
© Цветелина Белутова, Капитал
Последният ден преди влизането в сила на новите ограничения, които ще продължат 3 седмици, започна с отчитането на рекорден брой излекувани. Министерството на труда описа в заповед всички затворени от държавата дейности, заетите в които ще могат да получат обезщетение от 24 лв. на ден. На учениците, които от понеделник ще участ изцяло онлайн, бяха дадени два дни ваканция - на 22 и 23 декември.
"Дневник" проследи ситуацията в реално време, а събитията и коментарите можете да проследите в хронологията.
Кои служители в затворени дейности имат право на помощ
Подкрепа могат да получат заетите в барове, механи, винарни, бирарии, кафенета, езикови центрове, образователни центрове и други обучителни центрове и школи. Право на компенсации имат и работещите във фирми за организиране на конгресно-конферентни мероприятия, семинари, конкурси, обучения, тимбилдинги, изложения.
Допустими за подпомагане са всички търговски обекти в случай, ако се намират в мол с изключение на магазините за хранителни стоки, дрогериите, оптиките и зоомагазините, които остават отворени
Компенсации ще може да получи и персоналът детски градини и ясли, кина, дискотеки, пиано и нощни барове, нощни клубове и други заведения за развлечения на закрито.
Право на такава подкрепа имат и заетите в икономическите дейности, свързани с концерти, създаване и представяне на представления на живо като оперни, оперетни, циркови и други сценични произведения, работещите в музеи, както и режисьори, продуценти, сценографи, дизайнери на костюми и осветление, технически специалисти.
За компенсации ще могат да кандидатстват и заетите в сектори, свързани с всички колективни и индивидуални спортни мероприятия с тренировъчен и състезателен характер, както и работещите в солариуми, сауни, салони за отслабване и масаж.
- Ремдесивирът срещу COVID-19 - глътка въздух за болниците или нулев ефект
- Дългият път на бързите антигенни тестове от проблем до (възможно) решение
- Най-често задаваните въпроси за коронавируса и техните актуални отговори
- Излекуван от COVID-19: сложното броене на оздравелите и дългосрочните ефекти от болестта
- Тайният план - как (не) се контролира COVID кризата в България
Зимната ваканция започва два дни по-рано

© Георги Кожухаров
Детските градини ще възстановят работата си на 21 декември, но учениците ще излязат в зимна ваканция в двата работни дни преди коледните празници - на 22 и 23 декември. Това съобщи в интервю за Би Ти Ви министърът на образованието Красимир Вълчев.
Тази вечер влизат в сила нови ограничителни мерки, с които се закриват детските ясли и градини, а обучението в училище преминава изцяло онлайн. Срокът на ограниченията е 21 декември.
Какво още каза министърът четете тук.
Галериите искат разрешение да работят

© Анелия Николова
Съюзът на българските художници възразява срещу решението на властта художествените галерии да бъдат затворени изцяло за следващите три седмици.
"За нас, художниците, за екипите на галериите и за нашата публика е очевидно, че при посещението на изложби, в които зрителите влизат поединично и на по-големи интервали от време, престоят в художествените експозиции по принцип е доста по-кратък, отколкото на публиката в театралния салон, не е свързан с по-големи рискове от заразяване с COVID-19", се казва в писмо до премиера Бойко Борисов, подписано от председателя на професионалната организация Любен Генов.
Държавните, общинските, частните, големи и малки галерии и до този момент са работили в режим на пълно спазване на противоепидемичните изисквания, като достъпът е бил регулиран спрямо условията за безопасност още от извънредното положение от март 2020 до днес, отбелязва съюзът. "Допускаме, че изложбената дейност не е свързана с по-големи рискове, отколкото продължителният престой в театралния салон или в малките пространства на търговските обекти, които не би следвало съгласно същата заповед да бъдат затваряни" продължава писмото.
За художниците заповедта на здравния министър е неприемлива.
Дончев: В понеделник ще обявим нова мярка за бизнеса
"Нека всички предприемачи да знаят, че когато бизнесът им е в невъзможност да бъде осъществяван, ще могат да разчита на допълнителна подкрепа от държавата", обяви той.
Туризмът изчисли щетите от пълно затваряне на 1.2 млрд. лв

© Юлия Лазарова
Евентуално пълно затваряне на туристическият бранш, каквото поиска Германия за територията на всички държави членки на ЕС, би довело до загуба на 1.2 млрд. лв. В България, каза пред Би Ти Ви председателят на новосъздадената Конфедерация на българския туристически бизнес Румен Драганов.
Вчера министърът на туризма Марияна Николова в официална позиция обяви, че трите най-големи зимни курорта у нас – Боровец, Банско и Пампорово, отговарят на всички изисквания за въвеждане на противоепидемични мерки и ще посрещат туристи Според Драгано има бум на т. нар. "устойчив туризъм" - семейни хотели, къщи за гости, вили и малките корпоративни хотели".
Курортите ще следват специални указания за прилагане на противоепидемичните правила. В лифтовете и влековете ще се дезинфекцира по график, всички ще трябва да носят маски, а при определени случаи ще се ограничава и броя на пътуващите.
България стана първа в ЕС по смъртност от вируса
И КРИБ се обяви срещу плана за възстановяване
смята, че трябва да се предвидят повече и с по-сериозен бюджет целенасочени мерки за подкрепа на бизнеса.
С критични бележки по плана вече излязоха от Българската стопанска камара и от КНСБ.
Обмисля се градският транспорт в София да спира по-рано вечер
© Велко Ангелов
Властите отчитат 10-15% скрита заболяемост

© Юлия Лазарова
Като проблем Ангел Кунчев посочи, че на пазара има много различни антигенни тестове, като при някои достоверността е 30-40%, докато при други е над 99 а сто. "В България има 40-50 фирми които предлагат такива и те не са равностойни", каза експертът.
Кунчев обобщи, че държавата е закупила немалък брой антигенни тестове. "В момента сме в процедура по осигуряване на 1 млн. теста, така че да сме сигурни, че всеки ще има достъп до тях", допълни той.
Повече тук
Богов каза още, че училищата, детските градини и моловете са огнищата на инфекциите.
Повечето дефицитни лекарства вече са по аптеките
"Доста намаля търсенето и вече не е такова, каквото беше. Аз мисля, че доста хора сами си направиха локдаун. Доста хора се ограничиха с излизането на улицата, с контактите, пазаруванията и това се усеща в последните десетина дни", е неговото мнение.
От Асоциацията отбелязват, че лекарствата, които бяха изчезнали от аптечната мрежа, вече са налични. Все още обаче има липса на антитромботични медикаменти.
Доц. Кунчев: Надяваме се поне да достигнем плато
Подробности четете тук
Над 100% ръст на излекуваните за седмица
Направените тестове са 9093, като положителни са се оказали 39.24% от тях. За първи път от началото на седмицата делът на положителните е под 40 на сто.
Починалите за денонощието са 162-ма, като за седмица се отчита повишение от 30%. По отношение са излекуваните за същия период ръстът е 101%. За последното денонощие те са 2255.
Всички данни за последното денонощие вижте тук
Очакват се опашки в моловете

От утре сутрин в моловете ще работят само магазини за стоки от първа необходимост: за храна за хора и животни, аптека, дрогерия, оптика, офиси на банки; застрахователи; места, където се плащат сметки или се издават карти (т. нар. доставчици на платежни услуги); офиси на мобилните оператори.
Магазините, които не са в търговските центрове, ще продължат да работят.