Йотова изрази недоволство, че в мониторинговия доклад постоянно има нови забележки

Вицепрезидентът Илияна Йотова и генералният секретар на ПАСЕ Войчех Савицки изразиха надежда, че този доклад ще бъде последен.

© Прессекретариат на Държавния глава

Вицепрезидентът Илияна Йотова и генералният секретар на ПАСЕ Войчех Савицки изразиха надежда, че този доклад ще бъде последен.



Следващият доклад за България ще бъде разгледан в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) през юни 2020 г., а вицепрезидентът Илияна Йотова и генералният секретар на ПАСЕ Войчех Савицки изразиха надежда, че този доклад ще бъде последен.


"Много внимателно трябва да се прецизират критериите, за да бъдат адекватни на ситуацията в страната", е заявила Илияна Йотова пред представители на ПАСЕ на поредица от срещи в Страсбург. В последните години в голяма степен наблюдението на Съвета на Европа преповтаря действащия вече 12 години мониторинг на Европейската комисия.


Основна тема на срещата с генералния секретар на ПАСЕ е бил постмониторинговият диалог, под който продължава да е поставена България вече 19 години. Вицепрезидентът Йотова изрази своето несъгласие с практиката във всеки следващ доклад да се прибавят нови забележки и нови изисквания към България. Така процесът се превръща в механизъм без край.




Вицепрезидентът Илияна Йотова разговаря в Страсбург с генералния секретар на Съвета на Европа Мария Пейчинович Бурич и с генералния секретар на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) Войчех Савицки, съобщиха от пресслужбата на президентството. Тази година Съветът на Европа, в който членуват 47 държави, отбелязва своята 70-годишнина.


По време на разговор генералният секретар на Съвета на Европа Мария Пейчинович Бурич е представила пред вицепрезидента визията си за развитие на организацията. Те са се обединили около мнението, че е необходимо по-голямо единство между членовете на Съвета на Европа и текстовете, по които тя работи, са морално остарели.


Трябва да бъдат изработени механизми, които изпреварват кризите и предлагат адекватни решения, за да следва Съветът на Европа своята мисия – да защитава правата на човека, демокрацията и правовата държава.


За постигане на по-голямо единство и координирани действия между страните членки вицепрезидентът Йотова предложи провеждането на Четвърта среща на върха на държавните и правителствените ръководители, каквато не е имало от 14 години. Такава среща беше предложена от българската парламентарна делегация в ПАСЕ и намери много широка подкрепа.


По-късно вицепрезидентът Йотова разговаря с български служители в Съвета на Европа, които са изразили удовлетворение от срещата с български държавник, тъй като последната подобна на такова високо ниво е била преди повече от 10 години.


Йотова е разговаряла и с български студенти в Страсбург, а в срещите е участвала и постоянният представител на България към Съвета на Европа посланик Катя Тодорова.

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK