Тринадесетият ден на протести с искане за оставка на правителството и главния прокурор започна още от сутринта с блокиране на движението около Народното събрание по време на гласуването на вота на недоверие срещу кабинета. Традиционно недоволството се прехвърли по-късно и пред президентството.
Повече за вота на недоверие срещу кабинета, дали той беше успешен и как реагираха политиците след него четете тук.
Протестът стигна до сградата на БНТ и блокира Орлов мост
© Спас Спасов
© Велко Ангелов
Протестиращите обявиха, че те са истинският вот на недоверие
© Велко Ангелов
Велислав Величков от инициативата "Правосъдие за всеки" призова за незабавна реформа в правосъдието, ликвидиране на специализираните съдилища и настоя за отпадане на политическата квота във Висшия съдебен съвет. По думите му генералният директор на БНТ Емил Кошлуков също трябва да подаде оставка. "Ние искаме промяна на системата", подчерта той.
Гешев, чуваме ли се от "Осемте джуджета"
© Велко Ангелов
© Велко Ангелов
Кръстовището на улиците "Шандор Петьофи" и "Цар Асен", където се намира заведението, е блокирано вече над един час.
Протестите с искане на оставките на правителството и главния прокурор Иван Гешев тя окачестви като "първите морални политически протести от 90 година насам". "Те са израз на млади хора да отрекат цинизма в нашия живот. Думата "морал" е отхвърлена, смешна в днешно време. Тези поколения отричат това. За съжаление 40-50-годишните вече са толкова цинични, че не го отричат", заяви Дончева. По думите й евентуалното радикализиране на протестите няма да отдръпне част от младите от протеста. "Когато властта не иска да вземе под внимание мнението на десетки хиляди хора, няма друг начин", заяви лидерът на "Движение 21".
Около сто души пият бира пред "Осемте джуджета"
© Велко Ангелов
Акцията пред бистрото започна с масово пиене на бира от присъстващите. На протеста присъства и съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов, както и негови съпартийци.
© Велко Ангелов
Трайков обясни, че вчера по обяд бил слязъл в метрото, за да си вземе нещо за пиене, когато трима полицаи му казали, че е задържан. По думите му те не са му обяснили защо, нито пък са му позволили да използва телефона си в следващите три часа, за да се обади на близките си и адвокатите си. Трайков не вижда нищо нередно в спирането на метрото, нито увреждане на здравето на останалите в тунела пътници, по думите му паниката, която евентуално ги е обзела за няколко минути "не е нищо в сравнение с управлението на мутрите".
"Гардовете, заедно с небезизвестните собственици на заведението - Петьо Петров - Еврото, и жена му Любена, разполагаха на малкото кръстовище на улиците "Цар Асен" и "Шандор Петьофи" по 5-7 автомобила постоянно. Обитатели на околните сградите, в които е пълно с офиси, негодуваха, но яките момчета ги респектираха да си мълчат", разказва читателят, по чиито сведения автопаркът включвал "Майбах", Мерцедес S-класа и джипове "Роувър".
Кой е Петьо Петров - Еврото четете тук.
Протест пред ресторант "Осемте джуджета"
Заведението стана популярен от разследването на Антикорупционния фонд, по което прокуратурата обяви, че започва проверка. В него ограбеният собственик на асансьорната фирма "Изамет" Илия Златанов разказва за перфектно работеща машина за търговия с влияние, като разследващите и прокуратурата се задействат мълниеносно след посредничеството на известния бивш следовател Петър Петров - Петьо Еврото, а срещу услугата превземат част от бизнеса на този, чието положение "оправят".