"Дневник" публикува актуалните данни, свързани с разпространението на коронавируса в България, давани от държавната Единна информационна система. По-надолу в статията могат да се видят графики, които очертават тенденциите от последните месеци по основните показатели - броя заразени, починали и излекувани, броя на пациентите в болници и в интензивни отделения и съотношението между общия брой направени PCR тестове и положителните резултати от тях.
Първата таблица показва данните за изминалото денонощие, при които често има неточности по технически причини. В неделя и понеделник обичайно рязко спада отчитаният брой на новозаразени и на направените тестове, а причината според властите е, че в почивните събота и неделя много лаборатории не работят или работят с намален капацитет, както и това, че лабораториите и болниците нанасят резултатите си със закъснение в Единната информационна система. Това пък обикновено води до значително увеличение на данните за нови заразени, настанени в болница и смъртни случаи във вторник.
В опит да бъдат "изгладени" инцидентните пикове и спадове, в скоби към основните показатели е посочена промяната в %, за последните седем дни от деня на съобщаването, базирана на среднодневните показатели (понеделник е сравнен с предходния понеделник, вторник с вторник, но не в абсолютни стойности, а след усредняване на данните за периода и т.н.). Стрелките показват непрекъсната тенденция нагоре по всички показатели в последните седмици, която според прогнозите на експертите ще продължи.
Заразени, излекувани и починали
Официалната статистика отчита като заразени единствено хората, за които в някоя от одобрените от държавата лаборатории е получен положителен PCR тест. Засега към тях не се добавят данните от набиращите популярност антигенни тестове. Според математика на Националния оперативен щаб истинският брой заразени е осем пъти по-голям от обявените активни случаи (към 12 ноември това прави близо 470 хил. случая).
След 13 октомври статистиката отчита като излекувани всички заразени, чиято 14-дневна карантина е изтекла, без да се правят допълнителни изследвания. За излекувани се смятат и всички пациенти, които са били в болнични заведения с COVID-19 и са изписани. В статистиката на жертвите влизат хората, които са починали, след като са били доказано заразени с коронавирус. По този показател от началото на епидемията в много държави има спор доколко коректно е отчитането заради ролята на придружаващи заболявания на пациентите.
Колко са положителните тестове
Статистиката отчита единствено PCR тестове, и то само ако са направени в одобрените от държавата лаборатории. Изчислението каква част от тях са положителни е до известна степен условно, тъй като се прави на базата на общия брой тестове за деня, като властите не дават разграничение колко от положителните резултати идват от изследване за първи път и колко са поредни за един и същ пациент. Все пак могат да се ползват за ориентир, доколкото след отпадането на задължителния отрицателен тест за излизане от карантина повторните изследвания би следвало да са намалели.
Лечението в болници
Необходимостта от лечение в болница се смята за един от ключовите показатели за развитието на пандемията, тъй като поставя под сериозен натиск здравната система и отчита възможността на държавата да се справи с кризата. В България в момента всички болници в областите с над 120 заразени на 100 хил. души население (а в момента това е цялата страна) са задължени да отделят легла за лечение на COVID-19. Данни за това каква част от тях са запълнени се обявяват веднъж седмично - на брифинга на Националния оперативен щаб в четвъртък. По данни от 5 ноември са запълнени около 30% от леглата в лечебните заведения и около 20% от леглата в интензивните отделения.
По индикатора болни на 100 хил. души население, който се следи като основен в повечето европейски държави, България в момента е над 300 над 100 хил. Това е свързано с налагане на по-строги ограничителни мерки.
puknatastotinka
Рейтинг: 1329 НеутралноЛошо. Не се вижда промяна на тренда...
Скелета
Рейтинг: 89 НеутралноЩе се види до седмица, има забавяне от заразяването до момента на развитие на средно тежки симптоми и постъпване в болница, около 10 дни.
При сегашната обстановка статистиката отчита средно тежките и тежки случаи, които са горе долу на едно ниво от седмица, т.е. пикът в заразяването може и да е преминат преди 1-2 седмици.
dedoliben
Рейтинг: 2240 НеутралноГплем праз.
"Моите министри са англофили, моите генерали са германофили, моят народ е русофилски, само аз останах българофил". Цар Борис IIIУчудващо е много нисък процентът на положителните тестове.
При положение че плащаш от джобът.
Явно и Хипохондриците заемат достоен процент от населението.
Като се има впредвид че напълнихме болниците с леки случай с връзки.
Картината е комична а не трагична.
angeles
Рейтинг: 1106 НеутралноДо коментар [#3] от "dedoliben": От там дойде и големия проблем,от леките случай с връзки!! Абе щом се опре до връзките,работата е ясна. За позитивните случай е нормално да са до половината,тестват се в болшинството хора със симптоми,като знаем че вече грип няма,ясно е че ще са доста.Държавата не тества повсеместно и безплатно.
xymax
Рейтинг: 600 Неутрално2000+ “излекувани”. Залагам, че са променили протокола от МЗ. Изписали са хората по болниците, които само са заемали легла, а са с + тест и леки симптоми.
edin drugii
Рейтинг: 2326 НеутралноДо коментар [#4] от "angeles":
Много са малко случаите с връзки ,а в болниците си има строг протокол на поведение при степентта на тежест на инфекцията ,така ,че няма как да се държат здрави излишни хора ,просто защото няма необходимия брой кислородни установки при нужда за останалите ,а тежко болните се нуждаят точно от кислород и достъп до него ,другото ,което не се знае ,че пътеките по ковид не са покрити като реални цени и са на абсолютна загуба за всяко здравно заведение,което ги изпълнява ,така че логиката на твърденията ви се губи .
laskovf
Рейтинг: 634 НеутралноЕдно и също....
edin drugii
Рейтинг: 2326 НеутралноДо коментар [#1] от "puknatastotinka":
Тренда няма как да е различен ,след като масата население не спазва никакви правила ,а иначе доброто е ,че се увеличават с хиляди излекуваните дневно , а не се увеличават положителните ,което показва ,че пика е преминат ,следващия месец броя на новите всеки ден ще е с 3-4 пъти по нисък от досегашните ,тоест ,ако досега отчитаме около и над 3000 нови болни ,сега ще са около 1000 ,което е доброто ,а като се насложат и ограниченията ,броя ще падне поне 4 пъти до 200-300 дневно ,което е поносимо за всички .
BeroeSZ
Рейтинг: 58 РазстроеноАлианса на лекарите от цял свят ясно доказателство че това е политически цирк, не медецински!
Направете 4-5 аутопсии да разберем с кво ни трепете освен с паниката. Новичок? Н9871? За Навални пропищяхте света, че бил отровен..
Това е поредният комунистически цирк, но ще е последен!
Dr_Doolittle
Рейтинг: 1837 НеутралноЗнаете ли че,
http://www.flickr.com/photos/[email protected]/3712408729/Ако броят на загиналите дневно е равен на броя на новодиагностицираните всеки ден ,то......системата ще се справи.
Go Go
Рейтинг: 790 НеутралноДа, върхът на втората вълна новозаразени е доста плосък и прилича на плато. Лошото е, че това плато е широко таман 4 седмици. Ако допуснем, че сме наистина в края на платото и пикът на гибирясалите е подобен на този на новозаразените, излиза, че ще има доста гибирясали поне до Коледа. Това значи също натоварена здравна система за същия период. След още една седмица ще стане по-ясно...
73! Go GoМусаши
Рейтинг: 1416 НеутралноВече минахме 500 жертви на милион. Ако продължава така да е смъртността само след 20 дена ще минем 1000 жертви на милион.
sweeper
Рейтинг: 438 НеутралноСтатистически абсолютно издържано твърдение ...
angeles
Рейтинг: 1106 НеутралноДо коментар [#6] от "edin drugii": Не зная логиката дали ми се губи,но зрението и слухът са ми на 6. Всичко са кинти,най-жалкото е че стана същата помия и в здравеопазването!
fpyyh
Рейтинг: 1615 РазстроеноЕдинственото относително важно число от тези са умрелите за деня, предполагам тях по-трудно ги крият. За болните вече е ясно, че не се правят тестове, в болниците приемат само при освобождаване на легло, така че другите числа ще ги нагодят.
за да разберете всичко за белодробния рак, продължавайте да пушитеДон Кихот
Рейтинг: 2626 НеутралноДо коментар [#1] от "puknatastotinka":
"Лошо. Не се вижда промяна на тренда..."
При така нареченото "пълзящо средно", което използват (осредняват данните за всяка седмица, отхвърляйки най-старата стойност и добавяйки най-новата), промяната на тренда няма как да се забележи за един ден.
Тsonkooo
Рейтинг: 5753 НеутралноИма ли страна, която има по-голяма смъртност от нас на милион население през последните дни дори САШ със стряскащите 100 и кусур милиони заразени е много по-добре от нас, но според здравният министър да мрат тежко болни хора пред болниците в студа е съвсем нормално, важното е инспекцията на магистралите в колата на премиера.
Nevena Stoilova
Рейтинг: 427 НеутралноМожем да си говорим колкото искаме за заболели, хоспитализирани, лекуващи се вкъщи и т.н., но смъртността е нещо, за което не можем да си затворим очите. Смъртността у нас на месечна база се увеличава, и то доста.
Брой на починалите от коронавирус у нас по месеци:
март - 8
април - 58
май - 74
юни - 90
юли - 153
август - 246
септември - 196
октомври - 482
1 до 26 ноември - 2113
quj31694410
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#3] от "dedoliben":
Когато научиш разликата между "и" и "й", както и че се казва "предвид", а не "впредвид", тогава разсъждавай. Защото ако не си научил елементарен правопис, дето се почва във втори клас и очевидно не си прочел и две книги в живота си (защото ако беше, щеше да знаеш как се пишат елементарни неща), наистина ли смяташ, че имаш какво да добавиш към дискусия по каквато и да е тема?
irina.gergova
Рейтинг: 332 Неутралноdedoliben е трол, няма смисъл да го питаш каквото и да било. От шест месеца под всяка статия за вируса пише "голем праз".
Той няма какво да добави към живота си, камо ли към дискусия.
Роси
Рейтинг: 7750 НеутралноАко правеха много повече тестове, % щеше да е много по-малък. Сега тестват само симптомните.
ahasver
Рейтинг: 1576 НеутралноДо коментар [#16] от "Дон Кихот":
Дончо, на първата графика - за броя на установените болни, изглаждане няма. пропадането на графика точно съвпада с почивните дни. Затова и тренд няма.