
© Анелия Николова
Бойко Борисов
Премиерът Бойко Борисов се разграничи от предложението на коалиционния партньор в управлението - ВМРО, за закриване на неправителствената правозащитна организация Български хелзинкски комитет (БХК), но не видя проблем в искането.
Вчера в сигнал до главния прокурор Сотир Цацаров ВМРО настоя държавата да прекрати дейността на БХК "заради недопустима намеса в съдебната система на България". Повод е предсрочното освобождаване от затвора на австралиеца Джок Полфрийман, осъден за убийството на младеж през 2007 г. От правозащитната организация на свой ред обвиниха партията, че я използва за целите на предизборната си кампания за местния вот в края на месеца.
В телефонно интервю за телевизия "Европа" днес премиерът заяви, че партията му - ГЕРБ, не подкрепя инициативата на ВМРО. Той добави, че винаги е бил за свободата на словото и на изразяване на различни позиции и че неправителственият сектор е изключително важен като коректив на всяко управление.
"С хелзинския комитет в случаите, когато се е налагало, сме работили добре. И не виждам никаква логика мен да ме питате дали съм за или не. Неправителственият сектор е изключително важен като коректив на всяко едно управление [...} и винаги когато са ни подавали сигнали, които са били правилни, ние сме се съобразявали с тях. Така че от ГЕРБ нямаме такива предложения", заяви Борисов.
Премиерът избегна да коментира как приема искането на партия от управляващата коалиция за закриване на неправителствена организация, като посочи, че в коалиционното споразумение има текстове, които ГЕРБ спазва, и допълни: "Така че какво са решили ВМРО си е тяхно право, на тази партия."
Тръгна подписка в защита на БХК
Ден след внасянето на искането до главния прокурор започна подписка в защита на БХК. Тя е организирана от Сдружението за човешки права "Маргиналия" и публикувана в едноименния сайт, а до ранния следобед беше подписана от 80 души - университетски преподаватели, писатели, учители.
Те посочват, че подобно искане от страна на участници в управлението на държавата за закриване е атака не срещу БХК, а срещу работата на десетки неправителствени организации в цялата страна, които подпомагат органите на законодателната, изпълнителната и съдебната власт. "То е атака и срещу възможността на активните граждани да участват в управлението на държавата посредством своите компетенции и представлявайки своите общности при формирането на различни политики", посочват участниците в подписката.
Самият хелзински комитет реагира по-рано, като пусна в социалните мрежи видеоклип отпреди две години със заглавието "Ние се сетихме първи #ДаЗакриемБХК".