
© Велко Ангелов
Надстрояването на покривите ще стане масова практика с промените в ЗУТ, предупреждават от Камарата на архитектите
Браншовите организации на архитектите и инженерите се обединиха в искането президентът Румен Радев да наложи вето на "скандалните промени" в Закона за устройство на територията (ЗУТ). Техен вносител е депутатът Александър Ненков от ГЕРБ по инициатива на кмета на София Йорданка Фандъкова, а разработването им е от екипа на главния архитект на столицата Здравко Здравков. Промените бяха приети от Народното събрание на 27 януари.
С промените общините се освобождават от своето задължение да прилагат регулацията и да отчуждават частните имоти (върху които минават улици), както и да благоустрояват с улици и тротоари около новите сгради. Така общините ще прехвърлят тази отговорност на собствениците на имотите и на строителните предприемачи, разтълкува промените в ЗУТ арх. Владимир Милков, председател на Камарата на архитектите в България (КАБ).
Промените са от полза на общините, които не си вършат работата
"Там, където общините не работят, те се опитват работата им да бъде свършена от други хора, които нито имат тези права, нито задължения за това. С тези поправки в ЗУТ уж се търси решение на проблемите, а всъщност се цели да се разтоварят общините от основните им задължения", посочи проф. Тодор Булев, председател на Съюза на архитектите.
Заради тези промени в закона ще се повиши цената на строителството и това ще се усети до една-две години, прогнозира арх. Милков.
В София новото строителство е обременено в най-горните етажи, които се дострояват и надстрояват допълнително с тераси, остъкляват се и гледката е "прекрасна". Именно срещу това се борим и искаме да запазим член 24, ал.3 от ЗУТ, подчерта той. Приетите нови алинеи 4 и 5 в този член обаче го обезсмисляли.

© Максим Караджов
Ул. "Иван Пейчев" е частна, защото не е отчуждена от общината и няма как да се премести стълбът.
ЗУТ няма нужда от такива кърпежи, които обслужват определени интереси, а от цялостна ревизия и балансиране между частния и публичния интерес, защото този закон не работи и постоянно се прехвърлят проблемите от болната глава на здравата, смята Булев.
С процедурни хватки прокарали промените в Народното събрание
Спорните текстове в проекта за изменение на ЗУТ са били прокарани в последния момент - между първо и второ четене, без обществено обсъждане, без оценка на въздействието. Това се посочва в обща декларация, подписана и от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране, от Съюза на ландшафните архитекти, от Асоциацията на архитектите и инженерите консултанти, от КАБ и САБ.
Арх. Милков: Няма политически интереси в искането ни за вето
Искането за налагане на вето от президента не е продиктувано от политически интереси, подчерта арх.Милков. Позицията на браншовите организации е била изпратена на министър-председателя и на председателя на Народното събрание, но отговор не е бил получен, посочи той. Ако президентът не подкрепи искането на архитектите, те са готови да отнесат въпроса до европейските институции.
ГЕРБ-София: Столичната община не бяга от ангажиментите си
След изявленията на архитектите групата на ГЕРБ в Столичния общински съвет излезе с позиция за приетите промени в ЗУТ.
"Столичната община не бяга от ангажимента си да развива инфраструктурата и да облагородява средата в града. Но не мислим, че софиянци трябва да понасят допълнителна финансова тежест , за да догонват амбициите на строителните предприемачи. Столичната община ще продължи да отчуждава терени за улици и публична инфраструктура според възможностите на бюджета", се заявява в позицията.
В проектобюджета на Столичната община за 2021 г. са заделени общо 8 млн. лева за отчуждаване. Само за район "Лозенец" ще са необходими милиони левове за изкупуване на частни имоти, върху които минават улици, според кмета на района Константин Павлов от "Демократична България".
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4250 НеутралноСтават все по нагли. Ако спечелят през април - още повече.
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Червен дисибар
Рейтинг: 365 НеутралноСтроителите точно това искат. Архитектите пак нещо не са разбрали или защитават някакви собствени интереси.
Софианец
Рейтинг: 530 НеутралноА някой знае ли, какво е проектирал този Главен архитект. Площада на Червен бряг или нещо друго?
rumen_s
Рейтинг: 1624 НеутралноИзбрахте фандъка, сега си носете последствията...
Браво Дневниче за цензурата. Мода си знае какъв е, ПКП :)pantyshot
Рейтинг: 933 ЛюбопитноПървата снимка в някоя фавела ли е правена?
Роси
Рейтинг: 7462 НеутралноАбе, учителката по руски и от закони ли разбира. Кой и дава акъл да ги предлага.
cinik
Рейтинг: 1583 НеутралноСофия единственият град в Европа, в който няма квартали на средната класа. В "затворените комплекси" липсва свързаност с канализация и градски транспорт, зимно почистване. За детска градина и училище въобще не говорим. Пред бариерата на луксозния затворен комплкекс с басейн започва осеян с дупки двулентов селски път, по който сутрин и вечер задръстването е като по "Орлов мост". Гледахме филмите на бТВ за наши роми, самонастанили се в изоставените постройки на Дуисбург. Да предположим, че от Дуисбург в София се телепортира един такъв квартал от сгради с еднакъв фасаден силует, без климатици и сателитни чинии по прозорците, с равни тротоари, ивица зеленина между тротоара и платното, джобове за паркиране на колите, трамвайна спирка със закачено разписание по час и минута. Това е напълно достатъчно в условията на София, за да му излезе прякор "баровския", "милиардерския", "Ориндж каунти", "Паралийския". Ученички и студентки от цяла София да започнат да се навъртат по улиците, за да си намерят материално обезпечено потомство "на уреденото", вместо в гетото.
За коалиция Анти-Пеевски: ДБ+Слави+Мая+БСП1107
Рейтинг: 1009 НеутралноСлед като има "ремонт на ремонта", е редно и да има надстройка на надстройката, мансарда на мансардата, апарт хотел като разширение на будка за вестници и тнт. Докато има кой да купува имоти без зелени пространства. без места за паркиране, без гаражи, улици, тротоари, детски градини, училища, поликлиники итнт. ще има и кой да им ги строи. А общината най-умее да губи неусетно имотите си и да плаща за някакви хипотитчни услуги, които евентуално са били извършени, или се е смятало чеможе да се извършат, или ако биха били извършени, може би щяло да са нужни в минали периоди.
Ама данчето я преизбират безотказно, та явно "столичани" са доволни!
Индиана
Рейтинг: 1234 Неутрално"Спорните текстове в проекта за изменение на ЗУТ са били прокарани в последния момент - между първо и второ четене, без обществено обсъждане, без оценка на въздействието. "
Това е една от първите точки в наръчника на напористия гербаджия.
deymus
Рейтинг: 706 НеутралноДо коментар [#9] от "Индиана":
Стандартна практика, нищо ново под слънцето.
Постоянно трябва да си играем на стражари - апаши
Lazar Petrov
Рейтинг: 898 Неутралноправи са архитектите, не трябва да има промяна, сега нещата са си наред. такива чудеса нароиха в София. красиви сгради, уредени квартали. и сега фандъка иска промяна. не става.
преди време архитектите спряха на бойко детската болница и сега каква нова хубава имаме. ако бяха оставили предишния проект щяхме чак началото на 2022 да имаме модерна педиатрия.
PisnaMi
Рейтинг: 1783 ГневноСамоковските цигани са по-малко вредни, отколкото самоковската даскалица!
Затова ни казват: Бате, вие крадете повече!
bretschneider
Рейтинг: 834 НеутралноСофия, един прекрасен град за живеене :)
devdimi
Рейтинг: 374 НеутралноМного манипулативна статия. Целта на промените е затваряне на вратичките позволяващи сегашното презастрояване. Забрана на сгради само с ателиета, които не спазват отстояния и нямат паркоместа. Аман от художници .
Като не е отчуждена улицата - няма да се строи и готово. Защо трябва всички данъкоплатци нда плащат за да могат да се застроят всички ниви, с които са били оземлени да дни време софийските селяни, а сега изкупени от мутри и зализани бизнесмени.
pganev11
Рейтинг: 43 НеутралноКато чета коментарите виждам, че цялата комунистическо-костовистка измет не е пропуснала да се отчете с пост.
Clap
Рейтинг: 534 НеутралноЕх, Калинка Малина...
Усмихвай се на всичко свежо по пътя си...tulup
Рейтинг: 1583 НеутралноКласика, между първо и второ четене, толкова ли е трудно да се спазва процедурата? Дори една идея да е добра, така се опорочва, няма как да се предвиди всичко от вносителите. Нали затова така е направено. Или юристите в ГЕРБ са безгрешни и нямат нужда от такива лигавщини?
Не ме търсете преди обядhistorama
Рейтинг: 3723 Неутрално"..... както и да благоустрояват с улици и тротоари около новите сгради."
Искам да споделя, но само в българската столица (и в България разбира се) първо се строи жилищната сграда, и след това улици и тротоари. Защото някой би ли си представил да се строи сграда, дори и сред полето без строително разрешение?
historama
Рейтинг: 3723 Неутрално"..... както и да благоустрояват с улици и тротоари около новите сгради."
Искам да споделя, но само в българската столица (и в България разбира се) първо се строи жилищната сграда, и след това улици и тротоари. Защото някой би ли си представил да се строи сграда, дори и сред полето без строително разрешение?
historama
Рейтинг: 3723 НеутралноДо коментар [#19] от "historama":
Когато прочетох "Сияйна зора" на Джек Лондон бях шашнат, че по негово време строителството започвало с градската инфраструктура (улици, канализация, тротоари), и след нова сгради. Всъщност това е римския образец за градове.
При нас вирее османският образец - къща сред полето, и след това се мисли за улица, тротоар, осветление (автобусна спирка - това е лукс).
В Истанбул са се отказали от османския образец преди повече от 50 години - първо пресичащи се под прав ъгъл улици, после тротоари, и накрая се продават терени за строителство.
historama
Рейтинг: 3723 НеутралноНай-големия проблем в страната е, че гласуващите не могат да различат простака от ерудирания и знаещия. Простащината у нас е институциялизирана.
Николай Бучков
Рейтинг: 4645 ВеселоТака е , със специалистите по " всичко " , а и личният пример бил заразителен казват......
BezDOM
Рейтинг: 107 НеутралноКогато се прибират пари (и рушвети) за строителни разрешения - може. Когато трябва да се дават за улици и тротоари - не може!
Не плащам данък обществено мнениеrvm
Рейтинг: 8 Неутралноза мен нещата не са напълно едностранни.
Това което предлагат от общината е да си измият ръцете, но от друга страна го има проблема, че на строителите им се позволява да строят абсолютно както си искат. правят сградата на средата на къра и хом общината (тоест всички) трябва да им прокарат улица до там. Има не един или 2 случая в които часта от улицата която е в частният имот абсолютно нарочно не се асфалтира (защо те да дават пари).
Трябва да има точен и ясен баланс кои за какво отговаря, но по нашите географски ширини обичаме да се мятаме от единия край на другия.