
© Георги Кожухаров
Рационализиране на висшето образование съобразно нуждите на обществото и пазара на труда, по-добра реализация на завършилите и чувствително увеличение на чуждестранните студенти - тези са сред основните трайни тенденции, които се очертават през последните 10 години, откакто се изработва прави рейтинговата система на българскитя висши училища.
Това посочи на пресконференция вчера Георги Стойчев от консорциума "Отворено общество", който изготвя рейтинга. Той сравнява 52 висши училища, които обучават по стотици специалности, разпределени в 52 професионални направления.
Трайна е тенденцията на рационализиране на структурата на висшето образование от гледна точка на разпределението на студентите по професионални направления. Към момента има по-голям брой студенти, които се обучават в професионални направления, при които има по-добра реализация на пазара на труда на завършилите. В същото време намалява броят на студентите в професионални направления, в които исторически се наблюдава по-слаба реализация на пазара на труда. Това означава, че структурата на българското висше образование се доближава в по-голяма степен до нуждите на обществото и пазара на труда, посочи Стойчев.
Два пъти повече студенти по медицина
Въпреки чувствителното намаляване на общия брой на студентите в България (с над 18%), студентите по медицина се увеличават повече от два пъти. Увеличението в сравнение с 2013 г. е със 108%. (окло 6 хиляди са били тогава, сега са 12.5 хиляди). Това го голяма стебен се дължи и на увеличаването на броя на чуждестранните студенти - 56% от тях са чужденци, но с 14% е увеличението и на българските студенти, посочва рейтингът.
Увеличение има и на студентите в университетите, които подготвят кадри в сектора на образованието. Увеличението на студентите по педагогика спрямо 2013 година е с 42%. Това е второто най-масово направление, което измества направление администрация и управление, което традиционно беше второто най-масово направление след икономиката.
Чувствително учеличение има и на студентите в направленията национална сигурност и военно дело - с над 40%. Специалистите в тези направления имат по-добра реализация на пазара на труда от средните за страната. С 35% се е увеличил и броят на студентите в направление театрално и филмово изкуство.
Във всички тези сектори държавата е основен работодател. В инженерните професионални направления също има увеличение на дела на студентите, особено на свързаните с информационните и комуникационни технологии.
"На практика означава, че българските висши училища подготвят повече лекари, повече учители, повече специалисти в сектора сигурност и отбрана, повече инженери и повече студенти в професионалните направления, свързани с културата и изкуството, отколкото преди 5-6-7 години. За сметка на това се подготвят много по-малко юристи, иконимисти, политолози, по-малко студенти в направление администрация и управление", отбеляза Георги Стойчев.
Огромен спад в доскоро най-масовите специалности
С 20% спад на студентите в дадена специалност се възприема като нормален, но с огромен спад са доскоро двете най-масови направления - администрация и управление (с 45%) и икономика (с 41%). За сметка на това обаче колкото по-малко студенти се обучават в тях, толкова по-голяма и добра реализация имат на пазара на труда. Нараства и делът на желаещите да учат в университети, които предлагат по-добро качество на обучението.
Най-желана си остава икономиката
Въпреки огромния спад на броя на студентите обаче най-масовото професионално направление през 2020 г. остава икономиката с 30 916 студенти, следвана от педагогика (15 388), администрация и управление (13 373), медицина (12 434) и комуникационна и компютърна техника (8316). За първи път в Рейтинговата система направление право със 7331 студенти отпада от петте най-масови професионални направления и се нарежда на 7-о място, след направление информатика и компютърни науки, в което се обучават 7913 студенти. Тази година педагогиката измества администрация и управление като второто най-масово професионално направление в страната.
По-добра реализация и по-високи доходи
Реализацията на пазара на труда нараства от 47% през 2013 г. на 51% през 2020 година. Наблюдава се и повишаване на дохода на завършилите - с 58% се увеличава осигурителният доход в сравнение с 2013 г., а облагаемият доход - с около 50%. Най-бързо растат доходите на завършилите металургия, математика, информатика и компютърни науки, проучване добив на полезни изкопаеми. Те получават и най-високи доходи в България.
На първите места са завършилите информатика и компютърни науки - 2771 лв. облагаем доход и математика - 2673 лв. облагаем доход. Третото и четвъртото място са съответно за комуникационна и компютърна техника (2240 лв.) и за проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми (2145 лв.). Следват завършилите направление металургия, които получават 2099 лв.
Най-ниски доходи получават завършилите стоматология (887 лв.), ветеринарна медицина (910 лв.), музикално и танцово изкуство (998 лв.), социални дейности (1025 лв.), здравни грижи (1029 лв.), както и животновъдство (1043 лв.), педагогика на обучението (1056 лв.), туризъм (1072 лв.) и педагогика (1075 лв.).
За поредна година най-високи доходи в България получават завършилите информатика и компютърни науки в СУ "Св. Климент Охридски" - 4527 лв. Следват судентите, завършили същата специалност в Нов български университет - 3630 лв., завършилите математика в СУ - 3515 лв., администрация и управление в Американския университет в Благоевград - 3390 лв. и комуникационна и компютърна техника в ТУ-София - 3174 лв.
Най-нископлатени са завършилите изобразително изкуство в ЮЗУ - 778 лв., стоматология в МУ- Пловдив (781 лв.), изобразително изкуство във Великотърновския университет (797 лв.), физически науки в ЮЗУ (814 лв.) и социални дейности в ТУ-Габрово (818 лв.).
Безработицата се увеличава
Делът на безработните сред завършилите се е повишил от 2.2% през 2019 на на 2.8% през 2020 г. Специалистите отдават това на коронакризата, но въпреки това отбелязват, че това най-високата безработица, регистрирана сред завършилите от 2017 г. насам. Данните са взети към месец февруари, преди да стнат видими икономическите ефекти от пандемията, свързана с разпространението на COVID-19, за да не влияят на класацията.
Най-ниска безработица (под 1%) за поредна година се наблюдават сред завършилите професионалните направления военно дело, медицина, фармация, стоматология и металургия. Най-голяма е безработицата при направления с огромен недостиг на кадри - социалните дейности (4.26% безработни), педагогика на обучението (3.78%) и педагогика (3.74%).
Най-висока реализация се наблюдава при завършилите военно дело, медицина и стоматология. Над 90% е реализацията и сред завършилите теория и управление на образованието (92%). Най-ниско остава приложението на придобитото висше образование сред завършилите туризъм (21%), хранителни технологии (27%) и изобразително изкуство (29%).
Удвоява се делът на чуждестранните студенти
Ппрез 2013 г. чуждестранните студенти са били 4% от всички в България, а през 2020 г. са 8%, се вижда от рейтинговата система. Средните данни от страните, които са част от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие са около 6%. Най-голям е делът на чуждестранните студенти в направленията медицина, стоматология, ветеринарна медицина, фармация.
Друга положителна тенденция двойното учвеличение на броя и качеството на научните публикации през последните 5 години. Броят на научните публикации на наши университети в библиографската база данни Web of Science през последните 5 г. надхвърля 17 600. С най-висок индекс на цитируемост на научните публикации са Софийският университет, медицинските университети в София, Пловдив и Варна, както и Химикотехнологичният и металургичен университет.Рейтинг 2020 за първи път включва индикатори за броя на съвместните програми на български висши училища с партньори от чужбина, при които се издава както българска, така и чуждестранна диплома на завършилите. Общо 23 български висши училища предлагат обучение в 88 съвместни програми с чуждестранни партньори, в които през пролетта на 2020 г. са се обучавали близо 3400 студенти.
СУ "Св. Климент Охридски" продължава да е на първо място
Софийският университет се класира на първо място в 23 професионални направления от общо 30, по които предлага обучение. Следва го Техническият университет - София, който е първи в 6 професионални направления от общо 11, в които подготвя студенти. На трето място е Медицинският университет в София - първи в 4 направления от общо 5.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
SS
Рейтинг: 2974 Весело...Към момента има по-голям брой студенти, които се обучават в професионални направления, при които има по-добра реализация на пазара на труда на завършилите...
Свърши се с - учи мама , за да не работиш ...
Иван K
Рейтинг: 1932 НеутралноСтаваме бяла държава.
подписedin drugii
Рейтинг: 2144 НеутралноДалаверата е в обучението по медицина ,най големи рушвети падат и нещата са сигурни , а най големия майтап със статистиката е ,че стоматолозите били с най ниски заплати , само дето обявените 800-900 лв са за ден , не за месец ,но това са подробности .
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4380 НеутралноКолко ли ще останат в БГ след дипломирането.
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4380 НеутралноКолко ли ще останат в БГ след дипломирането.
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Bornagain
Рейтинг: 1308 Неутралнотака е, най-интелигентните и образовани са в правителството и парламента - все хора с езици, завършили елитни университети, начетени, особено премиера, говорещи само литературен български език, хора, посветени на висши духовни цели, само като ги видиш и чуеш става ясно. Свободата, Санчо...
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
uq
Рейтинг: 2246 НеутралноТъпаци на рояци. Фармацията е далаверата едрите, не медицината
chepokalipsis
Рейтинг: 1266 Неутрално"С 35% се е увеличил и броят на студентите в направление театрално и филмово изкуство."
Мда, наистина имаме нужда от още посредственяци да ревът как нямало работа.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
zxe00613919
Рейтинг: 627 НеутралноА бе, медицината. Пастор да си на тези години. Лъжеш, мажеш, никакви отговорности, пълен портфейл.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
msq48672112
Рейтинг: Неутралнотуй беше удар пот поаса -- Бойко Лизачев Василев вика ний сми го избрале
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
bobhunter
Рейтинг: 845 НеутралноДа внимават какво си пожелават, че може и да им се случи! Повечето, най- малко 90% от кандидатите за лекарската професия, изобщо си нямат и хал хабер колко е тежка, отговорна, съсипваща нервите и психиката професия! Лекарите имат най- ниска продължителност на живота; заболяванията при тях (най- вече злокачествените) се откриват в напреднал стадий, когато никой и с нищо не може да им помогне; ненормиран работен ден; дежурства без край; изцяло съсипване на циркадиалния (денощния) ритъм на хормоналния синтез, съсипване на съня, постоянно чувства за отпадналост и екстремна умора. Всеки гледа парите, но и парите (там където ги получават) ИЗЛИЗАТ ПРЕКАЛЕНО СКЪПИ! Ако родителите милеят за децата си, никога не биха ги насочили към лекарската професия. Благородна е, но по- добре други да я вършат, нали! Ако беше толкова готина, в робовладелските общества нямаше да я оставят в ръцете на робите!
zz_s
Рейтинг: 1279 ВеселоПри джуркалистиката, политологията, социологията и при кръжоците по право как стоят нещата.
"Терминът "русофоб" е измислен от руснаците и техните мекерета, за да дамгосат българските патриоти, поставящи интересите на България над интересите на Русия." #GRETA, GO TO SCHOOL !****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
zahariy
Рейтинг: 524 НеутралноАмам как и като знаем как учат студентите, да не дава Господ да се налага да стигаме до тях в последствие!
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
ivanpopov
Рейтинг: 2394 НеутралноАз пък си мисля, че най-високи заплати получават завършилите право в унсс и в Благоевградския.
dika14
Рейтинг: 221 НеутралноПривет, в статията има доста печатни грешки. "окло 6 хиляди са били тогава, сега са 12.5 хиляди). Това го голяма стебен" не са само тези.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Шоршо
Рейтинг: 1306 НеутралноКога медицината не е била хит?
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
uq
Рейтинг: 2246 НеутралноДо коментар [#19] от "bobhunter":
При лекарите е така да, само дето повечето не стават лекари а печалбари шарлатани. Самочувствие огромно, покритие - никакво, хуманност -отрицателна
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Онуфри
Рейтинг: 345 НеутралноКолкото искат! Имало едно време ссср! Маргарет Татчър: "Комунизмът свършва тогава, когато свършат чуждите пари, които харчиш!"
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
klecho
Рейтинг: 804 НеутралноДо коментар [#7] от "КМЕТ В СЯНКА":
За чуждестранните студенти ли питаш? Защото увеличението в специалност "медицина" се дължи на тях.
Виж, тия с педагогиката ще останат всичките. Особено ако продължат да вдигат заплатите на учителите. Днес мечтата на всеки непрокопсаник е да стане даскал.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
vassilun
Рейтинг: 4492 Неутрално"Най-ниски доходи получават завършилите стоматология (887 лв.)"
Е, те това показва колко невярно е това изследване! Аз стоматолог с 1000 лева доход не познавам! При затварянето през пролетта попитах по телефона моят зъболекар как се справя и колко може да издържи без да работи. Каза, че ще издържи 3-4 месеца и след това ще трябва да продаде неговото Мазерати. Та така с ниските доходи на стоматолозите!
sanvito
Рейтинг: 417 НеутралноДържавната работа му е майката, цял ден си чешеш х** или п*та, криза не те лови, и накрая тлъстите бонуси,
1107
Рейтинг: 1029 НеутралноУНСС ще отвори и факултет по медицина!
pamela
Рейтинг: 2944 Неутрално"За сметка на това се подготвят много по-малко юристи, иконимисти, политолози, по-малко студенти в направление администрация и управление", отбеляза Георги Стойчев."
*
След като се наводни със завършили горните специалности, народът се поосвести и започна да мисли по-трезво.
Статистиката е изкривена защото стоматолози и ветеринари имат частна практика, но се осигуряват на някакъв минимум. Те и адвокатите са така, плащат ниски данъци и осигуровки, но иначе имат големи усти за това какво им дължи държавата.
hamiltonf
Рейтинг: 4289 Весело"Най-ниски доходи получават завършилите стоматология (887 лв.)"?!
Икономедиа Етичен кодекс на българските медии. 3. РЕДАКЦИОННА НЕЗАВИСИМОСТ 3.1 Няма да се поддаваме на политически или икономически натиск или влияния.Няма как да не са с "най-ниските", след като издаването на фискален бон от стоматолози се е превърнало в истинско събитие.
AllLivesMatter
Рейтинг: 791 Неутрално[quote#8:"Bornagain"][/quote]
'progressives' is the politically correct word for communistsПолитика за е за лузъри, хора които нямат кариери, не са добри в префесиите си и имат скромна реализация. Винаги е било така и винаги ще бъде. В цял свят е така и не сам у нас
Все пак Вие ако сте опитен, с репутация и успех, ще се хврълите ли в политиката да ви плюят наляво и надясно?
klecho
Рейтинг: 804 НеутралноДо коментар [#19] от "bobhunter":
Не познавам лекар, който да не се оплаква от професията си.
Обаче всички окуражават децата си да учат медицина и е пълно със семейства на потомствени лекари.
Просто лицемерие или нещо повече?
Изобщо, как един ГП може да изкарва 30 000 лева/на месец?
Касата в тоя вид е каца!
pamela
Рейтинг: 2944 НеутралноДо коментар [#44] от "vik":
Да, за съжаление си прав. Наблюдаваме непрекъснат отрицателен подбор на политици, след като кадърните хора си намират друга реализация.
bat_plamen
Рейтинг: 4313 НеутралноКаквото и да си говорим у нас има в пъти повече ВУЗ-ве на глава от населението спрямо нормалните страни в ЕС!Раздават се / продават се / едни дипломи и нищо повече!
bat_plamen
Рейтинг: 4313 ЛюбопитноДо коментар [#6] от "КМЕТ В СЯНКА":
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
При медиците ще е нещо от рода 20-30 процента!
klecho
Рейтинг: 804 НеутралноДо коментар [#43] от "hamiltonf":
В резултат на на което, дори не можеш да се оплачеш, ако направят някое скъпо (и в прекия, и в преносния смисъл) опустошение в устата ти.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
hope
Рейтинг: 3603 НеутралноЗащо са тайна баловете за прием? Години вече..
Любовта ще спаси света!!!Al Tikvone
Рейтинг: 615 НеутралноА най-големия хит в СУ е червения кретен Мирчеф да преподава за влиянието 5G антените върху корона-вируса и пращал студентите в Германия да бият с камъни Меркел , за да не дойдат норвежците и рептилите
Because they're afraid that there's more to reality than they have confronted. That there are doors that they're afraid to go in, and they don't want us to go in there either, because if we go in we might learn something that they don't know. And that makes us a little out of their control. Ken Keseypavur
Рейтинг: 1571 НеутралноЗъбарниците преди никнеха на всяка пряка у Варна . Повече от половината капаладисаха. Дентапрайм обаче кърти мивки от " зъбния туризъм" , хотелите на Св.Константин и Елена доскоро бяха фраш целогодишно, извозваха ги със специални бусове на Дентапрайм от летището. Инак ако искаш да тръшкаш луди пари за зъбар и да ти лекуват здрави зъби ,отиваш в клиниката на Златеви.
historama
Рейтинг: 3809 НеутралноЩе останат. Не си мисли, че докторите у нас са с ниски заплати. Е, има и такива, но повечето са с доходи над 10 000 лв, което означава 15-16 МРЗ. Това, че повечето от тях се осигуряват на 800-1000 лв месечно не означава, че доходите им са под 100 - 1500к годишно.
Не им завиждам, но започва да ми писва у нас всеки да реве, че умирал от глад.
historama
Рейтинг: 3809 Неутралноизвинявам се за техническата грешка, става дума за 100-150к лв. годишно
PavelCZ
Рейтинг: 1667 НеутралноДо коментар [#55] от "historama":
E PLVRIBVS VNVMНяма икономическа база лекарите да имат над 10 000 лева на месец. Да бихте казал 3 - 4 000 бих го приел. Лекарската заплата в държавите от ЕС представлява от 2 до 3х средната за страната. Ако в България средната е около 1400 лева, излизат около 4 200.
PavelCZ
Рейтинг: 1667 НеутралноЕ Райха лекарскте заплати са около 7-8 000 евро.
E PLVRIBVS VNVMРоси
Рейтинг: 7638 НеутралноАми, след като се наводни с политолози, социолози и юристи, да се погрижим и за лекарите.
tacheaux
Рейтинг: 3904 НеутралноДа кажат колко български лекари работят в чужбина. Вероятно са хиляди. България се оказа износител на доктори. Въпреки интереса към медицинската професия , медиците в България не достигат.
npj45368855
Рейтинг: 274 Неутрално[quote#34:"Онуфри"][/quote]
Да, много точно казано. Само да напомня, че при социализЪма лекарите бяха задължени да работят "по разпределение", т.е. против тяхната воля 5 (пет) години! А завършилите всички останали специалности студенти - "само" 3 години. Не отиваш по разпределение - не ти дават диплома. НЕМА ЛАБАВО!