
© Николай Дойчинов
Изключението за шума от храмовете беше вкарано в последния момент
Санкцията за вдигане на шум в забранените за това часове ще достига до 12 хиляди лева, решиха днес депутатите, като приеха на второ четене Законът за защита от шума в околната среда, предаде агенция "Фокус".
Текстовете бяха окончателно приети близо година след първото гласуване в пленарната зала. Новите глоби бяха инициирани от тогавашния вицепремиер Валери Симеонов след акции срещу шума в заведения по Черноморието.
Санкцията за физическите лица ще е между 500 и 1000 лв. при първо нарушение и между 2000 и 6000 лева при рецидив.
За юридическите лица и едноличните търговци имуществена санкция ще е от 3000 до 6000 лв. при първо нарушение и от 5000 лв. до 12 хил. лв. при повторно провинение. В тази категория ще попадат собствениците на барове, ресторанти, дискотеки, различни атракционни и т.н.
С приемането на второ четене на текстове от Закона за защита от шума в околната среда депутатите забраниха шума на открито между 14 и 16 часа и от 23 до 8 часа. Ограничението важи за открити площи и зони в територии, предназначени за жилищно строителство, рекреационни зони и територии и зони със смесено предназначение.
За същия период ще се забранява и шумът при строителство. Изключение ще правят железопътните гари, автогарите, аерогарите, морските гари и използването на системи за оповестяване на населението при бедствия.
За зареждането на търговските обекти забраната за вдигане на шум е от 22 до 08 часа.
След като зам.-председателят на групата на ДПС Йордан Цонев даде идеята изключение да правят и религиозните храмове, лидерът на групата на ГЕРБ д-р Даниела Дариткова внесе предложение забраната да не важи и за територията на религиозни храмове. То беше прието със 103 гласа "за", 1 "против" и 35 "въздържали се".
Лидерът на НФСБ Валери Симеонов пък поиска озвучаването от религиозните храмове да бъде съобразно нормите на съответната наредба на Министерство на здравеопазването.
Новото в закона е контролът върху спазване на т.н тихи часове да бъде възложен изцяло и единствено на МВР, както по отношение на обектите, създаващи шум, така и в случаите на външно озвучаване по повод на семейни, религиозни или други тържества. В случаите на нарушаване на закона органите на МВР издават писмено разпореждане за незабавно прекратяване на озвучаването от нарушителите.
При отказ за изпълнение на разпореждането -дейността на обекта се спира за срок от 3 дни, като това се обявява на видно място. Ако в рамките на една година бъде констатирано второ нарушение, принудителната административна мярка се налага за срок от 14 дни.
При отказ или по преценка на полицейските служители – те имат право на изземват и задържат веществени доказателства, свързани с озвучаването - включително озвучителната и музикална апаратура.