
© Анелия Николова
Ивелина Василева
Депутатите от ГЕРБ внесоха предложение за промяна в Закона за управление на отпадъците, с което регистърът на вносителите и износителите на отпадъци да стане публичен.
Според предложението регистърът следва да се публикува на сайта на Министерството на околната среда и водите и на Изпълнителната агенция по околната среда. Той трябва да съдържа пълната информация за количеството и вида на отпадъка, за това кой го внася, кой го транспортира, кой го обработва и в коя инсталация и по какъв начин, обясни председателят на парламентарната комисия по околна среда Ивелина Василева от ГЕРБ. В регистъра следва да са обявени и данни за това в какъв период отпадъкът ще бъде оползотворен, както и регистрационните документи на фирмите.
"Екологичното законодателство предполага прозрачност, информираност и по смисъла на закона такъв регистър трябва да се поддържа. Някои чиновници в МОСВ обаче твърдят, че той няма публичен характер, затова, за да няма възможност за тълкувания и интерпретации, пишем, че регистърът трябва да бъде публичен", коментира Василева.
Друга промяна е свързана с вече предложената задължителна оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) за експерименталното горене. Според предложението министърът на околната среда ще бъде задължен в срок от 6 месеца да издаде ясни критерии за това какво е експериментална инсталация, където се извършва горене на отпадъци.
Управляващите предлагат и промени по отношение на т.нар. възстановен отпадък, за който според Василева липсва ясно определение и понякога се използва за заобикаляне на закона. "С тези стъпки искаме за пореден път да декларираме волята си заедно с изпълнителната власт да работим за затягане на контрола", каза депутатът.
Темата за отпадъците е на дневен ред от края на миналата година, когато се разбра, че в страната са внесени контейнери с боклук, описан по документи като пластмаса и каучук, а реално съдържат текстилни, стъклени и дървени отпадъци. Варненската районна прокуратура води досъдебно производство по случая, а част от контейнерите бяха върнати в италианския гр. Салерно, откъдето са внесени в България.
Smoke
Рейтинг: 671 ГневноМного важна промяна :)
Понеже държавата не може да се справи с контрола на боклука, дайте да направим регистъра публичен, та журналистите да следят и вършат работата на държавата.
atmanpg
Рейтинг: 2359 НеутралноЗа всичко трябва да е така.
Журналистите трябва да имат достъп, до сделките, които прави държавата от наше име.
Всеки гражданин на държавата трябва да има достъп.
Тони КОСТОВ
Рейтинг: 987 НеутралноДо коментар [#1] от "Smoke":
Кои журналисти - МИСИРКИТЕ ЛИ ?
ju.li
Рейтинг: 1152 ЛюбопитноА, защо въобще е било тайна?
Колко ли още язви се крият тук-там?
hasmokar
Рейтинг: 922 НеутралноHepo
Рейтинг: 1803 НеутралноВреме е да се вземат мерки.Защото от лакомия ще унищожим единственото останало ценно , природата ни.
SHADOWS of SOFIAivanpopov
Рейтинг: 2375 НеутралноНе схващам - транспорта на боклук от Италия и изгарянето му в сравнително плътно населена страна, като България, излиза по-изгодно от депонирането му някъде в пясъците на Сахара или изгарянето му там!? Или за третирането на боклука се усвояват някакви евросубсидии, за които не знаем?
А за публичността, само ЗА. Даже ако може и на митниците да има представители на НПО, които да следят работата на граничните служители.
Petleshev
Рейтинг: 3230 НеутралноДо коментар [#1] от "Smoke":
Бивш tww09306483."... Понеже държавата не може да се справи с контрола на боклука..."!
Не може? По-скоро не иска...!
reply
Рейтинг: 750 НеутралноСПИРАЙТЕ ТОЯ ВНОС ИЗБИХТЕ НИ БЕ ИЗ РОДИ , ЩЕ ВИ ИЗМЕТЕМЕ ОЩЕ МАЛКО ВИ ОСТАНА !!!
Настъпил мотиката
Рейтинг: 442 НеутралноЛиценз за ценртралите иползващи боклук за гориво, задължителен!
ivanpopov
Рейтинг: 2375 НеутралноДо коментар [#10] от "Настъпил мотиката":
Предлагам, да лицензираме и производителите на боклук, не само потребителите.
хм
Рейтинг: 1043 Неутралноедва ли има по-долни политически отрепки от българските!
ГЕРБ=ДОЛНИ БОКЛУЦИИИ!!!
Molossian
Рейтинг: 1781 НеутралноНаправете го.
Panta rhei....Задължете и фирмите, които имат инсталации за изгаряне на боклук за своя сметка да изградят и станции за измерване на качеството на въздуха. И тези данни да са обществено известни.
Molossian
Рейтинг: 1781 Неутрално"Друга промяна е свързана с вече предложената задължителна оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) за експерименталното горене. "
Panta rhei....Досега как е било?
Значи почва няской си "бизнесмен с интереси в енергетиката" да докарва тук всякакви отпадъци и да ги изгаря, за което му се плаща хем от страната износител на боклука, хем от НЕК(по завишени цени за изкупена ел.енергия), започва превръщането на цели градове в газова камера, което е ясно, видимо и обонятелно и това без да има каквъвто и да е контрол?
Смаян съм.