
© Николай Дойчинов
България е сред десетте страни, които най-много бавят изпълнението на решенията на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург заедно с държави като Русия, Турция, Украйна, Румъния, Унгария, Италия, Гърция, Молдова и Азербайджан.
Въпреки напредъка в изпълнението на решенията на съда в Страсбург и постоянното намаляване на броя на висящите решения пред Комитета на министрите - от около 10 хил. през 2010 г. до 5231 в края на 2019 г., Парламентарната асамблея на Съвета на Европа остава загрижена за броя на висящите дела, свързани със структурни проблеми.
Съветът на Европа включва общо 47 държави.
Това се посочва в резолюция, приета днес, от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ).
От ПАСЕ остават "особено загрижени за "нарастващите правни и политически трудности", свързани с изпълнението на решенията на ЕСПЧ и посочват, че никакви национални законодателни или административни мерки или законодателни промени на конституционно ниво не могат да възпрепятстват този процес.
Резолюцията касае пряко България и опитите на правителството да въведат ефективен механизъм за контрол над главния прокурор. Една от причините - осъдителното решение на ЕСПЧ по делото "Колеви срещу България" отпреди повече от 10 години (виж по-долу), все още не е изпълнено и именно с него се констатира проблемът, че в България не съществува ефективен механизъм за независимо разследване на евентуални престъпления от главния прокурор.
"ПАСЕ отново призова държавите-членки да изпълнят бързо и изцяло решенията, по-специално като предоставят достатъчно ресурси на съответните национални заинтересовани страни и да създадат парламентарни структури за наблюдение на спазването на международните задължения за правата на човека", се посочва в резолюцията.
Асамблеята препоръчва на Комитета на министрите да даде приоритет на делата, висящи повече от пет години, и да използва отново член 46 от Конвенцията в случай на "силна съпротива от страна ответник", като добавят, че това трябва да се прави умерено и при много изключителни обстоятелства.
С резолюцията се отправят и няколко препоръки към държавите, които все още не са изпълнили решения на ЕСПЧ, сред които е и България.
Препоръчва се засилено сътрудничество с комитета на министрите и съда държавите да предоставят планове за и информация своевременно, да не приемат закони или други мерки, които биха възпрепятствали изпълнението на решенията, както и да засилят ролята на гражданското общество и неправителствения сектор в процеса.
Решението по делото "Колеви срещу България" все още не е изпълнено
Хората, които не са в юридическите среди, вероятно отдавна са забравили кой бе Николай Колев - противоречива фигура в прокуратурата в края на миналия и началото на този век. От близък до тогавашния главен прокурор Никола Филчев той се превърна в силен публичен критик на авторитарния му стил и методите му на управление, разказваше как държавното обвинение работи избирателно и твърдеше, че получава заплахи заради това.
Колев заведе дело в Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) през 2001 г. заради арестуването му и други нарушения в действията спрямо него. Година по-късно той беше застрелян с 11 куршума близо до дома му, убийството и досега остава неразкрито. Делото беше продължено от семейството му, а в края на 2009 г.
Европейският съд излезе с решение в полза на Колеви и осъди България по случая. Съдиите констатират не само прокурорски произвол и неефективно разследване на убийството, но и как централизираната структура на прокуратурата пречи на процесите, а срещу главния прокурор не само не може да бъде проведено разследване, но и не може да бъде повдигнато обвинение, дори и след като тази забрана отпада формално.
Това решение е началото на дългия процес (вече повече от 10 години), в който европейски институции, сред които Венецианската комисия и Европейската комисия в докладите й за мониторинга по вътрешен ред и сигурност и Комитета на министрите към Съвета на Европа препоръчват структурна реформа на прокуратурата и въвеждането на ефективен механизъм за независимо разследване на главния прокурор. Изпълнението на решението на ЕСПЧ е задължително за България, но не е изпълнено вече 10 години. И въпреки някои законови промени и опити за стъпки в тази посока - такъв механизъм все още реално липсва.
Роси
Рейтинг: 8236 НеутралноСамо по кражбите сме най-бързи.
svoboden
Рейтинг: 1621 НеутралноНе знам докога ще се занимаваме с тази болшевишка организация Съвет на Европа!?
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2327 НеутралноКолев заведе дело в Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) през 2001г., заради арестуването му и други нарушения в действията спрямо него. Година по-късно той беше застрелян с 11 куршума близо до дома му, убийството и досега остава неразкрито.
Libertarianism is just anarchy for rich people__________________
Винаги съм казвал, когато някой осъди държавата е логично да не плащат данъкоплатците а да се търси персонална вина в министерствата и общините!
Примерно Черепа като осъди държавата за 1 млрд. герберугите и шкембе комитите доброволно да извадят по един апартамент от личните си активи в знак за лоялност към партията си!
vjo23696630
Рейтинг: 522 НеутралноНикоя държава не бива да допуска убийство на прокурор да остане неразкрито
Wornoxmaniak свален от Дневник поради недостатъчна политическа коректност
Рейтинг: 128 НеутралноПоне 22-ма от 100 постоянни съдии в Европейския съд по правата на човека са били свързани с Отворено общество на Сорос. Така че какво точно да бързаме да изпълняваме?
Гутуранците, Свинарска дръмка, рeka Рибиньe, градището Костадин, Левческото, Свариме жито. Рибник си праиме. Лебове месиме – е и един „Pогат“ леб.ivanpopov
Рейтинг: 2405 НеутралноТе, ако видят решенията на нашите съдилища, колко време се прилагат! :)))) Ама пък, като се има предвид, че отнема години, преди едно дело да стигне до решение...
Judjuk
Рейтинг: 3466 НеутралноТи не разбра ли, че въобще не се занимават. Тя е като кучетата, които лаят подир кервана.
psn21545181
Рейтинг: 9 ВеселоБой по главите на всички соросоиди!
edin drugii
Рейтинг: 2230 НеутралноДо коментар [#2] от "svoboden":
Болшевишки са нашите правораздавателни органи , там са приемани до много скоро само лица проверени за верност на партията и социалистическата държава , и сега трудно в системата влизат случайни и непроверени хора ,които да не са одобрени от ДС групировките управляващи страната .
z_axis
Рейтинг: 546 НеутралноДо коментар [#5] от "Wornoxmaniak свален от Дневник поради недостатъчна политическа коректност":
"Поне 22-ма от 100 постоянни съдии в Европейския съд по правата на човека са били свързани с Отворено общество на Сорос. "
22-ма са доказано свързани, а има поне още толкова които се крият. България не само трябва да е сред най-мудните, а въобще да не изпълнява решенията на този нелегитимен орган.
debruckere
Рейтинг: 1654 НеутралноМдам. Не е изненада. Иначе някои законови предложения минават по скоростната писта в парламента ни, когато са в полза на съответните кръгове в България.
Страшното е, че има хора, които продължават да повтарят едно и също-че европейските институции са "соросоидни", "болшевишки" и т.н. Което само показва 2 неща:
- че не са наясно въобще с понятията
- нивото на електората на управляващите
save_knforest
Рейтинг: 890 ВеселоКазано с ирония #БързатаРаботаСрамЗаМайстора, а нашите са Баш Майстори отвсякъде.
'ΕΡΕΒΟΣ
Рейтинг: 3005 ВеселоТова е национална черта !
Не се родих Грък по собствено желание.Просто имах късмет ! За един Грък граница е само Хоризонта !Николай Бучков
Рейтинг: 5184 НеутралноА целта следва да е да няма изобщо присъди там , защото списъкът съвсем не е престижен , а като се добави и двусмислените реакции по някои случаи , съвсем сме да оглавим и тази класация.
HERMES
Рейтинг: 724 НеутралноИмахме голямо желание, но нямахме намерение... (Ахладова)
NessaRox
Рейтинг: 2356 НеутралноDamn, имате ли предствава колко бързо направиха разследване за една разбита кола?
За седмица
Е, автомобила беше на сестрата на говорителката на гешев.
За наши хора, нещата се движат много бързо и винаги има време и ресурси, обаче за някои промени -няма време или отнема повече от 10 години . Всички сме в кочината , но някои гледат към звездите :)
NessaRox
Рейтинг: 2356 ЛюбопитноА другите 78 с кого са свързани ? Всички сме в кочината , но някои гледат към звездите :)
z_axis
Рейтинг: 546 НеутралноДо коментар [#11] от "debruckere":
"Страшното е, че има хора, които продължават да повтарят едно и също-че европейските институции са "соросоидни", "болшевишки" и т.н."
Няма значение кой какво повтаря. Конкретно в ЕСПЧ ги хванаха, че в много от делата има конфликт на интереси и се отсъжда в полза на соросоидното НПО завело делото. Естествено съдиите са от същото или подобно НПО. А България няма нищо общо, освен че има корумпирани български съдии-соросоиди в ЕСПЧ.
робин от Крузо
Рейтинг: 631 ЛюбопитноХммм ... пък аз бих коментирал така: България е сред петте страни членки на Евросъюза, които най-много бавят изпълнението на решенията на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург заедно с държави като Гърция, Италия, Румъния и Унгария.
robin ot CrusoeНай-инересно в случая, че точно управляващата партия с абревиатура „ГЕРБ“ или Граждани за европейско развитие на България, незачита решенията на ЕСПЧ, като по този начин обезценява заначението на самия Евросъюз. Иначе казано това е изключителен пример за най-голям популизъм от наричаща себе си „европейска партия“, незачитаща решенията на правораздавателната институция на Съвета на Европа.
Поздрави от Isla Robinson Crusoe.
slan777
Рейтинг: 657 НеутралноЗаради първото мнение на Роси:
Es muß Geld fließen!От досегашните ми идвания в България за 13 години не съм бил ограбван досега, освен веднъж от една циганска проститутка през 2016 г. в хотелската стая, която наех заради нея, не исках да я водя в собствеността ми. Изчезнаха ми 50€, бях и платил за услугите 20 лв на сводника и. Бяха изчезнали само тези 50€, имах още разплащателна карта, която беше в портмонето. Другите ми кредитни карти ги бях махнал, не ми трябваха за разплащане в България навремето.
50€ ми струваше 3 часа труд при тогавашният ми работодател и заплащане.
PisnaMi
Рейтинг: 1943 НеутралноЗаглавието не е коректно:
Не България, а правораздаването са мудни. И цялата държавна и общинска администрация.
Иначе - вижте българските предприемачи колко бързо се нагаждат към промените в средата. Цялото народонаселение реагира бързо на всички промени в държавата. И емигрира.