
© Юлия Лазарова
Над 220 млн. лв. публични разходи от началото на епидемията от коронавирус в България отчете министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов пред депутатите във временната комисия за контрол на разходите за COVID-19, но въпросите на депутатите към него засягаха не конкретно тях, а общи казуси в здравеопазването.
В отчетените милиони не са включени разходите за лечение на настанените в болници, но бяха отразени редица други разходи, най-много от които са за работещите на т. нар. първа линия - близо 172 млн. лв. (по Европейска програма) от март до октомври. Останалата сума, сред която има и близо 6 млн. лв. дарения, е вложена в апаратура, лични предпазни средства, лекарства, тестове и др.
Депутатът Явор Божанков (БСП) попита здравния министър как се гарантира, дали с изразходваните средства не са купувани медицински средства и консумативи на завишени цени и в този контекст припомни сюжет от началото на годината. През януари вече бившият управител на Здравната каса Дечо Дечев обяви, че за едно и също онкологично лекарство законно са платени седем пъти повече на частни болници, отколкото на държавни и общински.
В отговор на въпроса зам.-министърът на здравеопазването Жени Начева заяви, че в закона за бюджета на здравната каса за следващата година е записано, че тя ще плаща на най-ниската цена за лекарства в болниците (независимо чия собственост са), договорена от търговете на здравното министерство. "Независимо каква е договорената цена на един медикамент от всички лечебни заведения в страната, Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) заплаща този медикамент на най-ниско договорената цена", заяви проф. Костадин Ангелов.
Заради въпроса за плащането на лекарствата председателят на комисията Йордан Цонев (ДПС) влезе в спор с Румен Гечев (БСП) как социалистите винаги са поддържали с политиките си монопола на здравната каса и затова системата била нереформирана и можело да има подобни пропуски.
В контекста на спора за здравеопазването като цяло в период на епидемия министърът сравни системата с "лодка, която се намира в много бурно море". "Само някои от нас гребат. Спекулации с темата COVID биха излезли много скъпо на тези, които ги правят. Наясно съм, че изборите предстоят, но който и да дойде на власт, трябва да има кой да го избере", каза Костадин Ангелов. "Докато някои гребат, други правят доста пари", репликира пък депутатът от БСП Явор Божанков.
На следващ етап, отново извън темата за COVID разходите, депутатът от ДПС Адлен Шевкед попита за визията на правителството за преодоляване на недостига на персонал. Това даде възможност на министъра да обясни, че се предвижда специалността за професионалисти по здравни грижи (медицински сестри, акушери, лаборанти и др.) да бъде приоритетна. "Всяко висше медицинско училище, което разкрие повече места за професионалисти по здравни грижи, ще получи по-висок бюджет, а студентите там ще получат двойни стипендии", обяви Ангелов. От изказването му не стана известно, ако теоретично увеличените места останат незаети, висшето медицинско училище ще получи ли все пак допълнителните средства.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 5488 НеутралноЗащо мълчи за парите, които хората платиха за тестове?
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!historama
Рейтинг: 3603 НеутралноОчаквано, парите са похарчени за заплати на докторите, под претекст "за работещите на т. нар. първа линия - близо 172 млн. лв. (по Европейска програма) от март до октомври. Отделно днес нови 100 млн за болниците. Все още е тайна колко десетки млн са насочени към министерствата и агенциите на първа линия.
petiopit
Рейтинг: 724 НеутралноКитайците продават ПСР тестовете по 10-15$ а тука 100 лв. Като кажат, че някакви тестове са безплатни, ще рече че си дърпат някакви пари от бюджета и никой не знае колко и в чии джоб отиват.
За да не задава никой въпроси психират народа. Отдавна се знае, че по време на война спекулата е най-голяма.
Dr_Doolittle
Рейтинг: 1837 НеутралноТози отбеляза ли ,че 4000 лични лекари и 3800 тесни специалисти от извънболничната медицинска помощ не са получили от тиквеното правителство НИКАКВИ предпазни средства като респираторни маски, предпазни облекла, очила, щлемове, други маски с филтри,ръкавици, калцуни , дезинфекционни препарати за ръце и повърхности и т.н. От март 2020 насам. Да не се окаже после ,че някой е отчел милиони левове за такова подпомагаме. Защото, ако си спомняте мутрокомунистите казаха, че тази извънболнична медицинска помощ е съставена от частни здравни заведения , които не са тяхна грижа и да се оправят ,а иначе чиновниците от властта пискат жално всеки ден ,че нямат налични лекари...
http://www.flickr.com/photos/[email protected]/3712408729/PisnaMi
Рейтинг: 2207 Неутрално"визията на правителството за преодоляване на недостига на персонал"
Няма визия. Нито това, нито никое предишно правителство.
Нужна е кардинална промяна в мотивацията на здравните работници и в превръщането на пациента в център на здравната система, а не лекарите или болниците. Чудо като нашето не съм видял никъде друга де.
PisnaMi
Рейтинг: 2207 НеутралноЦъ. През септември цената бе 6 щ.д.
pet_fire
Рейтинг: 5207 НеутралноМинистър който ни е лъгал не веднъж, не може да ми спечели доверието. Не вярвам на цифрите му.
Nikolay Manolov
Рейтинг: 8 Весело"Само някои от нас гребат...", каза Костадин Ангелов.
Очевидно, по чисто политически причини, че министърът няма да счита опозиционната БСП за част от "гребците", т.е. те са другите в случая. Става обаче депутата Божанков и смело се опитва да затапи министъра с изказването: "Докато някои гребат, други правят доста пари". Тъпак
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
shumkar
Рейтинг: 874 НеутралноДо коментар [#2] от "historama":
.
shumkar
Рейтинг: 874 НеутралноДо коментар [#2] от "historama":
.