
© ''БТВ медиа груп''
Апостол Апостолов
Асоциацията на европейските журналисти-България (АЕЖ) изрази възмущението си от поведението на кмета на община Симитли Апостол Апостолов спрямо кореспондентката на Би Ти Ви в Благоевград Ирина Жерева. Тази седмица той за пореден път я обидил, като я нарекъл "чума" заради излъчен репортаж. В него се съобщава, че кметът на Симитли е под карантина, а всички общинари се тестват за COVID-19, тъй като шофьорът на Апостолов дал положителен резултат.
Вместо да се извини на журналиста за обидата, кметът по-късно използвал сайта на общината, за да обяви, че е "гонен от жена, която откровено взима пари от провокатори и инициатори на скандали по празници, за да прокламира вулгарните им лъжи".
Твърденията на кмета не са подкрепени с никакви доказателства и визират предишни скандали, в които е участвал. На Нова година Апостолов се забърка в масов бой на площада в Симитли. През февруари 2018 г. той беше обвинен за нанасяне на побой по време на футболен мач в с. Крупник.
Държанието на кмета е недопустимо, а журналистката е в правото си да търси правата си по съдебен път, обяви АЕЖ, като ще предложи на Жерева юридическа подкрепа за оформяне на иск и внасянето му в съда.
Кметът е избран на поста от листата на местната коалиция "Бъдеще за община Симитли". Той е баща на депутата от ГЕРБ Стефан Апостолов, който е и футболен съдия. АЕЖ напомня, че Апостолов на последните и на предпоследните местни избори бе единствен кандидат за кмет на общината.
АЕЖ се обръща към лидерите на всички парламентарно представени партии да се разграничат от кмета. "Особено важно е такова разграничение да дойде от ГЕРБ и нейния лидер Бойко Борисов, тъй като са известни близките му отношения с Апостолов", се отбелязва в позицията на АЕЖ.
todor._89
Рейтинг: 774 Весело"Европейските журналисти защитават колега от Би Ти Ви"
Мазохист съм.Минусите ви ми докарват оргазми.Дневник, заглавието ви не е ли леко подвеждащо!? За един приятел питам.
karabastun
Рейтинг: 9071 ЛюбопитноА ЗАЩО кореспондентката на Би Ти Ви се нарича в мъжки род ''колега'', а не колежка - пак ли е от ..... ..............????
[email protected]Alarmstufe: Rot
Рейтинг: 4816 НеутралноЕвропейските журналисти са български.
Gunter glieben glauchen globenstanchopansa
Рейтинг: 554 Неутрално"Особено важно е такова разграничение да дойде от ПП ГЕРБ и нейния лидер Бойко Борисов, тъй като са известни близките му отношения с Апостолов"
Уви, близостта с Борисов , както винаги, е достатъчно основание за всеки да прави каквото, както и където си поиска. Примери безброй.
fcl45655278
Рейтинг: 8 Неутрално"защитават колега от Би Ти Ви, обиждана от"
"Колежка" се казва на български - за разлика от английския, имаме мъжки, женски и среден род. Ограмотете се.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Таралеж
Рейтинг: 2809 НеутралноАма много високо вдигате летвата! Какво очаквате от един кмет? Хем да не е вулгарен, хем да не е корумпиран, хем да не е супер тъп? Че кой ще стане кмет тогава?
karabastun
Рейтинг: 9071 ВеселоДо коментар [#3] от "Alarmstufe: Rot":
[email protected]А сега смениха заглавието и вече кореспондентката на Би Ти Ви не се нарича в мъжки род ''колега'', а стана ''журналист '' ?
Браво , Alarmstufe: Rot - дръж фронта - ''Европейските журналисти са български.'' ---- Само добре да им обясниш на гръцките, италианските, френските и т.н европейските журналисти, че са български.....:)
Alarmstufe: Rot
Рейтинг: 4816 НеутралноИзтезания за прекрасния български език. От криворазбрана политкоректност. Жени Марчева от ьТВ даже употребява словосъчетанието "нашата колега". Нещо като "нашата водопроводчик".
Дядо Вазов би се обърнал в гроба.
Език свещен на моите деди.... Gunter glieben glauchen globen
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
samoedin
Рейтинг: 3614 Любопитно"Тази седмица той за пореден път я обидил, като я нарекъл "чума" заради излъчен репортаж. В него се съобщава, че кметът на Симитли е под карантина, а всички общинари се тестват за COVID-19, тъй като шофьорът на Апостолов дал положителен резултат."
Най - много от чума да я нарече мисирка - толкова за дистанцирането и разграничаването на ББ от кмета на Симитли !
Alarmstufe: Rot
Рейтинг: 4816 НеутралноДо коментар [#6] от "realguru":
Gunter glieben glauchen globenТочно това е случая. Репортажът беше онзи ден по новините. Кметът е в 14 дневна карантина, защото шофьорът му е положителен за Ковид 19, тя му навира микрофона, докато той се качва в колата, задавайки му някакъв типичен въпрос от типа "ама сега какво ще правите?".
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Uprsport
Рейтинг: 994 НеутралноТози не е ли дето беше таковал Борисов, или бъркам. От него вилает като че ли беше.
(На една разпивка казано по микрофон)
voodoo_child
Рейтинг: 638 НеутралноДо коментар [#10] от "fcl45655278":
АЕЖ (А Една Жена...) е виртуална асоциация на грантаджии.
Така си е! Отдавна се знае кои са и от кой кръг са. И зъб не обелват, че са хванати нападателите над Слави Ангелов, но веднага след побоя тутакси уведомиха задграничните си събратя. Всъщност са без никакво значение.
Doge
Рейтинг: 1679 НеутралноЕх че пречат тези журналисти ама. Сега пак на Бойко ще му е чоглаво. Че излезе и доклада на репортери без граници. Бива ли сега.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
karabastun
Рейтинг: 9071 ВеселоДо коментар [#9] от "Alarmstufe: Rot":
[email protected]Мен ме кефи - нашият колега роди второ дете :) !!!
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
todor._89
Рейтинг: 774 НеутралноДо коментар [#12] от "Alarmstufe: Rot":
Мазохист съм.Минусите ви ми докарват оргазми."задавайки му някакъв типичен въпрос от типа "ама сега какво ще правите?"."
Демек го е питала за "бъдещите му творчески планове"? На оригинален въпрос, оригинален отговор се полага.
Uprsport
Рейтинг: 994 НеутралноКолко е голямо това Симитли (около 7000 жители), че кмета да има даже и шофьор.
Марк Рюте няма шофьор, а населението на Нидерландия е 17 000 000.
Типично по партийному, докопал кокала и коли и беси. Питам докога българите ще търпим такива изроди да разхищават България.
lz2
Рейтинг: 2591 НеутралноНикакви извинения на мисирки и мисири, докато не станат истински журналисти!
ПравописА е поле за изява на неграмотните!Alarmstufe: Rot
Рейтинг: 4816 НеутралноДа, това е велико! Gunter glieben glauchen globen
nema_labavo
Рейтинг: 1984 НеутралноДо коментар [#12] от "Alarmstufe: Rot":
Това, че се е качвал в колата си не разбрах. От статията не става ясно, каква кола, нали е под карантина?
Виктор М
Рейтинг: 9 НеутралноПравилното е: "Нашата колега роди." Не можеш да си измисляш нова граматика.
karabastun
Рейтинг: 9071 ЛюбопитноДо коментар [#26] от "Виктор М":
[email protected]А вашата баща - на нашия семейство даде една хляб - как ти звучи ???:)
Doge
Рейтинг: 1679 НеутралноЕ Марк Рюте е холандец. Не е герберски селяндур. Пък и въпроса е резонен. Как ще се управлява общоната след като кмета е под карантина? Аз не виждам нищо "чумаво".
До коментар [#22] от "Uprsport":
vassilun
Рейтинг: 4740 ЛюбопитноДо коментар [#3] от "Alarmstufe: Rot":
"Европейските журналисти са български."
Е, и? България не е ли в Европа?
voodoo_child
Рейтинг: 638 ЛюбопитноДо коментар [#18] от "Виктор М":
Вие сте вещ в българския език, видно. Но бих искала да обясните поради каква логика поддържате, че: "Има само една форма и в мъжки, и в женски род. Един колега, една колега". То звучи леко абсурдно. Според мен колега няма женски род, поради етимологията и употреба на латински единствено към мъже. (То е като да кажеш една гей и един гей, извинете.)
Doge
Рейтинг: 1679 НеутралноДо коментар [#27] от "karabastun":
Нито баща нито семейство е чуждестранен произход. Въпроса ти е неуместен.
Doge
Рейтинг: 1679 НеутралноДо коментар [#30] от "voodoo_child":
Един гей. Мъжки род. Тя е гей пак мъжки род. Не каьваш тя е гейка.
klimentm
Рейтинг: 3960 Весело"Той е баща на депутата от ГЕРБ Стефан Апостолов, който е и футболен съдия."
klimentmБащата кмет,синът депутат,унуката сигур ще стане министър!
Alarmstufe: Rot
Рейтинг: 4816 НеутралноДо коментар [#18] от "Виктор М":
Gunter glieben glauchen globenМи не, ти слушай внимателно. Колега си има форма в женски род - колежка. Всичко друго са смешни, криворазбрани политкоректни измишльотини от последните 2-3 години. Пример: 8 Март - Ден на колежката или колегата? Как ти звучи втория вариант? Разбирам, че за вас човешките полове са някаква отживелица спрямо широките ви разбирания за това кой е мъж и кой жена, но ставате смешни. А примерите ти за Столипиново и полилей са абсолютно несъстоятелни, нямащи нищо общо с проблема, отнасящ се до използването на мъжки и женски род.
Doge
Рейтинг: 1679 НеутралноДо коментар [#34] от "Alarmstufe: Rot":
8 март е ден на жената. Не на колегата/колежката.
Виктор М
Рейтинг: 9 НеутралноДо коментар [#30] от "voodoo_child":
Сама си отговорихте. Защото е заемка. Например на руски чуждите думи като "кофе" (кафе) например не се поставят в падеж. Чуждата дума се държи по-особено, когато се привнесе в друг език.
И да - филолог съм, 5 години съм учил тези неща.
juk
Рейтинг: 290 НеутралноКметът на Симитли - враг №1 на европейската журналистика.
Wornoxmaniak подложен на патетична реторика демагогия пропаганда
Рейтинг: 1267 ЛюбопитноДо коментар [#13] от "Big Muzzy":
В такъв случай Борислава Йовчева кой я ...?
Panda
Рейтинг: 262 Неутрално" Той е баща на депутата от ГЕРБ Стефан Апостолов, който е и футболен съдия. АЕЖ напомня, че Апостолов на последните и на предпоследните местни избори бе единствен кандидат за кмет на общината. "
И други неща се сещам за кмета.
Че имал особени лични отношения с един наш политик.
И че е тъст на един разбойник, който спечели 7 милиона от тотото.
Doge
Рейтинг: 1679 НеутралноДо коментар [#34] от "Alarmstufe: Rot":
Напротив. Фандъкова е кмет на София, не кметка, нито пък кметица. Меркел е канцлер, не канцлерка на Германия. Илиана Йотова е вице президент а не вице президентка. Хилъри Клинтън беше държавен секретар. И т.н. има стотици други примери.
Виктор М
Рейтинг: 9 НеутралноАз му говоря за граматика, наука, то ми приписва някакви други политкоректности. Науката е наука. Точка.
Panda
Рейтинг: 262 НеутралноТочно вие не искате истински журналисти.
Затова си отглеждате мисирки.
Wornoxmaniak подложен на патетична реторика демагогия пропаганда
Рейтинг: 1267 ЛюбопитноДо коментар [#22] от "Uprsport":
Ангел Стефанов има ли шофьор, щото Бойко кара сам?
Alarmstufe: Rot
Рейтинг: 4816 НеутралноДо коментар [#25] от "nema_labavo":
Gunter glieben glauchen globenКачваше се на кола, която да го закара вкъщи, за да започне карантината. Явно толу-що беше уведомен, че заради шофьора си и той ще трябва да спазва карантина. Беше видимо ядосан, което ми се струва нормално. Кое не ти е ясно?
Alarmstufe: Rot
Рейтинг: 4816 НеутралноДо коментар [#20] от "Stewie":
Gunter glieben glauchen globenКакто вие в Костов.
juk
Рейтинг: 290 НеутралноУж оправиха заглавието, но по-надолу четем:
"Вместо да се извини на журналиста за обидата, кметът по-късно...."
lz2
Рейтинг: 2591 НеутралноКметът на Симитли - враг №1 на Драгалевската селищна система! ПравописА е поле за изява на неграмотните!
Doge
Рейтинг: 1679 НеутралноДо коментар [#44] от "Alarmstufe: Rot":
Добре ядосан е. Ако е ядосан на някой, трябва да е шофьора. Журналистката какво му е виновна да й вика чума.
堅不可摧
Рейтинг: 368 НеутралноКогат някой ти остави отпечатък на задницата, не мож се разграничи никакси от тъй насетне! Суджуци......
Alarmstufe: Rot
Рейтинг: 4816 НеутралноДо коментар [#29] от "vassilun":
Gunter glieben glauchen globenПо същият начин, по който "Репортери без граници - България" са вместени в рамките на българските граници.
lz2
Рейтинг: 2591 Неутрално[quote#42:"Panda"][/quote]
ПравописА е поле за изява на неграмотните!Точно ние-десните искаме истински журналисти, а не вашите левашки прислужници!
voodoo_child
Рейтинг: 638 НеутралноДо коментар [#36] от "Виктор М":
Аз имах предвид, че етимологически е смешно да се употребява в женски род (отделно, че е добило "гражданственост"...смешна дума), защото всъщност значи сълегионер, мъже от един легион, съказарменик, един вид. Та, аз, за разлика от Мурдаров, смятам, че като се е тръгнало по този път, да се върви докрай - колежке. За да си спестим други по-тежки извращения.
След като един колега вече обясни един гей - тя гей :)) да минем към следващата задача: Един войник, една войник или една войничка, кое да изберем?
antropos
Рейтинг: 541 НеутралноДо коментар [#5] от "fcl45655278":
Sic transit..От около пет години употребата на женски род в професионалната сфера се санкционира като сексистко - има закон. Съгласни или не, ограмотете се вие.
sen
Рейтинг: 207 НеутралноАйде, по-кротко с декларациите! Какви журналисти? Диктуват им въпросите по телефона, нали, снощи се видя! Абсолютно възможно е срещу заплащане да провокират.
sennema_labavo
Рейтинг: 1984 НеутралноДо коментар [#44] от "Alarmstufe: Rot":
Това го няма в статията, за това те питах. Явно си гледал и видео някакво. Извинявай, че аз не съм го гледал, а четох само статията.
Alarmstufe: Rot
Рейтинг: 4816 НеутралноВъпросЪТ, моме. Пълен ЧЛЕН.
До кой клас казваш, че си учила? Gunter glieben glauchen globen
voodoo_child
Рейтинг: 638 ВеселоДо коментар [#48] от "Doge":Журналистката какво му е виновна да й вика чума.
Ами, може би не е била сресана добре. Баба казваше "чума" на жена с разрошена, неподредена коса. Жерева се вписва в този типаж, доколкото съм я гледала по тв.
sen
Рейтинг: 207 НеутралноАко не включите Борисов , сън не ви лови! Да не е слънце да огрее навсякъде. Цялата патаклама е не за защита на журналистиката, а да се удари по Борисов. Не сме израснали с последния дъжд. sen
Uprsport
Рейтинг: 994 НеутралноОрганизираните престъпни групи в България, маскирани като политици имат специално отношение към журналистите. Когато въвеждаха извънредното положение вместо да мислят как да помогнат на бизнеса и хората, първото за което помислиха беше да ограничат дейността на медиите.
Doge
Рейтинг: 1679 НеутралноДо коментар [#56] от "Alarmstufe: Rot":
Примам забележката.
voodoo_child
Рейтинг: 638 ВеселоДо коментар [#46] от "juk35625824":
Ами...мъка мисирска.
Panda
Рейтинг: 262 ВеселоПърво - кое ти е дясното?
Второ - под "истински журналисти" Илиана Беновска и Ива Николова ли имаш предвид?
Или Жени Марчева?
Alarmstufe: Rot
Рейтинг: 4816 НеутралноДо коментар [#59] от "Uprsport":
Gunter glieben glauchen globenПак лъжеш. Ставаше въппрос единствено за лъжливите новини. И то, просто да се съобщава източник. Естествено, всички разпространители на фейк скочихте като ужилени.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Doge
Рейтинг: 1679 НеутралноДо коментар [#56] от "Alarmstufe: Rot":
Може би ще ме обвиниш в това, че теизкарвам сексист или полит. некоректен. Обаче не съм в женски род МОМЕ.
vassilun
Рейтинг: 4740 ВеселоДо коментар [#19] от "karabastun":
Мен най-много ме кефи "медицински брат". Мъж, който рацоти като медизинска сестра! 😂🤣
Alarmstufe: Rot
Рейтинг: 4816 НеутралноТоест, точно това, което аз твърдя - политкоректна измишльотина от последните няколко години. А онова нещо горе ми говори за наука. Gunter glieben glauchen globen
ЗаНиЗа
Рейтинг: 2778 Весело"бе единствен кандидат за кмет на общината." - близките отношения имат отношение към всичко.
Направи съд от глината, празнината вътре в него го прави полезен.Дедов'та Колюуа Унукя!
Рейтинг: 1015 НеутралноОбратно бе... БАСИ ТЪПИЯ САЙТ!
Big Muzzy
Рейтинг: 1534 НеутралноДо коментар [#38] от "Wornoxmaniak":
https://m.offnews.bg/news/Obshtestvo_4/Shefat-na-Agromah-Kmetat-na-Simitli-e-Bojko-Borisov-skandaln_635241.html
Uprsport
Рейтинг: 994 НеутралноДа, не можаха да прокарат тези ограничения и не лъжа. Колкото и парадоксално да звучи герберята ги спря Радев. Спомни си монолога по този повод на Борисов.
Alarmstufe: Rot
Рейтинг: 4816 НеутралноОще в мой коментар №12 съм обясни, че съм гледал репортажа по телевизията:
Gunter glieben glauchen globen
balgariez
Рейтинг: 322 ВеселоПоредният недосегаем местен бей - побойник, който роптае, че го осветили.
Скука.
Alarmstufe: Rot
Рейтинг: 4816 НеутралноИзвинявай. Заблудил съм се, защото по регистрация си диди8. Просто до момента не познавам мъж, който да се казва Диди.
Сори, Диди! Gunter glieben glauchen globen
Doge
Рейтинг: 1679 НеутралноДо коментар [#66] от "vassilun":
Професията е "медицинска сестра". Между другото самоот название е проблем. Аз даже си мисля, че за това в българия много малко мъже са медицински сестри, а разлика примерно в английско говорящите страни, където има доста мъже с тази професия.
001
Рейтинг: 657 ВеселоХа хааа
Значи журналисти може да викат на другите Шиб...ци, а на тях не можели да им викат чуми
Alarmstufe: Rot
Рейтинг: 4816 НеутралноДо коментар [#71] от "Uprsport":
Gunter glieben glauchen globenПродължаваш да лъжеш. По-горе говориш за "ограничение дейността на медиите". Ако смяташ, че дейността на медиите се състои в разпространение на фалшиви новини, това е друг въпрос.
voodoo_child
Рейтинг: 638 НеутралноДо коментар [#53] от "antropos":От около пет години употребата на женски род в професионалната сфера се санкционира като сексистко - има закон.
Кой е този закон, моля?
Voiko
Рейтинг: 1435 НеутралноГовори се, че кметът на Симитли е бил някога шеф на Бойко Борисов. Очаквам реакцията му и дали изобщо ще има такава, след като сме свидетели, че и той обижда журналисти, наричайки ги ''мисирки'', гонейки ги от пресконференции и т.н.
Дедов'та Колюуа Унукя!
Рейтинг: 1015 ГневноАбсолютно!
От дете съм запомнил "моите уста", намирам го за малоумщина някаква. Но доскоро знаех само за тази малоумщина, и някакси бях свикнал.
От известно време обаче ме тормозят с извращения от рода на "нашата колега", и други подобни. Не знам кой малоумник ги измисля тези идиотщини!
Казват- професиите в българския били в мъжки род. Демек- жена, завършила журналистика- получава диплома за журналист. Кандидатства за позиция журналист. И професията й е журналист. Но самата тя е журналистка- звучи 100 пъти по- естествено! Както "моята уста" звучи 100 пъти по- нормално от "моите уста", или от нашите панталони и нашите сутиени (по един виц...).
А "колега" не е и професия- та дори нямам идея откъде се пръкна "нашият колега Пенка"!
Ма кво се чудя- американците казват на черните- "африкан- Американ". Застанах мирно като чух американец да говори така и за френски черен (не е бил никога нито в Африка, нито в Америка- в никоя от Америките).
А точно вчера гледах някакво интервю- с един циганин- журналистЪТ Пенка му вика- "вие, ромите- бла, бла, бла", а човекът- "ние сме цигани". Тя пак- ромите, а той- не сме роми- цигани сме...
Значи- етническите българи смятаме, че тези хора са цигани. Тези хора смятат себе си за цигани. Кой по дяволите реши, че са роми, ромове, джинове или мастики? Кой шибаняк реши да сменя думи- така, както на него му харесва?
БАСИ ТЪПИЯ САЙТ!
Виктор М
Рейтинг: 9 НеутралноПринципно езикът е жива материя и се развива. Понякога под натиск от масовата употреба на нещо се променя и нормата. Засега обаче нормата е такава - един колега, една колега. Колежка съществува само в разговорния език. И докато БАН не каже друго, така ще е. :)
За войник - тя е войник. Както - тя е професор. Тя е доктор на науките. И да - тя е гей. Специално за войник - вижте, че и старият български език не прави разлика между военизираните елементи по пол. Дельо войвода, но и Румяна войвода.
Някога малко насила отидох да следвам филология, исках да уча друго, но се увлякох и ми стана много интересно. Този разговор с вас илюстрира защо ми стана интересно. :)
vassilun
Рейтинг: 4740 ЛюбопитноДо коментар [#63] от "Alarmstufe: Rot":
Кой определя коя новина е лъжлива? Гешев? КОЙ?
fcl45655278
Рейтинг: 8 НеутралноПълни глупости, къде точно е казано, че една чуждица не може да се "побългари"? Малко ли побългарени заемки от гръцки, латински, турски, руски, френски, английски и пр. имаме? Езикът е жива материя, еволюира постоянно и всичко в него е "народна етимология". Така че, правилно е "колежка", "журналистка" и пр. Все едно "кайма" на турски като е без род, ние също да не ѝ слагаме. Естествено, че чуждиците ще се приспособят към граматиката и фонетиката на езика, в който попадат, другото е криворазбрано елитарничене, миришещо на оборска тор (гюбре).
мики маус
Рейтинг: 1206 НеутралноНякой да обясни защо му е шофьор на селски кмет като Апостолов!
И да сподели на каква кола се вози въпросният строител на България.
voodoo_child
Рейтинг: 638 НеутралноДо коментар [#81] от "Виктор М":
И на мен ми е интересно, така е. Само последно, за да не досадим на колегите..хх. Ясно - тя е войник, но освен спреженията има и изречения и тъкмо там става забавно, към което опитвам да наклоня темата. Ето: На границата видях една войничка. (какво е видял - човек или малка война?).
Примерът с войводата е добър, беше ми убягнало!
fcl45655278
Рейтинг: 8 НеутралноЕ нали един горе вика че било забранено професиите да са в женски род?
Uprsport
Рейтинг: 994 НеутралноФалшивите новини влязоха в репертоари на "патриотите" доста по-късно. Говоря за ограничения, които видни представители на ОПГ, политици в края на месец февруари, започнаха да заклеймяват медии, което по-късно, със създаването на щаба се засилиха. Извънредното положение, беше въведено доста по късно на 13 март, когато вече въпросните медии бяха оплюти и с въвеждането му се надигнаха гласове в партиите за ограничаване на медии. Радев ги спря, което породи близо 1 часов монолог на Борисов.
Пусни си този монолог и ще разбереш за какво критикува Борисов президента.
Виктор М
Рейтинг: 9 НеутралноСпоред мен би трябвало да е: На границата видях жена войник. Или една военна. Апропо, допреди няколко десетилетия в английския език съществува съкращението WPC, което означава Woman Police Constable. Специално звание е имало, ако полицаят е жена, защото на английски съществителните масово нямат род. Мисля, че е ясно, че това е унизително. Затова вече и за мъж, и за жена казват PC. Така и за жена войник - засега й викаме жена войник. Или военна. Но не сте ли чували как разговорно казват за някоя жена, която е храбра и минава уверено през трудности: "Тя е войник!" Т.е. разговорният език е много демократичен понякога, не прави разлика между мъж и жена, както патриотично настроените недоучили мачо елементи, които не искат да видят научната страна на разговора ни, а се палят като на събор на ВМРО или Луков марш. :)
voodoo_child
Рейтинг: 638 НеутралноДо коментар [#80] от "Дедов'та Колюуа Унукя!":
Аааа, това с "моите/твоите уста" си е друга работа, библейска "Твоите уста те осъждат, а не аз", "от твоите уста - в Божиите уши". А и си е един вид и поетичен изказ. И Алеко е писал "да имам аз твоите уста...". Тук граматиката е отстъпила, така както и в Добър вечер :))
Виктор М
Рейтинг: 9 НеутралноДо коментар [#86] от "fcl45655278":
Професията отдавна е "медицински специалист".
Николай Бучков
Рейтинг: 5289 ЛюбопитноЛошите навици по-лесно се възприемат , особено като по някаква причина си във властта...
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Doge
Рейтинг: 1679 НеутралноДо коментар [#88] от "Виктор М":
Интересно ми е тези мачо елемнти, биха сложили женски род на някой професии. Примерно водопровдчик.
voodoo_child
Рейтинг: 638 ВеселоДо коментар [#88] от "Виктор М":$Според мен би трябвало да е: На границата видях жена войник. Или една военна"
Ако пишем роман така, от издателството предполагам, ще ни изритат с омерзение.
Doge
Рейтинг: 1679 НеутралноДо коментар [#90] от "Виктор М":
Медицински специалист е друго. Точно медицинска сестра си е. http://mu-varna.bg/BG/medicinska-sestra
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
pag
Рейтинг: 1323 ВеселоНищо подобно.
Според тълковния речник на чист български език :
Един педераст
Една лесбийка
"Гей" е политкоректен англицизъм, "новговор", наложен от смартбютитата.
Пък самите англичани викат на гейовете faggot, чудна работа....... Знанието е сила, информацията - власт
Виктор М
Рейтинг: 9 НеутралноДо коментар [#94] от "voodoo_child":
Граматическата норма е едно нещо, литературата - друго. Добрият писател разтяга границите на езика и го обогатява.
pag
Рейтинг: 1323 Весело[quote#74:"Alarmstufe: Rot"][/quote]
Знанието е сила, информацията - властЩо бе, колега, най-обикновено артистично име на мъж с алтернативна сексуална ориентация.
Günther
Рейтинг: 633 ВеселоДобре де, хубаво.... но защо статията е украсена със снимка на Поли, а не на онази "чума" да я видим? Може пък да е прав, а АЕЖ да се хвърлят в нейна защита по синдикални причини :)))
Бог да благослови Америка за България!