Игра на развален телефон".
Така Иванка Иванова, ръководител на Правната програма на Институт "Отворено общество", определи говоренето, което насища ефира, как работна група от експерти към Министерството на правосъдието разработва проект за отговорността на "тримата големи" в съдебната власт - главния прокурор и председателите на двете върховни съдилища - Върховния касационен и Върховния административен съд.
"Развален телефон", защото във всички мониторингови доклади на ЕК се повдига въпросът за възможности за разследване на главния прокурор, но не и на председателите на върховните съдилища. А същевременно мерките, които се разработват у нас, се обосновават с докладите на ЕК, за да пакетират в едно и тримата. Позицията на главния прокурор е коренно различна - за разлика от двамата председатели той е и ръководител на Националната следствена служба, подчерта Иванка Иванова.
В България остана нерешен проблемът с независимостта на прокурорите
и след разделението на Висшия съдебен съвет на съдийска и прокурорска колегия, дори се задълбочи проблемът с прокурорите, защото прокурорската колегия служи за рупор , който усилва волята на главния прокурор, там не може да се чуе различно мнение по правен въпрос, коментира Иванка Иванова.
Частична промяна може да се постигне със Закона за съдебната власт, но
за реална промяна е необходимо изменение на Конституцията,
убедена е Иванова, която от десетилетия следи проблемите на съдебната власт. Промяната на основния закон трябва да засегне позицията и правомощията на главния прокурор, начина, по който се избира, и най-вече начина, по който може да бъде временно отстранен или освободен от длъжност в хипотезите когато срещу него започне разследване . Такава възможност формално съществува и сега, но поради страха и зависимостта на прокурорите от върховния им ръководител тя не се осъществява.
(Цялото интервю на Иванка Иванова вижте във видеото)
Das Territorium
Рейтинг: 1796 НеутралноПрокуратурата просто няма място в съдебната власт. Функциите ѝ експлицитно я изключват. Няма как да се накара такава система да заработи. Невъзможно е една от страните в съдебния процес да бъде сложена на същото ниво до съда. Отделно - докато не се премахне единоначалието в прокуратурата и военизираната ѝ съветска структура, то няма никакъв шанс тя да заработи.
A lie can run round the world before the truth has got its boots on. Terry PratchettАзКлавдия
Рейтинг: 982 ВеселоПетър Петров :Може!
Доброто е заразноdeaf
Рейтинг: 2363 НеутралноДо коментар [#1] от "BG Territory":
Тоест предлагаш едно от двете или и двете:
а) Всеки прокурор да си е сам шеф? С изключение на главният.
б) Прокурорите да се избират от народе с пряк вот?
lz73
Рейтинг: 1261 НеутралноДо коментар [#3] от "deaf":
Аз предлагам правосъдният министър да е главен прокурор, а окръжните прокурори да се избират и да си назначават останалите под тях. Прокуратурата да се извади от съдебната власт и да е равнопоставена с другата страна в процеса. Толкова ли е сложно?
deaf
Рейтинг: 2363 НеутралноДо коментар [#4] от "lz73":
Ако прокурора е "равнопоставен" на съдията,кой ще взима решение каква присъда да бъде издадена? Прокурора само трябва да повдигне обвинение,но единствено съдията решава каква да е присъдата. Разбира се,ако прокурора си свърши добре работата,съдията няма да може да шикалкави...
dorn
Рейтинг: 956 НеутралноДо коментар [#5] от "deaf":
Май ти трябва специално пояснение - под другата страна колегата има предвид адвокатите.
dorn
Рейтинг: 956 НеутралноТова е състезание между две страни (прокурор и адвокат), които в съвременните демократични системи са равнопоставени (при нас не е така), а съдията е арбитъра който взема законосъобразното решение.
deaf
Рейтинг: 2363 НеутралноДо коментар [#6] от "dorn":
Прокурорите в България НА ПРАКТИКА са равнопоставени с адвокатите,просто защото последните са от редиците на бившите полицаи,(милиционери),и даже от ДС. Проблема на българският народ е,че прокурора е всевластен. Дори и над съдията.
penetrating
Рейтинг: 5999 НеутралноОт Кирилов нищо не зависи
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbertlz73
Рейтинг: 1261 НеутралноДо коментар [#5] от "deaf":
Написах "равнопоставен на другата страна в процеса". Според моето скромно разбиране съдията не е страна в процеса. Или нещо бъркам?
plebs
Рейтинг: 294 НеутралноЦацаров:
"Мисля, че министър Кирилов ще изненада доста хора с много изменения или предложения, които никой не очаквал от него. Имам предвид механизъм, който да позволи контрол и разследване върху главния прокурор, от една страна, а от друга страна, на съдебна фаза да позволи и съответен справедлив процес по отношение на шефовете на върховните съдилища. Защото знаете, че ако някой казва, че на досъдебната фаза съществува неформалното, а и формалното влияние на главния прокурор, в съдебната фаза пирамидата е същата, само че по отношение на шефовете на върховните съдилища"
"Вече няма място за какъвто и да е институционален инат, доводи или всичко друго. Ако това е цената за излизане от механизма (б.р. - на наблюдение и контрол от страна на Брюксел), тя трябва да бъде платена"
Това за сведение на другарката. :)
plebs
Рейтинг: 294 НеутралноДС-арите сред съдиите:
"- През миналата година Комисията по досиетата стана обект на съдебни атаки - обявени от вас лица за принадлежност към ДС ви съдиха, а Темида постанови в тяхна полза, има ли някакви задкулисни причини за тези опасни практики?
- Проблемът е, че част от загубените от нас дела се водят от съдии, които са свързани с ДС и са възпитаници на школата на ДС. Тези магистрати вече са известни в публичното пространство, някои от тях са завършили Първи факултет на ДС и знаете, че кадрите им бяха единствените, които придобиваха и гражданската специалност „Право“. По-късно се разреши и завършилите Втори факултет да придобият същата гражданска специалност. На голяма част от тези лица в годините на демокрация се оказаха магистрати. И когато такива хора гледат дела, свързани с работата на Комисията по досиетата, те са в пълен конфликт на интереси. Почти всички дела, които сме загубили, са присъдени именно от такива съдии."
https://www.faktor.bg/bg/articles/evtim-kostadinov-prezidentskata-institutsiya-e-izklyuchitelno-pod-vliyanieto-na-hora-svarzani-s-represivnite-sluzhbi-na-bkp
deaf
Рейтинг: 2363 НеутралноДо коментар [#10] от "lz73":
Бъркаш,разбира се! В България не е така. А ние за нея говорим,а не за Тринидат и Тобаго. Синът на един прокурор сгази и уби с кола в гонка четирима души на спирка при НДК. И до днес не може да бъде осъден,защото вече над десет съдии си правят отвод на делото му. Страх ги е от прокурора.
Танас
Рейтинг: 1803 НеутралноПрокуратурата няма място във ВСС тъй като е страна в процеса. Само съдиите трябва да са Съдебна власт инак сме Прокурорска Република още повече, че се меси с политически изказвания и действия. Прокуратурата от вертикален Сталински вид трябва да се реформира в хоризонтален и да е в Изпълнителната власт като Главен Прокурор да е и Министър на Правосъдието.
"Светът няма да бъде разрушен от тези, дето вършат зло, а от тези, дето ги наблюдават без да направят нещо по въпроса" Алберт Айнщайн.lz73
Рейтинг: 1261 НеутралноДо коментар [#13] от "deaf":
Абе ти май не четеш внимателно. Занм, че не е така! Да повторя какво съм написал:
Ясно пише, че предлагам да стане така, пък нека да е като в Тринидат и Тобаго...
lz73
Рейтинг: 1261 НеутралноДо коментар [#11] от "plebs":
Пак ли трябва да обяснявам, че Цацаров се е издънил мнооого яко с това изказване. Не може юрист в България да каже:
"Защото знаете, че ако някой казва, че на досъдебната фаза съществува неформалното, а и формалното влияние на главния прокурор, в съдебната фаза пирамидата е същата, само че по отношение на шефовете на върховните съдилища"
Цацров има власт над всеки прокурор и може да спиара и изземва дела, докато всички съдии са независими от висшестоящите. Лозан Панов може да заповяда само на секретарката си, но не може да се меси в работата дори на районен съдия в Горно Нанадолнище. И гл. прокурор не знае това?!
Das Territorium
Рейтинг: 1796 НеутралноДо коментар [#16] от "lz73":
A lie can run round the world before the truth has got its boots on. Terry PratchettКолега, няма смисъл.
Не хранете троловете. Те не са тук, за да водят диалог, да поддържат дискусия и да има конкуренция на мнения. Номерът им е да опръскат всичко с кал и л@*на.
lz73
Рейтинг: 1261 НеутралноДо коментар [#17] от "BG Territory":
Ммда, прав си!
wanderer
Рейтинг: 2534 НеутралноДо коментар [#4] от "lz73":
"Прокуратурата да се извади от съдебната власт и да е равнопоставена с другата страна в процеса. Толкова ли е сложно?"
Сложно е. По-малко сложното - изваждането на прокуратурата (следствието и адвокатите) би довело до рев от тяхна страна, че трябва да кандидатстват на общо основание (от стажант-съдия), ако искат да станат съдии.
По-сложното е, че всъщност никой не е "равнопоставен" на прокуратурата (Тия "състезания" са възможни при граждански спор, но не и при наказателно производство). Зад прокуратурата седи половината държавна машина (МВР, Следствие, ДАНС, НСБОП, КПКОНПИ). Зад адвоката - никой. Да ви го кажа по-просто - при дела като "Иванчева" или злоупотреба със средства, прокуратурата е с една година преди който и да е адвокат. Слуша на слушалки (СРС), проверява различни версии и ведомства. А когато повдигне обвинения, на адвокатът не му остава нищо освен да "търси под вола теле" - да обжалва процедурни нарушения и да печели време за да намери слабост в обвинението, а не доказателство, оневиняващо довереника му.
Ей на "прост случай като "Местан" - адвокатът колко пъти може да иска освобождаване от арест след решение на съда!? - Нито един път - може само да обжалва решението на съда. Но на прокуратурата не ѝ пречи след всяка решение на съда за незадържане в арест (освобождаване от арест) да иска нова задържане под арест - била имала нови доказателства (които затаила при първия път).
Oggie Petkov
Рейтинг: 413 НеутралноДо коментар [#3] от "deaf":
Вижте как е в САЩ. Там областният прокурор се избира на местни избори. Той си определя или назначава прокурори. Но в САЩ прокурорът по делото няма такива права като нашите тук. Освен това защитата участва от самото начало в процеса и прокурорът не може да проявява своеволие и да не дава на защитата всички материали по делото от самото начало. Поне по закон е така. Съдиите също се избират от народа.
tda10501756
Рейтинг: 304 НеутралноПравилно. За Цацаров трябва да има ред за разследване, а за Лозан Панов не трябва. От къде на къде ще създавате ред да се търси отговорности на Лозан Панов, то закона е сбъркан трябва да се запише, че и комсомолеца от Разград Прокопиев не трябва да се търси отговорност.
tda10501756
Рейтинг: 304 НеутралноЗащо непрекъснато се набутвате в съдебната система на САЩ? Та европейските системи нямат нищо общо с нея. Не е ли по-лесно да вземем пример от Германия? Ето тук накратко е разказано кой кой е в съдебната система на Германия https://e-justice.europa.eu/content_legal_professions-29-de-maximizeMS-bg.do?member=1 . Лошото е, че съм убеден, че няма да ви хареса нито на вас нито на Лозан Панов. Два цитата.
"Прокуратурата (Staatsanwaltschaft) е независим орган с наказателна компетентност, чиято организационна структура е същата като на съдилищата. Тя е компетентна за провеждане на разследвания по досъдебни производства, предаване на делата за наказателно преследване пред съда и изпълнение на присъдите. Доколкото в закона не е предвидено друго, прокуратурата провежда и наказателното преследване на административните нарушения."
"Съдии (Richter)
Организация
Дейността на съдиите както на федерално равнище, така и на равнище федерални провинции е уредена от германския Закон за съдебната власт (Deutsche Richtergesetz, DRiG). Дейността на съдиите е допълнително уредена от законодателството на федералните провинции.
Министрите на правосъдието на съответните провинции контролират дейността на съдиите на равнище федерални провинции. Дейността на съдиите от съдилища на федерално равнище (с изключение на съдиите от Федералния конституционен съд) се контролира от съответните федерални министерства."
wanderer
Рейтинг: 2534 ЛюбопитноДо коментар [#20] от "Oggie Petkov":
" Освен това защитата участва от самото начало в процеса "
Как участва от самото начало? Ей на, при убийствата в Нови Искър, заподозреният и впоследствие самоубит Росен Ангелов не е имал изобщо адвокат или каквато да е защита. И сегашният заподозрян, Стоян Зайков, няма адвокат. Ако бъде заловен, защитата какво ще има под ръка за да пледира "домашен арест", примерно?
wanderer
Рейтинг: 2534 ЛюбопитноДо коментар [#22] от "tda10501756":
"Прокуратурата (Staatsanwaltschaft) е независим орган с наказателна компетентност"
Прочетохте ли всичко? Например, това:
"От своя страна дейността на федералния главен прокурор се контролира от федералния министър на правосъдието. Министърът обаче няма правомощия да контролира дейността и да дава указания на прокурорите на федералните провинции."
По преди е отбелязано, че: "Федералният главен прокурор към Федералния върховен съд (Generalbundesanwalt beim Bundesgerichtshof) е най-висшестоящият прокурорски орган в областта на националната сигурност в Германия."
Сиреч, Федералният върховен съд по всяко време може да иска отчет от Главния прокурор, а той самият не участва в организацията на Съда (избор на съдии, повишавания, наказания). Втори път, прокурорският орган няма (никаква) компетентност по правораздаването, а е "вишестоящ" само по отношение на националната сигурност. Още по-просто, немският главен прокурор няма правомощия да се сезира Конституционния съд.
Между другото, идеите на Лозан Панов са заимствани точно от немската и френската съдебни системи - прокуратурата не е част от "съдебната власт", а независим орган под шапката на "изпълнителната власт".