
© Екомузей Русе
Единствената в света цялостно запазена част от мамут - долната му челюст, се намира в русенския Екомузей, в който се отделя специално внимание на праисторическите животни.
Емблемата на експозицията пък е макетът в реални размери на мамут от вида Mammuthus primigenius - вълнест или космат мамут. Този експонат е един от акцентите в новата изложба "Как направихме Екомузея!", която вече приема посетители, съобщи ръководството на музея. По макета са работили 10 души, а създаването му е отнело близо 3 месеца. Този вид на праисторическото животно е един от най-известните и скулпторите са го проектирали, следвайки научните публикации.
Чрез 21 постера изложбата разказва за историята на създаването на експозицията на Регионален исторически музей - Русе. Показани са снимки от конструирането на косматия мамут - подреждането на частите му и придаването на автентичен облик на експоната.
© Екомузей Русе
Друга част от експозицията е най-големият в страната сладководен аквариум за риби, обитаващи река Дунав и нейните притоци. В него са представени 12 вида риби. Вместимостта на съоръжението, разделено на седем басейна, е 65 тона. Аквариумът има модерна филтърна система от 3 нива, която осигурява стерилна вода.
По четирите етажа на музея могат да се видят колекции от вкаменелости, макети, представящи животинските и растителните видове в тяхната естествена среда, както и многообразието на защитените територии в областта. В експозицията е създадена и изкуствена пещера, която е дълга 11 метра и е изградена по проект на филмовата компания "Ню Бояна Филм Студиос".
© Екомузей Русе
В началото на 2018 г. в Екомузея беше открит и терариум за влечуги, в който са показани екзотични видове змии, между които боа-удушвач и зелен дървесен питон. От музея коментираха, че чрез откриването на терариума се дава възможност на посетителите да придобият нови знания за влечугите.
Сградата на Екомузея е построена в началото на миналия век и първоначално е била семеен дом. Впоследствие тя става първата в България, чиято реставрация е с цел да бъде превърната в музей. Реконструирането й датира от 80-те години на миналия век, но проектът е бил замразен дълго време. Обновяването на сградата е завършено през 2014г. по проект на общината и оттогава там се помещава Екомузеят.
"Как отрихме музея!" ще приема посетители 30 дни. Таксите за посещение са съответно 2 лв. за ученици и студенти и 5 лв. за възрастни.
От музея съобщиха, че от днес скаути на възраст 12 - 16 години ще лагеруват там в продължение на четири нощи. Те ще разпънат палатките си в залата с аквариума, а целта е визуално опознаване на живота около Дунав.
Моа Преател Тайпи
Рейтинг: 8 Неутралнонима има и голе мамуле?
яж бахурPavelCZ
Рейтинг: 1722 НеутралноДобре и интересно изглежда. Но не е ли по-скоро за природонаучен, откоолкото за исторически музей ?
E PLVRIBVS VNVMИ Дневник, оправете си текста - вместимост е обем и се мери в кубически метри. Т.е. вместимостта на басейна е 65 м3. По една случайност (макар че случайности в природата няма) водата има плътност 1.0 тона/м3, та масата на водата в басейна е 65 тона. Но акоо беше олио, да кажем (с плътност 0.8 тона/м3), масата щеше да е 52 тона при вместимост 65 м3.
Някои от нас все пак сме учили природни науки.
balgariez
Рейтинг: 331 ВеселоДа беха почакали още неколко годинки и да си го купят жив!
Е, ще му трябва подходящо оборче и доста сенце, на добичето:
https://www.24chasa.bg/Article/1406155
Deaddark
Рейтинг: 2522 ВеселоДо коментар [#2] от "PavelCZ":
Колега, водата е взета за мярка - по избор на човека, не е случайност. То и дължината е по избор - един пръст, един сантиметър; фут - една стъпка и т. н.
Иначе на снимката Мамута изглежда впечатляващо.
Иво
Рейтинг: 4309 ЛюбопитноПосещавал съм този музей, който минава през Русе и хубаво да го разгледа. Доста е добър за българските стандарти.
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36ikar_01
Рейтинг: 913 НеутралноДо коментар [#5] от "Иво":
И ние искаме да го разгледаме, но няма никакви данни къде се намира музея, освен че е в стара къща. Ако можете да ми дадете някакви насоки.
deaf
Рейтинг: 3123 НеутралноБългария е земя на интересни и стари находки и артефакти. Най-старото злато например. Или най-голямото в света съкровище от халколитни медни брадви тип Плочник открито в село Ракиловци. Най-голямата в Европа колекция от нефритени находки. Най-големият наниз от епохата на неолита. И т.н.
UJC4040
Рейтинг: 571 Весело"Как отрихме музея!" ще приема посетители 30 дни.
По добре красив и умен, отколкото грозен и глупав.После ще стане "Как зарихме музея".
izt21595181
Рейтинг: 253 НеутралноМамутите са просто космати роднини на индийския слон, които се приспособяват към студения климат. Мастодонтите са друго нещо, те са съвсем различен клон на хоботните.
tamada
Рейтинг: 1320 Неутрално"Единствената в света цялостно запазена част от мамут - долната му челюст..."
А онези цели скелети на мамути дето редовно ги намират из САЩ, Канада, Сибир и т.н., те какви са? Ултра-единствени ли? Вие самите сте писали, че даже в Мексико намират десетки скелети на мамути.
https://www.dnevnik.bg/photos/2017/03/14/2934618_fotogaleriia_da_restavrirash_mamut/
Всъщност музеят казва, че не е единствената част от мамут изобщо, а единствената от вида Mammuthus rumanus. Което е съвсем различно по смисъл.
https://www.museumruse.com/expositions/ecomuseum_aquarium.htm
Като не можете да пишете новини, барем преписвайте като хората!
Иво
Рейтинг: 4309 ЛюбопитноДо коментар [#6] от "ikar_01":
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Намира се в центъра на градът, до него има училище и много красив парк, точни адрес е тук:
Русе, пл. Батенберг 3
https://www.museumruse.com/about_bg.html
penetrating
Рейтинг: 5559 НеутралноНяма лошо. Това за мамута не го знаех. Нали бяха намирали цели такива мамутчета в замръзналите пластове на Сибир?
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbert'ΕΡΕΒΟΣ
Рейтинг: 2868 НеутралноВ книгата за рекорди Гинес ще бъдат записани най-дългите бивни на света, които бяха намерени на разкопки около северногръцкия град Гревена. Мамутът, който е собственик на бивните е на около 3 млн. години, а откритието направи проф. Евангелия Цукала от солунския университет „Аристотелио".
Не се родих Грък по собствено желание.Просто имах късмет ! За един Грък граница е само Хоризонта !http://www.grreporter.info/Nay-golemite_bivni_na_mamut_v_knigata_za_rekordi_Gines/2304
KLINGON
Рейтинг: 327 ВеселоДо коментар [#13] от "'ΕΡΕΒΟΣ":
"...Срамно е ние да сравняваме силата си с такива гламавци, каквито са турците…"... из дописка на Васил Левски до в. Свобода, публикувана на 13.02.1871 г.има си хас да не е в гърция :)))
Deadpudding
Рейтинг: 645 НеутралноДо коментар [#2] от "PavelCZ":
This is the place where puddings die.Историческия е в съседна сграда, става въпрос за Екомузей(разбирай природонаучен). Мамута е там от откриването и си пише кога е реновирано и преоткрито, 2014-2015 някъде го отвориха. Журналята да се научат да пишат статии за да не се получава развален телефон и няма да е зле да не закъсняват с едни 4-5 години за статия.
Свинчуга
Рейтинг: 1557 НеутралноТаман тва щях да пиша, ходил съм там преди години още. И не е в тая сграда дето е линка на Иво, онова там е историческия музей - бивш дворец на Батенберг. Природонаучния е от другата страна на улицата, в една по-скромна "къщичка" - http://pochivkasdeca.eu/thumbs/files/data_0/261/Image/S1gG-dscn7256.jpg
Обичам да грухтя и плюскам.тулса
Рейтинг: 4153 НеутралноПохвална инициатива и добър ход с този мамут. В Англия Бирмингамският музей изложил скелет на диплодок и миналата година привлякъл 830,000 посетители. Това било с 38% повече от 2017. Так че един акцент, един такъв...полуоригинален експонат, може наистина да помогне и на русенския музей да добие повече известност и привлече повече посетители.
vdiv
Рейтинг: 221 ВеселоАми като не се е бръснал толкова хилядолетия ще е космат, сега какво? :)
daskal1
Рейтинг: 4335 ВеселоДо коментар [#17] от "тулса":
Хайде и аз да се похваля с нещо за което малцина съфорумци могат да ми съперничат: ядох месо от мамут от преди 40 хиляди години (така ми казаха) намерен в Сибир от руско-американска експедиция при размрязяването на пермафроста. Беше в Санкт Петербург, тогава Ленинград, и шефът ми даде поканата си за това селективно мероприятие на Академията.
ПП
Малкото парче месо беше доста жилаво, но затова пък цената му (стойността на експедицията която го открила разделена на порциите) според американците била над 25 хиляди за порция :-)
daskal1
Рейтинг: 4335 НеутралноДо коментар [#12] от "penetrating":
Да, "Дима" 1977 и "Маня". Но замразени мамути са намирани много по-отдавна, имало случаи ескимосите да ги използват за храна на кучетата. Интересни са и преданията им за мамута като животно от подземния свят, което се появява на повърхността (на китайски дословно преведено този мамут е наричан "подземен гризач".
По преценка на експертите под ледовете на Сибир има над 10 милиона трупа на вълнести мамути.
penetrating
Рейтинг: 5559 ВеселоДо коментар [#20] от "daskal1":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertТова явно съм чел като хлапе :)
penetrating
Рейтинг: 5559 ВеселоДо коментар [#20] от "daskal1":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertВсъщност май са повече. И малкото вънесто мамутче се казвало Люба :)
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_mammoth_specimens
daskal1
Рейтинг: 4335 ВеселоДо коментар [#22] от "penetrating":
Със сигурност си прав, сега остава да ме обвинят в липса на уважение към "слабия пол", че помня за "Дима", а не и за "Люба" :-)
тулса
Рейтинг: 4153 НеутралноДо коментар [#20] от "daskal1":10 милиона трупа на вълнести мамути
...>> Мамути ли са или мамонти? Руското название за мамут(Mammuthus) било мАмонт и идвало от мансийското "манг онт"(земен рог). Във форума често обичат да пращат в Сибир(по повод и често без повод).За мамутите( косматите такива..) пише, че са се появили преди 200,000-300,000 години и после са се разселили и до нашите земи.
Напоследък обсъждат почти сериозно възможностите за оживяване на мамонти( използвайки ДНК от останките):
https://snob.ru/selected/entry/124344 #comment_858997
penetrating
Рейтинг: 5559 ВеселоДо коментар [#23] от "daskal1":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbert:)
Alex Prime
Рейтинг: 434 Любопитнобих се радвал да се върне този вид
daskal1
Рейтинг: 4335 НеутралноДо коментар [#24] от "тулса":
Да, четох за опити да се възстановят мамутите (за мамонтите не зная :-)) с опити за генетични промени с ДНК от тях при слонове.
Интересно е също, че при дисекция на мамути е открита и течна кръв, свидетелство че организмите им са имали адаптиране към условията чрез производство на "кръвни антифризи", много примамлив проект за изследвания.
Я да си представим ферми в условията на севера с 6-тонни мъжки и 4-тон женски мамути- месо в изобилие,чза млеконадоя не заная :-)
ivangabrovo
Рейтинг: 675 НеутралноПредложение: добре би било в хубави новини като тази да се споменават имената на хората, спомогнали и създали обекта.