
© Георги Кожухаров
Държавата ще плаща пълно или частично таксите за обучение на студенти, които поемат ангажимент да останат да работят в България поне 5 години след дипломирането си, като са подписали договор с бъдещ работодател. Това е разписано в проект на Наредба за условията и реда за осигуряване на заплащането на разходите за обучение на студенти със сключени договори с работодател, съобщи "Офнюз". Тя е внесена за обществено обсъждане до края на месеца.
Предвижда се основната заплата на студентите, подписали договор с бъдещия си работодател, да не може да е под по-високия размер на средната основна заплата за съответната длъжност на пълно работно време в предприятието или на средната основна заплата за пълно работно време в предприятието.
Безплатното висше няма да е възможно за всички университетски специалности. Ще бъде осигурено за тези с недостиг на висококвалифицирани кадри. Министърът на образованието ще ги определя в списък, който ще утвърждава всяка година.
Напълно безплатно ще е обучението на приетите по държавна поръчка в специалностите от списъка, които решат да сключат договор с работодател. Държавата ще покрива частично разходите на студентите с договори в същите специалности, които обаче учат в платената форма на обучение. В този случай студентите ще плащат такса, равна на разликата между таксата им за обучение и частта, която се заплаща с пари от държавния бюджет. Ако дадена специалност отпадне от списъка, студентите, които вече учат безплатно, ще довършат обучението си по реда, по който са го започнали, е разписано в наредбата.
Работодателите ще подават заявления, за да се включат. Условието към тях е да са регистрирани в България и през последните 2 г. да имат среден списъчен брой на персонала над 20 човека. Определени за целта министри ще внасят отговарящите на условията заявления в Министерския съвет, който ще приема списъка до 31 юли всяка година.
Договор ще се сключва между студент, записан в специалност от първия списък, и работодател от втория списък. Страна по договора ще е и висшето училище, представлявано от ректора или упълномощено от него длъжностно лице.
Освен работно място след завършването фирмата ще трябва да осигури на студента и стаж по време на следването. Формите, мястото и времетраенето на стажа и др. също ще бъдат описани в договора.
Договорът ще се прекратява при:
прекъсване на обучението на студента, освен поради болест или майчинство;
отстраняване на студента от висшето училище;
системно непосещаване от студента на договорения стаж;
неосигуряване от страна на работодателя на условия за провеждане на уговорения стаж;
прекратяване на работодателя без правоприемство;
взаимно съгласие на страните по договора;
обективна невъзможност на някоя от страните да продължи да изпълнява задълженията си по договора.