемните изпити. Провеждани на държавно ниво за да се избегне заинтересоваността на университетите да приемат всякакъв боклук. Държавни кандидат студентски изпити по съответните предмети, единни изисквания и после според бала избират къде да следват.
Следващата стъпка е определяне на БРОЯТ ПО СПЕЦИАЛНОСТИТЕ. БИЗНЕСЪТ в сътрудничество с държавата да дава ежегодна заявка и перспективна за 5 години напред и тя да важи за ВСИЧКИ ВУЗ, независимо дали са частни или държавни. Частника като иска да обучава в толкова "дефицитната" специалност "мениджър на водопад" да отива да го прави в Англия, на България това не е необходимо.
Освен на входа качеството да се следи и на ИЗХОДА. За целта освен дипломата да се въведе и ПРОФЕСИОНАЛЕН СЕРТИФИКАТ. И той да се дава от професионалните асоциации не от университетите. Току що дипломираният специалист държи изпит пред професионалисти от бранша и ако успее получава сертификат и правото да работи. Нещо като майсторското свидетелство давано едно време. Броят сертификати да е според заявките за работни места и обвързано с задължението да работи определен срок.
Бизнеса е най-заинтересован да не пуска боклук му съсипва производството. Тогава автоматично и ВУЗ-овете ще се замислят върху качеството на учебните си програми, и студентите няма да гледат да закърпят някак си тройката защото диплома има но няма да има сертификат и правото да работи по нея.
Юда се продаде за 30 сребърника, ДБ за 8 районни кмета.
Fred
Рейтинг: 1087 НеутралноИ още нещо, ежегодна оценка на университетите но давана от БИЗНЕСА и професионалните асоциации. Те са хората които имат най-точната представа за качеството на кадрите които получават и са най-заинтересовани то да е високо.
Юда се продаде за 30 сребърника, ДБ за 8 районни кмета.himler
Рейтинг: 522 НеутралноИ какви са тези промени? Как може да оставят по една шайка бандити да се разпореждат с финансите във вузовете? В инженербите вузове, а и не само там има "празни" катедро о факултети! Там е пълно с професори, които управляват вузовете, а нямат студенти и само смучат ит заплатите на реално работещите - ХТМУ, МГУ, УАСГ, ВСУ Суходол, Транспортното, ТУ, дори и в СУ... Освен това има мафиотски вузове - Д.А. Ценов Свищов, Библиотекарския, Пернишкияи т.н.т. В ХТМУ например правят доктори по математика акумолаторджии, има професор по физика завършил ХТМУ с тройка на изпита по физика...
Но според министерството това си е в реда на нещата!
Ако искаме да направим истинска реформа, то трябва да се почне с това, че всички станали доктори след 2000 година фа минат на държавен изпит! Без тези над примерно 62 години (но ако не е минал се пенсионира на 65). Да нямат право хора на пенсионна възраст да заемат управленски позиции и освен това възнагражденията на ректорите и нацелия управленски персонал втв вузовете да са публични!
dnevnikar
Рейтинг: 3668 НеутралноUNITED EU UNION
Това би могло да се обоснове с хипотеза, че държавата е по-умна от образованието, от университетите и от всеки частен гражданин.
То би могло.
Ние не можем.
"Държавата готви промени в управлението на университетите и
намаляване на приема и в частните вузове"
today
Рейтинг: 733 НеутралноОбразованието в България за нищо не става и съответно нищо не струва, спокойно могат да закрият всички ВУЗ-ове.
Борбата с корупцията в България е като риболова по Discovery. Хващат ги, показват ги, и ги пускат!happystory
Рейтинг: 264 НеутралноДо коментар [#20] от "popovski31":
1во - това че държавата им дава субсидия е решение на държавата, а не на частните университети, аз не мисля че те са искали това.
2ро - субсидията се дава по много неправилен начин, което не води до нищо добро.
3ро - това че им дават субсидия не значи че имат право да се месят в техните решения и да им казват какво да правят, ако не са доволни от начина им на работа, никой не ги е карал да им дават суббсидия. Още малко ще ми кажат колко хора имам право да каня в собственият со дом.
джендър NATO generals
Рейтинг: 932 ЛюбопитноРабота ли е на държавата да регулира търговски дружества в образованието, здравеопазването, културата и тн? НЕ! Работа на държавата е смао да плаща, да покрива разходите. Да налива в кацата без дъно. Без знчение дали че частне вуз, частна болница и т.н. Нали гаридм частна собственост акто еманация на деморкаицята, ЕС, НАТО, джендерастията, либерастията! А деморкацията НЕ Е безпалтна. Какви са тия ограничения бе? Ако тряя-вдигайте данъци, но нямате правио да намаляте парите за честен частник. Честен частник е на пожизнена издръжка на на днъкоплатец!
Само от 2009 - 2012-та са "инвестирани" 8 милиарда евро във ВЕИ тролово производство на токlry46536968
Рейтинг: 8 НеутралноМного пари ще се спестят ако се слеят в един университет а не както е сегя с тая архайчна структура на системата за висше при която де факто факултети като лесотехническия, химически, архитектурен и т.н. са формирани като самостоятелни университети разполагащи със собстевен сграден фонд и администрация.
Fred
Рейтинг: 1087 НеутралноНе е така, факта че наши инженери и лекари спокойно се реализират в чужбина го доказва. Но е факт, че има и много боклук, особено в лаладжийските специалности и безбройните нови уни-та открити за да печат дипломи. Но както мъдро е казал народът ни, не е луд този който изяжда зелника а този който го дава/позволява. Юда се продаде за 30 сребърника, ДБ за 8 районни кмета.
Fred
Рейтинг: 1087 НеутралноНищо няма да спестят, само ще се появи още една управленска структура НАД тези които работят. Началници които нищо не разбират от това което "управляват". Която ще лапа, пречи и съсипва направеното, също както БАН.
Не насочвате в правилна посока вниманието си, техническите вузове са от малкото /заедно с медицината/ които все още правят нещо полезно. Ако не вярвате на думите ми погледнете КАКВИ кадри си намират работа в чужбина. "Реформата" която предлагате ще съсипе и малкото останало работещо.
Ама предлагали го от чужбина... Да напомням ли, че от чужбина ни натискат и за "бежанците", и за "джендърите"? Ако има проблем и нещо трябва да се закрива това са новоизлюпените университетчета печатащи дипломи на конвейер за ненужни специалности, всичките за чиновници. Да ви прави впечатление, че никой от тях не обучава инженери и медици а бизнеса реве точно за такива? Юда се продаде за 30 сребърника, ДБ за 8 районни кмета.
Fred
Рейтинг: 1087 НеутралноДа ама не, ореваха света защо за държавните училища може а за частните не може, не било равноправие. И лоби си имат, ИПИ които измислиха системата "парите следват ученика" която СЪСИПА образованието ни, всичко се сведе до покупка/продажба на дипломи.
Юда се продаде за 30 сребърника, ДБ за 8 районни кмета.
Gretel
Рейтинг: 1090 НеутралноДо коментар [#31] от "Fred: Бойко Борисов-Ледоразбивача пред БСП":
Всеки има право на собствено мнение, но не и на собствени факти. (вероятно Б. М. Барух)"Държавни кандидат студентски изпити по съответните предмети, единни изисквания и после според бала избират къде да следват.
Следващата стъпка е определяне на БРОЯТ ПО СПЕЦИАЛНОСТИТЕ." ...
----
Вие описвате буква по буква системата на образование при социализма. А и с тези планове по-горе в статията за увеличаване на ролята и контрола на държавата във висшето образование, явно и правитеството е на сходна с Вас позиция. Т.е. капитализЪма не ви се нрави и ви е жал за централно-плановата икономика.
Доколкото разбирам стремежът е към "задължително висше образование" платено от българската държава с перспектива да захранва западно-европейските икономики с образован "боклук" (според Вашите думи).
mitko11
Рейтинг: 1841 ЛюбопитноДо коментар [#20] от "popovski31":
Да чукаш, преди да влезеш, е въпрос на възпитание.Да чукаш, след като си влязъл - е въпрос на възможности!Като работещ в частен университет казвам, ч частните университети НЕ ПОЛУЧАВАТ нито лев от държавата по отношение издръжката на студентите. Т.нар. "държавна поръчка" за частните университети не е свързана с финансиране, а с ограничение броя на приетите студенти. До юни на текущата година МОН спуска бройките за обучение в държавни и частни университети и ги контролира стриктно.
От 47 университета в България 32 са държавни. И там бройката студенти е раздута.
mitko11
Рейтинг: 1841 ВеселоДо коментар [#40] от "Fred: Бойко Борисов-Ледоразбивача пред БСП":
Да чукаш, преди да влезеш, е въпрос на възпитание.Да чукаш, след като си влязъл - е въпрос на възможности!"Бизнеса" да финансира обучение на инженери и медици, а не да чака наготово. Говоря за стипендии, финансиране на обучение и разработки, изграждане на лаборатории, целево финансиране по конкретни учебни планове, назначаване на работа на подбрани студенти след 2-ри курс и т.н.......
grajdanin1
Рейтинг: 623 НеутралноДо коментар [#26] от "m17":
"Ис една такса от 1300лв на семестър ( НБУ, информатика) плашат режийни, заплати, строят сгради, всичко."
Е, разсмяхте ме! Според световните стандарти един преподавател се пада на 12 -15 студента (в естествените науки и по-малко, но хайде). От това следва, че в най-най добрия случай на един преподавател се падат 39 000 лв. Заплатата му преди данъци и други одръжки е поне 25 000 лв. И какво остава - под 1000 лв. на студент, които отиват за издръжка и разходи на администрация, ток, вода, данък сгради, оборудване , научни изследвания, текущи ремонти и ред други. Това просто няма как да стане. Или получават пари от друго място (май всички знаем откъде) или нивото на обучение страда.
m17
Рейтинг: 2463 НеутралноДо коментар [#44] от "mitko11":
Става, обаче тогава да намалят данъците на съответната фирма с тези разходи. Щото не става веднъж да финаисираш жалкото съществувание на феодалните старчета и после да финансираш образованието на необходимите ти кадри.
m17
Рейтинг: 2463 НеутралноДо коментар [#45] от "grajdanin1":
Ами може да се смеете но това са фактите. Споменатите такси са лесно проверим факт, бройките студенти също ( и са далеч по високи от споменатите от вас и в ТУ и в НБУ), отчетите на НБУ са публични. И междо другото, таксата е ниска защото преподават същите тюфлеци от държавните вузове - много от преподавателите работят на няколко места или ги сменят често. В качествените места като Американския и таксите са доста по различни.
grajdanin1
Рейтинг: 623 НеутралноДо коментар [#47] от "m17":
"И междо другото, таксата е ниска защото преподават същите тюфлеци от държавните вузове - много от преподавателите работят на няколко места или ги сменят често. В качествените места като Американския и таксите са доста по различни."
Т.е. стигаме до това, което и аз казвам - ниски такси за сметка на качеството. И хитрини - заплатата си преподавателите получават от държавни вузиве, а в НБУ им плащат само хонорар. Ами ако образованието стане изцяло частно и платено , както някои предлагат (и вие ругаете ТУ)- тогава какво ще прави НБУ - откъде ще взима преподаватели. В САЩ таксите за инженерни вузиве започват от 50000 долара. на година (само на един университет , доста неизвестен беше малко над 30 К - преди година това намерих). Освен това те получават много дарения от бизнеса. Е, няма как с 30 пъти по-малко пари да получиш същото образование. Това важи и за българските държавни вузове. Може да се спести малко от заплати, но останалото - консумативи, лаборатории, сгради си е същото. Люботитно ми е колко са таксите в Американския университет?
m17
Рейтинг: 2463 НеутралноДо коментар [#48] от "grajdanin1":
В България се дават достатъчно пари за образование, проблема е че те се харчат крайно неефективно. ТУ държи цели специалности с по 10'тина студенти за да не уволни древните мумии. И понеже мумиите са готови да работят за жълти стотинки( допълват си пенсията и си осмислят живота), заплатите са ниски и няма по-млади преподаватели. И този модел за съжаление се повтаря и в частните вузове.
happystory
Рейтинг: 264 НеутралноДо коментар [#41] от "Fred: Бойко Борисов-Ледоразбивача пред БСП":
"парите следват ученика"
Вмомента не е така обаче, защото парите се дават на училищата, а не на родителите. Тоест стимула който училищата имат е да увеличават броиката си, и не и пука за качеството защото така или иначе ще си получат парите. Ако парите се даваха да родителите, тогава щеше да бъде различно. Тогава се създава конкуренция за качество, сега такава няма.
jonson
Рейтинг: 367 НеутралноКоличеството работа, която изобщо има в обществото не изисква повече от 20% висшисти. Всичко оттам нагоре е глупаво разхищение на пари и объркване живота на хората. Погледнете само в произволно избран Call Center. Цялата хуманитарна общност отговаря на тъпи телефонни обаждания, използвайки единствено и само елементарни езикови познания. Може ли някой да ми обясни защо сме плащали образованието на всички тях? Производството издъхва за квалифицирани средни кадри, ние произвеждаме серийно икономисти, европеисти и прочие непонятни хуманитарии. Много вожд, малко индианец. Когато ми се изтъпанчи някой по телевизията и почне да ми разправя как единствено образованието (естествено висше) е залог за развитието, ми идва да метна нещо по телевизора. Като си образовал 20 социолози, но нямаш и един стругар как точно си го представяте това развитие? Хората са различни, има такива, за които интелектуалния труд е тяхната същност, но има и такива, които са добри в ръцете. Като ги тикате във всякакви отвлечени специалности, ги обричате на нереализация в живота и изразходвате напусто и без това намаляващия човешки ресурс.