
© Надежда Чипева, Капитал
КНСБ подкрепя някои от промените, предложени от управляващите в Кодекса за социално осигуряване, които засягат бъдещите пенсионери, но в други не виждат логика. Това се разбира от становище на синдиката по обявения за обществено обсъждане проект на социалния министър Деница Сачева.
Синдикатът приема за положително това, че ако в партидите на осигурените натрупаният капитал по някакви причини (лош капиталов пазар, кризи и пр.) е по-малко от сумата на брутните вноски, постъпили чрез НАП, то пенсионното дружество за своя сметка ще допълни сумата до нивото на сумата от брутните вноски, постъпили на името на всеки осигурен.
КНСБ приветства и стремежа да се предлага пожизнена пенсия (макар и не доведен до край), какъвто е и замисълът на създаване на втория пенсионен стълб. Тук се има предвид и предложението да се създаде специализиран фонд за изплащане на пожизнени пенсии като инструмент за гарантиране изплащането на пожизнена пенсия от втория стълб до живот, независимо от достигната възраст. Синдикатът одобрява и предвидения в проекта ангажимент пожизнените пенсии да се актуализират с доходността от инвестирането на вноските поне веднъж годишно.
Въвеждането на преизчисляване на допълнителната пожизнена пенсия в случаите, когато хората след получаването й продължат да работят и да се осигуряват, е също отчетено като положително от КНСБ.
Синдикатът обаче не одобрява запазването на разрива между момента на придобиване права по първия и по втория стълб, тъй като законопроектът запазва обвързването на правото от втория стълб единствено с навършването на възраст. "Но правото на пенсия от първия стълб е свързано и с възраст, и със стаж. Нонсенс е да не си придобил основната си пенсия, а да получаваш допълнителна (тя какво всъщност допълва)", питат риторично от КНСБ.
Според организацията още по-задълбочено става разминаването между правата от двата стълба с въвеждането на възможност да се получава допълнителната пенсия една година преди навършване на възрастта за пенсиониране, при условие че натрупаните в партидата средства ще позволят отпускане на допълнителна пенсия не по-ниска от минималната пенсия за стаж и възраст в солидарния стълб.
За КНСБ вторият стълб следва да предлага във всички случаи пожизнена допълнителна пенсия, като в малко - ясно и категорично определени и обосновани изключения, може да се предлага еднократно изплащане на средствата.
КНСБ продължава да смята, че задължителното осигуряване предполага идентични условия за всички осигурени на входа и на изхода на втория пенсионен стълб. От тази гледна точка остават резервите на синдиката по отношение множеството продукти, които да се избират от осигурените - различни видове разсрочени плащания, пожизнена пенсия с права на наследниците (по принцип пожизнените пенсии от капиталов тип не предполагат наследственост, а този риск се носи от солидарната пенсионна система). Няма здрава логика и в обвързването на правото на еднократно изтегляне на натрупаните средства, обвързано с размера на минималната пенсия в първия стълб, посочват експертите на синдиката.
Той приема, че има известна логика и в текста, с който се предлага стъпаловидно нарастване на срока за прехвърляне на партидите от втория в солидарния стълб преди навършване на възрастта за пенсиониране - като от 2022 г. до края на 2025 г. да бъде 1 г. и да стигне до 5 години преди тази възраст в 2038 г.
Сега възможността за прехвърляне на парите е до 5 години преди пенсионирането, а Сачева наскоро обеща на вече изпусналите този срок нов "прозорец" между 1 януари и 30 юни 2021 г. С публикувания днес законопроект се предлага по-гъвкав модел.
Към момента има известна логика за такава промяна, доколкото законопроектът съхранява разкъсването на връзката на правата от двата стълба. Вярното решение според КНСБ е тази връзка да се възстанови и правото на избор да е към момента на придобиване на правото на пенсия в солидарната система.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4927 НеутралноНяма пари за толкова. ОКРАДОХА ГИ!
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Гарантирано от ГЕРБ!!!
The Rock
Рейтинг: 93 НеутралноПравителството вместо да се чуди как да окраде хората да даде обяснение защо Сребърния фонд е празен!?
ivan_v
Рейтинг: 324 Веселода експорприираме от експорприаторите!!!!
PoToP
Рейтинг: 739 Неутрално"КНСБ настоява..."
Абе кви са тия боклуци, че да настояват? Те един лев през живота си не са изработили. Само искат да лапат.
Откъде накъде някакви тотални неудачници ще се разпореждат с МОИТЕ пари и ще ламтят и за онези 5% които отиват в капиталовия стълб и по този начин успяват да се спасят от бездънната държавана каца?
Искам да имам право да прехвърля цялата си вноска за пенсия към капиталов фонд. Не искам да блъскам цял живот, за да има пари за пенсии на мързеливите и неграмотните и за заплати на синдикални плужеци!
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4927 НеутралноДо коментар [#4] от "PoToP":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Намери някой специалист да те ограмоти. В заблуда си.
chichka
Рейтинг: 2213 НеутралноКоя пенсия? От УПФ или от ДДПО??? Направо пожизнена и да се наследява до 9-то коляно!
Русия- проказата на планетата Земя.Ех мъко крадлива, хората ще прогледнат, споко!
chichka
Рейтинг: 2213 НеутралноДо коментар [#4] от "PoToP":
Русия- проказата на планетата Земя.Кои са твоите пари? в ППФ, в УПФ или в ДДПО?
MPetr
Рейтинг: 2655 ВеселоА """швейцарско правило за пенсиите""" от втория стълб ще има ли????...... Всички в НОИ !!! ....
.. измамници...... втория стълб ми се вижда кух..... А когато го приемаха, казаха ли на хората че ще се намали първият ???..... А синдикатите имат ли дял в Доверие???......
ck2013
Рейтинг: 880 Веселонаправо да върнем и член първи от тошовата конституция и да се знае :)
“I am sorry for the length of my letter, but I had not the time to write a short one.” Blaise Pascaljohnniewalker
Рейтинг: 515 НеутралноФондовете на Ковачки и на ЦКБ ще се счупят да дават пенсии. Но тези дето си държат там парите, си го и заслужават.
PoToP
Рейтинг: 739 НеутралноМоите пари са парите които съм заработил честно с труда си.
От тях всеки месец държавата прибира един сериозен дял за да храни разни търтеи.
В бездънната каса на НОИ отиват едни почти 600 лева на месец. Едни други 150 лева отиват в УПФ и поне те (засега) са спасени от лапите на синдикалисти и тем подобна измет. Но както виждаме има апетити и за тях.
fcp46630984
Рейтинг: 8 НеутралноТези синдикални боклуци да не ми казват как да си ползвам парите от УПФ, защото са ми удържани от заплатата и ако искам ще си ги взимам разсрочено, ако искам накуп, ако искам ще си получавам пожизнена пенсия.
нагли... намесват се където не им е работата и искат да има откъде да смучат пари.
Я да си кажат колко от техните шефове са на хранилка в НОИ като членове на Надзорния съвет на института
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
vinkel_ikonomist
Рейтинг: 233 НеутралноКНСБ и изобщо синдикатите се занимават с пенсии. Тази глупост, заложена със закон е една от най-големите простотии, създадени в "прехода". Вместо да защитават правата на трудещите се и да скъсват държавата от стачки, те си висят в топлите столчета и в надзорния съвет на НОИ и къде ли не и дават "мъдри становища".
Поне да бяха оправили бакиите точно в НОИ, който управляват, та седнали да разбират и да искат да прецакат и хората, които имат лични партиди и пари в универсалните фндове. Поне един там от великите им "експерти" има ли роден след 60-та, че да знае за какво става дума и да има личен интерес и преживяване, свързано с правата му като осигурено лице в универсален фонд? Не говорим за "младежа" им лидер, дето само може да дрънка и да се бие с Каролев по телевизионните студия!
Имаш свои пари имаш лични права, в рамките на закона, да се разпореждаш с тях. Точка!
Камен
Рейтинг: 1203 НеутралноГолям комунизъм е да са пожизнени. Те ги отпускат на базата на актюерски разчети за средната продължителност на живота - да речем 10 години след пенсиониране. Само че един човек ще умре на 5-та година, а друг ще живее 15. За да има пари да се плаща на всички пожизнено, парите от първия човек ще отидат за плащане на пенсията на втория след 10-та до 15-та година.
По-добре да си е лична партидата, ако умреш по-рано - остатъка се изплаща на децата ти. Ако доживееш повече, сам се оправяш. А пък може и да си ги изтеглиш и да ги изядеш и изпиеш по повод пенсионирането си, те и без това едва ли ще стигнат за повече от една хубава гощавка с близките си - като гледам натрупаното в средната партида...
neut
Рейтинг: 3082 НеутралноДо коментар [#4] от "PoToP":
In the forest all animals are equal except a few that are more equal than the restПлатени боклуци на властта с нашите пари
dorn
Рейтинг: 843 НеутралноВ България всичко е терсене. Тия синдикати от както ги създадоха в лабораториите на ДС, вместо да се фокусират върху условията на работа, трудовото законодателство, заплащането на труда, все данъчни закони оправят, бюджети приемат, тавани определят и пенсионери уреждат.
chichka
Рейтинг: 2213 НеутралноДо коментар [#10] от "johnniewalker":
Русия- проказата на планетата Земя.Нима мислиш, че работниците имат право на избор?
chichka
Рейтинг: 2213 НеутралноДо коментар [#14] от "vinkel_ikonomist":
Русия- проказата на планетата Земя."Имаш свои пари имаш лични права, в рамките на закона, да се разпореждаш с тях. "
В ППФ и УПФ нямаш лични пари. Това са задължителните осигуровки, които двамата Ивановци дадоха на ЧПФ да си ги харчат и връткат. Твои могат да бъдат само личните вноски в ДДПО!!!... поне това което е останало от тях!
dorn
Рейтинг: 843 НеутралноТия синдикалисти са и върли капиталисти. Имат си "Труд и капитал" АД и са собственици на десетки фирми.
fcp46630984
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#19] от "chichka":
За ППФ може и да си прав защото вноската е само за сметка на работодател, но за УПФ са си лични защото ми ги удържат от заплатата и това, че са задължителни не означава, че не са лични.
Мои са си и толкова. Да не ми се бъркат някакви синдикати.
Ако не бяха лична собственост на хората защо УПФ плащат цялата сума от партидата на наследници, ако нещо се случи с осигурения?
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Роси
Рейтинг: 8413 НеутралноКНСБ , в качеството на какви се занимават с пенсиите.
rumen_s
Рейтинг: 1375 НеутралноКНСБ са пълни боклуци и нямат никакво право да се разпореждат с парите на хората или да дават акъл. При навършването на определена възраст (и несвързано с правото на основна пенсия) осигурения трябва да има правото да си избере дали:
1. Да изтегле сумата еднократно
2. Да я получава на равни части за определен период
3. Да получава пожизнена пенсия, но за период съгласно актюерските разчети
Абсолютно трябва да е забранено да има схеми при които парите не се наследяват ако не са получени изцяло от лицето или да се преразпределят между лицата (както е преложението за пожизнени пенсии за неопределен период).
chichka
Рейтинг: 2213 НеутралноДо коментар [#21] от "fcp46630984":
Русия- проказата на планетата Земя.Ето това е заблудата. УПФ са задължителната осигуровка, която държавата е дала временно на частника да ги врътка. Твои ще станат в момента на пенсионирането ти!!! или това което е останало от тях. Това че ги виждаш на фиша на заплатата не значи че са твои.Твои са само личните вноски в ДДПО!!! Тях можеш да изтеглиш когато пожелаеш. Те се наследяват. Ако не вярваш, отиди до офис на фонда ти и поискай да изтеглиш нещо от "твоите" пари в УПФ! Това че някои фондове декларират "че вече изплащаме пенсии и сме изплатили ХХХХ млн на наследници" се отнася за сумите от ДДПО! Нали знаеш какво е това, твоите лични удръжки от нетната заплата и евентуално вноска от работодател според КТД.
fcp46630984
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#25] от "chichka":
Съжалявам, но заблудата е в твоето разбиране. Да... , не мога да ги изтегля преди да се пенсионирам, но това не означава, че не са мои когато се пенсионирам и никакви синдикати не могат да ми казват как да си ги ползвам. Ако междувременно умра парите в партидата ми стават веднага собственост на неследниците ми и те ги получават до стотинка - справка КФН, съгласно която УПФ, а не ДДПО, са изплатили 131 млн.лв на наследници на техни починали клиенти от УПФ, а не от ДДПО.
Това, че ги виждам на фиша на заплатата ми означава единствено, че са ми ги удържали, за да ги изпратят в партидата ми в УПФ и очаквам да са си точно там, за да мога да се разпореждам с тях когато се пенсионирам. Следя си партидата в УПФ редовно и са си там повярвай ми заедно с добавка от доходност.
Judjuk
Рейтинг: 3552 Неутрално"Тук се има предвид и предложението да се създаде специализиран фонд за изплащане на пожизнени пенсии като инструмент за гарантиране изплащането на пожизнена пенсия от втория стълб до живот"
Тъпо, нелогично и даже несправедливо. Щом парите са вложени в частен фонд, той да им плаща до гроб, пък даже и след това. Държавата отде да им търси пари? Що се отнася до държавната пенсия, там принципът е друг. Чрез инфлация държавата изгори на сегашните пенсионери 40 млд спестявания, равняващи се днес на поне 200 млд лева, плюс пенсионния фонд. В този смисъл държавата е длъжник. Но няма причина да е длъжник и на частни фондове.
chichka
Рейтинг: 2213 НеутралноДо коментар [#26] от "fcp46630984":
Русия- проказата на планетата Земя.+ от мен.
The Rock
Рейтинг: 93 НеутралноЗапитайте се колко национални стачки са организирани от т.нар. "синдикати" в БЪлгария.
Правилно го каза Иван КОстов, в БЪлгария демокрацията е фасадна.
Фасадни са и синдикатите.
Judjuk
Рейтинг: 3552 НеутралноМи те като нямат членове, как да организират стачка? Нали ще им лъсне голия задник.
wanderer
Рейтинг: 2308 ВеселоДо коментар [#19] от "chichka":
“В ППФ и УПФ нямаш лични пари. ”
Пак бъркаш “двата щата”, та дори и третия, доброволното допълнително пенсионно осигуряване.
В ППФ парите са на работодателя (може да внася, може и да не внася стига да е дал обещание). Осигуровката на името на осигурявания не се ползва от данъчно облекчение от осигурявания. Плащането е за определен период от време и спира при навършване на пенсионна възраст. Тази възраст, която е била определена в момента на отпускането на пенсията от ППФ. И това са основните разлики с УПФ. Там вноските са лични -100% за сметка на самоосигуряващите се (430 хил. души със сите президенти на микро- и Нано-фирми); 60% за сметка на работника “трета (непотребна) класа” (2.2 млн. души) и 0% за държавните служители (150 хил. души).
И пенсията се получава не преди пенсионна възраст (като при ППФ), а след достигането й колкото и пъти да е била повишавана (защото няма лично волеизявление от страните. ) Не така стои въпросът със “застраховката живот с пожизнена рента”. Там е определен точно срокът, 30 години, и когато настъпи, нито държавата, нито прост-съюзите могат да го променят с плюнчене и щракане на пръсти.
Парите в ДДПО също са “под условие” собственост на осигурявания доколкото е ползвал данъчно облекчение (до 10% от облагаемия доход, сиреч заплатата без осигуровките). Ако договора се прекрати предсрочно по желание на страните, то цялата сумата (с и без данъчно облекчение) по партидата се облага с ДОД и чак тогава става собственост на осигуряващия се. Такова разваляне на договора с ППФ и УПФ е невъзможно (но няма превод при неплатен отпуск, болнични), а за НОИ “договорното задължение” е заменено с данъчно задължение - болен/здрав/безработен се удържа служебно; неплащането е приравнени на престъпление. Опцията да внасяш повече (или временно по-малко) са изключени. Абсолютна каторга е НОИ. Затова ключов момент в пенсионната реформа е да не се достига пенсионна възраст, било с нейното повишаване, било със “злокачествено” здравеопазване, било с психологическо насилие върху осигуряващите (паника, маски, грешни адреси на ГДБОП, скалъпени обвинения от прокурори, премиерски лъжи и депутатска простотия).
chichka
Рейтинг: 2213 НеутралноДо коментар [#31] от "wanderer":
Русия- проказата на планетата Земя.Цъ, много объркано го даваш.
wanderer
Рейтинг: 2308 ВеселоДо коментар [#32] от "chichka":
Най-просто:
При ППФ осигуряваният няма избор освен да прехвърли (празната) си партида в НОИ. Все пак пред него стоят 30-40 години живот.
При УПФ осигуряваният и осигуряващият се имат опция да оставят в наследство част от пенсионните спестявания в случай на ново повишение на възрастта за пенсиониране. При предстоящ живот от 9 години (74 години средна продължителност минус 65 години възраст за пенсиониране) с опцията да станат 4 години рискът си струва.
При ДДПО осигуряващият се (без рекета на прост-съюзи, работодатели, държава) може да спести около 5% от данъка върху доходите си, ако се изпълни договора. При брутна заплата 3000 лв. (максималния осигурителен доход) това прави към 130 лв. (при максималната доброволна пенсионна вноска 1275 лв - 50% от облагаемия доход 2550) или 4.3%. Остава само финансовият риск, че Държавата/ЕС могат да ускорят инфлацията с повече от 5% и да се окаже след време леко обеднял ... като вложители в банка през 1996-1998 г.
chichka
Рейтинг: 2213 НеутралноДо коментар [#33] от "wanderer":
Русия- проказата на планетата Земя.+ Но с ППФ нищо не прехвърля. Държават априбира останалите стинки в партидата и плаща пълна пенсия. Аз съм такъв. Въпреки това че ППФ показаха несъстоятелност, държавата продължава да налива там 7 или 12% за категорийните работници. Да си ги харчат ПОД!!!!