
© Stringer, Reuters
Две седмици след обявяването на извънредното положение в страната все още липсва алгоритъм как да се правят иначе задължителните имунизации на децата. Засега е известно, че заради стремежа да се ограничи разпространението на коронавируса в България и забраната за детски консултации и профилактични прегледи ваксини срещу опасни и смъртоносни болести не се слагат.
От 6 март в цяла България са забранени детските и женските консултации - първо заради грипната епидемия, след това - заради обявеното извънредно положение и издадената от здравния министър Кирил Ананиев заповед с редица мерки и забрани срещу разпространението на коронавируса в България. Нейният срок първоначално беше до 29 март, но от вчера е удължен (засега) до 12 април включително.
Въпреки строгите ограничения някои неотложни прегледи и изследвания на бременните жени се правят, за да не бъдат пропуснати важни срокове за бебетата и бъдещите майки, като Министерството на здравеопазването публикува препоръки, съобразени с практиката на акушер-гинеколозите, как това да става по най-безопасен начин в условията на пандемия от COVID-19.
Какво препоръчва Световната здравна организация
Световната здравна организация (СЗО) публикува препоръки за имунизациите в условията на пандемия едва на 26 март. В документа пише, че заради глобалната циркулация на COVID-19 и претоварването на здравната система има риск от прекъсване на "имунизационните активности". Това пък от своя страна може да увеличи вероятността от разпространението на зарази, за които иначе има ваксини, като например дребната шарка. Затова СЗО прави заключението, че е наложително имунизациите да продължат в безопасни условия, но организацията и решенията оставя в ръцете на здравните власти във всяка страна.
Заради факта, че коронавирусът се предава лесно и препоръките за социална дистанция, масовите имунизационни кампании (напр. временни имунизационни пунктове, екипи за имунизиране на място) не трябва да се правят.
Ако коронавирусът цялостно възпрепятства имунизирането, държавите трябва да развият стратегии за наваксване на ваксинациите след пандемията от COVID-19. Това ще включва да се проследят хората, които са пропуснали имунизациите си, да се определят пролуките в имунитета на населението (на англ. immunity gaps). Ще се изискват новаторство и креативност, пишат от Световната здравна организация.
Когато е възможно, ваксинирането срещу грип при работещите в системата на здравеопазването, по-възрастните и бременните жени е препоръчително, смятат още от СЗО.
Как подхожда България към ваксинирането в условия на коронавирус
Първите две задължителни ваксини се слагат още в родилния дом - срещу туберкулоза (БЦЖ) и хепатит Б. Д-р Румен Велев, който е директор на акушеро-гинекологична болница "Шейново", потвърди преди "Дневник", че тези имунизации продължават да се правят.
Следващите имунизации, които се правят при личния лекар, са отложени и изключения не се правят, защото според заповедта на Министерството на здравеопазването са отменени детските консултации. А ваксина се поставя от общопрактикуващ лекар след профилактичен преглед.
Доц. Любомир Киров, който е общопрактикуващ лекар и член на новосформирания медицински съвет към правителството, каза пред "Дневник", че ще постави въпроса.
"Ние забравихме за другите болести", коментира доц. Киров и припомни, че до ноември 2019 г. в България активно се говореше за разпространение на морбили. А извънредна имунизационна кампания срещу заразата през октомври обхвана над 12 000 ученици в пет области на страната (Бургас, Монтана, Пазарджик, Пловдив и Сливен). Срещу морбили, рубеола и паротит децата се ваксинират от тринайсетия месец, а реимунизацията е на 12-годишна възраст.
"Хората в здравното министерство трябва да кажат какво правим с ваксинирането като цяло. Ако не ги правим, защо и какъв е рискът", смята общопрактикуващият лекар.
Д-р Николай Брънзалов, който е специалист по вътрешни болести и обща медицина, както и член на Българския лекарски съюз, също акцентира върху проблема със заразата от морбили: "Освен COVID-19 има и морбили и се търси вариант. В разговори сме с проф. Кантарджиев и с доцент Кунчев (с директора на Националния център по заразни и паразитни болести и Главния държавен здравен инспектор - бел. ред.), мисли се по проблема", посочи той.
edin drugii
Рейтинг: 2426 НеутралноВ момента е много страшно да се срещат медиците с каквито и да е пациенти ,липсва елементарно тестуване за състоянието им , а ако са заразени дори и без симптоми , това може да доведе до разсейване на вируса ,така както стана в Италия ,затова е редно да се изчака и да намалее броя на пациентите ,след което мед лица на първа линия да могат да се тестват често и да имат сигурност ,че са здрави ,за да практикуват с пациенти .
qwerty 500
Рейтинг: 322 НеутралноПроблемът с ваксините е, че те освен че могат и имат странични действия, освен че могат да бъдат манипулирани в лабораториите с еди каква си цел не са повече от евентуална превантивна мярка. И ако този нов вирус се разпространява така както ни казват, то теоретично-логически повечето хора са вече заразени. И ако все пак изкарат ваксината, да кажем след месеци, не ми е много ясно как би помогнала.
I`m addicted to the truth, it`s a dangerous love affair.fjp58603113
Рейтинг: 14 НеутралноEines Tages wirst du herausfinden, dass ich Recht hatte
fjp58603113
Рейтинг: 14 НеутралноA. H.
pbs
Рейтинг: 235 НеутралноВ България не се правят тестове освен, ако не умира или си много зле. Моя позната отива до болницата и я гонят вкъщи под карантина. Пита ги няма ли да и направят тест, а момичето е с температура и диша трудно. Казват и: ако искаш тест отиди в частна клиника и си плати. За момента те слагаме под домашна карантина.
Симо
Рейтинг: 1251 НеутралноИмунизациите срещу морбили трябва задължително да продължат. Морбилито има способността да изтрива имунитет за вече изкарани болести и е много опасно.
Симо
Рейтинг: 1251 НеутралноДо коментар [#5] от "pbs":
Това е българската реалност. Кажи и да взема големи дози витамин Ц.
pbs
Рейтинг: 235 НеутралноДо коментар [#7] от "Симо":
Тя е млада ще я пребъде, но в България би трябвало да има около 1000 болни, не 280 както ни лъжат... Тествах те хората ве ненормалници иначе няма спиране това нещо.
Ако се разболеете и болниците не ви вземат си купете кислородна вода, много лимони и не яжте поне два дни като ви хване!
Darcas
Рейтинг: 1145 НеутралноБолните са много повече. Самия генерал Мутавчийски каза, че един заразен може за 3 дни да зарази до 800 човека. Първите 20-30 заразени ги откриха поне седмица след като са се заразили. Вземи калкулатора и смятай. Фобиите и филиите са признак на ниско самочувствие и слугинаж
Иван Лалев
Рейтинг: 229 ЛюбопитноИмам един въпрос към епидемиолозите :
КЪДЕ ИЗЧЕЗНА ДОБРИЯ НИ ПРИЯТЕЛ ГРИП Б ?
Защото децата са в ситуация от две грипни ваканции та вече под "доброволна карантина" вече почти два месеца. "КУЧЕТА И КОТКИ МОЖЕ, А ДЕЦА НЕ МОЖЕ ПО ГРАДИНКИТЕ , А" ???