
© "Софийски терми"
Два кръгли басейна с топла минерална вода на покрива на Централната баня, визуализация
Модерен спа център в Централната минерална баня предлагат и трите концепции, разработени за бъдещето на северното и източното крило на сградата. Те не бяха превърнати в музей, както южното и през месец май общинското предприятие "Софияплан" организира открита покана за архитектурен и бизнес план, както и модел за управление на това пространство.
Комисия от 15 души, сред тях главния архитект на София Здравко Здравков, урбанисти, икономисти и общински съветници, избра трите най-добри идеи като най-много точки - 93, получи екипът "Софийски терми". След тях се наредиха Kengo Kuma&Associates Inc и Ямазаки+Иванова Архитектс" - с 82 и "Историческа баня" - със 70 точки.
Открит басейн на покрива на сградата на Централната минерална баня е едно от предложенията на екипа на "Софийски терми". Той ще е кръгъл с диаметър 4 м и друг по-малък - 1.5 м. Те ще са на покрива върху съвсем нова конструкция, която ще се монтира като своеобразен мост между източното и западното крило на сградата.
"Има зона в центъра на сградата, който Националния институт за недвижимото културно наследство (НИНКН) позволи да се преустройва. Всички екипи разглеждат функциите в това пространство, където ни се разрешава да се правят промени", обясни арх. Мая Шопова от екипа на "Софийски терми" пред "Дневник". Още един нов открит басейн - във вътрешния двор на сградата, предвижда този проект.
Японският архитект Кенго Кума също предвижда спа център в северното и източното крило. Той предлага и бизнес модел с включване на частни фондове и финансова подкрепа от Япония.
Главният архитект на София: Връщане на минералната вода в сградата
"Анализите на екипите е много задълбочен и дава реална посока за трансформацията на Централната баня. Посоката е ясна - връщане на минералната вода в сградата и създаване на термален център", заяви главният архитект на София Здравко Здравков.
И трите концепции акцентират върху отварянето на сградата към околното пространство, както и оформянето на пешеходни маршрути и атрактивни обществени пространство. Ключови акценти в разработките са по-добрата социализация на археологическото наследство и минералната вода в зоната около Централната баня.
Предизвикателство е намирането на модел за мирно съжителство на бъдещия термален център с действащия Регионален исторически музей на София.
© Велко Ангелов Икони и богослужебни книги са експонирани в музея за история на София в южната част на сградата.
Бизнес планове за бъдещо печелившо управление
Публично-частно партньорство за развитието на термалния център предлагат и трите екипа. Според експертите реализацията на бъдещия проект има потенциал да кандидатства за европейско финансиране в новия програмен период 2021-2027 г.
"Представените концепции не са просто интересни идеи или архитектурни проекти. Те са обмислени и създадени от широк кръг специалисти от различни сфери, работили заедно (седем месеца), за да представят цялостни решения за бъдещето на сградата", посочи арх.Любо Георгиев, ръководител на "Софияплан" и на екипа, изработил "Визия за София 2050".
Според арх.Здравков бизнес моделът, който представят и трите екипа може да бъде реализиран, "тъй като анализите им показват, че дебитът на минералната вода е достатъчен за всички спа процедури и допълнителни изисквания на ХХI век".
Дебитът на извора е над 20 л/сек
Основен довод срещу връщането на термалната дейност в Централната баня е намалелият дебит на извора. Твърди се, че той се е свил от 16 л/сек до 12 л/сек след строежа на метрото, което минава на 50 м. Проучванията на екипа на "Софийски терми", показват 20-22 л/сек дебит на централния извор, който е до джамията Баня башъ, посочи арх. Слава Савова.
Световни курорти като Баден-Баден и Карлови вари ползват дебит до 12 л/сек. От софийския извор само малка част от минералната вода се оползотворява за свободно наливане в туби от чешмите. Друга част се ползва през зимата за отопление на музея в южната част на сградата. Останалото се излива направо в канализацията! 524 млн.литра топла минерална вода се губят годишно, уточни арх.Савова.
Общината откупи и трите проекта
Столичната община купи трите премирани проекта - всеки по 10 хил.лева. На тяхна база ще бъде изготвено задание за бъдещ архитектурен конкурс. В него ще могат да участват и трите екипа с детайлно разработени проекти по своите концепции.
До края на декември "Софияплан" ще събира коментари по представените концепции на [email protected]. След това ще бъде изготвен доклад с план за действие, който ще бъде внесен за разглеждане в Столичния общински съвет в първите месеци на 2021 г.
"Ще съдействам заедно с екипа на "Софияплан" да довършим работата до край", врече се арх.Здравков.
chichka
Рейтинг: 2198 НеутралноМинералната вода отива в канализацията..... факт!
Русия- проказата на планетата Земя.КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 5916 НеутралноЗдравков да ходи при ДикОФФ. Достатъчно пакости стори.
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 5916 НеутралноДо коментар [#1] от "chichka":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!ГЕРБ обаче чак сега го научавате този факт и сте много ОООчудени!
Virgin
Рейтинг: 2389 ВеселоИ най-впечатляващото на печелившия проект е неоновия надпис с грозен шрифт на неугледния комин.
bib45647808
Рейтинг: 780 НеутралноТиквата ще си признае,
че само фирмата на Черепа може да изпълни този проект!
Сме-е-е-ех….
vovka
Рейтинг: 509 НеутралноОбщината да си изнесе бутафориите от псевдомузея. Ясно е, че там са усвоени и откраднати доста пари. Това е била и целта. И после цялата сграда да си стана БАНЯ. Но не по фандъковата схема за кражби.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 5916 НеутралноДо коментар [#4] от "Virgin":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Коминът остава да напомня за любимия социализъм на ГЕРБ.
mihail_p
Рейтинг: 1499 НеутралноДо коментар [#2] от "КМЕТ В СЯНКА":
ооо тука много си се объркал.
диков каквито глупости направи
сегашния и срещу него да тича пак няма да успее.
ловния парк. транспортните глупости с южната дъга,
тъпоумния му мол парадайз, който смачка застрояването зад него в лозенец.
мога така до утре.
mihail_p
Рейтинг: 1499 НеутралноДо коментар [#4] от "Virgin":
слушай сеа кво.
това са концепции. не са проекти,
които да се строят. схематични
изображения. земи си прочети статята.
venci4
Рейтинг: 1100 НеутралноТова е паметник, алоуу!
Платени форумни тролчета, така ли ви възпитават на Позитано? http://prikachi.com/images/793/8000793h.jpgТака е, когато селяндурите окупират столични общински постове....
Valeria
Рейтинг: 828 НеутралноИзобщо не можем да се възползваме от това богаддство!
m_style
Рейтинг: 711 НеутралноНай-после има шанс новософиянците и софиянците да проумеят защо е основан града точно тук, преди хиляди години! Това не е просто минерален извор! Това е сърцето на града!
ДрънкалУтУ
Рейтинг: 535 НеутралноБасейн от 4 метра и друг от метър и половина ??!!? Добреее в големия може и да влязат четири човека като сарделки ама във втория ще има един клекнал ? Абсурдите нямат край.....
Мани мани...****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
dinko
Рейтинг: 627 НеутралноАлууууу, писалите по-горе, каква баня каква спа в центъра на града....от метрото с хавлиите? Къде ще паркират? Някакво малко басейнче на покрива да те запят от околните по-високи сгради и да дишаш прекрасния отровен софийски въздух? Вие нормални ли сте? Нищо му няма на музея, много си е хубав даже.
Virgin
Рейтинг: 2389 НеутралноО, дори влязох в сайта на конкурса и разгледах обстойно какво ни гласят.
Честно казано, проектът класиран на второ място ми хареса.
Dariya Koleva
Рейтинг: 2976 НеутралноДа си остане музей, но е апетитна хапка за някой инвеститор!
ДрънкалУтУ
Рейтинг: 535 НеутралноДо коментар [#16] от "dinko":
Мани мани...Алууу Динко, какви паркинги бе мой човек....сам си го казал има метро защо да ходя с колата . А ти на СПА с хавлийката ли отиваш? А и за музея - вътре влизал ли си да видиш три икони в басейн?
PisnaMi
Рейтинг: 2411 ВеселоТръпна в очакване на поредния куриоз на управляващите!
ahasver
Рейтинг: 1630 НеутралноДо коментар [#7] от "КМЕТ В СЯНКА":
Не знам от кога си кмет, ама коминът е доста по-стар и от ГЕРБ и от социализма.
Стабилни в мизерията, епизод пореден
Рейтинг: 920 НеутралноДано не я приватизират, че като го гледам тва спа на покрива ми се вижда супер гъзария и ще им се прииска.
skomina
Рейтинг: 664 ВеселоИдиотите немат свършване, нали сенчест...идиот!
valtoro
Рейтинг: 982 НеутралноТолкова години я бяха забравили, сега и басейн на покрива, смех !!!
Алф
Рейтинг: 1615 НеутралноВ ЦМБ да остане само баня и експониране на значението на извора за града и историята му. Кафенета и пр също са на място. Музеят на София да има свое място без да се разбива, както е в един от проектите. ЦУМ би вървял най-много.
Ако още ме помниш, значи си от последното поколение, което си играеше на двора.Нео нежен металист
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#16] от "dinko":
До безкрая и отвъдСтига с автомобилите. Едвам се диша, а банята е много красива и си има точно добре измислено предназначение. По вда газим, жадни ходим
Милен Минчев
Рейтинг: 869 НеутралноИцо Хазарта колко добре (за пореден път) е намерил чудесно обобщение: "Животът ми е поп-фолк..."
Mariyan Yordanov
Рейтинг: 235 НеутралноЗдравейте, относно концепциите за Централна баня има три концептуални грешки
Първата е, че се иска проекта да е на печалба, това може да е на пръв поглед "пазарно", но единственият начин спа комплекс да е на печалба е да има хотел към него, защото за хотелска стая цената е поне 200 лв., а за Спа е 20 лв. и често СПА влиза в цената на стаята.
Затова или приемете, че ще е на загуба, но ще вдигне имиджа на София и ще идват туристи, които ще оставят приходи в града (директно в общината от туристическа такса), но през ресторанти, услуги и т.н. ще създадат голяма заетост. Това е концепцията на Будапеща. Имат над 100 бани, които са губещи, но туристи от цял свят идват и оставят пари в града.
Или трябва да дадете административната сграда на ул. Сердика 5 за хотел към банята.Това е концепцията на Будепеща, много от изводите са дадени на хотели и така общината не трябва да субсидира банята.
Именно втората концептуална грешка, е да се прави баня без хотел.
Третата е, ако от джакузитата на покрива няма гледка. Може би ще е прекалено ниско. За справка джакузитата на банята Rudas в Будапеща.
С две думи, общината трябва да е готова да губи от проекта, или да направи хотел, пък бил той и общински или в публично-частно партньорство.
С уважение
Мариян Йорданов
Mariyan Yordanov
Рейтинг: 235 НеутралноЗатова джакузито трябва да е върху общинската сграда на ул. Сердика 5.
Общината да се бори за максимално високо разположено джакузи, за да има гледка. Сега то е в дупката между общинската сграда и ЦУМ, което е абсурдно.
STRATOR38
Рейтинг: 980 НеутралноБанята, трябва са е спартански обзаведена, скромна с естествени материали, семпла...
Района около банята също...
Без религиозни символи.
STRATOR38
Рейтинг: 980 НеутралноДруга концепция е, банята да е под стъклена пирамида с височина 160 метра....
А, на върха на пирамидата, сграда на 44 етажа с подземни гаражи, строена от Ваклин...