"В Медицинския университет-София за обучение в същата специалност ще се заплаща от 900 лева до 48000 евро на година." 48К евро на човек за година...Това в България. Да се чуди човек, що толкова се джанкаха, покрай случая с правителствена болница, а то било сладко, сладко.
Таксите трябва да са високи, но да има механизъм за финансиране (заеми с частично или пълно опрощаване, стипендии, договори с фирми и т.н.). Висшето образование трябва да е за тези, които наистина го желаят и имат нужда от него. Сега е ”сладко време” за запълване на времето....
Frieren für die Freiheit.
Tempolimit für die Freiheit.
Ein Kühlschrank im Sommer – notwendig oder Kriegstreiberei?
Мисля, че става въпрос за печатна грешка - вероятно е 4800 евро. Това да не е Кеймбридж... Иначе, наистина, трябва да има система за финансиране на студентски заеми на разумни лихви за по-бедните. Самите такси трябва да са високи, за да се набират средства, а и за да се замисли човек, дали наистина го иска. Леля ми е професор по органична химия, вече в пенсия. Но докато още работеше, идва от една изпитна сесия бясна. Питах я защо и тя ми разказа, че дошла някаква девойка на последна възможна поправка и пак нищо не знаела. Тогава леля я попитала, защо учи химия, като явно не я интересува. Отговорът бил "Ами за да получа диплома за висше, госпожо." Леля ми я изхвърлила с дуумите, че с тази мотивация, докато тя е шеф на катедрата, тя диплома по химия няма да види.
Дам, печатна грешка е, прегледах таксите, 4800 евро е медицина на английски за година, иначе има вариант за успоредно изучаване на медицина и дентална медицина на английски език и цената е 8000 евро на година и в крайна сметка е повече от цитираните в заглавието 7700 евро, но пък дават 2 специалности за календарно време на обучение, колкото нормално за една. Статията си плаче за сериозна редакция.
мурзилка
Нашите деца ги приеха 2004-та, 200 лв. на семестър за всяко. Като гледам, няма голяма разлика със сегашните такси.Тук става дума за годишна такса, педагогика. А специалността е хубава и дава сигурен доход, гарантирана работа и пенсия.
В САЩ е така :-) Таксите навсякъде са много високи. Имат си ситема за оценяване - САТ. И ферелните и щатските правителства отпускат стипендии срещу определени условия. Например давам ти стопендия 15000 на година за специалност филология/педагогика но се задължаваш 10 години да работиш като учител за щатското правителство. Да заплатите не са високи, но ти опрощаваме разходите по обучението.
Федералното правителство има нужда от аеро инжинери - отпуска 50000 хил на година, но се задължаваш 10 години да работиш за НАСА или Пентагонът. Заплатите там са високи и ще ти удържаме всеки месец по 1500 за покриване на разходите по обучението.
И НИКАКВИ ДЪРЖАВНИ ПОРЪЧКИ. Конкуренция сред университетите. Парите не следват студента до издаване на диплома неподплатена със знания. И всеки студент изисква знания иначе сменя университета. А знания му трябват за да се впише в мястото където е подписал договор и да върне полученото финансиране за обучение. Щото иначе може да вземат къщата на родителите му, които са гаранти по финансирането.
Проста и работеща схема, ама тогава няма да има места 2 пъти повече от завършващите и големи банкети за хората от минисрерството дето разпределят държавната поръчка и Университети като сарайския, пернишкия и свищовския няма д могат да просъществуват. А ректори като Варненския плагиатор ще ги гонят кат мръсно коте щото петнят репутацията на университета. И студентите бягат от него
Проблемът за качеството на студентите не е само наш. Франция има подобен със специалност медицина, където почти половината след първата година се отказват. По-страшното е, че няма млади хора за обучение у нас...
Интересно е да се видят конкретни цифри кой от къде е, сред плащащите големите пачки за обучение в БГ. Примерно в Беларус има към 15 000 чуждестранни студенти, и половината са Туркмени https://euroradio.fm/ru/polovina-vseh-inostrannyh-studentov-v-belarusi-turkmeny В Украйна са главно студенти индуси, туркмени, и азербаджанци "В Украине учатся 6545 молодых людей из Туркменистана – это третья по количеству студенческая диаспора в стране. Впереди – только Азербайджан и Индия. Медицинские вузы – оно из самых популярных направлений среди туркменских студентов, что объясняется невысокой ценой образования." https://centre1.com/world/tragediya-turkmenskoj-studentki-v-ukraine-otchislenie-samoubijstvo/ По някаква причина за България няма данни, а уж свободно общество с прозрачни институции...
Как да няма - Има 8-10 хиляди всяка година. И всичките те отиват в нормални страни за да получат стойностно образование. Какъв им е смисълът да проседет 4 години, да правят нищо, да не ходят на лекции, да не учат, щото няма кой да им преподава(във университетите са основно партийни секретари негодни за наука, който е годет той отива в нормални университети или прави бизнес), да ходят по кафета и дискотеки и т.н.
До коментар [#8] от "Маршалов":Направо ме уби с тази информация - че медицина и дентална медицина могат да се учат едновременно.?!?!?Интересно завършилите какво ще са -MD или DD??
От де да знам, може да е сутрин-след обяд или през ден, може и д асе бъркам, знам ли: [quote[За обучение по „Медицина“ и „Дентална медицина“ на английски език – 8000 евро на година, които се заплащат в съответния факултет.[quote] Цитатът е от тук: http://www.mu-sofia.bg/priem/ksk2019/priem-chuzdenci/ в менюто "Какви са таксите за обучение" Тук пък е таблицата за българи ЕС и ЕИП студенти http://www.mu-sofia.bg/priem/ksk2019/uchebni-taksi/мурзилка
И кой ще я направи тая научна дейност - партийните секретари, на леля момчето или тоя де най-многоможе да пие заедно с професорът? Те тия дето могат да правят наука отдавна са привлечени от нормални университети по светът. Ето например големият ми син - завърши МГ, после Дрексел У във Филаделфия(Бакалавърска), После Университета в Аризона(Докторска), сега работи в Бъркли. И ще живея с илюзии че ще се върне? А той си води научна дейност всяка година публикува по няколко статии, само дето не са на български и не допринася нищо за развитие на тази държава. Но и защо да се бори с интригите в нашите университети, когато може да си работи нормално.
Значи лекарите, на които плащаме по 40 000 лв. за обучението им, трябва освен да останат 10-15 години в България, да работят и за правителството, а не в частни болници. После, защо нямало сестри и лекари. Знаете ли колко много ще се съгласят при тези условия. Само Правителство трябва.
Лицево челюстната хирургия имат специализация и по двете - поне докторът който прави операция на малкия ми син. Па какъв е не знам, ама да се запишеш за операция при него се чака а и не е евтино
То българският "бизнес" в България не признава дипломите ни в България. ... аз пък не им признавам актовете им за раждане :-) и не зная с кого говоря ?! = цивилизацията започва с признаване - за това сме на тоя хал - надидиотване
КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТО
Таксата за обучение по "Медицина" на английски език за новоприети граждани на страни извън Европейския съюз е 7700 евро. В Медицинския университет-София за обучение в същата специалност ще се заплаща от 900 лева до 48000 евро на година. ___________________________ Абе какво е това за по 48000 евро на година?Ще им завидят децата на богаташите от Le Rosey ?! Някакви соросови стипендии за неолиберални доктори дето взимат повече за един преглед ще има ли?
[quote#5:"''zms15783''"]Да стават високи, колкото да стават, но да признават дипломите
Особено от медицината дипломите от тук не са много търсени по света, бих казал лоша инвестиция!
До коментар [#13] от "Любомир Байрактаров": Французите за Южна Франция дърпат наши доктори, там се занимават с пришелеца от Африка който ангажира социалната им система!
А в някои страни университетското образование е безплатно за граждани на ЕС за качеството в сравнение с печатниците на дипломи да не говорим. Е иам и изкл. като СУ (някои факултети) МЕИ, МА, ХТИ и МГУ.
Интересно е да се видят конкретни цифри кой от къде е, сред плащащите големите пачки за обучение в БГ.Примерно в Беларус има към 15 000 чуждестранни студенти, и половината са Туркмениhttps://euroradio.fm/ru/polovina-vseh-inostrannyh-studentov-v-belarusi-turkmeny В Украйна са главно студенти индуси, туркмени, и азербаджанци"В Украине учатся 6545 молодых людей из Туркменистана – это третья по количеству студенческая диаспора в стране.Впереди – только Азербайджан и Индия. Медицинские вузы – оно из самых популярных направлений среди туркменских студентов, что объясняется невысокой ценой образования."https://centre1.com/world/tragediya-turkmenskoj-studentki-v-ukraine-otchislenie-samoubijstvo/ По някаква причина за България няма данни, а уж свободно общество с прозрачни институции...
В България /конкретно в МУ София/ учат американци,шведи и германци медицина. Също турци,гърци и от много други държави. Не говорим за тези с двойно гражданство или бг произход. Те са си отделно.
“Таксата в .. "Педагогика по..." - 200 лева ... по "Право" - 800 лева, а по "Медицина" - 925 лева. ... по "Медицина" на английски език за новоприети граждани на страни извън Европейския съюз е 7700 евро. —— Т.е .,от една страна, младежите не щат да са даскали ( нито инженери) и там ще отидат най залупените от това поколение ... за да формират следващото. Тези, които се дивят на глупостта на форумистите, ще имат още поводи за дивене в бъдеще.
Цените в евро са реалните цени на образованието. Разликата с тези в лева е субсидията на страната, подаръкът за това, че се е нарекъл болгарин. ... осреднено на око за 4 год. обучение, всеки висшист струва на държавата нейде към 20,000 евро. Дано поне ги научат криво ляво на английски, ако не друго за тия пари.
Всеки има право на собствено мнение, но не и на собствени факти. (вероятно Б. М. Барух)
Таксите трябва да бъдат реални, не субсидирани, а да се отпускат безлихвени студентски заеми. На най-добрите студенти да се опрощават част от заемите срещу социална отговорност. Т.е., да се субсидира социално значим живот. Напр. работа в кризисни райони и сектори, отговорно родителство и т.н. Така държавата няма да субсидира чужди икономики. Каква е ползата да субсидираш един студент, който след това да иде в друга държава? В същото време, човек работил в малка болница 3 години да му се изплати х% от заема. Ако му се роди дете, още х%, при второ, пак така. Да има ясна графика. Така да може да стане напълно безплатно едно висше. С принос.
🇺🇦* ПКП-Прекрасна Кърджалийска Принцеса. Политкоректна формулировка на думи на министър председателя за председателя на Народното събрание🇺🇦
В разговор с един асистент от технически университет, стана на въпрос, че големият проблем в образователната ни система е, че я приравняваме на фирмена структура, която трябва да се съобразява с желанията на клиента. В случая клиентите са студентите и желанието им е с най-малко зор да си изкарат тапията. Така се стига до ситуацията, че откъм преподаден материал университети действително покриват всички европейски изисквания. Трагикомедията идва от нивото на контролните, изпитите и често срещаната субективност на доценти и асистенти при раздаването на точки.
Разбира се не е и за забравяне абсурдното съществуване на "условния изпит" след ликвидацията. Дори само този изпит да го затрият, оставайки трите опита, нивото ще се вдигне със 100% гаранция!
Таксите за студенти в българските университети - от 200 лева до 7700 евро
Пазарна икономика брат,чед . Така е стругната , че да си пулиш и звериш - цената ли определя пазара , или пазара определя цената . Както и да го въртиш у нас сисемата обаче си е чиста иновация - може и тако , може и вако . За радост на Топлофикациите , както вика Манолова .
До коментар [#32] от "Николай Колев":Така да може да стане напълно безплатно едно висше. С принос.
Топлата вода и колелото отдавна са открити . Достатъчно е човек да се запознае със системата на образованието отпреди тридесет години и ще знае , че всичко това което обясняваш , е практикувано . С определено висок принос .
До коментар [#31] от "Gretel":Цените в евро са реалните цени на образованието.
Всяка цена на стока или услега , която СЕ ПРОДАВА , се защитава с така наречената калкулация ? Това се знае дори и от всеки Ханзел Да си виждала или слушала за някакво научно определяне на истинската стойност на обучението ? Това " осреднено на око " си е просто оценка за сисемата " Образование " Така , на око , около или нейде около 3 с един - два минуса .
До коментар [#37] от "султана глаушева":Е, завършилите медицина няма да ни лекуват. Взимат специалност и стягат куфара. За съжаление.
Има нещо , което МОЖЕ да изтрие съжалението . Нарича се Държавен планов прием Обучение за държавна сметка , с последващо за определен срок разпределение .
До коментар [#42] от "papуre": Има. Може. Само дето го няма. А най-важното е лекар от спешната да не получава по-малко от чистачка в МВР, както е сега.
Таксите за студенти в българските университети - от 200 лева до 7700 евро?! - то таксите трябва да служат за повишаване на качеството на обучението, ама дали това качество се повишава и за какво се използват парите от таксите, въпроси с много неизвестни!!!
До коментар [#37] от "султана глаушева": Е, завършилите медицина няма да ни лекуват (за жалост или пък за радост?!). Взимат специалност и стягат куфара (ако има за къде?!). За съжаление и ако в голямите градове все още има лекари, какво да кажат хората, които живеят на места без транспорт, магазини, медицинско обслужване и това е 21 век в страна от ЕС. (мангалия?!!!!!)
Стойностно образовани в момента в България не може да се получи. Университетите са пълни с алкохолици, ченгета, корумпирани лелки, натъкмени дечица на разни величия.
Декан - алкохолик, който когато е трезвен говори несвързано, а по време на изпити праща студентите да му купуват цигари. Преподавател по конституционно право - бивша червена депутатка, която ти дава изпита, след като си купиш учебника и ти даде автограф (за да не можеш да го дадеш на друг) По гражданско право - 87 годишен старик с инсулт, с патерица, фъфлещ неразбираемо. По финансово право - дядка с несвързана реч, появяващ се два пъти в годината на лекции, с асистент бивш митничар, уволнен от митниците.
До коментар [#41] от "papуre": “Всяка цена на стока или услега , която СЕ ПРОДАВА , се защитава с така наречената калкулация ?” —— Може би ако си понапънете мозъчето, ще осъзнаете, че това, което сте написал е безсмислица? И ако случайно Ви споходи прозрение, ще се радвам да узная каква глупотия сте имали впредвид.
Всеки има право на собствено мнение, но не и на собствени факти. (вероятно Б. М. Барух)
платено обучение за български граждани по медицина е 7400 лв на година , в това няма логика ,след като няма лекари в страната и същите като завършат масово я напускат ,трябва да има привилегия ,ако лекаря ,който е платил по една или друга причина обучението си , да има право да си върне част от парите ,ако остане да работи тук ,а не обратното .
В белите страни образованието се плаща със заем, който изцяло или частично се опрощава при определени условия. Например при нас имаше американец, преподаващ английски. Беше завършил елитен американски университет с църковна стипендия. Обяснението му беше - семейството ми е бедно, сключих с църквата договор за стипендия срещу 10 г. работа по разпределение. В България беше 2 години и след това замина за Южна Корея. Тук му плащаха българската заплата + 3000 долара на месец от Църквата.
"Големият проблем на цитатите в интернет е, че повечето хора вярват в тяхната автентичност." Иван Вазов
Проблемът за качеството на студентите не е само наш. Франция има подобен със специалност медицина, където почти половината след първата година се отказват. По-страшното е, че няма млади хора за обучение у нас...
Проблемът за качеството на студентите не е само наш. Франция има подобен със специалност медицина, където почти половината след първата година се отказват. По-страшното е, че няма млади хора за обучение у нас...
Работата с обучението по медицина във Франция изобщо не е такава. Има специален закон, който определя 10% квота за студентите, които ще продължат след първите две години. Да, обучението е трудно, но освен това съвсем целенасочено се отсяват само 10% най-добри и най-мотивирани. Което поражда известни проблеми с недостига на някои медицински специалисти във Франция. Този недостиг се допълва от лекари, идващи от други държави от ЕС. А в Румъния има поне два медицински университета, в които медицина се преподава изцяло на френски и лекциите са от ФРЕНСКИ професори, които получават доста добри хонорари за това.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
442
Рейтинг: 1272 НеутралновЕрно парите от данъците ни отиват за ремонти на ремонти на ремонтите. Всичките.
Костадин Иванов
Рейтинг: 4093 НеутралноНеобходимо си беше уточнението кой трябва да плаща тези 7700 евро.
ЕретикЗа едни български родители със среден доход е непосилно.
Нинов
Рейтинг: 1821 НеутралноДо коментар [#2] от "Костадин Иванов":
Животът е кратък! Затова се стремете да прекрарате колкото се може повече време в интернет-форуми в спорове с непознати.Чужденци трябва да ги плащат.
Идват в Б-я щото поради лоши оценки в родината си не ги приемат в желената специалност като медицина например.
Маршалов
Рейтинг: 470 Неутрално"В Медицинския университет-София за обучение в същата специалност ще се заплаща от 900 лева до 48000 евро на година."
мурзилка48К евро на човек за година...Това в България. Да се чуди човек, що толкова се джанкаха, покрай случая с правителствена болница, а то било сладко, сладко.
''zms15783''
Рейтинг: 470 НеутралноДа стават високи, колкото да стават, но да признават дипломите навсякъде поне в ЕС.
DDR
Рейтинг: 2353 НеутралноТаксите трябва да са високи, но да има механизъм за финансиране (заеми с частично или пълно опрощаване, стипендии, договори с фирми и т.н.). Висшето образование трябва да е за тези, които наистина го желаят и имат нужда от него. Сега е ”сладко време” за запълване на времето....
Frieren für die Freiheit. Tempolimit für die Freiheit. Ein Kühlschrank im Sommer – notwendig oder Kriegstreiberei?PavelCZ
Рейтинг: 1513 НеутралноДо коментар [#4] от "Маршалов":
E PLVRIBVS VNVMМисля, че става въпрос за печатна грешка - вероятно е 4800 евро. Това да не е Кеймбридж...
Иначе, наистина, трябва да има система за финансиране на студентски заеми на разумни лихви за по-бедните. Самите такси трябва да са високи, за да се набират средства, а и за да се замисли човек, дали наистина го иска.
Леля ми е професор по органична химия, вече в пенсия. Но докато още работеше, идва от една изпитна сесия бясна. Питах я защо и тя ми разказа, че дошла някаква девойка на последна възможна поправка и пак нищо не знаела. Тогава леля я попитала, защо учи химия, като явно не я интересува. Отговорът бил "Ами за да получа диплома за висше, госпожо." Леля ми я изхвърлила с дуумите, че с тази мотивация, докато тя е шеф на катедрата, тя диплома по химия няма да види.
Маршалов
Рейтинг: 470 НеутралноДам, печатна грешка е, прегледах таксите, 4800 евро е медицина на английски за година, иначе има вариант за успоредно изучаване на медицина и дентална медицина на английски език и цената е 8000 евро на година и в крайна сметка е повече от цитираните в заглавието 7700 евро, но пък дават 2 специалности за календарно време на обучение, колкото нормално за една. Статията си плаче за сериозна редакция. мурзилка
man_un
Рейтинг: 470 НеутралноНашите деца ги приеха 2004-та, 200 лв. на семестър за всяко. Като гледам, няма голяма разлика със сегашните такси.Тук става дума за годишна такса, педагогика. А специалността е хубава и дава сигурен доход, гарантирана работа и пенсия.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Норман Гъз
Рейтинг: 0 НеутралноКомунистите и лично Путин е виновен .
Норман ГъзЙЕИ
Рейтинг: 462 НеутралноДо коментар [#6] от "DDR":
В САЩ е така :-)
Таксите навсякъде са много високи. Имат си ситема за оценяване - САТ. И ферелните и щатските правителства отпускат стипендии срещу определени условия.
Например давам ти стопендия 15000 на година за специалност филология/педагогика но се задължаваш 10 години да работиш като учител за щатското правителство. Да заплатите не са високи, но ти опрощаваме разходите по обучението.
Федералното правителство има нужда от аеро инжинери - отпуска 50000 хил на година, но се задължаваш 10 години да работиш за НАСА или Пентагонът. Заплатите там са високи и ще ти удържаме всеки месец по 1500 за покриване на разходите по обучението.
И НИКАКВИ ДЪРЖАВНИ ПОРЪЧКИ. Конкуренция сред университетите. Парите не следват студента до издаване на диплома неподплатена със знания. И всеки студент изисква знания иначе сменя университета. А знания му трябват за да се впише в мястото където е подписал договор и да върне полученото финансиране за обучение. Щото иначе може да вземат къщата на родителите му, които са гаранти по финансирането.
Проста и работеща схема, ама тогава няма да има места 2 пъти повече от завършващите и големи банкети за хората от минисрерството дето разпределят държавната поръчка и Университети като сарайския, пернишкия и свищовския няма д могат да просъществуват. А ректори като Варненския плагиатор ще ги гонят кат мръсно коте щото петнят репутацията на университета. И студентите бягат от него
Любомир Байрактаров
Рейтинг: 8 НеутралноПроблемът за качеството на студентите не е само наш. Франция има подобен със специалност медицина, където почти половината след първата година се отказват. По-страшното е, че няма млади хора за обучение у нас...
Корки
Рейтинг: 2506 НеутралноНаучната дейност в университетите може да промени международното им признание и да ги направи предпочитани.
Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.victor_victim
Рейтинг: 719 НеутралноДо коментар [#8] от "Маршалов":
Направо ме уби с тази информация - че медицина и дентална медицина могат да се учат едновременно.?!?!?Интересно завършилите какво ще са -MD или DD??
Роси
Рейтинг: 7139 НеутралноТо, поне образованието да е на ниво.
СтСт
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#15] от "victor_victim"
ЛЧХ ( лицево челюстна хирургия) Специалност , която изисква завършването и на медицина и на дентална медицина.
patilanskomeze
Рейтинг: 316 НеутралноИнтересно е да се видят конкретни цифри кой от къде е, сред плащащите големите пачки за обучение в БГ.
Примерно в Беларус има към 15 000 чуждестранни студенти, и половината са Туркмени
https://euroradio.fm/ru/polovina-vseh-inostrannyh-studentov-v-belarusi-turkmeny
В Украйна са главно студенти индуси, туркмени, и азербаджанци
"В Украине учатся 6545 молодых людей из Туркменистана – это третья по количеству студенческая диаспора в стране.
Впереди – только Азербайджан и Индия. Медицинские вузы – оно из самых популярных направлений среди туркменских студентов, что объясняется невысокой ценой образования."
https://centre1.com/world/tragediya-turkmenskoj-studentki-v-ukraine-otchislenie-samoubijstvo/
По някаква причина за България няма данни, а уж свободно общество с прозрачни институции...
Вашият профил
Рейтинг: 2698 НеутралноДо коментар [#8] от "Маршалов":
☠ ☠ ☠ Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that. ☠ ☠ ☠В Дневник, редакцията си плаче за статия.
ЙЕИ
Рейтинг: 462 НеутралноДо коментар [#13] от "Любомир Байрактаров":
Как да няма - Има 8-10 хиляди всяка година. И всичките те отиват в нормални страни за да получат стойностно образование. Какъв им е смисълът да проседет 4 години, да правят нищо, да не ходят на лекции, да не учат, щото няма кой да им преподава(във университетите са основно партийни секретари негодни за наука, който е годет той отива в нормални университети или прави бизнес), да ходят по кафета и дискотеки и т.н.
Маршалов
Рейтинг: 470 НеутралноОт де да знам, може да е сутрин-след обяд или през ден, може и д асе бъркам, знам ли:
[quote[За обучение по „Медицина“ и „Дентална медицина“ на английски език – 8000 евро на година, които се заплащат в съответния факултет.[quote]
Цитатът е от тук:
http://www.mu-sofia.bg/priem/ksk2019/priem-chuzdenci/
в менюто "Какви са таксите за обучение"
Тук пък е таблицата за българи ЕС и ЕИП студенти
http://www.mu-sofia.bg/priem/ksk2019/uchebni-taksi/ мурзилка
ЙЕИ
Рейтинг: 462 НеутралноДо коментар [#14] от "korc":
И кой ще я направи тая научна дейност - партийните секретари, на леля момчето или тоя де най-многоможе да пие заедно с професорът?
Те тия дето могат да правят наука отдавна са привлечени от нормални университети по светът.
Ето например големият ми син - завърши МГ, после Дрексел У във Филаделфия(Бакалавърска), После Университета в Аризона(Докторска), сега работи в Бъркли. И ще живея с илюзии че ще се върне? А той си води научна дейност всяка година публикува по няколко статии, само дето не са на български и не допринася нищо за развитие на тази държава. Но и защо да се бори с интригите в нашите университети, когато може да си работи нормално.
hope
Рейтинг: 2045 НеутралноЗначи лекарите, на които плащаме по 40 000 лв. за обучението им, трябва освен да останат 10-15 години в България, да работят и за правителството, а не в частни болници. После, защо нямало сестри и лекари. Знаете ли колко много ще се съгласят при тези условия. Само Правителство трябва.
Любовта ще спаси света!!!ЕХХХХ, всичко е измислено в тази Америка.
ЙЕИ
Рейтинг: 462 НеутралноДо коментар [#15] от "victor_victim":
Лицево челюстната хирургия имат специализация и по двете - поне докторът който прави операция на малкия ми син. Па какъв е не знам, ама да се запишеш за операция при него се чака а и не е евтино
dark'star
Рейтинг: 4142 НеутралноТо българският "бизнес" в България не признава дипломите ни в България.
... аз пък не им признавам актовете им за раждане :-) и не зная с кого говоря ?!
= цивилизацията започва с признаване - за това сме на тоя хал - надидиотване КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТО
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 3938 НеутралноТаксата за обучение по "Медицина" на английски език за новоприети граждани на страни извън Европейския съюз е 7700 евро. В Медицинския университет-София за обучение в същата специалност ще се заплаща от 900 лева до 48000 евро на година.
Libertarianism is just anarchy for rich people___________________________
Абе какво е това за по 48000 евро на година?Ще им завидят децата на богаташите от Le Rosey ?! Някакви соросови стипендии за неолиберални доктори дето взимат повече за един преглед ще има ли?
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 3938 Неутрално[quote#5:"''zms15783''"]Да стават високи, колкото да стават, но да признават дипломите
Libertarianism is just anarchy for rich peopleОсобено от медицината дипломите от тук не са много търсени по света, бих казал лоша инвестиция!
До коментар [#13] от "Любомир Байрактаров":
Французите за Южна Франция дърпат наши доктори, там се занимават с пришелеца от Африка който ангажира социалната им система!
olimpipanov
Рейтинг: 752 НеутралноА в някои страни университетското образование е безплатно за граждани на ЕС за качеството в сравнение с печатниците на дипломи да не говорим.
Е иам и изкл. като СУ (някои факултети) МЕИ, МА, ХТИ и МГУ.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
log_on
Рейтинг: 3016 НеутралноВ България /конкретно в МУ София/ учат американци,шведи и германци медицина. Също турци,гърци и от много други държави.
Не говорим за тези с двойно гражданство или бг произход. Те са си отделно.
Gretel
Рейтинг: 1249 Неутрално“Таксата в .. "Педагогика по..." - 200 лева
Всеки има право на собствено мнение, но не и на собствени факти. (вероятно Б. М. Барух)... по "Право" - 800 лева, а по "Медицина" - 925 лева. ... по "Медицина" на английски език за новоприети граждани на страни извън Европейския съюз е 7700 евро.
——
Т.е .,от една страна, младежите не щат да са даскали ( нито инженери) и там ще отидат най залупените от това поколение ... за да формират следващото. Тези, които се дивят на глупостта на форумистите, ще имат още поводи за дивене в бъдеще.
Цените в евро са реалните цени на образованието. Разликата с тези в лева е субсидията на страната, подаръкът за това, че се е нарекъл болгарин. ... осреднено на око за 4 год. обучение, всеки висшист струва на държавата нейде към 20,000 евро. Дано поне ги научат криво ляво на английски, ако не друго за тия пари.
Николай Колев
Рейтинг: 3099 НеутралноТаксите трябва да бъдат реални, не субсидирани, а да се отпускат безлихвени студентски заеми. На най-добрите студенти да се опрощават част от заемите срещу социална отговорност. Т.е., да се субсидира социално значим живот. Напр. работа в кризисни райони и сектори, отговорно родителство и т.н. Така държавата няма да субсидира чужди икономики. Каква е ползата да субсидираш един студент, който след това да иде в друга държава?
🇺🇦* ПКП-Прекрасна Кърджалийска Принцеса. Политкоректна формулировка на думи на министър председателя за председателя на Народното събрание🇺🇦В същото време, човек работил в малка болница 3 години да му се изплати х% от заема. Ако му се роди дете, още х%, при второ, пак така. Да има ясна графика. Така да може да стане напълно безплатно едно висше. С принос.
Peni Nikol
Рейтинг: 5120 НеутралноЗа чужденците да са високи, за българските деца да има опция за заем или разсрочено плащане.
Peni NikolКМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4301 НеутралноГЕРБ пак излъгаха за инженерите !!! Има ли учудени?
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!goofy
Рейтинг: 413 НеутралноВ разговор с един асистент от технически университет, стана на въпрос, че големият проблем в образователната ни система е, че я приравняваме на фирмена структура, която трябва да се съобразява с желанията на клиента. В случая клиентите са студентите и желанието им е с най-малко зор да си изкарат тапията. Така се стига до ситуацията, че откъм преподаден материал университети действително покриват всички европейски изисквания. Трагикомедията идва от нивото на контролните, изпитите и често срещаната субективност на доценти и асистенти при раздаването на точки.
Разбира се не е и за забравяне абсурдното съществуване на "условния изпит" след ликвидацията. Дори само този изпит да го затрият, оставайки трите опита, нивото ще се вдигне със 100% гаранция!
penetrating
Рейтинг: 7502 НеутралноДа му мислят чуждите граждани :)
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbertсултана глаушева
Рейтинг: 316 НеутралноЕ, завършилите медицина няма да ни лекуват. Взимат специалност и стягат куфара. За съжаление.
Мърфи е оптимист!papуre
Рейтинг: 624 НеутралноТаксите за студенти в българските университети - от 200 лева до 7700 евро
Пазарна икономика брат,чед . Така е стругната , че да си пулиш и звериш - цената ли определя пазара , или пазара определя цената . Както и да го въртиш у нас сисемата обаче си е чиста иновация - може и тако , може и вако . За радост на Топлофикациите , както вика Манолова .
papуre
Рейтинг: 624 ВеселоДо коментар [#33] от "Peni Nikol":За чужденците да са високи, за българските деца да има опция за заем или разсрочено плащане.
Разсрочване - само ако са обрязани , с извинение .
papуre
Рейтинг: 624 НеутралноДо коментар [#32] от "Николай Колев":Така да може да стане напълно безплатно едно висше. С принос.
Топлата вода и колелото отдавна са открити . Достатъчно е човек да се запознае със системата на образованието отпреди тридесет години и ще знае , че всичко това което обясняваш , е практикувано . С определено висок принос .
papуre
Рейтинг: 624 НеутралноДо коментар [#31] от "Gretel":Цените в евро са реалните цени на образованието.
Всяка цена на стока или услега , която СЕ ПРОДАВА , се защитава с така наречената калкулация ? Това се знае дори и от всеки Ханзел Да си виждала или слушала за някакво научно определяне на истинската стойност на обучението ? Това " осреднено на око " си е просто оценка за сисемата " Образование " Така , на око , около или нейде около 3 с един - два минуса .
papуre
Рейтинг: 624 НеутралноДо коментар [#37] от "султана глаушева":Е, завършилите медицина няма да ни лекуват. Взимат специалност и стягат куфара. За съжаление.
Има нещо , което МОЖЕ да изтрие съжалението . Нарича се Държавен планов прием Обучение за държавна сметка , с последващо за определен срок разпределение .
GreenBush
Рейтинг: 264 НеутралноТаксите ясно, ама за качеството никой не говори и не му дреме.
султана глаушева
Рейтинг: 316 НеутралноДо коментар [#42] от "papуre":
Мърфи е оптимист!Има. Може. Само дето го няма. А най-важното е лекар от спешната да не получава по-малко от чистачка в МВР, както е сега.
Emil Dimov
Рейтинг: 264 РазстроеноТаксите за студенти в българските университети - от 200 лева до 7700 евро?!
- то таксите трябва да служат за повишаване на качеството на обучението, ама дали това качество се повишава и за какво се използват парите от таксите, въпроси с много неизвестни!!!
До коментар [#37] от "султана глаушева":
Е, завършилите медицина няма да ни лекуват (за жалост или пък за радост?!). Взимат специалност и стягат куфара (ако има за къде?!). За съжаление и ако в голямите градове все още има лекари, какво да кажат хората, които живеят на места без транспорт, магазини, медицинско обслужване и това е 21 век в страна от ЕС. (мангалия?!!!!!)
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
demos
Рейтинг: 418 НеутралноДо коментар [#2] от "Костадин Иванов":
Тази такса е за студенти от страни извън ЕС.
antonio_vivaldi
Рейтинг: 1389 НеутралноСтойностно образовани в момента в България не може да се получи. Университетите са пълни с алкохолици, ченгета, корумпирани лелки, натъкмени дечица на разни величия.
antonio_vivaldi
Рейтинг: 1389 НеутралноПример с един юридически факултет преди години :
Декан - алкохолик, който когато е трезвен говори несвързано, а по време на изпити праща студентите да му купуват цигари.
Преподавател по конституционно право - бивша червена депутатка, която ти дава изпита, след като си купиш учебника и ти даде автограф (за да не можеш да го дадеш на друг)
По гражданско право - 87 годишен старик с инсулт, с патерица, фъфлещ неразбираемо.
По финансово право - дядка с несвързана реч, появяващ се два пъти в годината на лекции, с асистент бивш митничар, уволнен от митниците.
Gretel
Рейтинг: 1249 НеутралноДо коментар [#41] от "papуre":
Всеки има право на собствено мнение, но не и на собствени факти. (вероятно Б. М. Барух)“Всяка цена на стока или услега , която СЕ ПРОДАВА , се защитава с така наречената калкулация ?”
——
Може би ако си понапънете мозъчето, ще осъзнаете, че това, което сте написал е безсмислица? И ако случайно Ви споходи прозрение, ще се радвам да узная каква глупотия сте имали впредвид.
Nikoi
Рейтинг: 758 НеутралноДо коментар [#4] от "Маршалов":
платено обучение за български граждани по медицина е 7400 лв на година , в това няма логика ,след като няма лекари в страната и същите като завършат масово я напускат ,трябва да има привилегия ,ако лекаря ,който е платил по една или друга причина обучението си , да има право да си върне част от парите ,ако остане да работи тук ,а не обратното .
mitko11
Рейтинг: 2684 ВеселоДо коментар [#51] от "edin drug":
"Големият проблем на цитатите в интернет е, че повечето хора вярват в тяхната автентичност." Иван ВазовВ белите страни образованието се плаща със заем, който изцяло или частично се опрощава при определени условия.
Например при нас имаше американец, преподаващ английски. Беше завършил елитен американски университет с църковна стипендия.
Обяснението му беше - семейството ми е бедно, сключих с църквата договор за стипендия срещу 10 г. работа по разпределение. В България беше 2 години и след това замина за Южна Корея. Тук му плащаха българската заплата + 3000 долара на месец от Църквата.
mitko11
Рейтинг: 2684 ВеселоДо коментар [#49] от "antonio_vivaldi":
"Големият проблем на цитатите в интернет е, че повечето хора вярват в тяхната автентичност." Иван ВазовТова къде?
popovski31
Рейтинг: 984 НеутралноОтказват ли се или не могат да си вземат изпитите? Защото тук "бутат" студентите, за да се взимат субсидиите за тях.
popovski31
Рейтинг: 984 НеутралноОтказват ли се или не могат да си вземат изпитите? Защото тук "бутат" студентите, за да се взимат субсидиите за тях.
Костадин Иванов
Рейтинг: 4093 НеутралноДо коментар [#47] от "demos":
ЕретикРазбрах, затова съм членувал думата уточнение, каквото съществува в текста. Просто адмирирам наличието му.
Дразнител
Рейтинг: 610 НеутралноДо коментар [#5] от "''zms15783''":
Жизнь или Life - избор има.Ами те са си признати българските дипломи в целия ЕС. Не съм чул да има проблем с това?!
Дразнител
Рейтинг: 610 НеутралноДо коментар [#13] от "Любомир Байрактаров":
Жизнь или Life - избор има.Работата с обучението по медицина във Франция изобщо не е такава. Има специален закон, който определя 10% квота за студентите, които ще продължат след първите две години. Да, обучението е трудно, но освен това съвсем целенасочено се отсяват само 10% най-добри и най-мотивирани. Което поражда известни проблеми с недостига на някои медицински специалисти във Франция. Този недостиг се допълва от лекари, идващи от други държави от ЕС. А в Румъния има поне два медицински университета, в които медицина се преподава изцяло на френски и лекциите са от ФРЕНСКИ професори, които получават доста добри хонорари за това.