
© Велко Ангелов
Министърът на правосъдието Данаил Кирилов подкрепи промените преди второ четене, но в сряда размисли и реши да гласува "против" поправките.
Промените в Гражданския процесуален кодекс (ГПК) бяха отхвърлени в сряда в пленарната зала. Промените предвиждаха защита на длъжник от незабавна продан на ипотекиран имот, като се изчака съдът да се произнесе дали вземането на банката е основателно.
Първоначално текстовете бяха одобрени с подкрепата на ГЕРБ в правната комисия, но вчера внезапно бяха отхвърлени с мотива, че длъжниците ще бъдат "свръхзащитени" от банков произвол, пише "Сега".
Промените бяха инициирани в началото на годината, след като Европейската комисия заплаши България с наказание заради проблеми в законодателството. В момента например може да започне изпълнително производство срещу длъжника само въз основа на искане на банката, а съдилищата не проверяват дали в договора за заем няма неравноправни клаузи.
Освен това според практиката на Европейския съд на правата на човека всеки, който рискува да изгуби единственото си жилище заради дълг, трябва да може "да иска проверка на пропорционалността на тази мярка".
Банките не одобряваха промените, правосъдното министерство – също, но въпреки това министър Данаил Кирилов промени мнението си и ГЕРБ се обяви "за" поправките.
Но в сряда управляващата партия преобърна позицията си и гласува против текста. Министър Кирилов обясни, че се стига до "свръхзащита" на длъжника.
"Нека да съобразим, че длъжникът сам е изявил воля да ипотекира собственото си жилище и е предприел това правно действие още при сключването на договора за кредит... Ние поставяме кредитора в подчинено положение във времето да чака година или повече да се постанови решение на първоинстанционния съд. Това действително ще стимулира длъжниците да спорят, без значение дали ще се натоварят с допълнителни разноски. Те го правят и сега", обясни Кирилов пред депутатите.
true_original
Рейтинг: 488 Неутралносамо да разбера логиката на заглавието и текста - ти вземаш пари, ипотекираш едничкото си жилище и след това викаш няма да връщам , що си приел ипотеката за обезпечени е- явно си балък.
и горното трябва да стане, ако не стане герб са виновни.
готино !
Deaddark
Рейтинг: 2769 ВеселоПравилно - аман от комунисти приписали жилищата на деца и любовници и теглили пари уж бедни. Като нямаш пари за собствен дом ще живееш под наем.
nessarox
Рейтинг: 1550 НеутралноМинаха изборите ,сега ГЕРБ може да не изпълнява поетите ангажименти.
Всички сме в кочината,но някои гледат към звездите:)Познато, познато действие от страна на ГЕРБ.
А закон за личен финансов банкрут кога ???
Защита от репресиите на банките кога ???
selqnin
Рейтинг: 2119 НеутралноКакво значи "да защити"????
Ако имаш / по документи/ единствено жилище можеш да вземаш колкото си искаш необезпечени кредити и да не ги връщаш....така ли!
Няма такъв комунизъм....и слава Богу!!!
След 18 години всеки носи отговорност за последиците от действията и бездействията си!!!
scott
Рейтинг: 709 НеутралноБраво,браво,браво.
ЕК БАВИ НО НЕ ЗАБРАВЯ.
Ше ви навре у кучи гъз, както с пакта мобилност.
Ами ако длъжника си нема и предцтава, че е направил ипотека?
Deaddark
Рейтинг: 2769 ВеселоДо коментар [#3] от "nessarox":
Теглиш кредит и обявяваш банкрут, за да не го връщаш - после хиперинфлация като 97-ма, но ти нали си купил вече имот - да му мислят честните, тоест балъците. Да живеят кредитните милионери и измамниците!
Vlado Nikolov
Рейтинг: 3197 НеутралноДо коментар [#6] от "Deaddark":
Що ли глупавите американци имат закон за личния фалит? И каква ли хипер инфлация ги друса, маани маани!
nessarox
Рейтинг: 1550 НеутралноЕдин кредитен милионер надали има само едно жилище , да не говорим на негово име Всички сме в кочината,но някои гледат към звездите:)
limbize
Рейтинг: 1263 Любопитноголеми сте философи - кой купува с ипотека? средната класа, или кеш или под наем. Защо за юридиюески лица се чака изпълнителен лист, а за физическите да не се чака?
tribiri
Рейтинг: 965 НеутралноДо коментар [#1] от "true_original":
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!Всъщност в общия случай, вземаш пари, купуваш си жилище с тях и после казваш мерси, че ми подарихте жилище. И плнеже безплатен обяд няма, банките вдигат лихеите и таксите по кредитите на редовните длъжници, а местния тролетариат започва да ни обяснява, как в България лихвите са по-високи отколкото в Германия.
BG Territory
Рейтинг: 1646 РазстроеноЧета коментарите дотук и изпадам в тих ужас. Територията наистина е населена с 80% дебили.
A lie can run round the world before the truth has got its boots on. Terry PratchettТъжно.
antikvarno
Рейтинг: 526 НеутралноДа се купува жилище с кредит, за мен е тъпотия, НО съдът е този, който решава кой е крив и кой прав.
Всичко друго е произвол!
GMO VACCINES CHEMICALS
Рейтинг: 2856 Неутралномухаха и на раята им се приискало хапартамент
☠ ☠ ☠ Long after humanity and its works were dust, the Sun engulfed Earth, heaved its last gasp of energy out into an insouciant cosmos, and died.GMO VACCINES CHEMICALS
Рейтинг: 2856 НеутралноДо коментар [#10] от "tribiri":
☠ ☠ ☠ Long after humanity and its works were dust, the Sun engulfed Earth, heaved its last gasp of energy out into an insouciant cosmos, and died.не пише такива неща в статията
tribiri
Рейтинг: 965 НеутралноДо коментар [#11] от "BG Territory":
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!От която и страна на оградата, разделяща хората на нормални и дебили да стоиш, винаги си убеден, че дебилите са от другата страна.
Ако това не си го проумял, значи си от неправилната страна на оградата.
Капабланка
Рейтинг: 559 НеутралноКомунизма го връща ГЕРБ. селянино!Имаше 10 години да го осъзнаеш, но за такива, като теб - и 100 няма да са ви достатъчни.За кой ли път си променят решението в последния момент, но пак би трябвало да знаеш, че при тиквата ти, всяко действие и приказка са предпоследни.А тук трябва не хората, а банките да са защитени.Дано на теб ти се случи нещо подобно - после пак се радвай.И не точно ипотека, а някоя банка или институция да си иска едни пари, които без да знаеш, си имал да връщаш и без да си уведомен, си осъден и от 500 лв /примерно/, вече са станали 5000 лв, пак примерно.
Та - за комунизма - наследниците на БКП са не само БСП, а и ГЕРБ - те заедно си избират прокурори и всякакви там отговорни кадри, а ти продължавай да вярваш, че ГЕРБ са десни и демократи, проевропейци.Виж Белене, Турски поток и всичките руски проекти, които върнаха и изпълняват!
limbize
Рейтинг: 1263 Неутралнос какво да го купиш бе? с обещания ли? Ипотеки имаше и при социализма, ко се правите на улави. Кеш купуваха само хората с валута по вотро направлениие. Помаците имаха пари , но не можеха да се преселят.
limbize
Рейтинг: 1263 Неутралномайко мила , ти с безлихвен заем като фатмак ли си купи ожилище преди 30 години?
tribiri
Рейтинг: 965 НеутралноДо коментар [#14] от "GMO VACCINES CHEMICALS":
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!Аз не казвам какво пише, а какво се случва. Един кредит се ценообразува от:
- цена (лихвен процент) на депозитите;
- цена на издръжката на банката:
- цена на риска от невръщане;
- цена на капитала.
Ако вдигнеш ценвта на риска при равни други условия вдигаш и цената на кредита.
Deaddark
Рейтинг: 2769 НеутралноДо коментар [#7] от "Vlado Nikolov":
Образовай се - никъде в САЩ не може да теглиш ипотека, да не в плащаш и да те оставят да си живееш в ипотекираното жилище. Изнасяш се в някой беден квартал на общежитие за беднюхи. Не може да теглиш ипотека и вместо да си я плащаш, да харчиш за друго, после лоши били че си искали парите обратно. Напъне се шест месеца на хубава заплата, вземе ипотека и почне ядене, пиене - на работа скатаване, и като го изгонят заслужено - фалирал бил. Аман от андрешковци и ганьовци.
limbize
Рейтинг: 1263 НеутралноПромените в Гражданския процесуален кодекс (ГПК) бяха отхвърлени в сряда в пленарната зала. Промените предвиждаха защита на длъжник от незабавна продан на ипотекиран имот, като се изчака съдът да се произнесе дали вземането на банката е основателно.
Първоначално текстовете бяха одобрени с подкрепата на ГЕРБ в правната комисия, но вчера внезапно бяха отхвърлени с мотива, че длъжниците ще бъдат "свръхзащитени" от банков произвол
Къде тоюно виждаш тук риск за банката бе смотльо?
limbize
Рейтинг: 1263 ГневноИмаш ли идея колко народ ,който си е плащал 15+години ипотека ще изгори, ако му се случат временни финансови проблеми?
limbize
Рейтинг: 1263 Веселооще един умник, който дори не е прочел статията - 80%
Deaddark
Рейтинг: 2769 НеутралноДо коментар [#8] от "nessarox":
Така е - да откраднеш една ипотека е позволено, да откраднеш две - не; затова като откраднеш ипотека, следващата я открадни на името на друг авер.
penetrating
Рейтинг: 5938 НеутралноГЕРБ трябваше да избира между банките и наказателна процедура. Избра наказателната процедура за да угоди на банките.
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertDeaddark
Рейтинг: 2769 НеутралноДо коментар [#23] от "limbize":
Ти чете ли я - значи си съгласен да се платят една част от вноските редовно, а другите " когато му дойде времето" - теб заплатата така ли ти я плащат - една част в края на месеца, другата "когато му дойде времето" Има си договори - подписани и от двете страни. Знам човек с ипотека, който закъса и се реши да смени голям апартамент с по-малък и даже пари му дадоха.
naskom44
Рейтинг: 567 Неутралнокердита не крие ли опасност и за двете страни само че даващия трябва да си направи по-добре сметката на кого и за какво дава парите . Само че при нашите условия правителството ги пази - банкерите защото те държат местата в бордовете от където се пълнят джобовете на корумпираните копелета
Аз
Рейтинг: 492 НеутралноВие май не сте наясно как функционира един банкрут - когато някой обяви банкрут му се назначава представител, който да му оправя сметките - взема му приходите, имуществото, плаща му сметките, оставя му да пари да живее и остатъка - на банката. Да банката няма да получава пълна вноска за апартамента, но поне ще получава редовно пари. Не знам кой кога и как ви е казал, че банкрут означава опрощаване на всички задължения.
Deaddark
Рейтинг: 2769 НеутралноДо коментар [#27] от "naskom44":
Има си критерии и одобрение, не става само с искане. Примерно ако живееш сам и имаш сигурна работа на 1 000 лева чисто, може да ти дадат заем с до 400 лева вноска. Доколкото знам и от работодателя се изисква свидетелство за заплатата. Но има хора се изхайлазяват - като се види у пара, напуска работа, аху-иху и като свърши парата - тихо, като мишок се крие - не смее лампите да пусне, гледа да "джоби" нещо, да тафи второ и да претараши комшии, роднини, приятели.
Едно е да ти се случи нещо кофти и да очакваш състрадание - има ги това като пресметнат риск.
Ivan Prodanov
Рейтинг: 294 НеутралноОще ли не ви е ясно, че ГЕРБ защитават единствено и само богатите.
Иван Костов е за съд!Боли ги фара за калтаците , тоест бедните и обикновени хора.
Borislav Jordanov
Рейтинг: 233 НеутралноМисля доста хора отказват да четат текста в статията, която може да се обобщи в две изречения:
Та, последно, кой бил защитен и от какво, и кой може да си прави каквото иска, когато му скимне, без да уведомява и предупреждава?
osuald
Рейтинг: 315 НеутралноДо коментар [#26] от "Deaddark":
Никъде не се казва, че длъжника няма да плаща .
Но ако сега банката има някакви претенции, тя директно ти запорира имота и го продава.
Идеята на промените бяха Банката да стори също, но след като има съдебно решение.
Пумпалите от ГЕРБ решиха, че банките винаги имат право, което няма как да не е станало с някои друг стимул за тях.
Ivan Prodanov
Рейтинг: 294 НеутралноТи така ли направи?
Има хора, които теглят пари заради здравословни проблеми, въпреки че си плащат данъците и осигуровките.
Защото ГЕРБ съсипаха здравеопазването. Иван Костов е за съд!
Dark
Рейтинг: 1978 НеутралноЕдинственият шанс на нормалните граждани в България остава ЕС, след като ГЕРБ откровено започна с геноцида. В Перник нямат вода, няма хеликоптери за спешна помощ, няма анестезиолози в детските болници, но има стабилност. Да, стабилни сме в мизерията.
tribiri
Рейтинг: 965 НеутралноДо коментар [#18] от "limbize":
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!Не тиквичке! Просто ценообразувам кредити и си разбирам от работата. Разходите на банките за покриване на загубите от некоректни кредитополучатели са около 1.5%. Не се заблуждавайте от това, което пише в отчета им за всеобхватния доход. Там е 0.5%, но голяма част от обезценките вървят директно през капитала.
Всяко нарастване на този процент в резултат на отделен закон или на корумпиран съдия като Владимира Янева директно вьифа ценара на кредита.
Роси
Рейтинг: 8386 НеутралноВсичко се случва, заради недобросъвестни длъжници. А такива има много , вярвайте ми. Работила съм в банка.
Deaddark
Рейтинг: 2769 НеутралноДо коментар [#33] от "Ivan Prodanov":
Не, аз постъпих честно и си платих всички от до. Все пак си направих сметката така че да не закъсам - оставяйки дори пари настрана, с които се наложи да реша изненадващ здравословен проблем. Е, не живея в луксозен мезонет с пет тераси и личен асансьор - стая с кухня, но толкова са ми възможностите - и като смених работата - два месеца прекъсване харчих и плащах от спестени пари.
Не смятам обаче че съм виновен на хората, които не са си направили сметката. Нито на тези, които са изпаднали във форсмажорни обстоятелства - не случайно се попълват редица данни, включително и кога може да ти се даде отсрочка, кога да се опрости част от дължимото като споделена отговорност в определени случаи. Но да се дава на кредитополучателя правото да обжалва за несъстоятелни причини и докато обжалва да не го пипат - това не го одобрявам. Винаги трябва да заделиш някой лев за поне три месеца без други доходи, в т.ч. и за три вноски напред, ако се случи за месеца да имаш повече харчове. Да си правиш сметката трябва, включително и на собствените си възможности.
tribiri
Рейтинг: 965 НеутралноДо коментар [#27] от "naskom44":
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!И как си правят сметката? С детектор на лъжата и клечки под ноктите ли? Всяка банка си има система за калкулация на кредитен риск за фирми и физически лица. Възраст, образование, месторабота, заплата, трудов стаж, качество на обезпечението, работодател, физическо състояние, задължения към НАП, други задължения, семейно положение и т.н и т.н. и ... политически и държавен риск.
Ако последните нараснат се вдига и цената на кредитирането.
atmanpg
Рейтинг: 2146 НеутралноТрябва закон за личния фалит.
Банките са длъжни да си правят сметката, когато дават заеми.
В момента банкита са свръхзщитени.
tribiri
Рейтинг: 965 НеутралноДо коментар [#22] от "limbize":
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!Ако му се случат временни финансови проблеми отива в банката и го разсрочва. Ако има кредит изцяло обезпечен с ипотека, банката заделя за покриване на риска по него банката не заделя капитал, а ако придобие имота - заделя около 12.5% от стойността на имота докато не го продаде. Така че никоя банка няма интерес да придобива. Освен това, длъжникът винаги може да продаде с тежест, като купувачът покрие кредита му, а ако се договорят за по-висока цена да задържи разликата.
tribiri
Рейтинг: 965 НеутралноДо коментар [#22] от "limbize":
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!Ако му се случат временни финансови проблеми отива в банката и го разсрочва. Ако има кредит изцяло обезпечен с ипотека, банката заделя за покриване на риска по него банката не заделя капитал, а ако придобие имота - заделя около 12.5% от стойността на имота докато не го продаде. Така че никоя банка няма интерес да придобива. Освен това, длъжникът винаги може да продаде с тежест, като купувачът покрие кредита му, а ако се договорят за по-висока цена да задържи разликата.
tribiri
Рейтинг: 965 НеутралноДо коментар [#22] от "limbize":
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!Ако му се случат временни финансови проблеми отива в банката и го разсрочва. Ако има кредит изцяло обезпечен с ипотека, банката заделя за покриване на риска по него банката не заделя капитал, а ако придобие имота - заделя около 12.5% от стойността на имота докато не го продаде. Така че никоя банка няма интерес да придобива. Освен това, длъжникът винаги може да продаде с тежест, като купувачът покрие кредита му, а ако се договорят за по-висока цена да задържи разликата.
Petleshev
Рейтинг: 3164 НеутралноДо коментар [#38] от "tribiri":
Бивш tww09306483.Някак си не мога да се съглася с тебе...! На теория, би трябвало да е така. На практика поведението на нашите банки се определя от съвсем други фактори, които не разбирам.
Преди около 15 години, си скъсах задника за да търся ипотечен кредит. Няма и няма...! Бил съм млад, нямал съм стаж, апартамента за ипотека не им харесвал и така нататък. С голяма мъка изтеглих потребителски кредит с ипотека. Лихвата беше около 7 процента. Не съм закъснявал никога с вноска и винаги съм имал пари по сметката за няколко месеца напред. За награда лихвата ми отиде на 15 процента! Обясниха ми, че такава била политиката на банката. Стиснахме зъби с жената и за по-малко от 2 години върнах заема! После започнаха да ми звънят всяка седмица и да ми обясняват, какво специално предложение имали за мен. Благодарих им за вниманието и повече гледам да не стъпвам в Булбанк.
Никакъв кредитен риск не изчисляват. Гледат да те прекарат по общия ред. Оправдания и причини могат да си измислят всякакви. Понеже с кредитите малко се объркаха нещата, банките го удариха на такси и комисиони. И така печелят много повече, без да кредитират. Само увеличиха няколко пъти съществуващите такси и измислиха нови.
Atanas Atanasov
Рейтинг: 5 НеутралноКогато бяха парите с големите нули, ми се наложи да си подменя хладилника спешно ! Поисках ипотечен кредит ,но банката ми отказа ,под предлог че не мога да го обслужвам Всеки трябва да се разполага според чергата си ,но нашите избраници и банките вече не мислят така!
valtoro
Рейтинг: 982 НеутралноЛобизма за банките е открай време !!!
Deaddark
Рейтинг: 2769 ВеселоДо коментар [#43] от "Petleshev":
Набутал си се с тези 7% - но е можело и много по-зле. Аз успях на 4% (част само, другите ги имах спестени - 10+ години по непретенциозни квартири). Но никога не са ми вдигали процента или таксите - виж за нови "супер-дупер предложеия" ми звъняха по всяко време - та лично отидох и им казах че ако продължават с тормоза, ще ги съдя - и сега само на ел. пощата ми пращат.
Deaddark
Рейтинг: 2769 ВеселоНе искам да защитавам банките, защото и те лъжат и гледат да прекарат кредитополучателите - зер и банкстерите да захлебят повече - но хора - правете си сметката и гледайте какво подписвате - и особено не се съгласявайте банката ЕДНОЛИЧНО да може да променя условията по договора или да гледа да ви прилъже да подпишете неизгоден за вас анекс към него. Даже не сте длъжни да подписвате договора веднага - отидете си у дома, прочетете го внимателно, консултирайте се с някой запознат ако трябва, така че всичко да ви е ясно и после подписвайте, ако ви устройва. Идвали са при мен хора да им смятам лихви, главници, такси и колко аджеба ще трябва да връщат - и като видят че е са ги омотали в банката за по-малка сума за връщане от реалната, която ще връщат - всеки от тях се отказа, някои само защото не обичат да ги лъжат.
А при бързите кредити е много по-зле - примерно теглиш 500 лева, връщаш 800.
Quo Vadis?
Рейтинг: 1067 НеутралноС това решение напрактика оставят хората на произвола срещу измами. Преди време имаше бум на измамите с наследствени апартаменти по подобна схема, без длъжниците да са информирани
Batezuzi
Рейтинг: 573 НеутралноИпотечния заем е съзнателно решение обаче да ми продадат апартамента, въпреки че съм си внасял сумите надлежно всеки месец е абсурдно. Това че съдебната система е бавна и за държавата е изключително сложно да провери дали някой има просросрочени задължения не означава, че банката трябва да може да си прави каквото иска.