
© Георги Кожухаров
Костадин Костадинов
Варненската окръжна прокуратура е започнала разследване срещу лидера на крайната националистическа партия "Възраждане" Костадин Костадинов. Досъдебното производство е за длъжностно присвояване в особено големи размери, представляващо особено тежък случай.
Прокуратурата се е самосезирала
след разследване на журналиста Васил Иванов за "Нова телевизия".
Данните от разследването сочат, че само за три години, след парламентарните избори през 2017 г., когато "Възраждане" спечели 1% от гласовете и партийна субсидия от 1 млн. лв., Костадинов си е купил луксозна къща във варненското с. Канстантиново, а съпругата му - апартамент. Освен това в същия период от време семейството е придобило и нов лек автомобил за около 40 хил. лв.
Видео от профила на Пламен Станчев в Youtube. Къщата, заради която Костадин Костадинов е е разследван от прокуратурата, е вляво.Според съобщението на Окръжната прокуратура във Варна "разследването трябва да установи дали длъжностно лице от ръководните органи на партия "Възраждане" е присвоило
партийна субсидия в размер на 1 млн. лв.,
връчени му като държавни средства, предназначени за функционирането на партията".
Ще бъдат проверени движението по партийните сметки на партия "Възраждане", постъпленията и преводите към други сметки, съобщават още от прокуратурата.
В социалните мрежи Костадинов е известен с прякора си Костя Копейкин, който се свързва както с прононсираната привързаност на "Възраждане" към Русия на Путин, така и с
мъглявостите около приходите и разходите на партията.
Веднага след като през 2017 г. тя получи държавна субсидия, Костадинов обяви, че ще я върне. Но не го направи с оправданието, че няма правна възможност за това. Според разследването на "Нова телевизия" това е било само оправдание, което не отговаря на истината. Костадинов сам е заявил писмено, че иска партията му да получи полагащата й се субсидия.
След това от партията обявиха, че държавното финансиране ще бъде дарено на фондация "Българска памет" на д-р Милен Врабевски. Това също не се случи. Трети вариант за оползотворяване на "нежеланата" субсидия предвиждаше с нея да бъдат обучавани децата на бесарабски българи. Тази идея беше споделена пред в. "24 часа". И си остана само там.
В отговор на въпроси, зададени от "Капитал" преди време, организационният секретар на "Възраждане" Николай Дренчев каза, че първият транш от субсидията - около 130 хил. лв., е отишъл в държавния фонд "Инвитро". Друга част от парите била дарена и на фондация "Искам бебе", а дребни суми били дадени за ремонт на десетина войнишки паметника. Със субсидията било платено и помагалото по родинознание, което Костадинов написал сам и раздавал безплатно.
"Ние все пак имаме около 2 хил. души членска маса, които плащат, макар и минимален членски внос", каза още Дренчев. Проверка на "Дневник" в архива на Сметната палата обаче показа, че към началото на 2018 г. в косите на "Възраждане" не беше постъпил
нито лев от членски внос.
Името на Костадинов влезе в новините и през септември м.г., когато лидерът на социалистите във Варна Борислав Гуцанов предложи той да бъде издигнат за
кандидат-кмет на левицата
за проведените малко след това избори за местна власт. Според вътрешнопартийните опоненти на Гуцанов тази номинация е била плод на тайни договорки със сегашния кмет на града Иван Портних (ГЕРБ) срещу него да бъде издигнат съперник, който да разцепи социалистите. Този план беше осуетен след намесата на "Позитано" 20, но така или иначе обърканите членове и симпатизанти на БСП във Варна не стигнаха до урните на състоялия се балотаж, на който Портних спечели трети мандат.
През февруари т.г.
Костадинов театрално поиска оставката на премиера Борисов,
опитвайки се да влезе в "правомощията" на износения от употреба Волен Сидеров. Тогава той и хората му влязоха в инсцениран сблъсък с полицията точно в деня, в който "Воля" и "Атака" заедно осигуриха оцеляването на Борисов и коалиционните му партньори от ВМРО и НФСБ във вота на недоверие, поискан от БСП. Така "Възраждане" остана без конкуренция в сектор на ретроградното русофилство и агресивния национализъм.
Защо Костадинов прилича на Сидеров - тук.
Партията "Възраждане" е регистрирана през 2014 г. Политическата й платформа е
мътен сбор от левичарство и десен популизъм.
В нея има идеи за намаляване наполовина на народните представители, за създаване на механизми за отзоваването им, за отнемане на имущество на висши политици (което така или иначе е част от антикорупционното законодателство), за изравняване на депутатските заплати със средната за страната и т.н. В сферата на икономиката "Възраждане" предлага преразглеждане на всички приватизационни и концесионни сделки (на практика антиконституционно отнемане на частна собственост), премахване на данъка върху лекарствата и книгите, намаляване на ДДС за храни от първа необходимост, горивата и т.н.
Костадинов нееднократно се е обявявал за връщане на смъртното наказание и публично се е възторгвал от комунистическите чистки и репресии през 40-те и 50-те години на миналия век.