
© Спас Спасов
Според специалисти в поддръжката на дървета в градовете изрязването на целите корони скъсява драстично живота им.
Дървета на възраст от няколко десетки до близо 100 години в централната част на Варна продължават да бъдат "обезглавявани" с оправданието, че този начин са "подмладявани" и "обезопасявани". Гледката е отблъскваща, а премахването на целите корони продължава и в този момент като елемент от проекти за "естетизация" на градската среда.
Последните дървета, пострадали от този метод за "подмладяване" във Варна, са на бул. "Съборни" и улиците "Георги Бенковски" и "Михаил Колони". Всички те са в идеалния център на града, където вече няколко месеца продължават ремонти, финансирани по няколко различни програми на Европейския съюз.
© Спас Спасов В някои от случаите изрязването на целите корони на дърветата се извършва в рамките на проекти с европейско финансиране.
Според експерта по поддръжка на дървета в градска среда Димитър Захариев, цитиран от "Дневник" в публикация от юни м.г.,
отрязването на короните е пагубно
за растенията и ги убива. Понякога това става по-бавно, в рамките на десетина години, обясни Захариев, който има европейски сертификати по арборизъм (наука за дърветата в града).
"Няма видове, които да понасят подобно рязане, казва той. При цялостно премахване на короната иглолистните дървета директно загиват. При другите видове, ако дървото е силно и здраво, реагира на тежката интервенция малко по-добре, но това не значи, че не му вреди". По тази причина според Захариев в Съединените щати и много европейски страни прилагането на тази практика е наказуемо.
© Спас Спасов Дърво с напълно изрязана корона на варненския бул. "Съборни"
"Подобно отношение към дърветата може да се сравни с
обезглавяването на пиле, което тича пет минути
след като вече е обезглавено", казва той. Дори и след това дървото да се раззелени отново и да има нови клони, така то се опитва да компенсира смъртоносното нараняване, но структурната връзка на "вторичната корона" със стъблото е много по-крехка. По тази причина дървото може да живее още 10 години, но на практика то умира десет години".
© Спас Спасов След изрязването на цялата корона в продължение на десетина години дървото продължава да живее, но според специалистите през този период то бавно умира.
В ресорните структури на община Варна, занимаващи се с поддръжката на инфраструктурата и зелената система в града, подобни притеснения няма. На въпросите
кой е отговорен за "обезглавяването" на дървета
от там отговориха кратко и формално: "Проектът е съгласуван със старши експерт "Озеленяване" преди издаване на строителното разрешение, пише в изпратените отговори. След като проектното предложение е одобрено, при така извършеното рязане няма опасност да бъде съкратена продължителността на живота на дърветата".
© Спас Спасов Така изглеждат "обезглавените" дървета едва на третта година след след пложените "грижи"
В момента по данни на общинската администрация във Варна рязането на короните на дървета се извършва от едноличното дружество "Ландшафт". Справка в Търговския регистър показва, че то е собственост на Веско Бисеров, който има участие – еднолично или в съдружие, в 13 дружества и участва в управлението на 15. Всички те имат широк предмет на дейност - от търговия и спедиция, през компютри и медии до строителство и селско стопанство, но нито една не е специализирана в поддръжката на т.нар. зелени системи в градска среда.
Така е и с "Ландшафт", която има за предмет на дейност "вътрешна и външна търговия, търговско представителство и посредничество, комисионни сделки, консултантски и други услуги".
© Спас Спасов Спорно е как гледката на напълно окастрени дървета по улиците на Варна се вписва в намеренията за естетизация на градската следа.
Обяснението защо въпреки доказаната вреда, която нанася, цялостното премахване на короните на дърветата продължава да се прилага, дава пак Димитър Захариев. Според него така дружествата, избрани от общините, вършат работата, за която са наети,
по-бързо, но и при по-голяма финансова изгода.
Докато за един специалист по поддръжката на дървета в градска среда оформянето на короната на младо дърво по щадящ метод отнема 2 до 3 часа, отрязването на цялата корона става за не повече от 30 мин. Така дърветата по улична отсечка с дължина около 200 м отнемат по-малко от един работен ден при по-ниски разходи, но при по-висока печалба.
Проверка в Наредбата за изграждане, стопанисване, контрол и опазване на зелената система на територията на община Варна, но и в други големи градове показва, че в тях не са указани никакви правила за провеждане на резитби. По тази причина в момента Асоциацията на арбористите в България работи по изготвянето на нормативно определени правила за поддръжка на дървета в градска среда. Те вероятно ще спасят онези от тях, които оцелеят след грижите, полагани в момента.