
© Пресслужба Министерски съвет
По данни от 17 часа новите случаи на заболели от коронавируса са 17, като с тях общият брой нараства на 293. По-рано през деня началникът на кризисния щаб за борба с коронавируса Венцислав Мутафчийски обяви, че ЕК ще даде на България 600 хил. теста за коронавируса, а държавата ще се нуждае от около 20 млн. лв. месечно за купуване на различните тестове. Днес бяха определени и болниците, които ще лекуват от COVID-19. В края на деня пък здравният министър Кирил Ананиев разпореди задължителна 28-дневна карантина за всеки, който е заразен с коронавирус.
"Дневник" следи развитието на събитията около коронавируса в реално време. Ситуацията с коронавируса по света - тук.
Карантина от 28 дни за всеки заразен
За заразените без сериозни симптоми карантината ще важи от датата на теста, който потвърждава наличието на болестта. За тези, които са били настанени в болница, домашната изолация ще започва да важи считано от датата на изписването от болничното заведение. Повече за новата заповед на здравния министър четете тук.
По думите на президента е изключително важно не само да се изравни кривата на разпространение на вируса, а възможно най-бързо и безопасно да се върнем към нормален ритъм на социален, икономически и политически живот. "Дългото задържане на ограниченията без убедителни и всеобхватни социални и икономически мерки, при спиране на работата на важни институции като парламента, може да доведе до разрушителни последствия, надхвърлящи далеч последствията от самия коронавирус", посочи Румен Радев.
От своя страна Меркел обяснила на Борисов за разработения скоростен тест за коронавируса от водещ германски концерн. В рамките на два часа новият тест показва със сигурност дали даден пациент е заразен с COVID-19 или е прекарал заболяването. Борисов изтъкна, че страната е готова веднага да закупи количества от диагностичното средство, щом германската компания започне да извършва доставки за европейския пазар.
Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев заяви пред БНТ, че предложението държавата да покрие 60% от заплатите на работници, които иначе биха била освободени, е изначално сбъркано. "Едно неработещо предприятие ще плаща не 40, а 80%, тъй като трябва да плати осигуровки и данъци общ доход на работниците без да има никакви приходи", каза той.
Лидерът на синдикалната организация КНСБ Пламен Димитров добави, че са предложили държавата да плати 60% и от осигуровките на работниците.
Обсъждането на проекта за определяне на условията и реда за изплащане компенсации на работодатели, преустановили работа поради обявеното извънредно положение, ще продължи в събота.
В болници са 99 с коровавирус
Няма да отпадне външното оценяване за 4 и 10 клас
"На този етап не говорим за отпадане на външното оценяване. Външното оценяване след 4 клас има важна роля, свързана с възможността след този етап учениците да продължат в определени училища, а в настоящата ситуация е застрашено провеждането на олимпиади и състезания, които са балообразуващи за тези ученици, посочи Михайлова. Отпадането на външното оценяване след 10 клас пък би засегнало правата на учениците от обединените училища, защото е свързано с възможността те да продължат обучението си, допълни заместник-министърът.
Подробности - тук.
ГЕРБ - Разград, бойкотира заседанията на общинския съвет
"Не че е време за бурно издаване на нови книги, но лично аз недоумявам как може по този начин да се блокира цял един клон от българската икономика (за култура дори не се осмелявам да отворя дума) заради нечие нежелание да се остави на разположение един човек до един телефон, който да дава номерче, което тъй или иначе се генерира почти автоматично от трета инстанция", коментира той.
Подробности вижте тук.
Ананиев определи болниците, които ще лекуват от COVID-19
ЕК дава 600 хил. теста на България
"Има три основни начина за установяване на болните от коронавирус. Според СЗО и SDS Atlanta единственият достоверен начин за установяването на коронавирус заразен е с real time PSR, който е бавен, изисква апаратура и много добре обучен персонал, но въпреки това няма друг метод, който да е доказал повече своята надеждност", заяви Мутафчийски.
Той разясни, че тестът при пълен капацитет на работещите лаборатории в България могат да се правят 1000 - 1200 случая дневно, което е около 30 хил. теста месечно. "Изразено като цени, това е около 930 хил. лв. на месец. В поръчката, която е извършена в Европейската комисия, за България са отделени 600 хил. такива теста", каза Мурафчийски
Вторият начин за идентифициране на заразен в с коронавирус е чрез имунохроматографски метод на базата на антиген, който е върху повърхността на вируса. "Пробата се взима по абсолютно същия начин като при Real Time PCR, но идентифицирането става бързо за около 5 минути с портативен апарат. Разработват се и тестове, които са директно за гледане, както е тестът за бременност. Тези тестове, поради лесното им изпълнение, ще дадат възможност да се популяризират масово, защото не изискват кой знае какъв обучен персонал. Предвиждаме, че те могат да с е правят от 5 до 20 хил. дневно, което значи на месечна база, че трябва да се правят около 300 хил. теста, които са около 10 млн. лв. месечно", каза началникът на щаба.
Всичко от брифинга четете тук.

© Правителствена информационна пресслужба
Премиерът ръководи онлайн извънредното правителствено заседание.
България ще помогне на Австрия със защитни облекла
Към момента три фирми в България ("МАК" АД, "Аполо" и "Аглика") са получили одобрението на лабораторията към Министерство на отбраната да произвеждат защитни облекла за многократна употреба. Фирмите вече са доставили повече от 2500 броя защитни облекла, а до дни се очакват поне още толкова за нуждите на болниците в страната. Капацитетът на производителите предвижда да се шият до 2000 броя на ден. Характеристиките на защитните облекла отговарят на всички изисквания на медицинските стандарти и могат да се използват минимум 50 пъти.
Подробности - тук.
Променят се сроковете за деклариране и плащане на данъци
Всичко по темата четете тук.
Повече - тук.
© Георги Кожухаров Венцислав Мутафчийски
Дете на 3 г. е сред новозаболелите
Болниците са предоставели списъкът за леглата, които са подготвени за епидемията от коронавирус - те са 7473, от тях 1137 са в София. В интензивните отделения леглата са 1347, от които 518 - в София, информира още Мутафчийски и уточни, че това не е пълният капацитет на болниците, а леглата и респираторите, които са отделени за такива болни. Увеличен е десетократно капацитетът на болниците.
От последните излезли 12 проби 3 са в Бургас - жена на 22 години и две деца - на 3 и 8 години. Тригодишното дете е и най-младият пациент в България. Заразените деца са контактни лица на един от лекарите. Жената била пътувала до Великобритания. В Пловдив има нови четири случая - мъж на 50 години и две жени на 56 и 58 години, и мъж на 62 години. "Има втори случай за деня в Инфекциозна болница в София - мъж на 36 години, има и три амбулаторни случая. Общо 4 са случаите в тази болница, каза Мутафчийски. В Кюстендил също има случай на мъж на 57 години.
Няма нови интубирани случаи, пациентите, които са в тежко състояние, се наблюдават. Изработени препоръките за освобождаване на болни, диагностицирани с коронавирус, в добро общо състояние, с подобрени клинични показатели, информира още Мутафчийски. Те ще остават в домашна карантина и след 21 дни ще бъде извършена процедурата по потвърждаване. Началникът на щаба обяви, че се обмисля идеята за препоръка в едно семейство ако се установи случай на заболял, да се постави цялото семейство под карантина.
До момента в България са направени 6454 теста, от които 4800 са в София, като това не са само първични тестове, има и повторения и потвърждения. От три дни заболяваемостта нараства с 10-14% дневно.