
© Цветелина Белутова, Капитал
Йорданка Фандъкова
Кметът на София Йорданка Фандъкова е издействала гратисен период за въвеждането на винетна такса за преминаване по Северната скоростна тангента на София и води преговори тя да бъде отменена. Това се разбира от съобщение на Фандъкова във "Фейсбук".
"Тази сутрин разговарях отново с ръководството на Агенция пътна инфраструктура и очаквам още на 2 януари с АПИ да постигнем споразумение за изключване на Северна скоростна тангента от списъка на пътищата, за които е нужна винетка. До окончателното решение се въвежда гратисен период за преминаването без винетка по тангентата на леки автомобили", написа кметът.
Тя изразява убеденост, е заедно с пътната агенция ще бъде намерен законен начин за промяна в полза на софиянци.
Фандйкова напомня, че Северна скоростна тангента е изключително важна за извеждане на трафика от центъра на града, в това число и на тежкотоварните автомобили, а така намаляват задръстанията в града и се подобрява качеството на въздуха в София.
Преди ден стана известно, че Северната тангента става част от т. нар. магистрала "Европа", свързваща София с граничния пункт Калотина и затова поне през януари, докато се търси решение, за преминаването по отсечката ще се изисква винетка. БСП пък използва случая да обяви протести заради новото плащане и така да започне годината, в която в страната предстоят местни избори.