
© Цветелина Белутова, Капитал
До момента за справяне с пандемията от коронавирус България е дала над 2 млрд. лева, каза днес здравният министър проф. Костадин Ангелов. Вицепремиерът Томислав Дончев пък съобщи, че през следващата година страната ще разполага с 804 млн. лева от инструмента REACT-EU за справяне с последиците от пандемията. Днес беше представен. Здравният министър каза още, че новите ограничителни мерки, влезли в сила преди пет дни, имат ефект, но по-добра оценка ще може да се направи след седмица. Днес правителството прие и Национален план за готовност при пандемия. Междувременно БНБ обяви, че е готова да удължи срока на кредитния мораториум и очаква предложението на банковата асоциация. Проследете хронологията на събитията, която "Дневник" отрази живо.
По нея ще може да се кандидатства в края на следващата седмица.
Фирмите, които ще се подпомогнат, са игрални зали, казина, търговски центрове, заведения за хранене, кафенета, барове, кръчми и др. Освен тях в момента се водят и разговори със собствениците на фитнес зали.
Конкретните условия все още се уточняват с работодателските организации
Нискомолекулярен хепарин тръгва към болниците и аптечната мрежа

© Юлия Лазарова
Министърът на здравеопазването Костадин Ангелов обяви, че с 300 000 дози нискомолекулярен хепарин се обезпечават нуждите на пациентите.
"Доставеният нискомолекулярен хепарин ще бъде използван само за болничните аптеки. 150 000 шприци от 0.4 милиграма нискомолекулярен хепарин и повече от 150 000 от 0.6 милиграма. Благодарение на тези количества ще бъде задоволен целият болничен пазар. Всеки понеделник в аптечната мрежа се отпускат 2000 опаковки с по 6 шприци, необходими за всички граждани, вкл. бременните жени. Нямаме сигнали за недостиг на медикаменти и консумативи в болниците за лечение на болни както от COVID-19, така и останалите", обясни здравният министър.
Нискомолекулярният хепарин е антикоагулант (противосъсирващо лекарствено средство), което се използва при лечението на COVID-19. Нуждата от такова лечение е предизвикана от автоимунно антитяло, което циркулира в кръвта, атакува клетките и предизвиква съсиреци в артериите, вените и капилярите, като по този начин създава опасност например за инсулт, а е възможно и да ограничи притока на кръв в белите дробове, влошавайки обмена на кислород.
- Ремдесивирът срещу COVID-19 - глътка въздух за болниците или нулев ефект
- Дългият път на бързите антигенни тестове от проблем до (възможно) решение
- Най-често задаваните въпроси за коронавируса и техните актуални отговори
- Излекуван от COVID-19: сложното броене на оздравелите и дългосрочните ефекти от болестта
- Тайният план - как (не) се контролира COVID кризата в България
БНБ ще удължи кредитния мораториум

© Надежда Чипева, Капитал
Димитър Радев, управител на БНБ.
БНБ планира да продължи и през 2021 г. да прилага кредитния мораториум, при който граждани и фирми могат да отсрочат вноските по взети вече заеми. Това съобщава институцията след като въпросът е бил обсъден с другите членове на Европейския банков орган (ЕБО), който през април определи насоки за въвеждането на мораториума. Срокът за кандидатстване по него приключи в България на 30 септември. От БНБ припомнят, че тъкмо ЕБО след анализ на ситуацията през септември е решил да не се удължава мораториумът.
Междувременно обаче ускореното разстронанение на коронавируса е поставило отново въпроса на дневен ред.
Подробности четете тук.
Отпускат се още 2.43 млн лв за реклама на туризма
Рекламната кампания е една от много стъпки, които Министерството на туризма предприема за спасяване на зимния туристически сезон и стабилизиране на българския туристически бизнес - един от най-силно засегнатите сектори от пандемията COVID-19. Международната рекламна кампания ще бъде насочена главно към съседните на България страни, чиито граждани могат да посетят страната ни с автомобили. - Румъния, Гърция, Турция, Сърбия и Република Северна Македония.
Подробности можете да прочетете тук.
Нинова: все така нямаме премиер, който да поеме отговорността
"От няколко месеца настояваме правителството да приложи националния план за действие при пандемия, приет през 2006 г. Той щеше да създаде ред, предвидимост и сигурност още преди втората вълна от ковид 19 и вероятно щеше да спаси човешки животи. Два месеца управляващите ни обясняваха, че той се отнася за грип, а не за ковид. След като ние го внесохме в парламента и задължихме правителството, най-накрая са приели такъв", допълва тя.
Борисов: трябва да сме готови да почнем с ваксините от първия ден
България ще получи 804 млн. лв. от ЕС догодина
Вицепремиерът Томислав Дончев изтъкна, че допълнително европейско финансиране до момента за справяне с последиците от кризата или за редуциране на пандемичните рискове не е постъпвало.
Наблюдава се лека тенденция за ефект от мерките
"С недобро чувство забелязвам какво е случва и как се правят опити да се заобиколи заповедта на здравния министър (за ограниченията, б.а) в частта за събирания по различни поводи, каза още той. Министърът призна, че контролът е труден и се разчита на сигнали от граждани.
Ангелов посочи, че има много сигнали за използване на събирането на до 15 души, за да се правят курсове за обучение. Не липсват и сигнали за организиране от хотели и къщи за гости на частни партита, включително и за 8 декември.
До момента за справяне с пандемията са дадени над 2 млрд. лв.
Ваксините ще бъдат доброволни
Координационният съвет ще отговаря за организацията, логистиката и съхранението на всички ваксини, които България ще получи, както и ще определи приоритетните групи за имунизация. "Той трябва да направи цялата логистика, 24 часа трябва с това да се занимава, за да може като дойде ваксината да сме готови още първия ден", заяви премиерът Бойко Борисов на правителственото заседание днес.
Планът за ваксинация ще бъде приет от правителството през следващата седмица, каза още министър Ангелов. "До края на тази седмица ще имаме нужните фризери, за да получим т.нар. "фризерна ваксина на "Пфайзер", допълни здравният министър. На първо време фризерите ще са четири, което е достатъчно. На по-късен етап ще се оборудват с фризери всички РЗИ-та.
Готов е националният план за готовност при пандемия
Най-важното, което планът дава е как да намалим разпространението, допълни главният държавен главен инспектор доц. Ангел Кунчев. Той допълни, че за справянето с всяка конкретна пандемия ще се правят отделни планове. Документът е изготвен на база препоръките на Световната здравна организация, Европейският център за превенция и контрол на заболяванията, и практическият опит в страната.
В сравнение със сега съществуващите планове, той е различен с това, че не е план за дадена болест, а план за действия при пандемия от дадена болест, каза Кунчев. Той ще служи за генерична готовност на държавата да се срещне с каквато и да е зараза.
Повече по темата тук
Видео: представянето на националния план за готовност при пандемия
Хотелите отчитат 80% спад на оборотите
Хаджиев не е оптимист за зимния сезон, защото ако до момента ски сезонът е започвал между 5 и 12 декември, то сега това ще се случи евентуално на 21 декември. От бранша са се възползвали от мярката "60:40", но по думите му тази мярка е насочена към това хората да си запазят работата, а не към бизнеса. "В един момент може да се окаже, че бизнесът го няма и тази мярка вече няма да е полезна", каза Борислав Хаджиев.
Според него са нужни отсрочване на кредити, отлагане на плащане на данъци и допълнителни оборотни средства с облекчени условия.
Представя се плана на България за готовност при пандемия
Преболедувалите нямат да имат нужда от ваксинация
Прототипът на българската ваксина ще е готов до Нова година
Доцент Петкова каза, че няма регистрирани противопоказания към момента, както и рискови групи, които да не могат да бъдат ваксинирани. Тя изрази мнение, че не всички трябва да се имунизират, като изключение може да се направи за малките деца. Първи трябвало да бъдат ваксинирани лекари, учители и хора с хронични заболявания. За Пенка Петрова масовата ваксинация, а не преболедуването, е начинът за изграждане на стаден имунитет.
Намалява броят на настанените в болница
Продължава да е висок броят на излекуваните, като те са 2435 за 24 часа. Новите случаи са 3475, установени при 9056 теста (38.12%). Най-много остават новозаразените в София (722), Пловдив (355) и Бургас (318). Починалите са 153.
Всички данни тук