
© Георги Кожухаров
Вече няма населени места в страната, които да са откъснати и да няма достъп до тях. Това каза пред Би Ти Ви директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" Николай Николов. Коментарът му дойде след проливните валежи в последните дни и последвалите наводнения на много места в страната.
Той обясни, че в последната нощ обстановката се е успокоила, но все още се работи по отводняването на къщи в района на София. За последните дни почти 700 обекта са били отводнени. Николов добави, че най-важното е, че няма загинали.
"Не можем да се преборим с природата, но може да направим така, че да сме по-добре подготвени. Навлажняването на почвата води до високи скатни води. След това пък се образуват свлачища. Важното е, че няма нито един загинал човек", каза Николов.
По думите му в последните 10 години хората са се променили и вече много по-лесно се евакуират при подобни бедствия. Преди масово отказвали от страх някой да не им влезе в домовете. Николов обясни, че по-трудна е евакуацията на животните, но в учебния процес на спасителните екипи имало специален урок за евакуация на прасета и крави.
Шефът на дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" каза още, че трябва да се обръща повече внимание на метеорологичната прогноза, а да не се гледа на нея с насмешка.
Той коментира и събралите се боклуци на повърхността на река Искър на входа на ВЕЦ край Своге. Според него подобен проблем има след всяко наводнение. Представителят на ВЕЦ Своге Васил Шуманов обясни пред Би Ти Ви, че разчистването на плаващото сметище ще може да започне най-рано утре. Почистването ще отнеме около 2-3 дни.
"Това количество боклуци в момента кристализира проблема. Ако не беше ВЕЦ-а, този боклук щеше да си е отново в реката, и от Дунава - на плажа в Созопол", коментира още той.
save_knforest
Рейтинг: 713 Весело...и така до следващият пороен дъжд.
Обаче това е гениално изказване "Шефът на дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" каза още, че трябва да се обръща повече внимание на метеорологичната прогноза, а да не се гледа на нея с насмешка."
selqnin
Рейтинг: 2111 НеутралноПоложението е или "суша" или "наводнение"!!!
Няма стратегия нито за напояване, нито за отводняване!!!
Шакир Зулов
Рейтинг: 866 РазстроеноСтратегия за напояване имаше!За съжаление Неделчо от Пикъ съблазни Гошето Харизанов и го напраи политически анализатор.🐵 Много съм прост
angeles
Рейтинг: 1224 ВеселоЕххх какви пожарникари и катаджии имаше на времето......
selqnin
Рейтинг: 2111 НеутралноДо коментар [#3] от "Шакир Зулов":
Очевидно Ви е по-удобно да загърбите фактите и услужливо да пропуснете предходните 20 години- това обслужва прекрасно пропагандната Ви теза, но изобщо не помага на Истината!!!
Шакир Зулов
Рейтинг: 866 ЛюбопитноИ Истината е......?🐵 Много съм прост
selqnin
Рейтинг: 2111 НеутралноДо коментар [#6] от "Шакир Зулов":
Истината е, че в напояването българското стопанство има сериозен и системен проблем от средата на 80-те години на 20-ти век!
padrino
Рейтинг: 3218 ВеселоОсобенно пожарникари. Учени хора бяха, по една цяла книга бяха прочели😂 Orgoglioso di essere metà Italiano 🇮🇹 e metà Bulgaro 🇧🇬
Шакир Зулов
Рейтинг: 866 ЛюбопитноМи убуо,ама като се нарязаха тръбите не се ли реши този проблем?
Внасяме си от сестрите съседки Турция и Гърция каквото ни трябва.🐵 Много съм прост
vucoff
Рейтинг: 509 НеутралноМного са си.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 5786 НеутралноДо коментар [#7] от "selqnin":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Верно ли? а не е ли от началото на 90-те?
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 5786 НеутралноДо коментар [#7] от "selqnin":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Знаеш ли какви системи за напояване имаше с вода от р. Дунав?
selqnin
Рейтинг: 2111 НеутралноДо коментар [#11] от "КМЕТ В СЯНКА":
Разбирам, че на рублоидните комуноиди много ви се иска всички проблеми в Отечеството да са от началото на 90-те, но за ваше съжаление Фактите, Лоигиката и Историята казват друго!!!
hamiltonf
Рейтинг: 4236 НеутралноВчера, 13 януари, в „Камчия“ е регистриран среден денонощен приток от 207, 293 куб. м. в секунда, т.е. над 100 пъти повече от средния денонощен разход.
Икономедиа Етичен кодекс на българските медии. 3. РЕДАКЦИОННА НЕЗАВИСИМОСТ 3.1 Няма да се поддаваме на политически или икономически натиск или влияния.victortrt
Рейтинг: 674 ЛюбопитноДо коментар [#14] от "hamiltonf":
Това може и да не е на хубаво. Не е нормално толкова бързо да се пълни. Ако има гори, водата по-бавно се отича към реките/язовирите, а там май доста поизсякоха и тоточно широколистни гори, които задържат влагата.
Сега като се препълни с кална вода, го изпускат и като спре дъждът пак няма да има вода, защото не постъпва бавно нова.
hamiltonf
Рейтинг: 4236 НеутралноДо коментар [#15] от "victortrt":
Икономедиа Етичен кодекс на българските медии. 3. РЕДАКЦИОННА НЕЗАВИСИМОСТ 3.1 Няма да се поддаваме на политически или икономически натиск или влияния.Не бяха нормални и валежите, седмица наред не спираше да вали, почти библейски валежи. Само вчера - 130 л./м2, ко може да си го представиш. От 18 %, язовир "Камчия" е на 51%, и всеки ден ще продължава да расте, но с по-бавни темпове...
Роси
Рейтинг: 8209 НеутралноТези дни не виждаме министъра на водите. Нито той, нито премиера посмяха да отидат при бедстващите хора. Защо не отидат да им обяснят, че само харчат пари, без да правят нищо срещу подобни бедствия.
doroteus
Рейтинг: 1414 Неутрално"През 2005 и следващата 2006 години броят на наводненията е общо 2602. Националният ста-тистически институт (НСИ) дава информация за много залети и унищожени жилищни и промиш-лени сгради, земеделски земи и селскостопански обекти, инфраструктура и хиляди потърпевши.Общо за периода от 2004 до 2008 година за-мърсяванията на почвата и водата от наводне-ния са 169 и регистрираните в същия период епидемии – 40. Икономическите последици за България по различни оценки са между 800 млн. и 1,1 млрд. лева. Помощ оказват Европейският съюз (ЕС), Съединените американски щати (САЩ), Че-хия, Германия, Люксембург, Словения, Австрия и други. Всичко това поставя на изпитание въз-можностите на държавата да се справи с после-диците (Г. Мардиросян, 2009).Причините за тези наводнения имат ком-плексен характер: действията на човека и при-родните фактори (големи и чести дъждове), при-чинения от това отток, дължащ се на сериозни промени в климата.