
© Цветелина Белутова
Конституционният съд
Със спорни мотиви и 5 особени мнения Конституционният съд (КС) отказа да допусне искането на омбудсмана Мая Манолова срещу Закона за административното регулиране на нефт и нефтопродукти, придобил известност като Закона за горивата. Мотивите на КС се свеждат до това, че омбудсманът имал правомощия да атакува за противоконституцинност само закони, които пряко засягат права на гражданите.
Петима конституционни съдии не са съгласни с мнозинството
и са изразили особени мнения, сред тях и председателят на КС Борис Велчев, избраникът на президента в КС Атанас Семов, Павлина Панова, Мариана Карагьозова и Филип Димитров.
Законът за горивата беше атакуван в КС от омбудсмана Мая Манолова с мотив, че с въведените изисквания и ограничения към дребните търговци облагодетелства едрия капитал. На същото основание през януари възникна сблъсък между шефа на "Лукойл" и шеф на Петролната и газова асоциация Валентин Златев и Кирил Домусчиев, председател на КРИБ, а дребните търговци на горива запазиха готовност за протести, твърдейки, че законът унищожава конкуренцията и ги обрича на фалит. В резултат на протестите парламентарното мнозинство отмени част от разпоредбите и отложи с 6 месеца действието на закона.
Атакувани бяха 10 текста от закона, които поставяха най-тежките изисквания пред търговците, сред които по-висок уставен капитал и обезпечения. Омбудсманът оспори и условията по регистрацията, както и непосилните изисквания, за да има представителна браншова организация, което нарушава правата на търговците да се сдружават свободно.
Омбудсманът атакува над 10 текста от закона, свързани с най-болезнените за дребния бизнес правила. На първо място - специалните изисквания за регистрация на търговците на горива, включително уставен капитал или имущество, не по-малко от 20 000 лв., за търговци на дребно. Отделно от това според първоначалния текст на закона при заявлението за регистрация се изискваше и представянето на специално обезпечение, което да служи за изпълнението на непогасени изискуеми задължения.
Мотивите на КС: Законът не засяга конституционни права, а икономическа дейност
"На омбудсмана не е предоставено правомощие да оспорва закони по съображения, че те засягат стопанската дейност на определени търговски дружества", върху този аргумент се гради отказът на седмината конституционни съдии да разгледат искането на омбудсмана срещу закона. Освен това в искането на Манолова не било посочено кои права на гражданите се нарушават.
Особените мнения: Утре ще кажем, че и поликлиниките и болниците не засягат права на гражданите, понеже са търговски дружества
"Ограничителният прочит на засягането на основните права на гражданите чрез разпоредби, отнасящи се наглед само до "икономически оператори" , може утре да доведе съда до подобно разбиране относно законови разпоредби, отнасящи се например до поликлиники, болници или аптеки (особено частни), хранителни магазини", казва в особеното си мнение Атанас Семов.
"Не можем изцяло да споделим позицията на мнозинството съдии, че механизмът на конституционна защита чрез омбудсмана е приложим само когато се касае за всеобщи и присъщи на всички граждани права", се казва в особеното мнение, подписано от председателя на КС Борис Велчев и Павлина Панова. Според тях конституцията не поставя ограничения по отношение на вида и обхвата на правата на гражданите, които омбудсманът е овластен да защитава. Освен това и
косвеното засягане на права и свободи също е засягане
казват двамата конституционни съдии. И съветват, ако досегашната практика на КС е била необосновано консервативна, по-добре е тя да бъде преоценена, а не задълбочена.
Роси
Рейтинг: 8348 НеутралноКакво искаш от конституционни съдии, завършили школата в Симеоново.
paf
Рейтинг: 613 НеутралноСлед такова решение, собствениците на малки бензиностанции обещаха отново да стачкуват. Че е лобистки закона - няма спорт. И то за големите в бранша.
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 3153 ГневноМотивите на КС: законът не засяга конституционни права, а икономическа дейност
Libertarianism is just anarchy for rich people______________
Конституционния Съд изобилства от либерасти,соросови стипендианти и обикновени герберско-корпоративни инсталации!
Законите внасяни от калинката Цветанов, масово погазват достойнството и правата на не корпоративния бизнес на основата на Чл.6 от конституцията - за убеждения, политическа принадлежност, лично и обществено положение или имуществено състояние.
xm...
Рейтинг: 3620 Неутрално"На омбудсмана не е предоставено правомощие да оспорва закони по съображения, че те засягат стопанската дейност на определени търговски дружества", върху този аргумент се гради отказът на седмината ...
Моля?
На това са отговорили отлично!
"Не можем изцяло да споделим позицията на мнозинството съдии, че механизмът на конституционна защита чрез омбудсмана е приложим само когато се касае за всеобщи и присъщи на всички граждани права", се казва в особеното мнение подписано от председателя на КС Борис Велчев и Павлина Панова. Според тях, конституцията не поставя ограничения по отношение на вида и обхвата на правата на гражданите, които омбудсманът е овластен да защитава. Освен това и косвеното засягане на права и свободи също е засягане, казват двамата конституционни съдии. И съветват: ако досегашната практика на КС е била необосновано консервативна, по-добре е тя да бъде преоценена, а не задълбочена.
Препоръката на Велчев и Панова е особено важна. Явно забелязват тенденция на "задълбаване" към "консерватизма". Като тоя "консерватизъм", разбирай "Стабилност", все повече започва да прилича на дарвинов капитализъм ...
Корки
Рейтинг: 2449 НеутралноМамолова е известна с намесата си в защита на богати граждани като братя Галеви, Ванко 1, а сега и търговци на горива. Лобизъм в най чист вид. Двамата с президента играят на доброто ченге, но не винаги минава.
Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.К2
Рейтинг: 2839 НеутралноДо коментар [#4] от "xm...":
SHADOWS of SOFIAКажи си го направо , пълзяща диктатура. Това стабилност или застой е за благозвучие.
plamen_b
Рейтинг: 841 ГневноЛобито работи дори и в Конституционния съд!
PisnaMi
Рейтинг: 1608 НеутралноТова една жена на опашката ли ти го каза?
Има кусури, но е много борбена и не седи да чака някой друг да свърши нещо, да да може и тя.
Няма Фандък за лиляви и червени комунисти
Рейтинг: 1256 НеутралноКомунягата Велчев и избраника на пРезидента били против.
Апропо, кой твърди че закона е лобистки че го наричате така в заглавието?
hammurabi
Рейтинг: 2203 НеутралноКонституционният съд се състои от 12 съдии. Една трета от тях се избират от Народното събрание, една трета се назначават от президента и една трета се избират от общо събрание на съдиите на Върховния касационен и Върховния административен съд.
Извод: каквото обществото, такъв и Конституционният му съд.
zo
Рейтинг: 731 НеутралноКС на България е излишен!
ITV: Saudi Arabia Uncovered https://www.youtube.com/watch?v=NLtLeK7YLGYpaf
Рейтинг: 613 НеутралноСега е от добрата страна. И е много напориста, и в работи в интерес на всички граждани. Допреди две години да си видял така активен човек на този пост?! Предишните бяха креатура на властта.
Мисля, че в бъдеще ще се прицели в президентския пост. Даже й го пожелавам.
Зора Чернева
Рейтинг: 583 НеутралноДо коментар [#12] от "paf":
Тогава обаче не знаеш дали ще е от добрата страна, нали?
ТНТ
Рейтинг: 1023 НеутралноДо коментар [#5] от "korc":
"Последният комунист на планетата ще умре в България." Димитър Талев, "На завой"Съгласен. И да добавя: Това, което е лошо за комунистите е добро за България. Вече тридесет-годишен опит!
penetrating
Рейтинг: 10095 НеутралноХаресва ми особеното мнение на Атанас Семов, да му се ненадяваш. Сещам се за производството на автомобили в САЩ и значението за националната им сигурност...
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertЦайко
Рейтинг: 1213 НеутралноСрамна работа, но вече свикнахме.
parcaleste
Рейтинг: 622 НеутралноДъъъ - законът е ЛОБИСТКИ. Проста логика.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Judjuk
Рейтинг: 3414 НеутралноМи що пък сега няма да го разгледат? И без това нямат друга работа. Вижте ги колко са много. Ще се поболеят от безделие.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
plamen_b
Рейтинг: 841 РазстроеноТо ако беше "дарвинов капитализъм" (оцеляване на по-добрия, на този, който може да се адаптира по-бързо) щеше да е добре. Вместо това получаваме корумпиран "олигархичен капитализъм" (както в Русия и повечето бивши съветски републики). При него държавните механизми вместо да се използват за запазване на конкуренцията са овладени от мастодонтите, така че да могат да наклонят терена в своя полза и да тичат към вратата на противника надолу по склона... Техните конкуренти пък трябва да бягат по нанагорното...
dnevnikar
Рейтинг: 3676 НеутралноUNITED EU UNION
Правилно.
Мая Маноловна защо се прави на дръж ми шапката?
Има Прокуратура, има Районни съдилища, има Градски съдилища...
Там да насочи Омбудсманските си неволи по нарушения ощетяващи обществото.
Конституцията е ясна.
Не разбира Конституцията??
"Конституционният съд отказа да разгледа лобисткия Закон за горивата"
aramissss
Рейтинг: 1095 НеутралноВ ПРЕВОД:
"НИЕ,КОНСТИТУЦИОННИТЕ СЪДИИ СМЕ МИШОЦИ НА РЪЧНО УПРАВЛЕНИЕ ОТ ВАЛЬО ЗЛАТЕВ".
И ТИЯ ЕКЗЕМПЛЯРИ РАЗПОЛАГЯТ С ПЕРВЕЗНО ГОЛЕМИ ПРИВИЛЕГИИ И ЗАПЛАТИ.ГЛАВАТА НА РИБАТА ВЕЧЕ ВОНИ,ЧЕ НЕ СЕ ТРАЕ...