
© Фейсбук група
"Картофената къща" във Варна
Единадесет години, след като една от най-красивите варненски къщи - паметник на културата от 1914 г. бе разрушена от собствениците си, те са напълно оневинени и могат да изградят на мястото й многоетажна жилищна сграда с търговски площи. Това става възможно, след постановеното решение на Върховния касационен съд като последна инстанция в съдебното дело, започнало още през 2009 г.
Къщата на бул. "Княз Борис I" 57 във Варна е построена в началото на миналия век от търговеца Димо Хаджидечев и е декларирана като исторически паметник още през 1982 г. Тя е била част от ансамбловия паметник "Търговска академия - Френски колеж "Сент Андре". В началото на 90-те години, заради ресторант, който се помещаваше в нeя, тя бе наречена "Картофената къща".
Но през октомври 2008 г. красивата сграда беше срината до основи от новите си собственици - дружеството "Комар инвестмънт" на Даниел Фучиджиев и Милен Петров. Като по учебник
разрушаването започна след края на работния ден в петък
и приключи само за 2 дни - в неделя.
Последвалите реакции на тогавашния кмет на Варна Кирил Йорданов и на заместника му Венелин Жечев с ресор архитектура и благоустройство бяха само една от многото илюстрации на чиновническото двуличие, което прави невъзможно спасяването на историческото лице на Варна и до днес.
"С цялата власт, с която разполагам, няма да допусна никакво инвестиционно намерение за "Комар инвестмънт", докато не възстановят това, което са разрушили", закани се тогава Жечев. Той цитира и началника си Йорданов, според когото Варна трябваше да стане "тера инкогнита" за всеки, който си позволи да разрушава паметници на културата".
Но точно по времето, когато управляваха Варна в тандем, градът се прости с няколко от най-ценните си паметници. Оправданието за бездействието на Йорданов беше винаги едно и също - реституцията. В същото време според строителни предприемачи, идеята да се запазва само част от фасадите на старинните сгради, принадлежала именно на Жечев.
Новата общинска администрация, оглавена от наследника на Йорданов Иван Портних, не само не прекрати тази практика, но продължи да я прилага като оправдание за неспособността си да се справи със
строителния хаос във Варна.
Според тогавашният директор на Националният институт за паметници на културата (НИПК) Георги Угринов през 2007 и 2008 г. собствениците на "Комар инвестмънт" Фучиджиев и Петров са получили три последователни отказа да им бъде издадено разрешение за събаряне на къщата.
"Случаят е престъпление и за това трябва да бъде сезирана прокуратурата, каза тогава Угринов. Това е безобразие, съсипана е една от най-стойностните къщи от миналия век във Варна. Изглежда ми на нагласена работа - да я заличат точно в почивните дни...
Някой в общината е подписал нещо,
за да го направят".
Но според Красен Якимов по това време началник на отдел "Строителен контрол" в местната администрация във Варна всички документи на "Комар инвестмънт" били "изрядни". Той дори извикал представители на Регионалния исторически музей, които дошли на мястото, където вече течало събарянето, но не предприел нищо за спасяването на историческата сграда.
© Морски дневник Събарянето на "Картофената къща" започна в петък и приключи за два дни - в неделя
Повече яснота за технологията, по която собствениците на "Комар инвестмънт" са заобиколили закона, дава
обвинителния акт,
внесен през 2009 г. във варненския Окръжен съд.
В него е записано, че дружеството е придобило 3 етажната сграда като я е изкупило на части, тъй като собствеността в нея е била смесена - общинска и частна.
По данни на Областната администрация във Варна собственичката на първия етаж на къщата Вера Сиракова още през 2004 г. няколко пъти поискала по официалния ред да изкупи държавния дял от имота, но получила отказ. Само няколко месеца след това обаче тогавашният областен управител на Варна Яни Янев (по-късно депутат от НДСВ) се съгласява да замени втория етаж от имота и идеални части от двора му, но в полза не на Сиракова, а на "Комар инвестмънт".
Пак по информация от Областна администрация във Варна, вторият - държавен етаж от разрушената къща бил с площ 157 кв. м плюс 127 кв. м тавански помещения, както и 295 кв. м двор. Всичко това било оценено на 207 хил. лв. Към сделката Яни Янев прибавя още триетажна сграда на бул. "Приморски" 57 (на метри от Морската градина) с площ 102 кв. м, заедно с още две постройки от 10 и 16 кв. м, и двор от 345 кв. м. с обща оценка около 179 хил. лв.
Срещу тези имоти "Комар инвестмънт" предоставя на Областна администрация четири апартамента в три жилищни квартала на Варна и офис от 30 кв. м. Така общата площ на заменените имоти била малко над 205 кв. м. Проучване на имотния пазар през 2008 г., извършено от "Дневник" по повод на сделката показа, че оценките на двата държавни имота, заменени от областния управител Яни Янев са били
занижени поне 4 пъти.
Но въпреки очебийната неравностойност на имотите, сделката е финализирана през юли 2005 г. от наследника на Янев Петър Кандиларов.
В края на 2007 г. съдружниците Даниел Фучиджиев и Милен Петров възложили на строителен инженер, да изготви конструктивна експертиза на сградата, която показала, че зданието е опасно за обитаване и експлоатация. Но след като станало ясно, че статутът му на паметник на културата не може да бъде променен, те потърсили адвокат, който да намери вратичка в закона. Съветът, който получили бил да съгласуват събарянето на сградата със съответните институции, които се грижат за опазването на паметниците и да уведомят за това община Варна. Ако отговорът се забавел, според адвоката, те можели да приемат това за мълчаливо съгласие и да пристъпят към събаряне. Така на 1 август 2008 г. Фучиджиев и Петров изпратили писмо до Националния институт за паметници на културата и
след като не получили отговор, съборили сградата.
Цялата тази методична подготовка на разрушаването, извършена "напълно законно", е описана в обвинителния акт по делото започнало през 2008 г. срещу "Комар инвестмънт". На 3 февруари 2011 г., като първа инстанция, варненският Окръжен съд се произнесе с оправдателна присъда. По този повод пред местния всекидневник "Народно дело" единият от собствениците на компанията Милен Петров заявява: "На мястото ще правим каквото решим,
може и надгробен паметник да построим".
След произнасянето и на Върховния касационен съд по-рано този месец историята с "Картофената къща" във Варна е приключена, а пътят към реализацията на инвестиционните намерения на "Комар инвестмънт" - открит.
Gretel
Рейтинг: 1725 НеутралноМи тяхна била къщата, рушнали я. Не е луд тоя, който руши, а тоя, който реституира. Хората на времето цяла партия си бяха напраили ... СДС, май се казваше ... ама не си спомням какво означаваше...
Всеки има право на собствено мнение, но не и на собствени факти. (вероятно Б. М. Барух)Gretel
Рейтинг: 1725 НеутралноА! Сетих се ... Служители на Държавна Сигурност май беше...
Всеки има право на собствено мнение, но не и на собствени факти. (вероятно Б. М. Барух)diegos
Рейтинг: 841 НеутралноДвама областни, вместо да са подсъдими, те сигурно са пенсионери. Как по света такава свинщина е невъзможна, а тук всеки се оправдава с друг. Инвеститорът виновен, областните не защитават интересите на държавата, съдът на обществото, администрацията в почивните дни не работи, министерството на културата мълчи...
Тарикати без последствия.
vhv
Рейтинг: 605 НеутралноДокато държавата е дадена на концесия на селяндури-еднокнижници, 'зели вишу в знайни и незнайни"магнаурски" школи - това ще е положението.
vhv
Рейтинг: 605 НеутралноДо коментар [#3] от "diegos":
Тарикатите не са в администрацията. Там са калинките, треперещи за заплатата си, защото са толкова некадърни че ако останат без нея, умират от глад...
svoboden
Рейтинг: 1587 НеутралноЩо зажурналистика е това!? Толкова ли беше трудно за автора да провери, че по това време по отношение на Института за паметници на културата действаше принципа на мълчаливо съгласие и непроизнасянето в срок на НИПК означава одобрение на инвестиционното намерение!?
Май е по-важно да се внушава, че всичко е престъпление. Апропо по-добре ли щеше да е опасната къща да падне и убие човек!?
doroteus
Рейтинг: 1428 НеутралноУнищожаването на поредната" къща от приказките" напомняща за едно отминало спокойно , щастливо време е престъпление! Някой от вас знае ли как беше съборена ,и унищожена Прошековата бирена фабрика на ул.Сан Стефано в София ???? Не помня тогава някой да е протестирал ???? А поставянето на фигурите на братята Прошек дали толкова много за България е ГАВРА !
Lemmy
Рейтинг: 2263 НеутралноНай-демократичният Върховен касационен съд на Лозето се е произнесъл. Точка. Останалото е мазане на сълзи и сополи.
stein
Рейтинг: 797 НеутралноТърпеливи "инвеститори" - чакали 10 години след бутането на сграда, за да могат да спертнат сега някое блокче.
"Свободата започва там, където свършва невежеството." Виктор Юго.tigervi
Рейтинг: 691 НеутралноА къщата на ягодите в София тъжно очаква своя край. Последна надежда за нея са проблемите на собственика и напоследък.
Eddie lives... somewhere in time!pavur
Рейтинг: 1531 Неутралнома направо връщай комунизма и одържавявай. човека е честен частник с пари и ше прай със сградата си кот си иска. ако иска ше я взриви, ако иска ше изкопае подземен град под нея на 50 нива , ако иска ше си построи там космодрум. аре молим ти се-паметник на културата било. сюрмасите-комуняги им дай държавно . ми тя държавата е лош стопанин бе, не знаехте ли?
selqnin
Рейтинг: 2119 НеутралноКакто съм имал възможност да отбележа тук Във Варна много отдавна много здраво смърди!!!
ТНТ
Рейтинг: 898 РазстроеноИма и друг метод за събаряне на паметници - саморазрушаване. Пример: "Захарна фабрика" в София. То в закона пише, че собствениците трябва да поддържат, ама "нали оно законо е врАта у пОле"...
"Последният комунист на планетата ще умре в България." Димитър Талев, "На завой"Маняна
Рейтинг: 8 НеутралноВажното за бай Ганя е да люска пърцуцата и да гризе бахура.
svoboden
Рейтинг: 1587 НеутралноДо коментар [#10] от "tigervi":
А Вие с колко пари сте готов да участвате в откупуването й и съхраняването на този “безценен” паметник или според Вас това “благородно” дело трябва да се финансира от конкретен гражданин, за да сме добре всички!?
Dark
Рейтинг: 1978 Разстроено"Държавата", която рушеше - документален филм, който скоро някой ще продуцира
911
Рейтинг: 770 НеутралноДо коментар [#2] от "Gretel":
СДС са класика... в тъпотиите... Все ДС им е виновно. :-) ГЕРП взеха тоя модел, но за по-сигурно - всички предишни са й виновни.
А разрухата е ясна - скандал след скандал. Гарантирано от ГЕРП. Главният обвинител ще има доста работа...
Но нека седи за историята, че след време някой анализатор ще се пита "ама що така стана, що онака... варварско, грубо било, без съд, не бил истински съда...."
pavur
Рейтинг: 1531 НеутралноДо коментар [#15] от "svoboden":
те тия са ''десни'', ама чакат на лошата държава . то е много лесно да ''деснееш''от някое модно веган-крафт модно кафененце по центъра на софето , да вейпваш, да плюеш ''селяните''и комунистите и да се прибереш после в апартамента на майка си в обеля и да продължиш да бориш расистите, антиджендъристите ,путинистите и скъсаните комонизди в нетя.
Oggie Petkov
Рейтинг: 401 НеутралноДо коментар [#4] от "vhv":
Я прочети пак по кое време са станали събитията. Еднокнижниците нямат нищо общо с далаверата. А какво направи "безпристрастният" български съд? Защо въпреки всички нарушения и престъпления фирмата печели делото.? Основната вина явно е и на областните, продали държавния дял. В статията мисля, че не е написано всичко. Доколкото си спомням Портних беше смутолевил някъре, че общината ще плати и 3 млн лв обезщетение на фирмата за пропуснати ползи.
historama
Рейтинг: 3873 Неутрално".....и могат да изградят на мястото й многоетажна жилищна сграда с търговски площи. Това става възможно, след постановеното решение на ВКС като последна инстанция в съдебното дело, започнало още през 2009 г....."
Спасов, все пак бихте ли ни обяснили КОЙ е предвидил на мястото на паметника на културата многоетажната жилищна сграда? ВКС, или далавераджиите от Община варна?
man_un
Рейтинг: 595 НеутралноСпоред мен Дневник пак си противоречат. Вчера имаше един материал как Народната власт и комунистите отнели земята и частната собственост на хората насила брутално заплашително. Сега се заклеймява това, че собствениците се разполагат с имотата си така, както им е угодно. Е, може да не е морално , само че такива показатели законът не го интересува. 44 г. като заграбиха всичко на хората, ченгетата да не би да положиха големи грижи към старите къщи. По-запазените бяха дадени на приближени на ДС, бяха превърнати в учереждения или подложени на вътрешни преустройства по най-некадърния начин. Като дете съм живял в такъв квартал и съм го видял с очите си какво стана с къщи на богатите хора. Същото беше и със земите, дядо си отиде от тоя свят с огорчение и псувни за 100-те си декара, които му взеха текезето. Затова след 1989 хората си искаха своето. Последствията може да не са добри, но така ще бъде, две поколения поне бяха лишени от правото си на наследство.
historama
Рейтинг: 3873 НеутралноИли който е изработил ПУП за многоетажна сграда, и разни общинари са я гласували на архитектурен съвет
diegos
Рейтинг: 841 НеутралноДо коментар [#6] от "svoboden":
А бе, умник, такъв имот е отговорност. Какво значи опасна сграда. Когато са купували дялове от нея не са ли били наясно? Или са я взели заради парцела? Искам да видя същия казус в Прага. Знаеш ли кога?
penetrating
Рейтинг: 5938 НеутралноЗаличаването на история, на памет е опасно за здравето на обществото, а точно това виждаме в развитието на историята по-горе.
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilberttigervi
Рейтинг: 691 НеутралноВ никое общество не можеш да правиш каквото ти е угодно само и единствено на теб, дори в маймунското стадо. Трябва да се съобразяваш и с интереса на другите, интерес формулиран в закони и правилници или в общоприети норми на поведение. Eddie lives... somewhere in time!
Green Day
Рейтинг: 523 НеутралноДо коментар [#11] от "pavur":
А частника, очевидно, е страхотен стопанин.
Къщата може да е частна, културното наследство е общо. Цялото общество е лишено от възможността да познава, разглежда и да се наслаждава на някогашната красива архитектура.
А на частника като му е такъв мерак да бута, да си бутне родната селска колиба и външния кенеф, откъдето е изпълзял!
vhv
Рейтинг: 605 НеутралноДо коментар [#19] от "Oggie Petkov":
Еднокнижниците не се отъждествяват само с рапона и личната му партия,а с всички неграмотници, от '44-та година, та досега.
kapitan_laino
Рейтинг: 865 НеутралноТова е народ от прости и алчни хора. На всяко едно ниво. Хора, които нямат никакво национално самосъзнание. Прости и алчни инвеститори, прости и алчни магистрати, проста и алчна администрация.
Капабланка
Рейтинг: 559 НеутралноИма две книги - Къщите говорят и Къщите още говорят - където са събрани подобни сгради - паметници на културата и архитектурата у нас.Повечето от тях обаче са или унищожени вече или са оставени на самодоразрушване от настоящите им собственици.
Сегашни, защото изконните им собственици най-често са били убити от комунистите, след като идват на власт, изселени някъде из селца в страната, а в най-добрия случай - избягали зад граница, за да се спасят от тях.А къщите им са отнети и в тях се помещават общински структури или директно се нанасят новите властници - с каскетите и липсата на образование и култура.Между другото - забелязвате ли как налагат пак каскета, като знак за сила и страха - новия прокурор Гешев е най-видния пример!!!
И след 10 ноември 1989-та повечето къщи реално са без собственик, като е позволено на близки до властта хора да ги придобият и да правят с тях каквото си щат.А с управлението на днешните комунисти - ГЕРБ - и малкото оцелели къщи се събарят и на тяхно място се строят офис сгради, паркинги и блокове.Така е из цялата страна и е поголовно.
aramissss
Рейтинг: 519 НеутралноА ДАЛАВЕРИТЕ НА БИВШИЯ ОБЛАСТЕН УПРАВИТЕЛ КОНТРОВ,ХАРИЗАЛ ПОЛОВИНАТА ГРАД НА ТРИБУКВЕНИТЕ БАНДЮГИ КОГА ЩЕ СЕ ОБЯВЯТ?
КЕЛЕШЪТ КОНТРОВ,ЦЯЛ АДМИРАЛ ИНАЧЕ,МАЙ ОЩЕ Е ЖИВ ЗА СЪДЕНЕ НА ЗЕМЯТА.ИНАЧЕ ГОРЕ ОПРЕДЕЛЕНО ЩЕ ГО ОСЪДЯТ НА ВЕЧНО ПЪРЖЕНЕ...
ivanpopov
Рейтинг: 2584 НеутралноИ в София е пълно с подобни сгради, реституирани по най- идиотския начин. Културно-историческата им стойност е крайно съмнителна, все пак става дума за сгради (най-често паянтов гредоред), строени преди около век, не за хилядолетни съоръжения, като пирамидите в Египет. Така че или да разрешат на собственици те се разпореждат както намерят за целесъобразно с имота или културното министерство, вместо премии и ДМС-та, да задели пари за изкупуване и подръжка на подобни "паметници".
Manolete
Рейтинг: 177 НеутралноЛошите комунисти обявили още през 1982 г. къщата им за паметник, строена от прадядо им капиталист. А признателните наследници, съвременни капиталисти, я съборили.
De Michelis
Рейтинг: 317 НеутралноДо коментар [#12] от "selqnin":
Не само във Варна..................
Спас Спасов
Рейтинг: 1416 НеутралноДо коментар [#1] от "Gretel":
За каква реституция и за какви СДС-та става дума, Хензел? Прочети внимателно:
"По данни на Областната администрация във Варна собственичката на първия етаж на къщата Вера Сиракова още през 2004 г. няколко пъти поискала по официалния ред да изкупи държавния дял от имота, но получила отказ. Само няколко месеца след това обаче тогавашният областен управител на Варна Яни Янев (по-късно депутат от НДСВ) се съгласява да замени втория етаж от имота и идеални части от двора му, но в полза не на Сиракова, а на "Комар инвестмънт"".
Спас Спасов
Рейтинг: 1416 НеутралноДо коментар [#1] от "Gretel":
За каква реституция и за какви СДС-та става дума, Хензел? Прочети внимателно:
"По данни на Областната администрация във Варна собственичката на първия етаж на къщата Вера Сиракова още през 2004 г. няколко пъти поискала по официалния ред да изкупи държавния дял от имота, но получила отказ. Само няколко месеца след това обаче тогавашният областен управител на Варна Яни Янев (по-късно депутат от НДСВ) се съгласява да замени втория етаж от имота и идеални части от двора му, но в полза не на Сиракова, а на "Комар инвестмънт"".
Fiji
Рейтинг: 1691 НеутралноЗа държавата и общините са важни МОЧА, Альоша, паметника на българо-съветската дружба-Варна и тях ги пазят зорко да не би някой да ги пипне, камо ли да ги събори.
trafopost
Рейтинг: 657 НеутралноДо коментар [#35] от "Спас Спасов":
Г-н Спасов, защо спряхте темата за стадион Варна?
Нали по обещания на едни "бизнесмени" и на едни общински съветници, към днешна дата на този стадион вече трябваше да се играят мачове? В момента там даже вече не се имитира дейност и техниката е изтеглена (за разлика от околните парцели, където активно се застрояваше през всичките тези години).
Някой търси ли отчет на общинските съветници (някои от тях явно тясно обвързани с Групировката) за огромните общински загуби в следствие на тази сделка?
А на самата Групировка (ТИМ)?
trafopost
Рейтинг: 657 НеутралноДо коментар [#6] от "svoboden":
Каква опасна къща, бе тролче?
Къщата си беше добре и функционираше добре.
Освен това, дори ако има проблеми с нея и опасност да нарани някого (а това не беше така) собственика има задължението да я поддържа в безопасен вид (по закон!), а ако не го направи, то общината го прави и после му предоставя сметката. И после той или я плаща или продава имота, ако не може да се грижи за него. И като паметник на културата не може да се променя облика и или да се събаря. Затова да си собственик на къща-паметник на културата е не само привилегия, а и отговорност (включително финансова). Който не може-продава (но новия собственик има същите задължения).
Другото са престъпни схеми, на които сме свидетели и в които явно участват общински/държавни служители. И за които прокуратурата странно мълчи...
svoboden
Рейтинг: 1587 НеутралноДо коментар [#38] от "trafopost":
Искате да кажете, че ако някой направи хубав имот прецаква децата си, защото като се обяви за паметник, те ще имат повече тегоби от децата на хората с не толкова “паметни” имоти!?
katerina_slavova
Рейтинг: 784 НеутралноВонята във Варна е непоносима. Но на доста хора не им прави голямо впечатление.
bobbyperu
Рейтинг: 491 НеутралноВсичко хубаво на тази територия което партийните секретари от села и паланки не успяха дя разрушат между 44 и 89 г. го довършват техните деца и внуци станали "бизнесмени" и "инвеститори" !
На тях красота не им трябва нито я разбират нито могат да я оценят, стигат им МОЧА и панелките в Люлин!
WC1
Рейтинг: 515 НеутралноНа това място ще изникне някой цирей.
ATXWC1
Рейтинг: 515 НеутралноНа това място ще изникне някой цирей.
ATXЧичи (Ice Man's fan)
Рейтинг: 742 РазстроеноКато наследник и собственик на подобен имот в близост до въпросният, във Варна, който е паметник на културата от 80-те години на миналият век, та до ден днешен искам да кажа на коментиращите, че за съжаление пишете пълни глупости.
Πάντα χωρεῖ καὶ οὐδὲν μένειИстинският проблем и вредител е комунизма, в името на който бяха откраднати хиляди собствености от гражданите на всички градове и села в България. ОТКРАДНАТИ! Много от собствениците са били буквално убити, ако не са заставали на колене и с преклонени глави пред партизанските кръвожадни терористи в годините след окупацията на страната ни от СССР. Така цели две поколения загубиха семейните си богатства и капитали, но най-вече загубиха съзнанието си за собственост - своя и обществена. В резултат днес техните наследници, доколкото изобщо се появяваха или ги имаше, не знаят какво да правят с реституираните си имоти, как да ги стопанисват и съхраняват, как да се грижат и да печелят от тях. Хаос и разруха. Това е наследството, което комунизма ни остави. Открадна благосъстоянието на хората си и им остави хаос, омерзение и разруха!
mihail_p
Рейтинг: 1499 Неутралнонищо не могат да правят ако не е съгласувано
с НИПК. къщата може да я няма, но по документи
я има и не е свалена като паметник. тея нещо много се отварят.
мърлячи.
Чичи (Ice Man's fan)
Рейтинг: 742 РазстроеноДо коментар [#38] от "trafopost":
Πάντα χωρεῖ καὶ οὐδὲν μένειТова, което посочвате е положението в другите ЕС държави. У нас въпреки, че на хартия има законодателство, което е доста подобно на описаното от вас, на практика няма нито един случай, в който това да се е случило. Инспекторатът да е минал, да е направил предписание, то да не е спазено в срок, после инспекторатът да е минал отново, да е направил проект и организация на необходимият ремонт, да има бюджет готов за финансирането на ремонта, да го възложи законово на компетентна фирма, която да го изпълни в срок и с високо качество, след което да задължи през системата за местни данъци и такси въпросният собственик с абсолютно всички разходи по случая и ремонта, той да не ги плати, а инспекторатът да му образува изпълнително дело за принудително събиране и така да се стигне до ЧСИ, който да принуди собственика да плати или да продаде имота си, понеже не може или не иска да го поддържа! Моля ако имате пример за такива добри практики, да ги споделите.
wpo34378687
Рейтинг: 740 НеутралноКлюча на загадката е заместника на кмета ,ВилиЖечев.
trafopost
Рейтинг: 657 НеутралноАбсолютно съм съгласен и с двете ви мнения.
Вижте последния ми абзац.
Предполагам и вие ще се съгласите с него.
Ставаме свидетели най-често на престъпен сговор между собственици и отговорните институции, в резултат на което безнаказано се оставят подобни къщи да рухнат (да се "самосрутят" или да изгорят след пожар причинен от "самонастанили се" бездомници).
А в конкретния случай (описан в статията) имахме най-нагло и показно събаряне в почивните дни. "На пъпа" на Варна, което и предизвика големия обществен интерес.
За съжаление повечето случаи не влизат в полезрението на медиите , които много често също са "мотивирани" по един или друг начин за това, а в други случаи това е просто интелектуалния капацитет и крайна незаинтересованост на някои "журналисти" спрямо идентичността и историческата памет на града.
Vasil Pavlov
Рейтинг: 233 НеутралноSorry, никога не съм харесвал тази т.нар. от вас Картофена къща, а ресторантът отдолу беше рядка фъшкия. Дворът с фонтанчето беше окей, но какво от това...
Kingpin
Рейтинг: 928 ЛюбопитноА кога ще събарят Тиквената Къща в Банкя ?
Because they're afraid that there's more to reality than they have confronted. That there are doors that they're afraid to go in, and they don't want us to go in there either, because if we go in we might learn something that they don't know. And that makes us a little out of their control. Ken Keseycalypso
Рейтинг: 464 НеутралноДо коментар [#31] от "ivanpopov":
Холандските градове са пълни с такива сгради, уважаеми! Килнати, на мочурлива земя, а по стълбата двама човека не могат да се разминат.
Къщи по на триста години!
Но я посмей да ги бутнеш и виж какво те чака.
Собствениците си живеят вътре при абсолютно съвременни условия.
Оправят се, значи, без да рушат>
А ние остроумничим!
Блеейки алчно и неграмотно.
Не е страшна неграмотността. При желание тя се преодолява.
Човек се учи дори от опита на другите!
Но ние- не!
Роси
Рейтинг: 8386 НеутралноТолкова красиви къщи във Варна се събориха.
Gretel
Рейтинг: 1725 НеутралноДо коментар [#35] от "Спас Спасов":
Всеки има право на собствено мнение, но не и на собствени факти. (вероятно Б. М. Барух)“ За каква реституция и за какви СДС-та става дума, Хензел?
——
Ми така сте го написали, бе Спасе... оплетено, мъгляво и подвеждащо:
“Оправданието за бездействието на Йорданов беше винаги едно и също - реституцията. В същото време според строителни предприемачи, идеята да се запазва само част от фасадите”
Как да ви разшифрова човек правилно мисълта за връзката между реституцията и фасадите през оправданията и предприемачите? За останалия текст да не говорим. Делфийската врачка ли Ви преподава журнализъм?
Gretel
Рейтинг: 1725 НеутралноДо коментар [#17] от "911":
Всеки има право на собствено мнение, но не и на собствени факти. (вероятно Б. М. Барух)“ А разрухата е ясна - скандал след скандал.”
——
Варненци са специални ... сега могат да използват остатъците да запълнят другата дупка
Dimo Dimov
Рейтинг: 289 НеутралноДо коментар [#34] от "Спас Спасов":
Благодаря за статията, г-н Спасов! Моля, не се хабете да отговаряте нa мнения на: ботове, или "читатели", които не са я прочели изцяло, или неуравновесени самотници или други подобни.
За един мой (глупав) познат, ще уточня, че статията макар и доста компактна, все пак дава всички подробности. Например, на аргумента за "свещената" частна собственост на "Комар инвестмънт" тук веднага бих отговорил:
(А) Ами, като не искат да се грижат за "опасна" сграда, то да не са предлагали заменка на държавата ами да си ползват техните си стари имоти (апартаменти и офис).
(Б) Преди "Комар ..." да нахалстват с искане за събаряне на сградата, по-добре да бяха предложили да развалим заменката, съответно те да си вземат апартаментите и офиса, а държавата да си върне частта от историческата сграда. Е, "Комар ..." все пак ще имат правно основание да искат компенсация за пропуснати ползи, но България така или иначе и при сегашното положение им дължи компенсация. Само дето при сегашното положение сградата е унищожена и (най-лошото е, че) Яни Янев, няма да плати нито стотинка от джоба си. А би било справедливо Яни Янев да бъде изправен пред съда за безстопанственост или корупция или поне (ощетяване на държавата по) некадърност.
Спас Спасов
Рейтинг: 1416 ВеселоДо коментар [#53] от "Gretel":
Оракулът, Хензел, оракулът! :)
Gretel
Рейтинг: 1725 НеутралноДо коментар [#56] от "Спас Спасов":
Всеки има право на собствено мнение, но не и на собствени факти. (вероятно Б. М. Барух)“ Оракулът, Хензел, оракулът! “
——
Вие си знаете. Макар да не виждам особени основания да изтъквате половата му принадлежност ... 21-ви век сме все пак, от бая години вече...
Но пък е похвално, че открито заставате зад текста си
jmf29537805
Рейтинг: 345 НеутралноКва еволюция, кви пет лева бе Дарвине!
Все по-некачествен става матряла.
dnevnikar
Рейтинг: 4212 НеутралноUNITED EU UNION
Да бе, къща културен паметник техна...
на новоизлюпен Комар инвест?
Гинке, хазартът руши.
Пази си черепа.
Към боса на хазарта "Черепа" явиха 7 прокурорски обвинения.
В резултат, преродил се той в Араб за границей.
Скитал се без дом, без свита... ей така сега "почитан"
До коментар [#1] от "Gretel":
Ми тяхна била къщата, рушнали я.
dnevnikar
Рейтинг: 4212 РазстроеноUNITED EU UNION
Капитал е това...
Дивидент "мародер".
"Брежнев в пола"...
Тази е от съседна статия.
Тов. Брежнев Такова?
Министърка за гибриден агитпроп.
Задължавала учителите да купуват учебници от
издателство "КЛЕТ българин".
Не и от "КЛЕТ руснак".
Не и от "ПРОКЛЕТ руснак"
(в интерес на истината).
До коментар [#36] от "Fiji":
За държавата и общините са важни МОЧА, Альоша, паметника на българо-съветската дружба-Варна и тях ги пазят зорко да не би някой да ги пипне, камо ли да ги събори
dnevnikar
Рейтинг: 4212 НеутралноUNITED EU UNION
Не си.
Три и повече столетия царска Русия имала державна (государствена) сигурност.
До самята балшая монархическа катастрофа ХХ-го века.
СССР имаше КПСС и КГБ - коммунистическа государствена безопасност за КПСС
До самаята болшая советска катастрофа ХХ-го века.
НРБ имаше БКП и КДС - за комунистическа държавна сигурност на БКП.
Временно.
Монархизма, компартизма, социализма и комунизма се оказаха недоношчета.
Текущ експеримент:
Мултипартизански капиталистически демократизъм.
До коментар [#2] от "Gretel":
А! Сетих се ...
Служители на Държавна Сигурност май беше...
gorskiq1
Рейтинг: 463 НеутралноТова беше времето на заменките
Boriana Gecheva
Рейтинг: 103 НеутралноДо коментар [#1] от "Gretel":
Само че забравяш едно: реституира се имущество, което е било частно и отнето незаконно от властта! Да не би държавата да е строила къщата, или е дала пари да се построи. Сигурно т.нар. "Народен съд" е осъдил собствениците и е конфискувал имуществото им. А пък глупостите за СДС няма да коментирам.
Gretel
Рейтинг: 1725 НеутралноДо коментар [#63] от "Boriana Gecheva":
Всеки има право на собствено мнение, но не и на собствени факти. (вероятно Б. М. Барух)“ Да не би държавата да е строила къщата, или е дала пари да се построи.”
——
Хубав въпрос, но забравяте, че не аз съм писала статийчето. Пратете го на Спас. А глупостта за народния съд няма кво да се коментира