
© Дневник
Директорът на онкологията Стефан Константинов дава интервю, а зад гърба му се виждат протестиращите лекари от болницата
С протест започна работната седмица в столичната Университетска специализирана болница за активно лечение по онкология.
Лекари излязоха пред вратите на онкологията, за да демонстрират срещу решението на ръководството да разкрие COVID отделение. Изискването е наложено от заповед на здравния министър, който задължи всички големи болници в страната да поставят допълнителни легла за пациенти с коронвирусна инфекция. Според медиците обаче спецификата на онкозаболяванията прави подобен ход изключително рисков за пациентите и затова не трябва да се допуска външен поток заразени.
В клиниката по хематология на лечебното заведение са открити 29 COVID легла. Там в момента се лекува един пациент, който е и с онкозаболяване, съобщи Би Ти Ви. В интервю за телевизията началникът на клиниката по хирургия в болницата Панайот Куртев заяви, че сградата е стара и няма възможности за изолация на отделение, тъй като входовете, коридорите и асансьорите са едни и същи. "При едно отделение с 30 легла ние не можем да осигурим пълна изолация на тези хора и има риск да се инфектират и онкоболните, които се лекуват в болницата", каза той.
В отговор на въпрос Куртев уточни, че
пациентите с ракови заболявания и с коронавирусна инфекция
трябва да се лекуват в болницата, но е против това в лечебното заведение да има и втори поток болни - само с COVID-19, заради риска за пациентите, които могат да получат помощ само в това лечебно заведение.
В отговор директорът на болницата Стефан Константинов увери, че са взети всички мерки, за да се предотврати опасност от заразяване. "Имаме един етаж, напълно изолиран, за пациенти с онкологични заболявания, които са и носители на коронавирус и това е правилна противоепидемична мярка", каза той пред "Нова телевизия". По думите му към COVID отделението е обособен различен коридор и асансьор, които не позволяват смесване на потоците от пациенти. Той допълни, че лекарите ще минават от друго място и няма риск от разпространяване на заразата.
Константинов, който е бивш здравен министър в първия кабинет "Борисов", слезе при протестиращите с призив за диалог: "Направихме медицински съвет и ясно казах, че е проблемно в онкоболница да има инфекциозно отделение, но при положение че
има опасност да има толкова пациенти, че да не могат да бъдат поети,
ние трябва да дадем своя дан", каза той. Лекари отговориха пред камерите, че мнението им не е било потърсено преди взимането на решението за отваряне на отделението.
Константинов посочи, че изборът на персонал за COVID отделението е направен след запитване за доброволци в болницата, и определи последвалите в почивните дни постове във "Фейсбук" срещу откриването на отделението като "малко раздухване на работата".