
© Юлия Лазарова
Ваксинирането срещу COVID-19 в домове за възрастни хора започна днес. Те попадат във втората фаза на Националния ваксинационен план на правителството. В София желаещи да се ваксинират са около 30% от възрастните хора и персонала в домовете, съобщи кметът Йорданка Фандъкова.
Днес хора, работещи в ресторанти и нощни заведения излязоха на протест, организиран от Асоциацията на заведенията и Сдружението на заведенията в България. Те протестираха срещу продължаващите ограничения за тяхната дейност на фона на разхлабването на мерките за други бизнеси, поискаха оставката на министъра на здравеопазването Костадин Ангелов и отваряне на ресторантите от 1 февруари. "Дневник" проследи на живо новините около развитието на епидемията в страната. Събитията в чужбина следете тук.
България чака близо 262 хил. ваксини от "АстраЗенека" през февруари
- на 7 февруари: 48 315 дози
- на 14 февруари: 74 556 дози
- на 28 февруари: 139 126 дози
От туристическия бранш предлагат да се правят антигенни тестове на граничните пунктове
"От Националния борд по туризъм и партньорите ни от Българската туристическа камара реагирахме с писмо към правителството и Оперативния щаб, че категорично възразяваме срещу това решение. Това е поредният много тежък удар върху българския туризъм", заяви Полина Карастоянова, изпълнителен директор на борда. По думите й основните гости в зимните ни курорти са от съседните страни. "Този разход от 300-400 евро за PCR-тестове за едно семейство е катастрофа за зимния сезон", смята Карастоянова. Според нея по-разумно би било българските власти да осигурят антигенни тестове на граничните пунктове.
От Националния борд по туризъм подкрепят и исканията на ресторантьорите да започнат работа от 1 февруари. "Считаме, че техните искания са напълно справедливи. Имат право или да работят нормално, или да бъдат компенсирани достойно", заяви Карастоянова.
По думите на д-р Илиев културата на забавление в заведенията в България е много по-различна от тази в много от западните държави. "Няма какво да се лъжем, мерки в дискотеки и барове няма как да се спазват, може на хартия да се спазват, но на практика - всеки знае каква е ситуацията. За моловете имам известно разбиране, че могат да се справят с добри хигиенни мерки, но и за малките заведения и ресторанти съм абсолютно скептичен и мисля, че трябва да се изчака още 2-3 седмици с отварянето им, но очевидно, че правителството е под натиск на общественото мнение", каза той. Според последните заповеди на здравния министър Костадин Ангелов заведенията за хранене ще отворят от 1 март.
"Според мен в обозримо бъдеще трудно ще бъде открито лекарство срещу COVID-19. По начало вирусите се лекуват трудно. Най-големи постижения има в лечението на HIV, но и там нещата не са доведени до край. COVID-19 вероятно ще си остане без лечение още доста време", каза Мангъров пред БНР.
Като "епидемиологично недоразумение" квалифицира Мангъров правенето на антигенни тестове на учителите. Според него трябва да направи сероепидемиологично проучване. "Трябва да се изследват няколко хиляди души в цялата страна и да се установи каква част от населението се е срещало с вируса. Трябва да си направим сметка колко ваксини ни трябват, защото вирусът няма да ни чака, той ще си върви. Опасявам се, че когато дойдат всичките ваксини, една значителна част от тях най-вероятно ще се окажат излишни", каза инфекционистът.
Той за пореден път повтори тезата си, че 70% от хората трябва да прекарат вируса, за да се получи т. нар. "колективен имунитет". Обявената цел от повечето световни лидери и здравни организации е този процент да бъде достигнат чрез ваксинация.
- Имам ли COVID-19: кратък наръчник при симптоми
- Болен съм от COVID-19 - какво предстои
- Ваксините срещу COVID-19: на какво разчитат и как работят, за да предпазят
- Най-смъртоносният ноември в България от години - само коронавирусът ли е причината
- Близо 40 хил. души с коронавирус са минали през болниците - какво (не) прави държавата за тях
Започна протестът с искане за оставка на здравния министър
"Дневник" с включвания на живо от националния протест на собственици и персонал от затворени заведения, който е под надслов "Марш към свободата". Той започна около 12 ч. в района известен като Триъгълника на властта и трябва да продължи до 17 ч. Протестът се организира от Асоциацията на заведенията и Сдружението на заведенията в България и е искане за оставката на министъра на здравеопазването Костадин Ангелов, както и заведенията да отворят от 1 февруари.
© Георги Кожухаров
Според вчерашната заповед на министъра ресторантите в страната (извън тези в хотелите) остават затворени до 1 март. Тогава те ще отворят при използване на до 50% от капацитета им, отстояние от 1,5 м. между облегалките на столове на две съседни маси и носене на защитни маски от персонала. Все още няма официална информация кога се планира да бъдат отворени нощните заведения.
Репортаж от протеста четете тук.
Още по темата тук
"Този медикамент е инхибитор на синтеза на протеини в клетката. Резултатите, които са демонстрирали, показват наистина 27 пъти по-висока ефективност от ремдесивир, като са провели експерименти при мишки, при които са получили доста обещаващи резултати: с 95% е намален титърът на вируса в белия дроб на мишки", обясни Кереков.
"В момента текат клинични изпитвания на този медикамент и приложението му срещу този вирус. Тече в момента изпитване във фаза I-II, фазата, в която трябва да се докаже, че медикаментът е преди всичко безопасен, а след това да се гледа ефективността. От испанската компания обявиха, че очакват да стартират и фаза II-III, но нищо от това не е сигурно. На този етап се тестват различни дози", обясни Кереков.
Платени са 22.2 млн. лв. на фирми като компенсация на оборота
От НАП уверяват, че до края на седмицата предстои да бъдат одобрени за подкрепа и дружествата, подали заявления през миналата седмица, за които след автоматизирана проверка има пълно съответствие на данните. Тези, които не са одобрени до момента, подлежат на допълнителни проверки и може да им бъде поискана допълнителна информация.
До крайния срок 20 януари заявления за подкрепа от общо 115 млн. лв. са подали 8100 търговци. По информация на премиера Бойко Борисов 6300 от тях са собствениците на заведения, заради което той попита загадъчно защо останалите до общо 30 хил. заведения не са поискали помощ, а протестират срещу затварянето си.
Лъчезар Борисов: В постоянна връзка с ресторантьорите съм

© Цветелина Белутова, Капитал
"Аз съм в постоянна връзка с ресторантьорите, чуваме се по няколко пъти на ден с тях, участваме в срещи. Абсолютно съм запознат, правим всичко възможно да отговорим на исканията им", заяви пред БНТ министърът на икономиката Лъчезар Борисов.
На въпрос дали ако заведенията отворят на 1 февруари в знак на протест, ще бъдат глобени, Борисов каза, че във всяка една икономика, демокрация, трябва да се спазват законите, правилата, в случая те са такива.
"Готов съм да открием един отворен кабинет за бизнеса в министерството, така че те да са заедно с нас и да са информирани за всяка една стъпка", добави министър Борисов.
Днес две сдружения на ресторантьори организират национален протест. "В 12 ч. ще се съберем пред Министерския съвет, най-вероятно ще останем там до 17 ч. Държим на искането си за оставка на здравния министър, но то не е политическо, а браншово. Не искаме да правим протест, за да блокираме София и да притесняваме гражданите. Със сигурност обаче, ще има шествие", уточни Коларов.
Ресторантьорите не са се отказали от идеята и готвят отваряне на заведенията от 1 февруари, обясни Коларов. Той добави, че ако бъдат глобени за това, ще се допитат до услугите на адвокати.
Подробности - тук.
Венцислав Мутафчийски: Стартът на ваксинацията не говори за по-нататъшния процес

© Юлия Лазарова
"Колкото повече вирусът циркулира, толкова повече ще се изменя. Затова целта е колкото се може по-бързо да има ваксинация, за да няма циркулация. Иначе бъдещето ще е неясно", каза председателят на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса Венцислав Мутафчийски пред Би Ти Ви .
По повод изчисление на брюкселското издание "Политико", че с темпа на ваксиниране в България 70% от цялото население над 18 години ще бъде обхванато през август 2040 г., Мутафчийски каза, че стартът не говори за по-нататъшния процес. "Първото тримесечие е доста плахо. Става дума за неща извън нашата сфера на повлияване. За второто и третото сме оптимисти, че ще бъдат регулярни доставките", добави той.
Подробности тук.
С 30 човека започна ваксинирането в домове за възрастни хора в София

© Георги Кожухаров
С 30 човека (потребители и персонал) на домове за възрастни хора в София започва днес ваксинирането в тези институции. Това обяви кметът на столицата Йорданка Фандъкова. Екипите, които ще осъществят ваксинацията, са от лекар и медицинска сестра от общински болници. Осигурена е и линейка. Вътре в домовете има кабинети за реакция при спешна нужда.
30% (240 човека) от домуващите и персонала в общинските 8 дома в София засега са пожелали да се ваксинират, каза Фандъкова. Тя обясни, че са поканени и потребителите на частни домове. РЗИ-София са осигурили ваксини за всички желаещи.
Възрастните хора и персоналът в домовете попадат във втората фаза на Националния ваксинационен план, заедно с педагогическите специалисти и персонала на ферми за отглеждане на норки.
"Разпространението на вируса има значение не само от мястото, в което се намираме, а колко време сме прекарали на това място. Много от хората, заразени през есента, са били заедно, било то в заведение или вкъщи. По време на празненство хората са заедно с часове и обменят вируси и бактерии", каза той пред БНТ.
Според него темпът на ваксиниране зависи от доставките, а не от организацията. Той добави, че хората, които искат да се ваксинират срещу COVID-19 трябва да са проактивни - да се обадят на личния си лекар или да се поинтересуват къде може да стане това.
"Възрастните хора могат да бъдат изолирани, тези, които са на предна линия, не могат да бъдат изолирани, затова трябваше да ваксинираме първо тях", така Маджаров обясни защо България не е започнала ваксинацията с домове за възрастни хора, както се случи в много европейски страни. Тяхното ваксиниране в страната започва днес.
Положителните проби за последното денонощие са 5.3%

© Надежда Чипева, Капитал
Регистрираните новоинфектирани с COVID-19 за последното денонощие са 827. Това са 5.3% от направените 15 656 теста (4088 PCR и 11568 антигенни).
В болница към момента са 2818 човека, 281 са в интензивно отделение. Новооздравелите са 868. Починалите за посочения период са 36.
Поставените дози ваксина до този момент са 29122.
Повече за данните на едноседмична база - тук.