
© Надежда Чипева, Капитал
Дали и големите ученици, тези от 5 до 12 клас, ще се върнат към присъствено обучение в клас ще бъде решено след 15 януари. Това обяви министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов на традиционния за четвъртък брифинг за разпространението на коронавируса в България.
По думите на Ангелов дотогава ще има наблюдения за отражението върху епидемията на възобновения от 4 януари образователен процес на учениците до четвърти клас, както и на децата в детските градини. Освен това дотогава се очаква да бъде отчетено и влиянието на събиранията и пътуванията за новогодишните празници, смята Костадин Ангелов. За взимането на решението той каза, че ще има среща и с министъра на образованието Красимир Вълчев.
Още в началото на брифинга Ангелов отчете, че резултатът от удължените през декември ограничения е положителен. През последните няколко пъти здравните власти отбелязваха, че регистрираният спад на епидемията вероятно е неточен заради продължителните празнични дни по Коледа и Нова година. В този контекст главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев каза, че Европейският център по контрол и превенция на заболяванията въобще не е публикувал данни за този период. Той все пак обяви, че "на базата на това, с което разполагаме като данни, България продължава официално да се води на 24 място в Европейския съюз и на пето място на Балканския полуостров, а по отношение на смъртността - на пето място в Европейския съюз".
dedoliben
Рейтинг: 2385 НеутралноКак ще се решава като никъде няма информация достоверна къде човек се заразява най често.
"Моите министри са англофили, моите генерали са германофили, моят народ е русофилски, само аз останах българофил". Цар Борис IIIДецата пренасят добре а каде е статистиката колко са децата и колко от тях пренасят'
Здравните работници за застрашени добре но те са 100 000 от тях са починали 100.
Значи 1 на 1000 а при не здравните какъв е процента?
Пропуска се фактът че учителите са 70 000 полицайте са 60 000.
Еми нормално е че при такива огромни групи има починали от Ковид.
Тsonkooo
Рейтинг: 6248 НеутралноЗимната ваканция преди беше до 13 януари.
stenlyaka
Рейтинг: 1304 НеутралноА от началото пандемията - целогодишна !
Роси
Рейтинг: 8386 НеутралноТе и без това децата по цял ден са заедно.
petiopit
Рейтинг: 793 НеутралноДо коментар [#1] от "dedoliben":
Няма да има такава статистика, защото не е удобна.
Ако кажат колко заразени и починали гимназиални учители има през последния месец, при положение, че гимназиите не работят от 2 месеца и половина? Проблем.
pet_fire
Рейтинг: 5637 НеутралноПак ще гледат към небето и ще решават
velvoofell
Рейтинг: 606 НеутралноДо коментар [#5] от "petiopit":
Възможно е да има починали през декември, ако са се заразили преди 27.11. Не знам какво очаквате от такава статистика - да докаже, че училищата не разпространяват заразата? Тази лудница през октомври и ноември и затихването през декември и януари не бяха случайни. Ако върнат учениците, през февруари пак сме на изходна позиция, докато реагират ще стане март и - добре дошъл пролетен локдаун.
army
Рейтинг: 580 НеутралноТе тъкмо ще ги върнат и зимната грипна ваканция ще дойде!
Green Day
Рейтинг: 523 НеутралноДо коментар [#7] от "velvoofell":
И какъв е изходът? Да сложим двугодишен локдаун на всички родители на малки деца, за да не затворят пак мола и кръчмата ли? Всичките пеещи за училищата като извор на зараза сигурно не сте помирисвали дете през последните 30 години от живота си (или никога). Нямате никаква представа какъв ефект има това затваряне за младите и работещи, а не кесещи по форумите хора. За ефекта върху самите деца не смея и да говоря.
petiopit
Рейтинг: 793 НеутралноЩе ти кажа какво ще докаже. Ще покаже, че имаше по-малко болни учители докато работеха, в сравнение със докато си седяха в къщи. Е какво училището ли им е виновно?
Виж как нищо не се казва за университетите. Повечето изобщо не са отваряли от март месец. Там заболеваемостта е същата.
Много е правилно затварянето, ама затворени или не гилдията се разболява без разлика. Понеже затварянето много помага.
Никога няма да покажат такава информация, въпреки че я имат.
Nelumbo
Рейтинг: 847 ЛюбопитноДо коментар [#10] от "petiopit":
,,Ще покаже, че имаше по-малко болни учители докато работеха, в сравнение със докато си седяха в къщи. "
Как ще докажете това?
Колкото до брой починали учители, лично министър Вълчев я съобщава тази информация - можехте да потърсите, но ето: https://www.24chasa.bg/novini/article/9344662
Учители на всякаква възраст са починали! И без придружаващи заболявания! И това само за два месеца и половина. Но понеже не са ваши близки, за вас са само статистика.
swm44699564
Рейтинг: 5 НеутралноДо коментар [#11] от "Nelumbo":
Специално в моето училище, по време на присъственото обучение, а и сега когато сме дистанционно, всяка седмица се изпраща статистика до родителите за брой контакти/положителни/починали учители, ученици и персонал, което смятам, че е много добра инициатива, която, изглежда, малко училища са поели. По време на присъственото обучение нямаше нито един контактен/положителен/починал учител. Случаите с контактни и положителни учители започнаха да се появяват след като излязохме в дистанционно обучение. Така е, някои хора наистина го прекарват по-тежко от други. Но това да се говори само как училището е място на зараза, как учителите само си клатят краката и си взимат заплатата, ми е непонятно. Аз от учителите, които ми преподават в момента, не съм чула нищо различно от "Най-добре по-скоро да се върнем на училище" и то си е така. Всички се надяваме това да се случи по-скоро, но докато се гледа на нас като на ходещи бацили, май пак ще се гледаме на есен...
Nelumbo
Рейтинг: 847 НеутралноДо коментар [#12] от "swm44699564":
Всяко училище праща данни, дали в РИО, или директно в МОН. Затова министърът може да каже точните числа на заболели и починали.
Във вашето училище сте имали късмет, но в училището на сина ми се разболяха и директор, и зам. директор, и поне 10 учители. Като най-неприятният случай е на заразена учителка (тя мина леко), пренасяща заразата на съпруга си, който вече 8 седмици е в болница с много проблеми.
Всички искаме да се върнем към нормалния си живот. Но животът е безценен!
Какво се говори по адрес на учителите - няма да коментирам, защото помията не подлежи на коментар. Но че училищата са силно проблематични - това не е само български опит.
Затова пак ще напомня плаката на американски учител: ,,Мога да преподавам дистанционно, но не мога от ковчег!"
petiopit
Рейтинг: 793 НеутралноТова е общо. Какво да видя? Половината при затворени отдавна училища. Гимназиите бяха затворени от края на октомври. Университетите от март. Една и съща картина навсякъде. Като няма подобрение от затварянето, защо реши че е правилно?
slonsco
Рейтинг: 1120 НеутралноПочти всички,да не кажа всички и като деца и като родители на деца са преживели доста дървени, грипни и какви ли не ваканции ,не помня като малък това да е било проблем,дори ми харесваше.Това,че не е било за цялата държава,а за училище не променя по никакъв начин ефекта ,може да е бил смекчен от това,че сладкарниците,кината и джагуте и флиперите работеха,но незначително.щото не ги посешавахме всеки ден.Плюс,че не виждам с какво присъствено занятие от вида отворете учебниците и прочетете еди кой си урок е по-добро от това в онлайн среда и с какво присъствено занятие от вида написване задача на дъската или диктуването и ,и после решеавнето и проверка се различава от същото на монитора или по говорителя и съответно проверка,а такива са немалка част от захятията,в прехваленото образование през соца,още по голяма.Многостранна комуникаци и курирана от преподавателя дискусия,което е наистина значително по-полезно има рядко и основно в магистърските програми.Единственото,което не може да се направи в онлайн среда е някой да набие някого или да изяде боя,което не намирам за пропуск.
От друга страна прекратяването на практика на всякакви развлечения и социален живот е сериозен проблем,влошаването на личните и семейни финанси и перспективата също.