От днес непълнолетните нямат право да посещават търговските центрове без придружител, а за хората над 65 години в София се въвеждат часове за пазаруване между 8 и 10 часа. Това става със заповед на Регионалната здравна инспекция. Министърът на културата Боил Банов обяви, че театри и опери няма да затварят. Германия иска предварителна регистрация и 10 дни карантина за всички пристигащи от рискови страни, включително и България.
Подробности вижте в хронологията.
Децата само с придружител в моловете в София
Със заповед на Регионалната здравна инспекция в София от днес до 30 ноември непълнолетните могат да посещават търговските обекти-тип мол в присъствието на родител или настойник, попечител, лице, полагащо грижи за детето или пълнолетно дееспособно лице, осигурено от вече посочените. Въвежда се и "зелен коридор" между 8:00 до 10:00 часа, в който гражданите над 65-годишна възраст да посещават хранителните магазини. Препоръчва се на лицата под 65 годишна възраст да пазаруват извън тези часове.
Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан е дал положителен тест за коронавирус, съобщиха от Старозагорската света митрополия. Митрополит Киприан е в добро здравословно състояние, под домашно лечение. Всички контактни лица са подадени на РЗИ и също са поставени под карантина. В Митрополитския дом и в административната сграда на Старозагорска митрополия е извършена дезинфекция на помещенията. Служителите са преминали на дистанционен режим на работа.
Конфликт в "Александровска болница" заради COVID отделение
Единствената клиника по трансплантации в България ще бъде трансформирана в COVID отделение. Това предизвика спор между шефа на Александровска болница, където се намира клиниката, и шефа на отделението, което ще бъде преместено, съобщи БНТ. Директорът на болницата обясни, че пациентите ще бъдат прехвърлени в отделението по нефрология. Директорът на клиниката обаче каза за БНТ, че няма да премести пациентите си без изрична заповед. Пациентите, претърпели трансплантация, ще бъдат преместени на място, където имало зараза. "Простичко е. Пациентите са рискови. Там има COVID. След това, ако бъдат преместени и станат лошотиите, кой ще е виновен?", обясни проф. Емил Паскалев, началник Клиника по нефрология и трансплантации. Според шефа на болницата COVID в отделението е "имало" в минало време.
Ако хората продължават да не спазват стриктно мерките срещу COVID-19, у нас в края на ноември броят на заразените ще достигне 94 хиляди при малко над 72 хил. Сега, каза днес пред "Нова телевизия" математикът към Националния оперативен щаб проф. Николай Витанов.
Той допълни, че ако мерките се спазваха, новозаразените за ден нямаше да са около 4000, а между 500 и 600. По неговите изчисления реалните вирусоносители са осем пъти повече, или 376 хил, от които около 280 хил. нямат симптоми. Като вариант за овладяване на емипедемията проф. Витанов препоръча две седмици затваряне на държавата с ограничаване на всички излизания.
Директорът на областния Център за спешна медицинска помощ в Пазарджик д-р Борис Манев е положителен за коронавирус. Новината е съобщил самият той в профила си във "Фейсбук", предаде БНР. По собствените му думи той е подложен на тежка терапия и здравословното му състояние не позволява дистанционно управление на звеното.
Част от екипа на центъра е поставен под карантина. Създадена е допълнителна координация между отделните спешни центрове в областта, за да не се нарушава досегашният ритъм на работа.
Предварителна регистрация и 10 дни карантина за Германия
Като част от превенцията срещу коронавирусната инфекция от 8 ноември 2020 г. Германия въвежда изискване за задължителна регистрация към влизащите на територията й граждани, които са пребивавали в последните 10 дни преди пътуването в рисков регион, съобщиха от Министерството на външните работи. От 1 ноември такава е цялата територия на България. Пристигащите от рискови региони в Германия подлежат на 10-дневна карантина, като са длъжни да уведомят местните здравни служби за пристигането си и влизането в карантина. Възможно е съкращаване на периода на карантината, но най-рано след петия ден, ако бъде направен тест, чийто резултат е отрицателен.
Подготвя се заповед преболедувалите коронавирусът военнослужещи да даряват плазма за други болни, каза днес пред журналисти военният министър Красимир Каракачанов. Той призова преболедувалите граждани да направят същото.
Правителството не е разглеждало възможността за сериозно затягане на мерките и въвеждането на национална карантина, каза още Каракачанов. Той поясни, че това трябва да се реши от Националния оперативен щаб.
Търсят се още пари за туроператори и туристически агенти
Ще търсим възможност за допълнително финансиране за туроператори и туристически агенти по оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност", каза днес пред «Дарик радио» вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова. Тя допълни, че до момента са договорени 10 млн. лв., като при проведената процедура за тях са получени 840 заявления от бранша за 64 млн. лв. Никоова уточни още, че за да се предоставят допълнителни евросредтва е необходима финансова обосновка и анализи, като за събиране и изготвяне на тази информация е разработена анкета, качена на институционалния сайт на министерството. Изискали сме още 50 млн. лв., с които да се подпомогнат туроператорите и туристическите агенти, обясни министър Николова.
Ако хората продължават да не спазват стриктно мерките срещу COVID-19, у нас в края на ноември броят на заразените ще достигне 94 хиляди при малко над 72 хил. Сега, каза днес пред "Нова телевизия" математикът към Националния оперативен щаб проф. Николай Витанов. Той допълни, че ако мерките се спазваха, новозаразените за ден нямаше да са около 4000, а между 500 и 600.
По неговите изчисления реалните вирусоносители са осем пъти повече, или 376 хил, от които около 280 хил. нямат симптоми. Като вариант за овладяване на емипедемията проф. Витанов препоръча две седмици затваряне на държавата с ограничаване на всички излизания.
Министър Банов: театри и опери няма да се затварят
"Театри и опери няма да се затварят. Сега нашите културни институти са едни от най-сигурните обществени места", каза днес пред "Нова телевизия" министърът на културата Боил Банов. Ръководствата на няколко театри, сред които и народния в София, обаче обявиха, че спират представленията. Според Банов от самото начало кабинетът управлява кризата с COVID-19 разумно.
По повод намеренията в театри, опери и други културни прояви да се влиза след преминаване на антигенен тест, Банов поясни, че подробностите още се уточняват. "Трябва да покажем на обществото, че се грижим за това то да потребява култура", е неговото мнение.
Зеленият коридор, в който възрастните над 65 години да пазаруват в магазините ще стане факт в София от утре или понеделник, съобщи Би Ти Ви. Първоначално беше съобщено, че коридорът е от 10 до 12 ч., но часовата зона беше коригирана от 8 до 10 часа. Възрастните могат да пазаруват и в другите часове, но тези са препоръчителни за тях.
Болниците не може да откажат прием на пациент с коронавирус. Всеки трябва да бъде приет, каза днес пред Би Ти Ви новият началник на агенция "Медицински надзор" д-р Георги Деянов, който преди дни застана начело на агенция. Той каза, че се проверяват 80 сигнала, свързани с отказ за лечение на пациенти със съмнение за коронавирус.
Движим се по ръба на бръснача, казва Томислав Дончев
Опитваме се да се движим се по ръба на бръснача, като търсим баланс между защита на хората от коранавируса и запазването на икономиката, каза днес пред БНТ вицепремиерът Томислав Дончев. Според него правителството е доказало, че може да управлява кризата, като е под въпрос е капацитетът на другите политически сили да се справят.
Вицепремиерът коментира, че правителството има списък с допълнителни мерки, но към днешния ден няма нужда такива да се предприемат. Дончев смята, че спрямо пролетта разликата спрямо пролетта е огромна, защото лекарите са много по-подготвени. Според него държавата е успяла да реорганизира болничната система. Дончев е на мнение, че ситуацията е достатъчно сериозна, за да вземе президентът позиция какво трябва да се прави и как трябва да се управлява кризата.
Според официалните данни на Единния информационен портал на 6 ноември в страната е направен най-големият брой тестове до момента - 13 849. Позитивните проби са 3849. Съотношението заразени спрямо тестваните е малко над 27% и за първи път от няколко дни има спад на случаите под 30 %.
Продължава обаче повишаването на броя на настанените в болница и те вече са 3563, или със 139 повече от предходния ден, както и на тези в интензивни отделения - 257 ( 7).
Няма промени в разпределението по области - най-много са новооткритите носители на вируса в София - 1435, Пловдив (382) и Благоевград (237).
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK