
© Reuters
България е на 77-о място от 180 държави по индекс за възприятие на корупцията за 2018 г. С индекс от 42 точки страната ни е непосредствено малко над Суринам и Тунис, а до България се нареждат Буркина Фасо и Гана. За последните 7 години има практически застой в борбата с корупцията и индексът почти не е помръднал спрямо 2012 г., когато е бил 41 пункта.
Това са основните изводи от Индекса за възприятие на корупцията за 2018 г., представен днес от асоциация "Прозрачност без граници" – българското представителство на международната организация за борба с корупцията Transparency International.
Индексът не е просто показател за брой дадени и получени подкупи, той отразява възприятията за корупцията в цялост - корупционното явление в неговата пъстрота и разнообразие, уточниха от организацията. В индекса се включват също способността на държавата да налага прозрачност и отчетност, ефективното съдебно преследване, защитата на разобличаващите корупция, на журналистите, несъразмерната административна тежест, степента на овладяване на държавата, административните услуги и др.
България устойчиво е на опашката на Европейския съюз. В последните 10 години само веднъж страната не е била на последно място – през 2012 г., когато Гърция изпадна в тежка криза и стана извънсистемен играч, посочиха от организацията. Сега Гърция има преднина с 3 точки. В сравнение с Югоизточна Европа средният индекс е 41 пункта, като след България за този район са Турция с 41 пункта, Сърбия – с 39, Босна и Херцеговина – с 38.
Тук не става въпрос просто за неправене на реформи, а за установена система от обществени и икономически отношения, която система генерира този резултат, посочи председателят на управителния съвет на организацията и политолог Огнян Минчев. Ние нямаме управление на правова държава, имаме повърхностна, номинална институционална държавност, посочи той. Отбеляза, че става дума за реални процеси на заобикаляне на институциите. А страната не се променя в резултат от законови промени, а под повърхността.
"Говорим за неинституционален, неюридически процес на възпроизвеждане на статуквото, за икономика зад сцената, за правосъдни институции, чиито представители функционират само номинално законно, а де факто често заобикалящи закона. Държавата функционира под правилата, под институциите, под законите", отбеляза Минчев. И заяви, че става дума за "де факто олигархична структура на концентрация на властта зад формалното й разделение и институционално устройство".
PisnaMi
Рейтинг: 1797 Разстроено"възприятие на корупция"
Боко сега да излезе и да ни обясни колко са погрешни възприятията ни.
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2205 НеутралноБългария устойчиво е на опашката на Европейския съюз. В последните 10 години само веднъж страната не е била на последно място
Libertarianism is just anarchy for rich people__________
Мадуро е тиранин ама Баце е вероатлантик!
Димитър Давидков
Рейтинг: 8 НеутралноАйде пак почнахме с тоя индекс да сравняваме круши и ябълки и да водим политически кампании.
Индекса може да се преименува на "Ако съм беден, значи корупцията е виновна" 2018 и ще е по-верен. Или "индекс на щастието 2".
Hepo
Рейтинг: 1791 НеутралноТолкова години непосилни усилия на управляващите и сме допуснали конкурент в класацията . Срамота
SHADOWS of SOFIAEU Fighter
Рейтинг: 738 НеутралноТам е също по интелектуално ниво и хигиена.!
xm...
Рейтинг: 3411 ВеселоМдам, ма Гана е сила, не е лесно да я откъснем.
Пробвахме с Гинчето да надцакаме Гана, ма пустите популизи и тъпият мат'рял развалиха убавата схема и ей го, на' - само 77 място!
Clint_Eastwood
Рейтинг: 821 ЛюбопитноАко вземем предвид пословичното българско черногледство, този индекс не е кой знае колко показателен, защото наистина са питали разни хора дали възприемат България като корумпирана или не.
Като епидемиолози по инфекциозни болести и учени в областта на общественото здраве имаме сериозни опасения относно вредното въздействие върху физическото и психическото здраве на населението, в резултат на преобладаващите политики наложени във връзка с COVID-19: https://gbdeclaration.org/great-barrington-declaration-bulgarian/Ето личен пример - ако мен ме питат, ще отговоря с "да", защото гледам новини и знам, че на най-високо ниво нещата са плачевни. Същеврменно никога не са ми искали, нито съм давал подкуп. Т.е. ако изхождаме от личния ми опит, България би била напълно свободна от корупция.
Кое сега е меродавното?
АзКлавдия
Рейтинг: 914 НеутралноПотърсих подробното изследване на страницата на Огнян Минчевото нпо, но там го няма.
Доброто е заразноИскам да сравня методологията, по която се прави изследването в България, Буркина Фасо и Белгия.
Искам да видя анкетите, обхвата, периода, метода и доверителния интервал.
Защото подозирам, че отново ни вземат за канарчета, както стана с Репортери без граници, според чието изследване свободата на словото е на същото ниво като на островни държави с един Тв канал, който излъчва по няколко часа на ден.
svoboden
Рейтинг: 1587 НеутралноА нещо да ни кажете за сибственика на “Прозрачност без граници”, който уж измерва “възприятия” :)
А нещо да ни кажете за скандалите околко “Трансперанси интернешанъл” свързани с корупция и обвинения в изпълнение на поръчки!?
MORTAR
Рейтинг: 221 НеутралноДо коментар [#3] от "Димитър Давидков":
Свободен архитект, урбанист и еколог!По скоро Индекс на нещастието
niakoi_si
Рейтинг: 648 НеутралноВъзприятията на Ганьо за корупцията... Смях.
Възприятията на Ганьо за корупцията са изострени, защото самия Ганьо се ползва всекидневно от корупцията.
Т.е. Ганьо много мрази корумпираните, ама когато другите са корумпирани. Но при възможност самия той ползва същата тая мразена корупция с охота.
Така, че Ганьо да не циври против корупцията, за да има корпция, някой трябва да вземе, но и НЯКОЙ ТРЯБВА ДА МУ ДАДЕ!
fio41315648
Рейтинг: 288 ВеселоДано Гана и Буркина Фасо,не се обидят, че са се оказали до нас.
MORTAR
Рейтинг: 221 ВеселоСроред мен това си е цигански манталитет, да се изкарваш по-зле отколкото си. Ей, така - за всеки случай - може пък някой от съчувствие да ти даде пари.
Свободен архитект, урбанист и еколог!Hepo
Рейтинг: 1791 НеутралноДо коментар [#8] от "АзКлавдия":
SHADOWS of SOFIAИ каква е разликата. Това е само едно изследване с тяхна си методика. Други ще направят друго с по-различни резултати! Но защо толкова се вълнуваш?Да не би да не допускаш , че има хора които имат различно усещане от твоето.
karabastun
Рейтинг: 8640 ЛюбопитноА Северна Корея е най-корумпираната държава?
[email protected]karabastun
Рейтинг: 8640 Любопитноhttp://transparency.bg/wp-content/uploads/2019/01/Facebook-_-Instagram-EN-2_REGIO1.jpg
[email protected]lpi31580057
Рейтинг: 354 Неутрално"България е до Буркина Фасо и Гана по индекс за възприятие на корупцията"
Е, а честито
karabastun
Рейтинг: 8640 ЛюбопитноА Гренландия се е изгубила...............
[email protected]xm...
Рейтинг: 3411 НеутралноГренландия все още си е към Дания, въпреки разширената автономия.
doroteus
Рейтинг: 908 НеутралноОгнян Минчев да не би да се е явил на прослушване и да е бил приет в ХОРА на Президентството със солисти от Позитано и от "Дай България "! Само по УСЕЩАНЕ ,разбира се ! Интервюирани ли са екземпляри като Нинова , Баневи , Гергов , Черепа , Прокопиев , Радосвет Радев , Руменовците , Гоце и синът му , Кирчо Добрев и сестричката му ....... Хайде стига съм изброявал , че може някой да се обиди , че не съм го споменал !
MORTAR
Рейтинг: 221 ВеселоИталия е с 53 точки, Унгария е с 64 - 30 места по назад. Дори зад Румъния с 61.
Свободен архитект, урбанист и еколог!xm...
Рейтинг: 3411 НеутралноДо коментар [#7] от "clint_eastwood":
Те затова са сложили критерия "усещане за корумпираност", а не директно и просто и единствено подкупите. Напримет така се обхваща и непотизма, прословутата шуробаджанащина, и разните "схеми", и силовия подход и недосегаемостта на определени фигури и структури ...
АзКлавдия
Рейтинг: 914 НеутралноДо коментар [#14] от "КА2":
Доброто е заразноНикак не се "вълнувам", просто това е единственото изследване за ниво на корупция, което се прави. И разбира се, че има значение как.
Когато става въпрос за мен, няма възприятия. Има преживявания.
Истината е, че от над 15 години имам собствена фирма, шофирам от над 20, разрешавам всякакви казуси с общински и т.н. власти, и нито веднъж не съм плащала подкуп в живота си. Плащала съм глоби, актове и санкции, но рушвети - не.
Може да съм единственият човек в държавата, който може да го каже, знам ли.
П. П. Като казвам, че не съм плащала рушвети, това значи, че не съм и предлагала да платя, а не че попадам все на ангели в администрацията. Не ги знам дали са, или не.
Мизийски
Рейтинг: 736 НеутралноПротиворечието на турбо-либералите - посочвате това сравнение, защото България е до страни с долно качество . Това не е ли срещу лъжливеите ви възгледи, че всики сме били еднакво равни, умни и красиви? Тогава какъв е проблемът да сме до тях след като те са светлина? Бу-ха-ха! Либералната шизофрения карай няма,
Спаси, Господи, Твоите чеда и благослови наследството си, като даряваш на православния български народ победа над враговете му и го запазваш с Твоя кръст. ☦MORTAR
Рейтинг: 221 ВеселоСеверна Корея е с 178 точки. Там където няма частен бизнес, има тотален контрол, а думата на вожда е закон!!?
Свободен архитект, урбанист и еколог!Егати усещанията имали тия нагли севернокорейци. Може би е време Ким да ги подложи на лечебен глад отново.
DS
Рейтинг: 578 НеутралноДо коментар [#7] от "clint_eastwood":
Както „Дневник” се бори с БСП, така „Работническо дело” не се е борило с капитализма"Не бих го написал по добре от Вас................
karabastun
Рейтинг: 8640 ВеселоДо коментар [#22] от "xm...":
[email protected]Те това ''усещане '' стана много як измервателен метод !!! :)
Моа Преател Тайпи
Рейтинг: 8 НеутралноЕ па как ше намериш? Ти си назначена от квазимафиотската организация ГЕРБ за форумен трол из нета... Е, на ти:
Corruption Perceptions Index 2018
https://www.transparency.org/cpi2018
The full data set
https://www.transparency.org/files/content/pages/2018_CPI_FullResults.zip
Methodology
https://www.transparency.org/files/content/pages/2018_CPI_Methodology.zip яж бахур
MORTAR
Рейтинг: 221 НеутралноДо коментар [#28] от "Моа Преател Тайпи":
Свободен архитект, урбанист и еколог!Изследването го пуснаха преди 30 мин.
Преди това имаше само обява че ще го публикуват.
Такава им е ПР стратегията. Първо пускат бонбонки на отбрани журналисти и медии, да подгреят публиката.
ppopov_67
Рейтинг: 744 НеутралноПо възприятие - ОК, но по реалната корупция сме сигурно и след Сомалия.
realguru
Рейтинг: 2619 НеутралноДоста безсмислен индекс, щото па по благосъстояние не сме до тях. :)
Ще върнем България в Европа
Рейтинг: 1906 НеутралноДо коментар [#1] от "PisnaMi":
Защо Борисов трябва да обяснява, след като има предварително заявили се свежи капацитети в борбата с корупцията?
Остават 24 часа до обявяването на разкритията на Йончева.
Да видим дали в тях ще има само усещания и размити общи констатации, или конкретни факти подкрепени с документи и свидетелски показания.
realguru
Рейтинг: 2619 НеутралноВиж сега, едно време срещу правителството на Костов течеше същата информационна война. Че били корумпирани. На един министър (Александър Божков - той почина лека му пръст) му бяха измислили прякор "мистър 10%". Ама после се оказа, че не е богат. И другите от кабинета на Костов не се оказаха кой знае колко богати. Сигурно са бъркали в кацата, ама не са се облажили чак па толкова.
Така че всичките тея приказки за корупция са доста силно преувеличени според мен. Като няма срещу какво да крещим дай да вием срещу корупцията п опринцип, ама без конкретика.
Така че филмът с корупцията не е от вчера. Но моля тоя път дайте конкретни сигнали.
penetrating
Рейтинг: 5734 Неутрално(Саркастично) В добра компания сме...
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertМоа Преател Тайпи
Рейтинг: 8 Неутралнобе олигофрен, ти верно ли си мислиш че съм отворил transparency.org баш га са публикували изследването??? бахти и тъпите комунаро-мандраджии-гербурунгелски тролове дет сте...
FIVE+ HOURS AGO
Transparency Int'l
Verified account @anticorruption
5h5 hours ago
🔴 OUT NOW! We analysed 180 countries to see how they scored in the fight against #corruption. Check out your country’s score now! #CPI2018 яж бахур
Voiko
Рейтинг: 1315 НеутралноКато се докаже такава корупция, тогава ще сме до Буркина Фасо и Гана. Засега няма такива доказателства, а само празни приказки. Всички подозираме, че има корупция, но това не е достатъчно.
royal_sperm
Рейтинг: 554 НеутралноОтдавна имам съмнения, че мнозинството от българите са негри
In real life it is always the anvil that breaks the hammer...” ― George OrwellПолковник за европейско развитие на България
Рейтинг: 1676 НеутралноКорупцията у нас е гръбнакът на държавата. Ако се премахне корупцията, ще изчезне и държавата.
Ние сме в държавата и държавата е в нас! Ние събираме бюджета и го раздаваме помежду си.Моа Преател Тайпи
Рейтинг: 8 Неутралнооли, повече точки означава по-чиста среда и по-напред в класирането. пък в таблицата "CPI change 2017-2018" ние сме турени на 133-то място яж бахур
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
АзКлавдия
Рейтинг: 914 ВеселоДо коментар [#28] от "Моа Преател Тайпи":
Доброто е заразноМного си умен, браво. Айде като прочетеш, да ми съобщиш колко фирми, колко физически лица са интервюирани, кога и с какъв метод. Щото в тия линкчета подобни неща няма.
Предварително благодаря.
selqnin
Рейтинг: 1436 НеутралноМоля всички да отчитат факта, че корупцията не е обществен феномен на 2-19-та година!
Ние, като общество и държава имаме този проблем от векове!
Същественият ни проблем е, че през 140-те години на Третата българска държава не сме направили на практика нищо за да стане субективното усещане за корупция по-ниско!!!
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото е на чужд език
zaki
Рейтинг: 430 НеутралноДо коментар [#20] от "doroteus":
Цццццц, негодници с негодници. Вместо да питат Вальо, събелотника лъжец, Шиши - образът в огледалото и Живко , завеждащия отдел "суджуци по герберски". Тия тримата имат нулево усещане за корупция, каеш?
donyon
Рейтинг: 661 ВеселоГана до Ганьо-логично...
svoboden
Рейтинг: 1587 НеутралноХайде стига. Всеки двама наркомани могат да регистрират Световен космически институт и ако определена фирма или служба им даде някой лев да направят класация в която да посочат САЩ или Кения или който друг си искат за първи или последен или каквото друго им кажат.
Това си е техен проблем, но ако ние започнем да обсъждаме “класацията” им и да се чудим защо България е на едно или друго място и какво трябва да направим става наш проблем.
АзКлавдия
Рейтинг: 914 НеутралноДо коментар [#43] от "Моа Преател Тайпи":
Доброто е заразноТи си рядко дисфункционален днес. Тези неща съм ги чела в различни формулировки през последните няколко години, та съм ги и превеждала насам и натам.
Прочети ми отново въпроса и недей писа глупости за тринайсетте източника.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Oniq S Koniq
Рейтинг: 221 ВеселоБългария достойно настигна Африка. Братята българи и африканци рамо до рамо
Omnis distaedere pecunia nunquam!Роси
Рейтинг: 7938 НеутралноДо там ни добута ГЕРБ, до Гана и Буркина Фасо. Явно си го заслужаваме.
tda10501756
Рейтинг: 296 НеутралноХахаха. Самите термини "индекс за възприятие на корупцията" говорят достатъчно за тази класация. Представете си на кое място бихме били ако класацията е за "индекс за възприятие на гениалността и всезнайковщината". Аз съм убеден, че България щеше да е в призовата тройка. Та така е и с корупцията, както няколко души са писали по-горе всички знаем, че я има но същевременно не са ни искали и не сме давали подкупи. То като се замисля как ли биха ме оценили при едно подобно изследване "индекс на възприятието на любовта на тъщата"?
tda10501756
Рейтинг: 296 НеутралноИнтересно на кое място се класира самата асоциация "Прозрачност без граници" защото в уикипедия намерих това за организацията.
Internal scandals
In January 2017, the TI Secretariat confirmed that its International Board of Directors decided on 10 January 2017 to strip its US affiliate – Transparency International USA – of its accreditation as the National Chapter in the United States.[33] Transparency International USA joins Transparency Croatia in having its credentials stripped. The stated basis for the dis-accreditation was the board's recognition of differences in philosophies, strategies, and priorities between the former chapter and the Transparency International Movement. Elsewhere, it was reported that TI-USA came to be seen in the United States as a corporate front group, funded by multinational corporations – the same multinationals that corrupt the U.S. political system. TI-USA's million-dollar budget was provided by Bechtel Corporation, Deloitte, Google, Pfizer ($50,000 or more), Citigroup, ExxonMobil, Fluor, General Electric, Lockheed Martin, Marsh & McLennan, PepsiCo, PricewaterhouseCoopers, Raytheon, Realogy, Tyco ($25,000–$49,999), and Freeport-McMoRan and Johnson & Johnson (up to $24,999).[34] TI-USA previously awarded an annual corporate leadership award to one of its big corporate funders. In 2016, this award went to Bechtel.
In April 2015 TI defended the decision by its American chapter, TI-USA, to give Hillary Clinton its Integrity Award in 2012.[35] TI's statement followed a report by National Public Radio that Bill and Chelsea Clinton were not factual regarding the transparency of the Clinton Foundation.[36]
Due to a "lack of confidence", TI's chapter in Croatia was disaccredited by the organization's board of directors in November 2015.[37] The previous year, several leaders of the Croatia chapter challenged the legality of the chapter president's election. The president was accused of falsifying records, conflicts of interest, and arbitrarily expelling 10 chapter members who opposed the hiring of staff against the organization's rules. The Croatian government eventually revoked the president's appointment.[38]
Transparency International has come under intense criticism for accepting millions of dollars from companies that have engaged in bribery.[34] In 2014, Siemens donated $3 million to Transparency International after pleading guilty in 2008 to bribery charges in which it paid more than $1.6 billion in penalties relating to widespread corrupt practices in Greece, Norway, Iraq, Vietnam, Italy, Israel, Argentina, Venezuela, China and Russia.[39]
Transparency International's policy forbids accepting money from corrupt companies. In January 2016 a dispute arose regarding TI's chapter in New Zealand. The Governance Director in TI's Berlin headquarters sought to block an ethics complaint filed against the chapter's board chair by preventing the complaint from being heard by the Berlin office. The Governance Director also submitted an affidavit challenging a New Zealand court's jurisdiction to hear the case.[40]
In August 2015 former TI staffer Anna Buzzoni went public regarding retaliation she and her colleagues faced after reporting to managers questionable financial dealings at TI's Water Integrity Network.[41] Two of Buzzoni's project responsibilities were suspended and she was transferred against her will. She left TI shortly before internal whistleblower guidelines were adopted in June 2014.[42]
Вътрешни скандали
През януари 2017 г. Секретариатът на TI потвърди, че на 10 януари 2017 г. неговият Международен съвет на директорите е решил да отстрани своя американски филиал - Transparency International USA - от акредитацията си като Национална глава в САЩ. [33]"Трансперънси Интернешънъл" се присъединява към "Трансперънси Хърватия", за да бъде лишен от пълномощията си. Обявената основа за дискредитацията е признаването от борда на различията във философиите, стратегиите и приоритетите между предишната глава и движението на Transparency International. На други места се съобщава, че TI-USA се вижда в САЩ като корпоративна фронтова група, финансирана от мултинационални корпорации - същите мултинационални компании, които корумпират американската политическа система. Бюджетът на TI-USA за милиони долари бе осигурен от Bechtel Corporation, Deloitte, Google, Pfizer ($ 50,000 или повече), Citigroup, ExxonMobil, Fluor, General Electric, Lockheed Martin, Marsh & McLennan, PepsiCo, PricewaterhouseCoopers, Raytheon, Realogy, Tyco ( $ 25,000 - $ 49,999), и Freeport-McMoRan и Johnson & Johnson (до $ 24,999).[34] TI-USA преди това е присъдила годишна награда за корпоративно лидерство на един от големите си корпоративни инвеститори. През 2016 г. тази награда получи Bechtel.
През април 2015 г. TI защитава решението на американската глава TI-USA да даде на Хилари Клинтън наградата за почтеност през 2012 г. [35] Изявлението на TI е последвано от доклад на Националното обществено радио, че Бил и Челси Клинтън не са фактически относно прозрачността на фондация Клинтън. [36]
Поради липсата на доверие главата на TI в Хърватия беше изоставена от борда на директорите на организацията през ноември 2015 г. [37] Предишната година няколко лидери на хърватската глава оспориха законността на изборите за президент на глава. Президентът е обвинен в фалшифициране на записи, конфликти на интереси и произволно експулсиране на 10 члена на глава, които се противопоставят на наемането на персонал срещу правилата на организацията. Хърватското правителство накрая отмени назначението на президента. [38]
Transparency International е подложена на интензивна критика за приемането на милиони долари от компании, които се занимават с подкуп. [34] През 2014 г. Siemens дари 3 милиона щатски долара на Transparency International, след като през 2008 г. се призна за виновен за такси за подкупи, в които плати над 1,6 милиарда долара санкции, свързани с широко разпространени корупционни практики в Гърция, Норвегия, Ирак, Виетнам, Италия, Израел, Аржентина. Венецуела, Китай и Русия. [39]
Политиката на Transparency International забранява приемането на пари от корумпирани компании. През януари 2016 г. възникна спор относно главата на TI в Нова Зеландия. Директорът на ръководството в щабквартирата на TI в Берлин се опита да блокира жалбата по етика, подадена срещу председателя на борда на главата, като предотврати изслушването на жалбата от офиса в Берлин. Директорът по управлението също така представи клетвена декларация, с която се оспорва компетентността на съда в Нова Зеландия да разглежда делото. [40]
През август 2015 г. бившият служител на TI Анна Буззони стана публична по отношение на отмъщението, което тя и колегите й срещнаха, след като докладваха на мениджърите за съмнителни финансови сделки в мрежата за водоснабдяване на TI. [41] Две от отговорностите по проекта на Buzzoni бяха преустановени и тя бе прехвърлена срещу волята й. Тя напусна TI малко преди вътрешните насоки за подаване на сигнали за нередности бяха приети през юни 2014 г. [4
Джони Глупавия
Рейтинг: 268 Неутралноа вие какво очаквате с Бойко, най-добрия приятел на Пашата? Пак напред са ни оценили....
petyo9
Рейтинг: 780 НеутралноПрез първият програмен период (2007-201400 България получи безвъзмездно от ЕС 14 млрд. EUR. За вторият програмен период са договорени (пак безвъзмездно) 22 млрд. EUR. През по-голямата част от периода тези средства са управлявани от ПП ГЕРБ. Ние продължаваме да сме най-бедната държава в ЕС и единствената в която доходите са на нивото на държави които не членуват в ЕС. Всичко до тук са вакти. Сега как се чувстваш?
krokodil5
Рейтинг: 221 НеутралноНяма и 60 коментара тук, а статията, в която се обяснява колко бедни и тъпи са руснаците вече има над 200. Еййййй, прост народ, простттттттттттттттттттттттттттттттттттт.
dlh48570945
Рейтинг: 318 НеутралноНе четох статията, просто имам едно наблюдение - от много години всевъзможни изследания все ни нареждат до Буркина фасо, според мен е защото така им е удобно по азбучен ред. Нищо не ни изследват просто ни вкарват, защото не ни броят за нищо!