
© Велко Ангелов
България е в извънредно положение до 13 април. Затворени са ресторанти, барове и нощни клубове, детски градини и училища, отменени са и всички спортни, културни и обществени събития. Повече за ограниченията вижте тук. От днес са в сила и тежки наказания за нарушения на разпорежданията на властите за коронавируса. Междувременно днес властите направиха уточнение за това кои обекти могат да работят и кои не - хотелите и магазините, извън големите търговски центрове, могат да работят, но ако не допускат струпване на хора. Повече по темата тук.
На този фон обаче председателят на националния щаб обяви, че ще поиска да бъдат наложени още по-тежки мерки - затваряне на всичко, с изключение на магазините за храни, аптеките, бензиностанциите, банките и застрахователните компании. Какво каза председателят на щаба проф. Венцислав Мутафчийски четете тук.
Ако имате въпроси, сигнали или информация за коронавируса и ситуацията на извънредно положение, изпращайте ги през формата тук или на [email protected].
Коронавирусът е най-голямата тема за България и света, но ако искате да следите лесно какво друго си струва да знаете, четете новата рубрика "Новини без коронавирус".
Борисов е за още по-твърди мерки срещу коронавируса
Човешкият живот трябва да бъде поставян на първо място, независимо от перспективата за икономически загуби, които на този етап не могат да бъдат изчислени, е заявил премиерът.
Борисов и Радев разговаряха за мерките срещу коронавируса
Вчера, след обявяването на извънредното положение, от администрацията на държавния глава казаха в отговор на въпроси на "Дневник", че Радев е научил от медиите за мерките. Повече - тук.
"Призовавам всички столичани, да бъдем отговорни в този труден момент, в който с цената на лично ограничение можем да спасим живота си и този на нашите близки. Сега трябва да сме единни. Нека слушаме експертите! Заедно ще се справим", написа Фандъкова във Фейсбук.
Ще предложа да може да работят само хранителни магазини, аптеки, бензиностанции, банки и застрахователни компании, обяви председателят на щаба проф. Венцислав Мутафчийски на извънреден брифинг. Причина са наблюденията му, че хората масово не ограничават социалните си контакти, както и новите 10 случая на заразени днес, с които броят на заболелите се увеличи с 30% за ден. Днес почина и 74-годишният мъж в "Пирогов" като така жертвите на коронавируса в страната вече са две.
"Предстоят ни времена на изпитания и то - не само икономически. Ще се загубят човешки животи", предупреди днес Мутафчийски. Повече от емоционалното му изказване - тук.
Румъния затвори част от пунктовете на границата с България
По информация от румънските гранични власти от 16 часа днес за 30-дневен период се затварят граничните пунктове: "Бекет- Оряхово"; "Турну Мъгуреле – Никопол"; "Зимнич – Свищов"; "Негру-вода – Кардам"; "Липница –Кайнарджа" и "Добромир-Крушари". Румънските власти посочват, че е възможно периодът на ограничения да бъде продължен. Повече за обстановката по границите - тук.
Заразените с коронавируса нараснаха до 41 души
По-рано бе съобщено за шест нови положителни проби, но имаше още 9 теста, чиито проби се очакваха. Така общият брой на регистрираните към днешна дата в България случаи на коронавируса е 41. В тях се включват и починалата на 11 март 66-годишна жена и съпругът ѝна 74 г., който почина днес в столичната болница "Пирогов".
Заявки, получени до 13.00 часа, ще се изпълняват същия ден, а поръчките след този час ще бъдат изпратени на следващия ден преди обяд. В общината няма регистрирани случаи на заразени с коронавируса COVID-19. Има обаче 74-ма души, поставени под карантина, съобщи кметът Димитър Николов във видео във Фейсбук и ги призова да не я нарушават.
Нови шестима заразени с COVID-19
Днес във Военномедицинска академия и в Националната референтна лаборатория са изследвани общо 157 проби, 6 от които са с положителен резултат за коронавирус. Очакват се резултатите от други 9 теста. Всички проби, взети днес от лабораториите във Варна и Стара Загора са отрицателни.
По негово разпореждане Върховната административна прокуратура възложи на ръководителите на Изпълнителната
агенция по лекарствата, Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствата и на Комисията за защита на потребителите да предприемат спешни мерки по предотвратяване на продажбата на лекарствени продукти на цени, различни от образуваните по реда на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Повече - тук.
Вече са в сила тежки санкции за нарушения на карантината
Според промените в Наказателния кодекс който наруши правилата или мерките, издадена против разпространяването на заразна болест по хората, се наказва с лишаване от свобода до 3 години и глоба от хиляда до 10 хил. лева. Преди наказанието бе пробация или с глоба от 100 до 300 лева. Освен това се предвижда, ако нарушението е извършено по време на епидемия, пандемия или извънредно положение, свързано със смъртни случаи, наказанието да бъде лишаване от свобода до 5 години и глоба от 10 хил. до 50 хил. лева.
С промените в Закона за здравето се предвижда глоба от 5 хиляди лева за хората, които откажат задължителна изолация и лечение. Въвежда се и възможност в случаи на извънредно положение купуването на медицински изделия и лични предпазни средства да става без обявяване на обществена поръчка.
МВР регистрира опити за телефонни измами покрай коронавируса
"Отново припомняме, че хората могат да получат точна информация единствено от единния телефонен номер 112 или от Министерството на здравеопазването", напомнят от МВР.
Хотелите могат да работят, храна - по стаите
Ананиев разясни пред журналисти заповедта си, с която вчера бяха въведени редица ограничения за търговски обекти и мероприятия в цялата страна. В заповедта са посочени СПА-центровете, но не и хотелите и това предизвика много въпроси дали и кои туристически обекти ще затварят.
На тел. 112 ще се обясняват ограниченията заради извънредното положение
"Четирима души от Министерството на здравеопазването ще стоят на телефоните, за да може на всеки един въпрос или тълкувание да се отговаря на хората", каза премиерът Бойко Борисов на брифинг в Министерския съвет. Той изрази надежда платформата "да не бъде хаквана, за да може да издържи". Подробностите вижте тук.
Удължава се срокът за подновяване на изтичащите лични документи
Видео от изказването на Борисов:
© Юлия Лазарова
Втора жертва на коронавируса в България
Пациентът беше приет в лечебното заведение в тежко здравословно състояние на 8 март. Той е страдал от тежки хронични белодробни проблеми. Преди дни в болницата почина и неговата съпруга. Двамата бяха първите пациенти в София, за които се установи заболяването.
По думите ѝ и работодателите настояват за такава мярка. Предложението е направено пред социалния министър Деница Сачева, но все още няма решение. Според Григорова средствата могат да дойдат от фискалния резерв, който е малко над 10 млрд. лв. Според синдиката, наред с предприетите досега мерки, правителството трябва да наложи и таван на цените на някои продукти като дезинфектантите или предпазните маски.
При тировете, които доставят до страната, водачите се изследват и при необходимост се поставят под карантина, а превозното средство се обезпаразитява. "Не трябва да спира животът", смята силовият министър, според когото граници не бива да бъдат затваряни и не трябва да спира движението в държавата. Все пак той посочи, че ситуацията е извънредна и може да се промени във всеки един момент.
Полицаи на пост при хранителни вериги и аптеки
Вътрешният министър Младен Маринов коментира пред "Дарик радио", че когато хората не са допускани на големи групи в магазините се получава струпване отвън, което също "не е рационално". Призова хората да не се втурват да купуват храни и стоки от първа необходимост, защото има достатъчно наличности.
"Не може да се изключи (актуализациуя на бюджета - бел.ред). Ситуацията изисква да сме много бързи", коментира Дончев пред Би Ти Ви. Съобщи и че държавата обмисля мерки за компенсиране на бизнеса за загубите от извънредните мерки заради коронавируса, но предупреди, че няма как да бъдат покрити всички щети. Повече четете тук.
Заради разпространението на коронавируса и обявената пандемия МВнР повишава индекса на риск при пътуване за 13 държави.
В световен мащаб заразените с COVID-19 вече са 145 хиляди души, а смъртните случаи са 5 436. Възстановилите се хора са 72 хиляди, съобщи ръководителя на щаба порф. Венцислав Мутафчийски.
Заразените в България остават 31
Вчера в страната бяха регистрирани осем нови случая на хора са от 24 до 80 години. От тях трима са в болница, а останалите са под домашна карантина, тъй като са с много леки симптоми, съобщи председателят на щаба проф. Венцислав Мутафчийски. Той добави, че най-възрастният пациент е имал признаци на различна болест, дошъл е от болница "Св. Наум" от София, където вече е наложена карантина. Един от установените случаи е от Плевен, с което заразените от града стават трима.
Четирима души са арестувани и отведени принудително до домовете си, след като са нарушили домашната си карантина, съобщи още Мутафчийски. Те са шофьори на тирове и са намерени в заведение в Сливница. "Както вие, така и ние не сме безсмъртни и не сме имунизирани от контакт с коронавирус", каза ръководителят на щаба.