"Дневник" публикува актуалните данни, свързани с разпространението на коронавируса в България, давани от държавната Единна информационна система. По-надолу в статията могат да се видят графики, които очертават тенденциите от последните месеци по основните показатели - броя заразени, починали и излекувани, броя на пациентите в болници и в интензивни отделения и съотношението между общия брой направени PCR и антигенни тестове и положителните резултати от тях.
От 23 декември в данните влизат и антигенните тестове. До тази дата единствените официално признати от държавата бяха PCR-тестовете. В началото на декември главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев обяви, че скритата заболеваемост (броят на заразените, открити с антигенен тест, но непотвърдени с официалния PCR) е средно около 10-15%. И в момента не се обхващат всички антигенни тестове, а само тези правени в лаборатории, болници и поликлиники. Не са малко хората, които се тестват сами с предлаганите в аптеките продукти, така че скрита заболеваемост пак има.
Първата таблица показва данните за изминалото денонощие, при които често има неточности по технически причини. В неделя и понеделник обичайно рязко спада отчитаният брой на новозаразени и на направените тестове, а причината според властите е, че в почивните събота и неделя много лаборатории не работят или работят с намален капацитет, както и с това, че лабораториите и болниците нанасят резултатите си със закъснение в единната информационна система. Това пък обикновено води до значително увеличение на данните за нови заразени, настанени в болница, и смъртни случаи във вторник.
В опит да бъдат "изгладени" инцидентните пикове и спадове в скоби към основните показатели е посочена промяната в % за последните седем дни от деня на съобщаването, базирана на среднодневните показатели (понеделник е сравнен с предходния понеделник, вторник с вторник, но не в абсолютни стойности, а след осредняване за периода и т.н.).
Заразени, излекувани, починали
До 23 декември официалната статистика отчиташе като заразени само хората, за които в някоя от одобрените от държавата лаборатории е получен положителен PCR тест. След тази дата за официални се приемат и направените там и в COVID центровете резултати от антигенни тестове.
След 13 октомври статистиката отчита като излекувани всички заразени, чиято 14-дневна карантина е изтекла, без да се правят допълнителни изследвания. За излекувани се смятат и всички пациенти, които са били в болнични заведения с COVID-19 и са изписани. В статистиката на жертвите влизат хората, които са починали, след като са били доказано заразени с коронавирус. По този показател от началото на епидемията в много държави има спор доколко коректно е отчитането заради ролята на придружаващи заболявания на пациентите.
Колко са положителните тестове
Изчислението каква част от тестовете са положителни е до известна степен условно, тъй като се прави на базата на общия брой тестове за деня, като властите не дават разграничение колко от положителните резултати идват от изследване за първи път и колко са поредни за един и същи пациент. Все пак могат да се ползват за ориентир, доколкото след отпадането на задължителния отрицателен тест за излизане от карантина повторните изследвания би следвало да са намалели.
Лечението в болници
Необходимостта от лечение в болница се смята за един от ключовите показатели за развитието на пандемията, тъй като поставя под сериозен натиск здравната система и отчита възможността на държавата да се справи с кризата. Данни за това каква част от тях са запълнени се обявяват веднъж седмично - на брифинга на Националния оперативен щаб в четвъртък.
Dark
Рейтинг: 1669 Неутрално6% положителни проби. Нека всички да внимаваме сега като пуснат обратно всичко на юруш, да не отидем на локдаун #3.
Аз съм българче обичам наште планини зелени
Рейтинг: 2537 НеутралноПочиналите намаляват... Дано това чудо да изчезне
Ан Он
Рейтинг: 3136 НеутралноНамаляването на броя на 'излекуваните' е силно притестнително.
કટાક્ષPatsis
Рейтинг: 4570 НеутралноДо коментар [#2] от "Аз съм българче обичам наште планини зелени":
Страшно намаляване - с по един човек на ден. Ето седемдневните средни на починалите:
5-11.1 - 57
6-12.1. -54
7-13.1 - 55
8-14.1 - 54
9-15.1. -54
10-16.1 -54
11-17.1 - 51
Patsis
Рейтинг: 4570 ВеселоДо коментар [#3] от "Ан Он":
Ами то останаха ли "активни случаи", след масовото дерегистриране на пропуснатите да ги отпишат в края на 2020. Откъе да намерят "излекувани"?
Ан Он
Рейтинг: 3136 НеутралноДо коментар [#5] от "Patsis":
કટાક્ષКолега, това беше шегичка :)
Те толкова много хора 'излекуваха' през изминалите няколко месеца, че просто не остана кого да 'лекуват'.
Освен ако не започнат отначало и да ги 'лекуват' подред по още един път.
pariah
Рейтинг: 1429 ВеселоКрай. Победихме вируса!
- A witty saying proves nothing. VoltaireАгент Провокатор
Рейтинг: 113 НеутралноДо коментар [#5] от "Patsis":
Има още 30-на хиляди за отписване.
Ан Он
Рейтинг: 3136 НеутралноДо коментар [#4] от "Patsis":
કટાક્ષГледах един руски учен които сподели своята теория, че всъщност отчитането си на болни и починали от КОВИД си вървяло коректно по дни. И че причината че неделя и понеделник смъртността е по-ниска се дължала че докторите са в почивка и организма на пациентите се само-възстановял от лечението дето му налагат.
И понеделник като докторите идвали на работа, ги почвали пак и затова отчетите от вторник пак вървели нагоре.
Дали е така или не - не знам. Но иначе човека звучеше разумно, апелираше към руските власти да направят съвет от експерти по респираторни зарази и емидемии и да изслушат мнението на хората които имат опит в тази област от десетки години.
(А не да действат едно-към-гьотера - както правят и в останалия свят).
Ако намеря някъде линка, ще го пусна.
dedoliben
Рейтинг: 2415 ЛюбопитноЛайячите и оплаквачите не превключват на радост или поне надежда.
"Моите министри са англофили, моите генерали са германофили, моят народ е русофилски, само аз останах българофил". Цар Борис IIIЯвно подбудите не са били на загриженост и човеколюбие а други.
nzt42649448
Рейтинг: 69 НеутралноДойде ли британският щам, целата 2021-ва ще мине в локдаун и в крайна сметка едно 70-80% ще изкарат вируса, а 60-90 хил. ще си заминат от тоя свят и всичко приключва, и Мангъра доволен.
Patsis
Рейтинг: 4570 ВеселоДо коментар [#6] от "Ан Он":
Ми слагайте настроение "весело" пред шегичките си, колега!
Всъщност не можете да се оплачете, че не съм Ви разбрал шегичката - пред моя постинг стои настроение "весело"!
Patsis
Рейтинг: 4570 НеутралноДо коментар [#8] от "Агент Провокатор":
Ще го отписват през седмицата. В неделя няма кой да се занимава с тази работа.
Patsis
Рейтинг: 4570 ВеселоДо коментар [#9] от "Ан Он":
Руските доктори ги знаят тези работи. У тях в Москва броят на починалите от коронавирус си е все един и същ - от 71 до 77 постоянно. Даже име са измислили хората за това явление - "поличката на Собянин" /защото графиката изглежда като хоризонтална линия/. Нашите да усвоят челния опит.
Patsis
Рейтинг: 4570 ВеселоДо коментар [#11] от "nzt42649448":
Засега обаче британецът не е дошъл и хората имат основание да си поемат глътка въздух и да се пошегуват. Особено тези, които като Дядо Либен или мене са вече прекарали коронавируса.
Ан Он
Рейтинг: 3136 НеутралноДо коментар [#12] от "Patsis":
કટાક્ષЛев Толстой и Ричард Чандлър не са ползвали бележки под линия дали се шегуват или не... (не че съм от тяхното ниво де).
До коментар [#14] от "Patsis":
Предполагам че плоската линия няма много общо с докторите, а е държавна инициатива. И надали държавните инициативи ги има само в Русия...
Тsonkooo
Рейтинг: 4874 НеутралноДо коментар [#16] от "Ан Он":
Защото са уважавали читателите си, вярвали са в тяхната интелигентност. Но, темата е друга, данните са добри, което ме радва, предполагам и Вас.
Go Go
Рейтинг: 1055 ВеселоДенеска явно е ден за майтапене, полага ми се и на мене:
73! Go GoНали започна великата имунизация. Е, някои само ще ги имунизират, а други ще ги и маймунизират...
fpyyh
Рейтинг: 1774 РазстроеноСега следва отваряне, пускане на хора от Англия без тестове и карантина, училища и точно за изборите нов пик, за да се уплашат хората и да не гласуват масово. Така купеният и етнически вот ще е с по-голяма тежест, печелившите са ясни.
за да разберете всичко за белодробния рак, продължавайте да пушитеPatsis
Рейтинг: 4570 ВеселоДо коментар [#16] от "Ан Он":
Лев Толстой и Ричард Чандлър не са ползвали бележки под линия дали се шегуват или не... (не че съм от тяхното ниво де).
Оставаше и да сте!
3biri
Рейтинг: 641 НеутралноСтранно е! В Европа положението е ужасно, а при нас сякаш е някакъв остров при който кривите вървят надолу.
Тsonkooo
Рейтинг: 4874 НеутралноДо коментар [#21] от "3biri":
Ние бяхме много зле, преминахме чертата, надявам се. Но, все още имаме висока смъртност, по-лошо е само в Белгия, Италия и Словения, вече и в Чехия.
Go Go
Рейтинг: 1055 ВеселоДо коментар [#21] от "3biri":
73! Go GoЕ, чак ужасно - не. А по вулканичните острови кравите вървят винаги надолу.
Patsis
Рейтинг: 4570 ВеселоДо коментар [#23] от "Go Go":
А по вулканичните острови кравите вървят винаги надолу.
А на континентите кравите винаги пасат с глави нагоре по склона.
/Справка: Приключенията на Хъкълбери Фин, Марк Твен/
Ан Он
Рейтинг: 3136 НеутралноДо коментар [#17] от "Тsonkooo":
કટાક્ષ'Данните' ще ги гледаме утре.
Предполагам че ще са 'добри'.
Тsonkooo
Рейтинг: 4874 НеутралноДо коментар [#24] от "Patsis":
Добра метафора, хареса ми.
Ан Он
Рейтинг: 3136 НеутралноДо коментар [#19] от "fpyyh":
કટાક્ષ> за да се уплашат хората и да не гласуват масово
А не може ли изборния процес да се организира в магазини като Кауфланд, Лидл, Джъмбо и тн ?
Като гледам бая народ ги посещава тези места, без ни най-малко да се плаши.
Forrest Gump
Рейтинг: 1050 Неутралноhttps://www.nsi.bg/bg/content/18121/basic-page/умирания-в-българия-по-седмици - това е най-важната статистика за ефекта от Ковид - смъртни случаи спрямо предишни години на седмична база.
Истината ни прави свободни.останалите данни са много изкривени - зависи кой и кога се е тествал, как са отчели болните и починалите, и т. нат.