
© Анелия Николова
Православната църква празнува днес деня на св. Екатерина, покровителката на здравето в семейството.
Тя е живяла в Александрия в края на трети век. Родена в знатно семейство, тя изучава медицина и философия. Пътуващ скитник й разкрива тайната на християнството. Тя става пламенна поддръжница на учението и загива за вярата си едва на 18 години. В Западна Европа я смятат за покровителка на учещите младежи, особено на занимаващите се с философия.
В народните легенди в България св. Екатерина е останала като красива и умна мома. "...Прочула се Катерина, дор до царя и везиря, че е мома хубавица, хубавица, гиздавица..." - се пее в песните за Катерининден. По стар обичай на този ден стопанката на къщата замесва 7 или 9 питки и ги шари с вретено. Ако има малки деца в къщата, тя раздава хлебчетата на пътници и с благопожелания пресича пътя на болестите към дома си.
Имен ден имат Екатерина, Катя, Тинка, Катерина, Катина, Тина и Катрин.
lz2
Рейтинг: 2536 НеутралноЕкатерина? Велика? Става!
ПравописА е поле за изява на неграмотните!yxy36648763
Рейтинг: 96 НеутралноНа този ден да споменем Катето, която като външен министър изостави медиците ни в Либия и трябваше една ТВ-зрителка да ѝ казва за арестите.
А шефът ѝ – Иван Костов – направо ги обяви за възможни виновници.
Voiko
Рейтинг: 1723 НеутралноЧестит празник на именниците и семействата да са здрави!
Alexander97
Рейтинг: 2795 НеутралноВярно – не бяха виновни за заразяването на деца, но когато има заведено дело не знам какво може да направи външен министър.
Вярно е и това, че Костов изрече тази фраза като възможност, без обвинение към медиците.
После излязоха нелицеприятни факти, които не искам да си спомням!
Саркози и съпругата му имиха повече власт и я упражниха за да ги спасят!
Никой по света не ги е смятал за виновни в умишлено заразяване, също и Костов, но е удобно за комуниста до го обвини. За всичко!!
А едни от посолството побегнаха много чевръсто, койзнае защо.
PavelCZ
Рейтинг: 1752 НеутралноЧестит имен ден на всички празнуващи.
E PLVRIBVS VNVMВъв вече далечната 1994 бях пратеник на Българската Патриаршия при манастира на Св. Екатерина на Синай, който е автономен спрямо Египет. Посрещнаха ме подобаващо, показаха ми и тези части на манастира, които са недостъпни за туристи, включая прословутата библиотека, където се съхраняват най-старите български ръкописи от Х век - вероятно част от продукцията на скриптория във Велики Преслав при цар Петър I. Глаголически са, а аз тогава можех да чета и глаголско писмо (днес съм го забравил - не го ползвам).
Та освен другото - в олтаря видях саркофазите на Св. Екатерина Александрийска. Старият е византийски, по-малък и по-скромен, но по-изящен. Там са мощите и до днес. По-новият е руски от XVIII век - дар от имп. Екатерина II - масивно сребро, позлата, полускъпоценни камъни... Но монасите не го харесват и не го ползват.
Gunners
Рейтинг: 1622 НеутралноЧестит празник на всички Бьлгари. Бьдете здрави и благословени.
Valeria
Рейтинг: 788 НеутралноЧестит имен ден, на красивите имена!
dnevnikar
Рейтинг: 3894 Неутрално0000 Х 2020
Честит празник.
Благодарности за благовестието интересна информация.
Бъди здрав... бъдете.
Интересно, "византийският" саркофаг ще да е бил от II век AD,
от времето на Римската империя, "наследничка" на световния
духовен, научен и икономически център Александпия,
по начало (строително) Македонски?
Или от по-късно време:
на Източната римска (ромейска) империя?
Или от по-късно, след падането на Константинопол
в 1453 под османско "владичество",
а на историята... под "византийско"?
До коментар [#5] от "PavelCZ":
Честит имен ден на всички празнуващи.
Във вече далечната 1994 бях пратеник на Българската Патриаршия
при манастира на Св. Екатерина на Синай,
който е автономен спрямо Египет.
Посрещнаха ме подобаващо, показаха ми и тези части на манастира,
които са недостъпни за туристи, включая прословутата библиотека,
където се съхраняват най-старите български ръкописи от Х век - вероятно
част от продукцията на скриптория във Велики Преслав
при цар Петър I.
Глаголически са, а аз тогава можех да чета и глаголско писмо
(днес съм го забравил - не го ползвам).
Та освен другото - в олтаря видях саркофазите на Св. Екатерина Александрийска. Старият е византийски, по-малък и по-скромен, но по-изящен.
Там са мощите и до днес.
По-новият е руски от XVIII век - дар от имп. Екатерина II - масивно сребро, позлата, полускъпоценни камъни... Но монасите не го харесват и не го ползват.
dnevnikar
Рейтинг: 3894 Неутрално3-ти век AD...
proza
Рейтинг: 967 НеутралноДа са живии здрави приятелките ми Катерини.
neut
Рейтинг: 5344 НеутралноЧестит празник на всички именици
In the forest all animals are equal except a few that are more equal than the restBramasole
Рейтинг: 3656 НеутралноМного здраве и късмет за имениците днес!
"Човек не се дави, като падне във водата, а като остане там” - Едуин Луис КоулPeni Nikol
Рейтинг: 7053 НеутралноЧестито на именниците, да са живи и здрави! Ха наздраве!