Честит празник, българи! Честито Освобождение от петвековното турско робство! Преди 143 години императорската армия на Русия измете турската сган от българските земи на Мизия и Тракия и на картата се появиха двете български държави Княжество България и Източна Румелия! Те бяха формално васални на Турция но фактически независими! Днес сме уж независими а попадаме под все по-голяма турска зависимост който процес ако не бъде прекъснат ще се превърнем неминуемо в още една турска държава като Северен Кипър, Азърбейджан и Аджария! След месец са изборите които ще вкарат в парламента най-много турци от 1991г когато те получиха най-много депутатски места заради многото останали под бариерата български партии! Това обаче не виждам да тревожи никого! Нито патриотите, нито толкова критичният ни президент!
Не се заяждам, но днес е Празник за всички, които живеят в България. Благодарение и на руските войски живущите по нашите земи се освобождават от феодална Турция и създават буржоазна България.
Благодарим на Русия за това, че вилаетът Булгаристан в Османската империя се е превърнал в държава, именуваща се България. И това издание го отбелязва подобаващо като третостепенна новинка.
Честит празник на всички българи. Поклон пред паметта на загиналите за свободата на България.Да си спомним в този ден с благодарност и за всички велики българи които се противопоставиха на решенията на всички велики сили и въпреки техните усилия осъществиха Съединението на България и обявиха независимостта и на 22.09.1908г. 🇧🇬
За първи път празникът е честван на 19 февруари 1880 г. като "Ден на възшествието на престола на император Александър II " -------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ха-хааааа
Направо да си му върнат оригиналното име
ДЕНЯТ НА РУСКИОТ ЦАР
Апропо На този ден НЕЗАВИСИМОСТ получават Румъния Сърбия Черна гора В НИТО ЕДНА ОТ ТЕЗИ ДЪРЖАВИ този ден НЕ СЕ ПРАЗНУВА
Още по-малко там се говорят глупотевини като БРАТУШКИ ОСВОБОДИТЕЛИ ПРЕКЛОНЕНИЕ и прочее характерни само и единствено за РОБСКОТО САМОСЪЗНАНИЕ недомислици на които РУСКАТА ИМПЕРСКА ПРОПАГАДНА е успяла да приучи българите
Тази дата свързва България с независимостта на Полша, Украйна, Литва, Латвия, Естония, Финландия. Посредством Брест-Литовския Договор, сключен на 3-ти март. Нашите дядовци, сражавали се в защита на Родината от руските нашественици в Добруджа и устието на Дунава, успяват не само да разгромят неканените гости по категоричен начин, но и с помощта на Съюзниците ни да пуснат от затвора на Злата Империя една трета от нейното - и то по-културното - население. Поклон пред паметта на нашите достойни деди!
Като българин съм горд, че думата "неудачник" е незаменяема чуждица в българския език, заемка от руския език.
ЗА НЯКОИ ЛЪЖИ И ИСТИНИ ОКОЛО НАШЕТО ОСВОБОЖДЕНИЕ И САНСТЕФАНСКИЯ МИРЕН ДОГОВОР (1878)
"" "С този материал едва ли ще ви кажа нещо ново, а само ще повторя някои изречени и преди истини. Много от тях са забравени или потулени, а гласовете на много от техните автори са били принудени да замлъкнат. Тия дни по българските медии ще чуете невъобразимо богатство от празни приказки и от словоблудства, което винаги е характеризирало нашия национален празник. Това, което ще прочетете по-долу, може да намерите в книгите на проф. Георги П. Генов, на Кръстьо Крачунов, на акад. Христо Христов, на Симеон Радев, на Добри Ганчев и на мн. др. Не отминавайте без внимание и документалните сборници за освобождението на България. Философите говорят за относителната и за абсолютната истина. Едва ли абсолютната истина може да бъде постигната, но определено искам да ви кажа, че документите ще Ви доближат към нея. Ако четете внимателно, ще видите колко неща ще Ви станат ясни и без да прибягвате към витиеватите осуквания на политически ангажираните историци, писатели и публицисти. Опитайте да повярвате на очите си и тогава ще откриете истината. С Руско-турската война за освобождението на българските земи (1877-1878) завършва отчасти един продължителен революционен процес, който се увенча с освобождението на отечеството ни и връщането на България към нормален обществено-политически, военен и културен живот. С тази война се възстановява българската държавност, за което имат заслуги не само тези, които ни освободиха и възстановиха държавните български институции, а и преди всичко раждащата се наша славна войска, за основа на която послужиха славните български опълченци – героите от Шипка. Свободата не беше дарена, тя беше извоювана с дългогодишна стихийна и организирана борба на изпадналия под чуждото турско владичество български народ........................."""""" https://www.sitebulgarizaedno.com/index.php?option=com_content&view=article&id=259:2011-03-02-16-26-42&catid=29:2010-04-24-09-14-13&Itemid=61
Не познавам българин, който на днешния ден да празнува Брест-Литовския Договор. Чувал съм, че някакви измекяри го споменават като нещо важно, но това е защото са платени наемници.
Никак не е умно да честваме като Национален празник датата на един ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР МЕЖДУ ДВЕ ВОЮВАЩИ ДЪРЖАВИ, НА СКЛЮЧВАНЕТО НА КОЙТО НЕ Е ПОКАНЕН И НЕ ПРИСЪСТВА НИТО ЕДИН БЪЛГАРИН!!!!!!!!!
БЪЛГАРСКИТЕ НАЦИОНАЛНИ ПРАЗНИЦИ И БЪЛГАРСКИЯТ НАЦИОНАЛЕН ИДЕАЛ
Петко Ст. Петков
В календара на официалните български празници има няколко, които се определят като "национални". Това са: 3 март - Ден на освобождението на България от османско иго; 6 май - Гергьовден, Ден на храбростта и Българската армия; 24 май - Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост; 6 септември - Ден на Съединението на България; 22 септември - Ден на независимостта на България; 1 ноември - Ден на народните будители. Останалите пет официални празника са: Нова година, 1 май - Ден на труда, 24 декември - Бъдни вечер, 25 и 26 декември - Коледа, Рождество Христово и Великден (информацията е от сайта на Народното събрание http://www.parliament.bg ). Прегледът на специализираната историческа литература показва, че липсва интерес към проблема за формирането на научно аргументирана система от "национални празници"; невинаги е ясно какви ценности и национални постижения почитаме, отбелязвайки тържествено изброените дни; трудно е да се твърди със сигурност, че всички те са "национални", т.е. всебългарски; редица важни исторически дати и събития все още остават извън списъка на обявените за "официални" национални празници: 27 февруари - учредяването на Българската екзархия през 1870 г. - първата законнопризната общобългарска институция, 16 април - приемането на първата българска конституция в Търново през 1879 г., 17 април - изборът на първия български княз след възстановяването на българската държава през 1879 г., 20 април - избухването на най-голямото и най-успешното българско въстание за освобождение от османско иго през 1876 г. и много други. Настоящото кратко изложение е само опит за провокиране на така необходимата научна дискусия по темата; авторът споделя своето разбиране, както и различни аргументи против или в подкрепа на някои от изброените национални празници. Разполагането на мисловната конструкция на фона на "българския национален идеал" (Петков 2003: 127-138) е свързано с убеждението ми, че няма друг по-мащабен, общобългарски критерий, който да осмисля или обезсмисля значимостта на паметните исторически дати като "национални празници".
Три от настоящите официални празници са свързани с важни политически събития от следосвобожденската ни история. Това са 3 март - денят на подписването на прелиминарния (предварителния) Санстефански договор в края на Руско-турската война 1877-1878 г., 6 септември - денят на обявяването на Съединението между Източна Румелия и Княжество България през 1885 г. и 22 септември - денят на обявяването на независимостта на България през 1908 г. Първоначалното впечатление, че изборът точно на тези три "национални празника" е недостатъчно аргументиран и се основава на твърде еднозначното разбиране за предимно национално-политическата същност на българския национален идеал, както и липсата на ясен критерий защо именно те са предпочетени от списъка с важни и същностни за националната ни идентичност исторически дати, би могло да се отмине с присъщото на българите небалансирано отношение към отечествената ни история, ако въпросът не беше принципен, важен не само за науката, но и за обществото като цяло, а в настоящия момент и изключително актуален.
Едно от доказателствата за безпринципния подбор на посочените три "политически дати" в официалния ни празничен календар е нееднотипното им отбелязване: 3 март се чества по нов стил (известно е, че Санстефанският прелиминарен мир е подписан на 19 февруари 1878 г.); 6 септември се чества по стар стил; 22 септември - също. Безпринципно редуване на стар и нов стил се наблюдава и при честването на други, не по-малко значими, но невключени в календара на "официалните празници" исторически дати: вместо на 20 април, когато започва Априлското въстание през 1876 г., този ден с неособено голяма тържественост се отбелязва на 1 май - дата, натоварена с друг исторически смисъл и включена в сегашния официален празничен календар с друго значение. Тук си струва да напомня за колосалното десетилетно недоразумение кончината на един от най-големите българи Васил Левски да се отбелязва по нов стил, и то неточно, на 19 февруари, след като отдавна е доказано, че Левски е обесен на 6/18 февруари (впрочем датата на раждането му на 6/18 юли не се оспорва и това още по-категорично подчертава грешката с 19 февруари).
Нееднотипен и неаргументиран е подборът на историческите дати, чрез които се отбелязват важните събития, които честваме като официални или национални празници. В случая с "Трети март" става въпрос за един предварителен (прелиминарен) договор, който самата победителка Русия е обявила, че ще бъде преразгледан (сиреч съвсем очевидно е, че той не е окончателен и както е известно този договор има реална политическа трайност колкото снега по Шипка след тежката зима на 1877-1878 г. - т.е. до лятото на 1878 г., когато се сключва окончателният Берлински договор). С "Шести септември" пък акцентът се поставя не върху успешния край на едно важно историческо събитие, а върху първоначалното провъзгласяване на Съединението в столицата на Източна Румелия Пловдив. От научна гледна точка обаче не по-маловажна дата е денят на подписването на Топханенския акт 24 март 1886 г., когато Съединението е признато от великите сили и султана. Независимо от половинчатите клаузи на това споразумение, именно то (до 1908-1909 г.) е международноправната гаранция на съединените под скиптъра на българския монарх Княжество България и Източна Румелия. Що се отнася до отбелязването на деня на независимостта на България, с основание е предпочетен старият стил - 22 септември, но отново липсва обяснение за различното календарно "третиране" на официалните ни празници, чествани ту по стар, ту по нов стил. И в този случай се изтъква провъзгласяването, началото на поредица от важни исторически събития, завършили с международното признаване на българската държавна независимост през пролетта на 1909 г.
За да не бъда обвинен в непоследователност с оглед защитената наскоро теза, че периодизирането на отечествената ни история трябва да следва българските усилия и активност, а не чуждата им санкция от минали или настоящи "велики сили" (Петков 2001: 55-67), ще уточня, че тук не става дума за периодизация; целта е да се открият и отбележат подобаващо знакови събития и повратни исторически дати, които най-пълно отразяват съществени за националната ни идентичност и националното ни самочувствие ценности, достойнства, общобългарски усилия, борби и постижения, защото това според мен е най-важното обществено предназначение на т.нар. "национални празници".
В този смисъл какво е непреходното, исторически великото значение на случилото се на 3 март 1878 г.? Както вече беше изтъкнато, Санстефанският договор е предварителен, окончателен е Берлинският договор, подписан на 1/13 юли 1878 г. Ако някой все още се опитва да защитава фактологично неиздържаната теза (която се открива дори в някои учебници по история), че със Санстефанския договор "приключила Руско-турската освободителна война 1877-1878 г." и той именно "донесъл освобождението на българите", ще трябва да припомним, че военните действия прикючват с Одринското примирие, подписано на 19/31 януари 1878 г. Този неоснователно подценяван исторически документ е с важно значение за изхода от войната, при това той по-плътно се доближава до общите препоръки на великите сили, отправени към Османската империя на Цариградската конференция в края на 1876 г. В текста на примирието категорично се заявява, че "България се създава като автономно княжество в пределите, където мнозинството от населението е българско. Нейните граници в никакъв случай не могат да бъдат по-малки от границите, приети от Цариградската конференция. Тя ще плаща данък, ще има народно християнско правителство и местна милиция. Османска армия там повече не ще се намира" (История 1987: 459). Следователно според постановленията на Одринското примирие българската държава ще се възстанови в духа на общите европейски решения от декември 1876 г., взети на Цариградската конференция, но с немаловажната разлика (в полза на българското национално единство), че проектираните през 1876 г. два автономни български вилаета през януари 1878 г. са събрани в едно автономно княжество, еднакво по територията си с диоцеза на Българската екзархия.
Друг аргумент, обезсмислящ недоказаната значимост на Трети март като знаков ден на българското освобождение, е фактът, че Санстефанският договор е едно временно руско-турско споразумение, в това събитие няма никакво конкретно българско участие. Нещо повече - Българското княжество, начертано на картата в Сан Стефано от руските дипломати, начело с Н. П. Игнатиев, се различава по границите си и по включените в него български територии както от екзархийския диоцез, така и от повтарящите го международни споразумения - Цариградската конференция и Одринското примирие. Именно според Санстефанския договор Русия отстъпва на Румъния и Сърбия съответно Северна Добруджа и Нишко (признати за неразделна част от българските територии и със султанския екзархийски ферман от 1870 г., и от великите сили в Цариград през 1876 г.).
С договора от 3 март 1878 г. победителката Русия въвежда в проектираното Княжество България най-малко двегодишна руска окупация. В чл. 8 на договора се казва, че "руски войски ще заемат страната" и ще подпомагат императорския специален комисар; "тази окупация ще бъде ограничена за един срок приблизително от две години" (Петков 2002: 86). Изключително показателен за принизеното ни национално самочувствие, за неоправданото ни самоподценяване е историографският факт, че вече 127 години руската окупация в България 1878-1879 г. се обозначава снизходително и неточно като "временно руско управление". Началото на тази военна окупация юридически поставя именно Санстефанският договор. Ето още едно основание за недоумението ми как денят на подписването на този именно договор българите приемат за най-ярък знак на освобождението си от петвековно чуждо иго. И разбират ли, че шумното тържествено честване на този ден, внушенията на историци и политици, че Санстефанският договор и българският национален идеал са едно и също нещо (?), означава освен всичко вече изтъкнато, че ние днес официално и "всенародно" почитаме деня, в който се установява чужда военна окупация в България.
Налага се да уточня, че тук изобщо не се подлага на съмнение освободителния характер на руско-турската война 1877-1878 г. в смисъла, който винаги съм изтъквал (Петков 2005: 69), не се подценяват героизмът и заслугите на руските войни; въпросът е в това, че според мен има твърде много основания да се съмняваме в знаковия характер на деня трети март, с който свързваме освобождението на българите от османско иго. И понеже окончателният мирен договор - Берлинският, който предоставя политическа автономия на Княжество България и административна самостоятелност на Източна Румелия, в нашето общество все още трудно се възприема предимно положително (заради десетилетните негативни наслоения, свързани с откъсването на Македония и Южна Тракия и оставането им в Османската империя), по-добре е да търсим знаковата дата на Освобождението не в края, а в началото на поредицата от важни исторически събития, довели до възстановяването на българската държава. Такъв паметен исторически ден според мен е 20 април, когато избухва най-масовото общобългарско въстание за освобождение, завършило с военен погром, но с политически успех. Превръщайки 20 април в национален празник ще поставим справедливо едно героично българско усилие като основание за отбелязването на деня на освобождението от османско иго и ще избегнем неудобството да честваме като такъв ден трети март, когато две чужди империи подписват споразумение, касаещо и българите, но повече самите тях.
Що се отнася до двата официални празника, ненатоварени с политически смисъл, - 24 май и 1 ноември - то тяхното значение и място в празничния календар е изключително важно. Макар да се чества сравнително отскоро и с дълго прекъсване през втората половина на ХХ век1, Денят на народните будители, в основата на който е почитта, заслужено отдавана на българския небесен покровител св. Иван Рилски на 19 октомври (стар стил), е празник с все още неоползотворен, но значителен духовен потенциал. В обръщението си към Ректора на Софийския университет, директорите на Художествената и Музикалната академия, Учителските институти, средните училища и окръжните училищни инспектори (Окръжно № 17743/ 28.VІІ.1922 г.) министърът на просветата Ст. Омарчевски посочва ясно причините и целите на тържественото честване: "За да се възбуди у нашата учаща се младеж и изобщо в младите наши поколения здрав, дълбок, смислен интерес към дейците на нашето минало, към просветните, политическите и културни дейци на нашия национален живот - интерес, който засега се засяга случайно, било само от учителите по история и български език, било от отделни обществени дейци, Министерството на народното просвещение определя деня 1 ноември, деня на св. Йоана Рилски за празник на българските будители, за празник, да го наречем, на големите българи, чрез който празник, уреден планомерно и системно, да се обединяват всички усилия в това направление, като тоя ден се превърне в култ на българския народен гений: отдавайки почит към паметта на народните будители, към ония, които като самоотвержени воини водеха българския народ в миналото към просвета, към свобода, към култура, да вдъхновим младежта чрез техните светли образи към народни и културни идеали. Нека по-често си спомняме техните имена и техните дела, нека по-често посочваме техните стремежи, та да можем и по-дълбоко да разберем, че има нещо в нашата страна, в нашия народ, което е карало толкова българи да умират за него, че думата отечество не е само понятие без стойност, а че има в него нещо, което заслужава всички наши жертви и усилия. Да направим делото на нашите бащи и деди наша гордост и наша амбиция!" Министерството на просветата дава и конкретни указания как по-правилно да се организира новообявения национален празник Първи ноември: "1) на тоя празник трябва да се дава по възможност по-тържествен характер, за да може да се повлияе в горния смисъл на младежта и гражданството, така че празникът да не остане само училищен, но и да стане общонационален в истинския смисъл на думата; 2) празникът да се урежда с оглед на местните събития и местните дейци, като на последните се отдава нужната почит, нужното внимание за назидание, подем и вдъхновение на поколенията". Ето кое отличава този ден от другия общобългарски културен празник - 24 май.
Впрочем 11/24 май не може да се сравнява с останалите т.нар. национални празници. Неговото историческо значение е толкова голямо, проекциите му към минало, настояще и бъдеще са толкова осезаеми, че национално-политическите страсти, от които е провокирано величието на дни като 3 март, 6 и 22 септември, изглеждат незначителни на фона на многовековното духовно излъчване на делото, което отбелязваме в този ден. Затова съм убеден, че ако Националният празник на българите трябва да е един, то това несъмнено е 11/24 май. Защото националният празник трябва да е ден, обединяващ всички българи или поне всички българи, живеещи днес в България. Как ли празнуват Трети март например жителите на Смолянския край, след като според Санстефанския договор от 3 март 1878 г. тази част от Родопите е оставена в Османската империя. Същото се отнася за жителите на Кърджалийско и други родопски селища, останали в Турция според Топханенския акт, уреждащ международноправно Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Дните, в които почитаме делото на светите братя Кирил и Методий - 11 и 24 май - с много по-голямо основание се честват като общобългарски празник (в най-широкия смисъл на думата, т.е. в историческа ретроспекция повече от национален) - и на миналите поколения, и на днешните, а и на бъдещите. Това е празникът на най-българския спомен, настояща гордост и надежда за бъдещето. С такъв общобългарски празник днешните българи могат да започнат новото, трето хилядолетие след Р. Хр. и горди с достойното си минало, и необременени от овехтели ценности и неосъществими амбиции."" ". https://liternet.bg/publish11/petko_petkov/bylgarskite.htm
Те не бяха от Брюксел, Ню Йорк и Маями. Те дойдоха по краткия – братския път. Те говореха руски и бяха славяни. И сега ако ти си докрай европеец, ще ги помниш достойно и утре, и днес...
Ние сме измислили Русия. Тези руснаци днес, които го знаят казват, че ние сме ги измислили те са ни освободили и всичко е точно. Но ние благодарение на русофилите и русофобите имаме сбъркана политика към Русия. Етнос руснак няма. Има българи. И ние трябва ежедневно да го показваме на руснаците и украинците.
"Днес България отбелязва националния си празник - деня на Освобождението. Преди 143 години на този ден (19 февруари по стар стил) през 1878 г. Русия и Турция подписват Санстефанския мирен договор, който предвижда възстановяването на Княжество България."
Празника е за българи, чувствай се свободен от наряд под темата
Първа и втора глава на Санстефанския предварителен миран договор уреждат границите и независимост на Черна гора.Трета и четвърта глава - граници инезависимост на Сърбия. Пета глава - независимост на Румъния. От шеста до тринадесета глава се урежда положението на Княжество България с южна граница Стара планина. Четиринадесета глава урежда въпроса с Босна иХерцеговина, петнадесета - остров Крит, а шестнадесета - Армения.
Защо на никоя от тези държави националният празник не е на датата на подписването на договор,който е предварителен?
"Големият проблем на цитатите в интернет е, че повечето хора вярват в тяхната автентичност." Иван Вазов
Това е датата на възстановяване на българската държава и това трябва да остане национален празник. И не "национален празник", а Ден на освобождение на България от османско владичество.
Вземайте си датата трети март и малоумния паметник и си ги носете в Москва, в на Путин двореца или в на майка ви задния двор. Ако надупването към Русия може да е празник - халал да ви е, вейте си руските знамена и не ни занимавайте с глупости.
Киряк Стефчовия род е вечен, има ги благодарение жертвата на героите. Трябва да се направи паметник на КИРЯК СТЕФЧОВ, за да имат и те място къде да се кланят
+ 56 000 сърби и 30 000 черногорци = сръбски: 718 убити, 1 534 починали от рани и болести, 2 999 ранени ... за черногорските загуби няма данни във Уикипедия
КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТО
И все пак ако не бяхме победили на Шипка както казва Николай Втори в писмото си към Габрово в 1902година нямаше Русия да спечели войната. А щом го казва Императорът може да му се вярва.
" Но да дойдем на предмета си. – България има нужда от Русия, казвате Вий, г. Стоилов. Вярно ли е това? Не желая, да ме считате за неблагодарен человек и признавам, че България дължи своето политическо въздигане на жертвите на братский нам руски симпатичен народ. Тези чувства са силни у нас българите, и както нас ще ги пазят и синовете ни; но те нямат нищо общо с чувствата ни към руското правителство, върху което добродушний руски народ няма ни най-малко влияние. Вий, г. Стоилов, експлоатирате тези ни чувства към руский народ за в полза на Вашите комбинации с руското правителство!
[Съвсем вярно! Българите са обичали и обичат руския народ, който има в недрата на нашето Отечество костите на хиляди руси, но не и руското правителство което не ни даде възможност да използуваме трудното положение в което се намираше Турция на 1897 год. във войната й с Гърция. А знае се какви бяха резултатите от тази война: Гърция макар и побeдена сполучи да извоюва автономията на Крит под управлението на един гръцки княз, а България, послушно оръдие на Русия, се задоволи с няколко ордена и един черен хат!!]
Политиката на Великите сили, а особено на Русия, е политика за уголемяване своята сила.
[Какво по-красноречиво доказателство за това от войната, която води днес? И император, и министри и депутати и преса единодушно заявяват че целта на тиранската борба, която води днес Русия е: Цариград руски. Никой от тях, обаче, не спомена нито дума за Българска Македония!]
Ний го виждаме в Азия, и, ако не пречеше Тройний съюз, бихме го видели и в Европа. Руската политика, която имаше за цeл освобождението на южните славяни, не забравяше и целта да уголеми влиянието си.
[Четете ли какво става днес в Австрийска Галиция завладяна от руския император?]
Ний всички знаем, че във времето на покойний княз Александър руските представители си служеха почти с всички средства да укрепят тука руското влияние, и то в ущърб на една българска България. И кой не помни телеграмата от императора Александра, с която се канeше обединителя на двете страни на Отечеството ни и славния български пълководец да напусне българския трон? Защо? Защото такава е била волята не на руский народ, а на покойний император, който не желаеше една самостоятелна и голяма България. Вий викате: невярно? Аз ви казвам, и историята повтаря: вярно! Ако не е вярно, че руското правителство, или руский автократ не желае да види Отечеството ни самостоятелно и голямо, защо бидоха повикани назад руските офицери, когато ний стояхме пред една война с Турция или със Сърбия? И защо ни се отнима един благороден, заслужен княз, който предпочете – при всичката си наклонност да обожава руското правителство – да бъде български княз, отколкото да бъде сатрап, както бухарский емир?
[И наистина, на какво друго, ако не на едно бухарско емирство приличаше България през 1913 год.?]
И защо Каулбарс наченваше всяка своя реч с историческите думи: „Волята на Императора е …“
[Историческите думи на Каулбарс: Волята на императора е ... се повтаряха също и от Неклюдов, а днес си служат с тях и нашите русофили.]
И защо нам се препоръчи Мингрелския княз на хилядо овци, като наследник на княз Александра? Защо най-сетне избраний от народа сегашен княз не се призна през цели седем години? – От доброжелателство за една самостоятелна България ли? Колкото и да викате вий, историята вика по-силно, и тя ни казва: Руското правителство не желае една самостоятелна България!
Това е естествено. Политиката, която се диктува не от народа, а от разни интереси на един автократ, ще бъде всякога стремление да се уголеми силний в ущърб на слабий. От официална гледна точка на руското правителство, ний бяхме длъжни да изплатим освобождението си с независимостта си; ний не искахме да угодим на този императорски план и следствието на това беше, е и ще бъде руското недоверие, руското приследвание, в което руский народ не само не участвува, но още ни изказва симпатиите си. Така ще се продължи работата, догдето даваме възможност на официалната Русия да си служи с нас за своите по-нататъшни планове. Вий не сте забравили съдбата на Полша, на Финландия, на Бухара, и Вий знаете, че Русия от благодарност на своята вярна и храбра съюзница Румъния й отсече Бесарабия, като я награди с едно парче наша земя, Добруджа!
Земнитe полюси стават по-студени, Русия все по-вече гледа към юг, към топлината, към изхода на своята флота от Черно море. Преследванието на тези интереси изключва уважението на нашите интереси.
[Войната ни с Турция на 1912 и 1913 год. потвърди напълно тази мисъл.]
Досега ний имаме само доказателства, че в официална Русия липсва уважението на нашите интереси, да живеем по своему и да се управляваме сами......."
До коментар [#22] от "selqnin": Какъв българин да присъства? Тогава държава БГ не е имало, а вилает Булгаристан в Османската империя, а българите са били поданици на султана. И това ли не знаеш?
ДА ... и това е вярно = благодарение на този договор СССР задължително изкупуваше цялата предложена от Царство България и после НРБ селскостопанска продукция , независимо от качеството.
КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТО
На КИРЯК СТЕФЧОВците им направихме партията ДСБ. Не съм чул някой от ДСБ да празнува днешния празник. Българи, когато гласувате на избори, спомнете си, че тези от ДСБ на 3-ти Март не си честитят свободата от турското иго!
Думата "освобождение" не е подходяща за употреба в историята на България. На 13 юли 1878 г. България ВЪЗСТАНОВЯВА своята държавност с решение на Берлинския конгрес за образуване на княжество България.
Още нещо. Държавата Русия съществува ПО ДОКУМЕНТИ от 1721 г, когато Петър Първи с царски указ преименува Московското княжество, до 30 декември 1922 г. , когато Ленин създава СССР. СССР не е правоприемник на Царска Русия и не признава договорите,сключени от царското правителство.
"Големият проблем на цитатите в интернет е, че повечето хора вярват в тяхната автентичност." Иван Вазов
Честит празник. От исторически план, е малко странно боевете на Шипка, които не са се състояли на 3 март 1877, а през август, предната година, да се честват днес. На 9 май, Путин не държи речи в бившия Сталинград.
"Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита" Хр. Ботев
Думата свобода си има определение и смисъл. Хайде сега руските боклуци да ни кажете какво общо има свободата с трибутарно княжество. Което деЮре е васално. Все едно да кажеш днес, че Чечня е независима страна. Примерът е абсолютно точен
До коментар [#43] от "dark'star": За тия сръбски жертви Русия им се отплаща като им предоставя територии населени с българи Поморавието , Ниш , Пирот и Враня .
143 г от Дунавска окупационна област!!! Какво освобождение бългувате, думата България се появява на Берлинския конгрес! За първи път Трети март се чества през 1880 г. – две години след Окупацията – като Ден на възшествието на престола на император Александър Втори. Какво племе трябва да си да празнуваш като национален празник поробването си! 143 г руско иго стигат!
В 1721 година Петър Първи нарича империята си Русия, но Свети Киприян обединява Московското, Новгородското и Киевското княжества. Вече има даже и руски филми и публикации. Както и от петнадесетина години вместо кургани започнаха да наричат градовете дето копаят протобългарски.
веоятно е имало и от предците на сегашните беларуси, черкези, татари, казахи и всякакви народности от Руската империя :-) за нас българите всички те са братушки - освободители и сме им еднакво благодарни, независимо в каква днешна държава са живели
КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТО
До коментар [#43] от "dark'star":За тия сръбски жертви Русия им се отплаща като им предоставя територии населени с българи Поморавието , Ниш , Пирот и Враня .
Санстефанизмът – красивата приказка с трагични последици
проф. Милко Палангурски
"На 3 март 1878 г. бе сключен Санстефанският прелиминарен договор, който разказа една красива приказка на българите. Тя включваше почти всички територии, населени с наши сънародници и имаше излаз на две морета...", коментира историкът проф. Милко Палангурски.
"Тази красива приказка беше временна отстъпка на руската царска дипломация, но се превърна в политически мит. Този мит над 100 години е основата на единствената българска национална доктрина – Санстефанизмът. Тя ни костваше участието в пет войни, няколко национални катастрофи и до ден-днешен продължава да бъде блян в главите на някои по-разпалени патриоти. Това е свидетелство, че ние скоро няма да можем да погледнем рационално и без емоция на този важен момент от нашата най-нова история. Българската държавност се легитимира от няколко документа, Санстефанският договор е един от тях. Той е шестият от една поредица документи, които се появяват в европейското политическо пространство след Априлското въстание /1876 г./. Последният от тази поредица е Берлинският договор от 1/13 юли 1878 г., който създава статуквото в региона и предопределя следващите почти 35 години от неговото развитие. В този ред Санстефанският договор е една стъпка към постигане на крайната цел", казва още историкът, цитиран от БГНЕС.
"Българите бяха готови за своя държава. В периода от края на Кримската война /1853-1856 г./ до Руско-турската освободителна война /1877-1878 г./, в рамките на само две десетилетия, които някой сполучливо бе нарекъл комитски, нашият възрожденски елит успя да постави българите на картата на Европа – църковно, просветно и икономически. Прадедите ни са направили, така че политическият процес да бъде необратим към годината на нашето Освобождение. В българското общество има достатъчно сили, които да създадат и управляват една държава. Тя не можеше да се случи без участието на „европейския концерт“ от шест Велики сили, които предопределяха съдбините на Европа, а и на света в края на XIX столетие. Те на практика взеха решението за създаване на България след войната, но ако ние не бяхме се заявили, ако не бяхме попаднали на първите страници на вестниците в целия цивилизован свят от Америка до Русия, нямаше да имаме тази възможност. Да не забравяме, че много по-цивилизовани народи от нас, които държаха икономическата мощ на определени империи, като чехите в Австро-Унгария, получиха своя държавност 40 години по-късно след края на Първата Световна война", категоричен е проф. Палангурски.
"През 1878 г. никой вече не оспорваше правото на българите да имат своя държава. Да, тази държава не включваше всички територии, населени с българи. Но двете Българии – Княжеството и Източна Румелия, които впоследствие се обединиха – са най-голямата балканска държава, излизала някога от Османската империя. Като територия освободена България е много по-голяма от Гърция и Сърбия, които бяха създадени през първата половина на XIX в. Успешното възрожденско поколение успя не само да наложи Българския въпрос, но и да събере една по-голяма държава, отколкото съществуващите до момента съседни страни. Ние подценяваме този факт, сравняваме полученото с начертаното от картата в Сан Стефано. Забравяме каква е реалността. Докато е живо възрожденското поколение, което управлява през първите три десетилетия, България напредваше предпазливо, но сигурно. Техните наследници гледаха на историята в романтичен дух и поставиха нереалистично високи цели, заради които претърпяхме поражение във войните за национално обединение", допълни историкът. https://faktor.bg/bg/articles/prof-milko-palangurski-sanstefanizmat-krasivata-prikazka-s-tragichni-posleditsi
[quote#8:"Julian Mall"][/quote] " Всички живеещи в България би трябвало да се чувстват българи независимо от етническият си произход!"
А шведът, живеещ в Сомалия, трябва да се чувства негър??? Каква каша ти е в главата! Какво е гражданство и какво е етнос, не те интересува. Да си срещал руснак или рускиня с българско гражданство да се чувства българин??? Българинът може да е български гражданин, но може и да не е, а да е гражданин на друга държава и да се чувства българин. Или ако е гражданин на друга държава, не трябва да се чувства българин? Не българинът може да е български гражданин, но няма как да е българин!
Нямам такъв дворец, не е кичозен и мебелите в него са красиви!!!
До коментар [#27] от "hkr17702506": "Хайде Киряк Стефчовците да се преброи те и днес а на всички останали честит празник." @@@@@@ По вашата логика, Левски, Раковски, Ботев, Стамболов и всички останали борци за независимост от султана, които не се прекланят доземи и не коленичат пред Русия, като Йотова на летището пред Гунчев, те всички към Киряк Стефчовците ли да ги броим?
"Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита" Хр. Ботев
Да. Логичният национален празник за България е 22-ри септември. Но можем съвсем спокойно да честваме и 24 -и май. Нещо като ден на Българската цивилизация.
Не е точно така. Според параграф 9-ти на договора , точка "а" Русия заменя област Тулча/Килия,Сулина, Махмудие,Исакчи, ....,островите на Делтата и Змийския остров/ с територии в Бесарабия. Т.е. Русия си взема територии в Бесарабия, а оставя област Тулча на Румъния.
"Големият проблем на цитатите в интернет е, че повечето хора вярват в тяхната автентичност." Иван Вазов
Аз не че се заяждам, но ако са искали да ни освобождават , защо са настанили след това в България ОКУПАЦИОНЕН корпус и са събирали от нас непосилни репарации като на ПОБЕДЕНА държава? Последно - ние "освободени" ли сме били или окупирани? Или са ни освободили от турците за да ни окупират те самите?
До коментар [#27] от "hkr17702506": "Хайде Киряк Стефчовците да се преброи те и днес а на всички останали честит празник."@@@@@@По вашата логика, Левски, Раковски, Ботев, Стамболов и всички останали борци за независимост от султана, които не се прекланят доземи и не коленичат пред Русия, като Йотова на летището пред Гунчев, те всички към Киряк Стефчовците ли да ги броим?
—цитат от коментар 83 на Незнайко в Слънчевия град
За илюстрация ето един откъс от книгата на руския военен кореспондент Данченко , отразил Руско-Турската война ат 1877-1878 година в книгата си "Година на война".
"При одринския комендант по цели дни е някакъв хаос. В двора-гъста тълпа. Евреи , турци, гърци и българи се оплакват един от дрег и от руснаците. Но комендантът изпитва голяма антипатия към българите и във всички подобни процеси те излизат виновни. Нагайката , разбира се, действа пред очите на чуждестранните консули, които по този начин чудесно могат да сравнят нашите родни порядки с турските."
До коментар [#76] от "chichka":Да. Логичният национален празник за България е 22-ри септември. Но можем съвсем спокойно да честваме и 24 -и май. Нещо като ден на Българската цивилизация.
логичният национален празник на България би трябвало да бъде 27 август (или както се приеме по стар или нов стил на календара) :-) когато пристига византийско посланичество в Плиска и Византийската империя признава България за държава на сегашните български земи
КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТО
"...Виждаш ли как викам да живей, пък ти си взел да казваш, че съм бил против. Завиждаш ми, да те вземе дявола. Знайш си ти, че ако вземем да се надвикваме, не се знай кой кого ще надвика. Па и за почитание ако дойде думата, аз пак не се давам. Ти ще цалунеш ръка, аз - двете ръце; ти ще цалунеш скута, аз - краката; ти ще цалунеш на друго място, аз - на още по-друго място. Че ти с мен ли ще се надпреварваш бе, кьорпе?"
"Големият проблем на цитатите в интернет е, че повечето хора вярват в тяхната автентичност." Иван Вазов
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
mtf35724689
Рейтинг: 8 Неутралнои нищо за Алфа Рисърч и Аферата Костинброд?
Julian Mall
Рейтинг: 3036 НеутралноЧестит празник, българи! Честито Освобождение от петвековното турско робство! Преди 143 години императорската армия на Русия измете турската сган от българските земи на Мизия и Тракия и на картата се появиха двете български държави Княжество България и Източна Румелия! Те бяха формално васални на Турция но фактически независими! Днес сме уж независими а попадаме под все по-голяма турска зависимост който процес ако не бъде прекъснат ще се превърнем неминуемо в още една турска държава като Северен Кипър, Азърбейджан и Аджария! След месец са изборите които ще вкарат в парламента най-много турци от 1991г когато те получиха най-много депутатски места заради многото останали под бариерата български партии! Това обаче не виждам да тревожи никого! Нито патриотите, нито толкова критичният ни президент!
По-добре миг свобода отколкото живот в робствоbib45647808
Рейтинг: 8 НеутралноЧестита Свобода, граждани на България !
Благодарим Ви Братушки !
bib45647808
Рейтинг: 8 НеутралноНе се заяждам, но днес е Празник за всички, които живеят в България. Благодарение и на руските войски живущите по нашите земи се освобождават от феодална Турция и създават буржоазна България.
До коментар [#2] от "Julian Mall":
serenalipuma
Рейтинг: 8 НеутралноБлагодарим на Русия за това, че вилаетът Булгаристан в Османската империя се е превърнал в държава, именуваща се България. И това издание го отбелязва подобаващо като третостепенна новинка.
Alexander97
Рейтинг: 714 Неутрално"Ден на възшествието на престола на император Александър II и заключение на Санстефанския мирен договор"
Колко точно са го определили дедите ни!
Смяна доминацията на една империя с друга!
Какъв "хубав" празник!
constatator
Рейтинг: 1606 НеутралноЧестит празник на всички българи. Поклон пред паметта на загиналите за свободата на България.Да си спомним в този ден с благодарност и за всички велики българи които се
противопоставиха на решенията на всички велики сили и въпреки техните усилия осъществиха Съединението на България и обявиха независимостта и на 22.09.1908г. 🇧🇬
Julian Mall
Рейтинг: 3036 НеутралноВсички живеещи в България би трябвало да се чувстват българи независимо от етническият си произход!
По-добре миг свобода отколкото живот в робство
Vlado Nikolov
Рейтинг: 228 НеутралноЧестит празник сънародници! И в България, и в чужбина. Бъдете живи и здрави!
Hawaii
Рейтинг: 4940 ВеселоЗа първи път празникът е честван на 19 февруари 1880 г. като "Ден на възшествието на престола на император Александър II "
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ха-хааааа
Направо да си му върнат оригиналното име
ДЕНЯТ НА РУСКИОТ ЦАР
Апропо
На този ден НЕЗАВИСИМОСТ получават Румъния Сърбия Черна гора
В НИТО ЕДНА ОТ ТЕЗИ ДЪРЖАВИ този ден НЕ СЕ ПРАЗНУВА
Още по-малко там се говорят глупотевини като
БРАТУШКИ
ОСВОБОДИТЕЛИ
ПРЕКЛОНЕНИЕ
и прочее характерни само и единствено за РОБСКОТО САМОСЪЗНАНИЕ
недомислици на които РУСКАТА ИМПЕРСКА ПРОПАГАДНА
е успяла да приучи българите
Hawaii
Рейтинг: 4940 ЛюбопитноДали АРМЕНИЯ Дагестан Чечения ГРУЗИЯ и АЗЪРБАЙДЖАН празнуват на този ден !
Зер ПРЕДВАРИТЕЛНИЯ мирен договор в Сан-Стефано е по повод
руско-турска война водена на ДВА ФРОНТА - Балкански и КАВКАЗКИ
nwj49315903
Рейтинг: 264 НеутралноПоклон пред паметта на героите загинали за свободата на отечеството! Честит празник!
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 3983 НеутралноЧестит празник България!
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Честит празник Българи!!!
Бланш
Рейтинг: 59 НеутралноКолко забележителна годишнина...
Николай Бучков
Рейтинг: 127 НеутралноЧестито , но нека не забравяме, че има и недовършена работа.......
Торбеш
Рейтинг: 1615 НеутралноТази дата свързва България с независимостта на Полша, Украйна, Литва, Латвия, Естония, Финландия.
Като българин съм горд, че думата "неудачник" е незаменяема чуждица в българския език, заемка от руския език.Посредством Брест-Литовския Договор, сключен на 3-ти март.
Нашите дядовци, сражавали се в защита на Родината от руските нашественици в Добруджа и устието на Дунава, успяват не само да разгромят неканените гости по категоричен начин, но и с помощта на Съюзниците ни да пуснат от затвора на Злата Империя една трета от нейното - и то по-културното - население.
Поклон пред паметта на нашите достойни деди!
Бланш
Рейтинг: 59 НеутралноДо коментар [#15] от "Николай Бучков":
Така ли ? На днешна дата, говорим за "работа" а стига, бе.
dejmos
Рейтинг: 1643 НеутралноБлагодарим Русия...!
Свободата не е вечна даденост , трябва ново освобождение от лиоберал фашистите !
Taiga
Рейтинг: 2130 НеутралноБлагодарение на Русия днес съществуваме и не се казваме Мехмед или Керем.
"АМЕРИКАНСКИ ГЕОЛОЗИ, ПРОУЧВАЙКИ ПОРЕДНОТО НЕФТЕНО НАХОДИЩЕ НА США, С ИЗНЕНАДА УСТАНОВИХА, ЧЕ НАД НЕГО ИМА НЯКАКВА АРАБСКА ДЪРЖАВА"Слава России.
constatator
Рейтинг: 1606 НеутралноЗА НЯКОИ ЛЪЖИ И ИСТИНИ ОКОЛО НАШЕТО ОСВОБОЖДЕНИЕ И САНСТЕФАНСКИЯ МИРЕН ДОГОВОР (1878)
"" "С този материал едва ли ще ви кажа нещо ново, а само ще повторя някои изречени и преди истини. Много от тях са забравени или потулени, а гласовете на много от техните автори са били принудени да замлъкнат. Тия дни по българските медии ще чуете невъобразимо богатство от празни приказки и от словоблудства, което винаги е характеризирало нашия национален празник. Това, което ще прочетете по-долу, може да намерите в книгите на проф. Георги П. Генов, на Кръстьо Крачунов, на акад. Христо Христов, на Симеон Радев, на Добри Ганчев и на мн. др. Не отминавайте без внимание и документалните сборници за освобождението на България. Философите говорят за относителната и за абсолютната истина. Едва ли абсолютната истина може да бъде постигната, но определено искам да ви кажа, че документите ще Ви доближат към нея. Ако четете внимателно, ще видите колко неща ще Ви станат ясни и без да прибягвате към витиеватите осуквания на политически ангажираните историци, писатели и публицисти. Опитайте да повярвате на очите си и тогава ще откриете истината.
С Руско-турската война за освобождението на българските земи (1877-1878) завършва отчасти един продължителен революционен процес, който се увенча с освобождението на отечеството ни и връщането на България към нормален обществено-политически, военен и културен живот. С тази война се възстановява българската държавност, за което имат заслуги не само тези, които ни освободиха и възстановиха държавните български институции, а и преди всичко раждащата се наша славна войска, за основа на която послужиха славните български опълченци – героите от Шипка. Свободата не беше дарена, тя беше извоювана с дългогодишна стихийна и организирана борба на изпадналия под чуждото турско владичество български народ.........................""""""
https://www.sitebulgarizaedno.com/index.php?option=com_content&view=article&id=259:2011-03-02-16-26-42&catid=29:2010-04-24-09-14-13&Itemid=61
bib45647808
Рейтинг: 8 НеутралноНе познавам българин, който на днешния ден да празнува Брест-Литовския Договор. Чувал съм, че някакви измекяри го споменават като нещо важно, но това е защото са платени наемници.
До коментар [#16] от "Торбеш":
selqnin
Рейтинг: 1862 РазстроеноНикак не е умно да честваме като Национален празник датата на един ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР МЕЖДУ ДВЕ ВОЮВАЩИ ДЪРЖАВИ, НА СКЛЮЧВАНЕТО НА КОЙТО НЕ Е ПОКАНЕН И НЕ ПРИСЪСТВА НИТО ЕДИН БЪЛГАРИН!!!!!!!!!
Lemmy
Рейтинг: 1520 ВеселоФигурантът къде ще чества? Ениуей, там щели да пускат Uptown Funk вместо химна. Cheers!
https://www.youtube.com/watch?v=OPf0YbXqDm0
Lemmy
Рейтинг: 1520 ВеселоФигурантът къде ще чества? Ениуей, там щели да пускат Uptown Funk вместо химна. Cheers!
https://www.youtube.com/watch?v=OPf0YbXqDm0
Альоша
Рейтинг: 8 НеутралноЧестит празник да благодарим на русия за освобождението
constatator
Рейтинг: 1606 НеутралноБЪЛГАРСКИТЕ НАЦИОНАЛНИ ПРАЗНИЦИ И БЪЛГАРСКИЯТ НАЦИОНАЛЕН ИДЕАЛ
Петко Ст. Петков
В календара на официалните български празници има няколко, които се определят като "национални". Това са: 3 март - Ден на освобождението на България от османско иго; 6 май - Гергьовден, Ден на храбростта и Българската армия; 24 май - Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост; 6 септември - Ден на Съединението на България; 22 септември - Ден на независимостта на България; 1 ноември - Ден на народните будители. Останалите пет официални празника са: Нова година, 1 май - Ден на труда, 24 декември - Бъдни вечер, 25 и 26 декември - Коледа, Рождество Христово и Великден (информацията е от сайта на Народното събрание http://www.parliament.bg ). Прегледът на специализираната историческа литература показва, че липсва интерес към проблема за формирането на научно аргументирана система от "национални празници"; невинаги е ясно какви ценности и национални постижения почитаме, отбелязвайки тържествено изброените дни; трудно е да се твърди със сигурност, че всички те са "национални", т.е. всебългарски; редица важни исторически дати и събития все още остават извън списъка на обявените за "официални" национални празници: 27 февруари - учредяването на Българската екзархия през 1870 г. - първата законнопризната общобългарска институция, 16 април - приемането на първата българска конституция в Търново през 1879 г., 17 април - изборът на първия български княз след възстановяването на българската държава през 1879 г., 20 април - избухването на най-голямото и най-успешното българско въстание за освобождение от османско иго през 1876 г. и много други. Настоящото кратко изложение е само опит за провокиране на така необходимата научна дискусия по темата; авторът споделя своето разбиране, както и различни аргументи против или в подкрепа на някои от изброените национални празници. Разполагането на мисловната конструкция на фона на "българския национален идеал" (Петков 2003: 127-138) е свързано с убеждението ми, че няма друг по-мащабен, общобългарски критерий, който да осмисля или обезсмисля значимостта на паметните исторически дати като "национални празници".
Три от настоящите официални празници са свързани с важни политически събития от следосвобожденската ни история. Това са 3 март - денят на подписването на прелиминарния (предварителния) Санстефански договор в края на Руско-турската война 1877-1878 г., 6 септември - денят на обявяването на Съединението между Източна Румелия и Княжество България през 1885 г. и 22 септември - денят на обявяването на независимостта на България през 1908 г. Първоначалното впечатление, че изборът точно на тези три "национални празника" е недостатъчно аргументиран и се основава на твърде еднозначното разбиране за предимно национално-политическата същност на българския национален идеал, както и липсата на ясен критерий защо именно те са предпочетени от списъка с важни и същностни за националната ни идентичност исторически дати, би могло да се отмине с присъщото на българите небалансирано отношение към отечествената ни история, ако въпросът не беше принципен, важен не само за науката, но и за обществото като цяло, а в настоящия момент и изключително актуален.
Едно от доказателствата за безпринципния подбор на посочените три "политически дати" в официалния ни празничен календар е нееднотипното им отбелязване: 3 март се чества по нов стил (известно е, че Санстефанският прелиминарен мир е подписан на 19 февруари 1878 г.); 6 септември се чества по стар стил; 22 септември - също. Безпринципно редуване на стар и нов стил се наблюдава и при честването на други, не по-малко значими, но невключени в календара на "официалните празници" исторически дати: вместо на 20 април, когато започва Априлското въстание през 1876 г., този ден с неособено голяма тържественост се отбелязва на 1 май - дата, натоварена с друг исторически смисъл и включена в сегашния официален празничен календар с друго значение. Тук си струва да напомня за колосалното десетилетно недоразумение кончината на един от най-големите българи Васил Левски да се отбелязва по нов стил, и то неточно, на 19 февруари, след като отдавна е доказано, че Левски е обесен на 6/18 февруари (впрочем датата на раждането му на 6/18 юли не се оспорва и това още по-категорично подчертава грешката с 19 февруари).
Нееднотипен и неаргументиран е подборът на историческите дати, чрез които се отбелязват важните събития, които честваме като официални или национални празници. В случая с "Трети март" става въпрос за един предварителен (прелиминарен) договор, който самата победителка Русия е обявила, че ще бъде преразгледан (сиреч съвсем очевидно е, че той не е окончателен и както е известно този договор има реална политическа трайност колкото снега по Шипка след тежката зима на 1877-1878 г. - т.е. до лятото на 1878 г., когато се сключва окончателният Берлински договор). С "Шести септември" пък акцентът се поставя не върху успешния край на едно важно историческо събитие, а върху първоначалното провъзгласяване на Съединението в столицата на Източна Румелия Пловдив. От научна гледна точка обаче не по-маловажна дата е денят на подписването на Топханенския акт 24 март 1886 г., когато Съединението е признато от великите сили и султана. Независимо от половинчатите клаузи на това споразумение, именно то (до 1908-1909 г.) е международноправната гаранция на съединените под скиптъра на българския монарх Княжество България и Източна Румелия. Що се отнася до отбелязването на деня на независимостта на България, с основание е предпочетен старият стил - 22 септември, но отново липсва обяснение за различното календарно "третиране" на официалните ни празници, чествани ту по стар, ту по нов стил. И в този случай се изтъква провъзгласяването, началото на поредица от важни исторически събития, завършили с международното признаване на българската държавна независимост през пролетта на 1909 г.
За да не бъда обвинен в непоследователност с оглед защитената наскоро теза, че периодизирането на отечествената ни история трябва да следва българските усилия и активност, а не чуждата им санкция от минали или настоящи "велики сили" (Петков 2001: 55-67), ще уточня, че тук не става дума за периодизация; целта е да се открият и отбележат подобаващо знакови събития и повратни исторически дати, които най-пълно отразяват съществени за националната ни идентичност и националното ни самочувствие ценности, достойнства, общобългарски усилия, борби и постижения, защото това според мен е най-важното обществено предназначение на т.нар. "национални празници".
В този смисъл какво е непреходното, исторически великото значение на случилото се на 3 март 1878 г.? Както вече беше изтъкнато, Санстефанският договор е предварителен, окончателен е Берлинският договор, подписан на 1/13 юли 1878 г. Ако някой все още се опитва да защитава фактологично неиздържаната теза (която се открива дори в някои учебници по история), че със Санстефанския договор "приключила Руско-турската освободителна война 1877-1878 г." и той именно "донесъл освобождението на българите", ще трябва да припомним, че военните действия прикючват с Одринското примирие, подписано на 19/31 януари 1878 г. Този неоснователно подценяван исторически документ е с важно значение за изхода от войната, при това той по-плътно се доближава до общите препоръки на великите сили, отправени към Османската империя на Цариградската конференция в края на 1876 г. В текста на примирието категорично се заявява, че "България се създава като автономно княжество в пределите, където мнозинството от населението е българско. Нейните граници в никакъв случай не могат да бъдат по-малки от границите, приети от Цариградската конференция. Тя ще плаща данък, ще има народно християнско правителство и местна милиция. Османска армия там повече не ще се намира" (История 1987: 459). Следователно според постановленията на Одринското примирие българската държава ще се възстанови в духа на общите европейски решения от декември 1876 г., взети на Цариградската конференция, но с немаловажната разлика (в полза на българското национално единство), че проектираните през 1876 г. два автономни български вилаета през януари 1878 г. са събрани в едно автономно княжество, еднакво по територията си с диоцеза на Българската екзархия.
Друг аргумент, обезсмислящ недоказаната значимост на Трети март като знаков ден на българското освобождение, е фактът, че Санстефанският договор е едно временно руско-турско споразумение, в това събитие няма никакво конкретно българско участие. Нещо повече - Българското княжество, начертано на картата в Сан Стефано от руските дипломати, начело с Н. П. Игнатиев, се различава по границите си и по включените в него български територии както от екзархийския диоцез, така и от повтарящите го международни споразумения - Цариградската конференция и Одринското примирие. Именно според Санстефанския договор Русия отстъпва на Румъния и Сърбия съответно Северна Добруджа и Нишко (признати за неразделна част от българските територии и със султанския екзархийски ферман от 1870 г., и от великите сили в Цариград през 1876 г.).
С договора от 3 март 1878 г. победителката Русия въвежда в проектираното Княжество България най-малко двегодишна руска окупация. В чл. 8 на договора се казва, че "руски войски ще заемат страната" и ще подпомагат императорския специален комисар; "тази окупация ще бъде ограничена за един срок приблизително от две години" (Петков 2002: 86). Изключително показателен за принизеното ни национално самочувствие, за неоправданото ни самоподценяване е историографският факт, че вече 127 години руската окупация в България 1878-1879 г. се обозначава снизходително и неточно като "временно руско управление". Началото на тази военна окупация юридически поставя именно Санстефанският договор. Ето още едно основание за недоумението ми как денят на подписването на този именно договор българите приемат за най-ярък знак на освобождението си от петвековно чуждо иго. И разбират ли, че шумното тържествено честване на този ден, внушенията на историци и политици, че Санстефанският договор и българският национален идеал са едно и също нещо (?), означава освен всичко вече изтъкнато, че ние днес официално и "всенародно" почитаме деня, в който се установява чужда военна окупация в България.
Налага се да уточня, че тук изобщо не се подлага на съмнение освободителния характер на руско-турската война 1877-1878 г. в смисъла, който винаги съм изтъквал (Петков 2005: 69), не се подценяват героизмът и заслугите на руските войни; въпросът е в това, че според мен има твърде много основания да се съмняваме в знаковия характер на деня трети март, с който свързваме освобождението на българите от османско иго. И понеже окончателният мирен договор - Берлинският, който предоставя политическа автономия на Княжество България и административна самостоятелност на Източна Румелия, в нашето общество все още трудно се възприема предимно положително (заради десетилетните негативни наслоения, свързани с откъсването на Македония и Южна Тракия и оставането им в Османската империя), по-добре е да търсим знаковата дата на Освобождението не в края, а в началото на поредицата от важни исторически събития, довели до възстановяването на българската държава. Такъв паметен исторически ден според мен е 20 април, когато избухва най-масовото общобългарско въстание за освобождение, завършило с военен погром, но с политически успех. Превръщайки 20 април в национален празник ще поставим справедливо едно героично българско усилие като основание за отбелязването на деня на освобождението от османско иго и ще избегнем неудобството да честваме като такъв ден трети март, когато две чужди империи подписват споразумение, касаещо и българите, но повече самите тях.
Що се отнася до двата официални празника, ненатоварени с политически смисъл, - 24 май и 1 ноември - то тяхното значение и място в празничния календар е изключително важно. Макар да се чества сравнително отскоро и с дълго прекъсване през втората половина на ХХ век1, Денят на народните будители, в основата на който е почитта, заслужено отдавана на българския небесен покровител св. Иван Рилски на 19 октомври (стар стил), е празник с все още неоползотворен, но значителен духовен потенциал. В обръщението си към Ректора на Софийския университет, директорите на Художествената и Музикалната академия, Учителските институти, средните училища и окръжните училищни инспектори (Окръжно № 17743/ 28.VІІ.1922 г.) министърът на просветата Ст. Омарчевски посочва ясно причините и целите на тържественото честване: "За да се възбуди у нашата учаща се младеж и изобщо в младите наши поколения здрав, дълбок, смислен интерес към дейците на нашето минало, към просветните, политическите и културни дейци на нашия национален живот - интерес, който засега се засяга случайно, било само от учителите по история и български език, било от отделни обществени дейци, Министерството на народното просвещение определя деня 1 ноември, деня на св. Йоана Рилски за празник на българските будители, за празник, да го наречем, на големите българи, чрез който празник, уреден планомерно и системно, да се обединяват всички усилия в това направление, като тоя ден се превърне в култ на българския народен гений: отдавайки почит към паметта на народните будители, към ония, които като самоотвержени воини водеха българския народ в миналото към просвета, към свобода, към култура, да вдъхновим младежта чрез техните светли образи към народни и културни идеали. Нека по-често си спомняме техните имена и техните дела, нека по-често посочваме техните стремежи, та да можем и по-дълбоко да разберем, че има нещо в нашата страна, в нашия народ, което е карало толкова българи да умират за него, че думата отечество не е само понятие без стойност, а че има в него нещо, което заслужава всички наши жертви и усилия. Да направим делото на нашите бащи и деди наша гордост и наша амбиция!" Министерството на просветата дава и конкретни указания как по-правилно да се организира новообявения национален празник Първи ноември: "1) на тоя празник трябва да се дава по възможност по-тържествен характер, за да може да се повлияе в горния смисъл на младежта и гражданството, така че празникът да не остане само училищен, но и да стане общонационален в истинския смисъл на думата; 2) празникът да се урежда с оглед на местните събития и местните дейци, като на последните се отдава нужната почит, нужното внимание за назидание, подем и вдъхновение на поколенията". Ето кое отличава този ден от другия общобългарски културен празник - 24 май.
Впрочем 11/24 май не може да се сравнява с останалите т.нар. национални празници. Неговото историческо значение е толкова голямо, проекциите му към минало, настояще и бъдеще са толкова осезаеми, че национално-политическите страсти, от които е провокирано величието на дни като 3 март, 6 и 22 септември, изглеждат незначителни на фона на многовековното духовно излъчване на делото, което отбелязваме в този ден. Затова съм убеден, че ако Националният празник на българите трябва да е един, то това несъмнено е 11/24 май. Защото националният празник трябва да е ден, обединяващ всички българи или поне всички българи, живеещи днес в България. Как ли празнуват Трети март например жителите на Смолянския край, след като според Санстефанския договор от 3 март 1878 г. тази част от Родопите е оставена в Османската империя. Същото се отнася за жителите на Кърджалийско и други родопски селища, останали в Турция според Топханенския акт, уреждащ международноправно Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Дните, в които почитаме делото на светите братя Кирил и Методий - 11 и 24 май - с много по-голямо основание се честват като общобългарски празник (в най-широкия смисъл на думата, т.е. в историческа ретроспекция повече от национален) - и на миналите поколения, и на днешните, а и на бъдещите. Това е празникът на най-българския спомен, настояща гордост и надежда за бъдещето. С такъв общобългарски празник днешните българи могат да започнат новото, трето хилядолетие след Р. Хр. и горди с достойното си минало, и необременени от овехтели ценности и неосъществими амбиции."" ".
https://liternet.bg/publish11/petko_petkov/bylgarskite.htm
hkr17702506
Рейтинг: 0 НеутралноХайде Киряк Стефчовците да се преброи те и днес а на всички останали честит празник.
bib45647808
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#22] от "selqnin":
Те не бяха от Брюксел, Ню Йорк и Маями.
Те дойдоха по краткия – братския път.
Те говореха руски и бяха славяни.
И сега ако ти си докрай европеец,
ще ги помниш достойно и утре, и днес...
Да вярваме на истината
Рейтинг: 2748 НеутралноДо коментар [#19] от "Taiga":
Ние сме измислили Русия.
Тези руснаци днес, които го знаят казват, че ние сме ги измислили те са ни освободили и всичко е точно.
Но ние благодарение на русофилите и русофобите имаме сбъркана политика към Русия.
Етнос руснак няма. Има българи. И ние трябва ежедневно да го показваме на руснаците и украинците.
uej03527584
Рейтинг: 270 Неутралноай честито на българите.и големо благодарско на братушките че са ни освободили от турския гнет
дерибеев
Рейтинг: 2581 НеутралноДо коментар [#11] от "Hawaii":
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васДо коментар [#10] от "Hawaii":
"Днес България отбелязва националния си празник - деня на Освобождението. Преди 143 години на този ден (19 февруари по стар стил) през 1878 г. Русия и Турция подписват Санстефанския мирен договор, който предвижда възстановяването на Княжество България."
Празника е за българи, чувствай се свободен от наряд под темата
Шопов
Рейтинг: 254 НеутралноВечна СЛАВА на героите ПАДНАЛИ ЗА СВОБОДАТА НА БЪЛГАРИЯ ! ! !
Every little helpsБЪЛГАРИ ! ! !
РУСНАЦИ ! ! !
ФИНЛАНДЦИ ! ! !
РУМЪНЦИ ! ! !
СЛАВА ! ! !
mitko11
Рейтинг: 1756 ЛюбопитноПърва и втора глава на Санстефанския предварителен миран договор уреждат границите и независимост на Черна гора.Трета и четвърта глава - граници инезависимост на Сърбия. Пета глава - независимост на Румъния.
"Големият проблем на цитатите в интернет е, че повечето хора вярват в тяхната автентичност." Иван ВазовОт шеста до тринадесета глава се урежда положението на Княжество България с южна граница Стара планина.
Четиринадесета глава урежда въпроса с Босна иХерцеговина, петнадесета - остров Крит, а шестнадесета - Армения.
Защо на никоя от тези държави националният празник не е на датата на подписването на договор,който е предварителен?
dark'star
Рейтинг: 4135 НеутралноЧЕСТИТ ПРАЗНИК БЪЛГАРИ !!!
КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТОПоклон пред братята освободители и българските опълченци !
lout66
Рейтинг: 543 ЛюбопитноЗащо българите и до днес предпочитат Санстефанска, а не Цариградска България, която е призната от всички Велики сили.
https://priorities.bg/carigradska-balgarija-i-san-stefanskijat-blaf/
'ΕΡΕΒΟΣ
Рейтинг: 1912 НеутралноЧестит празник !
Не се родих Грък по собствено желание.Просто имах късмет ! За един Грък граница е само Хоризонта !Славейко
Рейтинг: 264 НеутралноТова е датата на възстановяване на българската държава и това трябва да остане национален празник. И не "национален празник", а Ден на освобождение на България от османско владичество.
maddrum
Рейтинг: 486 НеутралноВземайте си датата трети март и малоумния паметник и си ги носете в Москва, в на Путин двореца или в на майка ви задния двор. Ако надупването към Русия може да е празник - халал да ви е, вейте си руските знамена и не ни занимавайте с глупости.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
dejmos
Рейтинг: 1643 НеутралноДо коментар [#27] от "hkr17702506":
Киряк Стефчовия род е вечен, има ги благодарение жертвата на героите. Трябва да се направи паметник на КИРЯК СТЕФЧОВ, за да имат и те място къде да се кланят
Славейко
Рейтинг: 264 ВеселоДо коментар [#36] от "'ΕΡΕΒΟΣ":
Ευχαριστώ φίλε!
hope
Рейтинг: 2085 НеутралноЧестит празник, българи !
Любовта ще спаси света!!!Да почетем загиналите за свободата ни с наведени глави, да благодарим и да замълчим!
dark'star
Рейтинг: 4135 Неутрално+ 56 000 сърби и 30 000 черногорци
= сръбски: 718 убити, 1 534 починали от рани и болести, 2 999 ранени
... за черногорските загуби няма данни във Уикипедия КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТО
nik_77.
Рейтинг: 929 НеутралноЩе бъде нещо като предизборно мероприятие на БСП. Ще се качат на Шипка както се качват на Бузлуджа през лятото. За да им вдъхне Радев кураж в борбата.
stanislavdi
Рейтинг: 1406 Неутрално3 март е голям ден за България. През 1918г на 3 март советска Русия подписва капитулация пред България в град Брест-Литовск
DeepBlue
Рейтинг: 759 НеутралноУкраинци,Фини,Румънци,Поляци,Сърби. След всички решения които сте взели през живота си ,сте решили да ми прочетете коментара.
atag
Рейтинг: 246 НеутралноЧестит празник!
Дано на изборите изберем такива, които ще пълнят бюджета, вместо чекмеджетата!
Да вярваме на истината
Рейтинг: 2748 НеутралноДо коментар [#43] от "dark'star":
И все пак ако не бяхме победили на Шипка както казва Николай Втори в писмото си към Габрово в 1902година нямаше Русия да спечели войната.
А щом го казва Императорът може да му се вярва.
samoedin
Рейтинг: 3613 Неутрално" Но да дойдем на предмета си. – България има нужда от Русия, казвате Вий, г. Стоилов. Вярно ли е това? Не желая, да ме считате за неблагодарен человек и признавам, че България дължи своето политическо въздигане на жертвите на братский нам руски симпатичен народ. Тези чувства са силни у нас българите, и както нас ще ги пазят и синовете ни; но те нямат нищо общо с чувствата ни към руското правителство, върху което добродушний руски народ няма ни най-малко влияние. Вий, г. Стоилов, експлоатирате тези ни чувства към руский народ за в полза на Вашите комбинации с руското правителство!
[Съвсем вярно! Българите са обичали и обичат руския народ, който има в недрата на нашето Отечество костите на хиляди руси, но не и руското правителство което не ни даде възможност да използуваме трудното положение в което се намираше Турция на 1897 год. във войната й с Гърция. А знае се какви бяха резултатите от тази война: Гърция макар и побeдена сполучи да извоюва автономията на Крит под управлението на един гръцки княз, а България, послушно оръдие на Русия, се задоволи с няколко ордена и един черен хат!!]
Политиката на Великите сили, а особено на Русия, е политика за уголемяване своята сила.
[Какво по-красноречиво доказателство за това от войната, която води днес? И император, и министри и депутати и преса единодушно заявяват че целта на тиранската борба, която води днес Русия е: Цариград руски. Никой от тях, обаче, не спомена нито дума за Българска Македония!]
Ний го виждаме в Азия, и, ако не пречеше Тройний съюз, бихме го видели и в Европа. Руската политика, която имаше за цeл освобождението на южните славяни, не забравяше и целта да уголеми влиянието си.
[Четете ли какво става днес в Австрийска Галиция завладяна от руския император?]
Ний всички знаем, че във времето на покойний княз Александър руските представители си служеха почти с всички средства да укрепят тука руското влияние, и то в ущърб на една българска България. И кой не помни телеграмата от императора Александра, с която се канeше обединителя на двете страни на Отечеството ни и славния български пълководец да напусне българския трон? Защо? Защото такава е била волята не на руский народ, а на покойний император, който не желаеше една самостоятелна и голяма България. Вий викате: невярно? Аз ви казвам, и историята повтаря: вярно! Ако не е вярно, че руското правителство, или руский автократ не желае да види Отечеството ни самостоятелно и голямо, защо бидоха повикани назад руските офицери, когато ний стояхме пред една война с Турция или със Сърбия? И защо ни се отнима един благороден, заслужен княз, който предпочете – при всичката си наклонност да обожава руското правителство – да бъде български княз, отколкото да бъде сатрап, както бухарский емир?
[И наистина, на какво друго, ако не на едно бухарско емирство приличаше България през 1913 год.?]
И защо Каулбарс наченваше всяка своя реч с историческите думи: „Волята на Императора е …“
[Историческите думи на Каулбарс: Волята на императора е ... се повтаряха също и от Неклюдов, а днес си служат с тях и нашите русофили.]
И защо нам се препоръчи Мингрелския княз на хилядо овци, като наследник на княз Александра? Защо най-сетне избраний от народа сегашен княз не се призна през цели седем години? – От доброжелателство за една самостоятелна България ли? Колкото и да викате вий, историята вика по-силно, и тя ни казва: Руското правителство не желае една самостоятелна България!
Това е естествено. Политиката, която се диктува не от народа, а от разни интереси на един автократ, ще бъде всякога стремление да се уголеми силний в ущърб на слабий. От официална гледна точка на руското правителство, ний бяхме длъжни да изплатим освобождението си с независимостта си; ний не искахме да угодим на този императорски план и следствието на това беше, е и ще бъде руското недоверие, руското приследвание, в което руский народ не само не участвува, но още ни изказва симпатиите си. Така ще се продължи работата, догдето даваме възможност на официалната Русия да си служи с нас за своите по-нататъшни планове. Вий не сте забравили съдбата на Полша, на Финландия, на Бухара, и Вий знаете, че Русия от благодарност на своята вярна и храбра съюзница Румъния й отсече Бесарабия, като я награди с едно парче наша земя, Добруджа!
Земнитe полюси стават по-студени, Русия все по-вече гледа към юг, към топлината, към изхода на своята флота от Черно море. Преследванието на тези интереси изключва уважението на нашите интереси.
[Войната ни с Турция на 1912 и 1913 год. потвърди напълно тази мисъл.]
Досега ний имаме само доказателства, че в официална Русия липсва уважението на нашите интереси, да живеем по своему и да се управляваме сами......."
http://www.sitebulgarizaedno.com/index.php?option=com_content&view=article&id=789:im&catid=29:2010-04-24-09-14-13&Itemid=61
Hawaii
Рейтинг: 4940 ЛюбопитноТъй тъй
Благодарение на Русия се казвате ТАЙГА
ПРАСКОВЬЯ
ЛЕНИН
ВЛАДИЛЕН
АЛЬОША
Преди 3-тия ти март
Васил Левски
Христо Ботев
Иван Вазов
Георги Раковски
Любен Каравелов
не са се казвали Мехмед или Керем
И не са подписквали като РУСКОПОКЛОННИТЕ Кириак Стефчовци
Слава Турции
както подписквате РОБСКОПРЕКЛОННО слава рассии
stanislavdi
Рейтинг: 1406 НеутралноДобре де, бройте се Киряк Стефчовците. А ние си празнуваме 6 септември. За мен точно 6 септември е национален празник
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
serenalipuma
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#22] от "selqnin":
Какъв българин да присъства? Тогава държава БГ не е имало, а вилает Булгаристан в Османската империя, а българите са били поданици на султана. И това ли не знаеш?
Hawaii
Рейтинг: 4940 ЛюбопитноПо-скоро ДА НЕ ПЪЛНЯТ РУСКИЯ БЮДЖЕТ
с ПО ТРИ МИЛИАРДА ГОДИШНО ДАНЪК РУСИЯ
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
moreee
Рейтинг: 422 НеутралноДо коментар [#38] от "maddrum":
"Вземайте си датата трети март и малоумния паметник и си ги носете в Москва"
Вие турците в случая нямате думата. Това си е наш, български празник.
serenalipuma
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#27] от "hkr17702506":
😊
serenalipuma
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#27] от "hkr17702506":
😊
tacheaux
Рейтинг: 4448 НеутралноБэлгария отбелязва 143 години от преминаване управлението на българските земи от османско , на руско.
Hawaii
Рейтинг: 4940 ЛюбопитноПод формата на РУСКА ОКУПАЦИЯ
Така е дефинирана в РУСКИТЕ документи
Включително и този отнасящ се до ТОНОВЕТЕ БЪЛГАРСКО ЗЛАТО
с което СЕ ПЛАЩА ИЗДРЪЖКАТА на РУСКИЯ ОКУПАЦИОНЕН КОРПУС
olimpipanov
Рейтинг: 775 НеутралноЧестит празник. Вечна памет и поклон пред войните положили кости за Освобождението на България!
dark'star
Рейтинг: 4135 НеутралноДА ... и това е вярно = благодарение на този договор СССР задължително изкупуваше цялата предложена от Царство България и после НРБ селскостопанска продукция , независимо от качеството. КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТО
moreee
Рейтинг: 422 НеутралноДо коментар [#51] от "stanislavdi":
"Добре де, бройте се Киряк Стефчовците. А ние си празнуваме 6 септември. За мен точно 6 септември е национален празник"
А за мен национален празник е 12 август - рождения ден на Дедо Шори.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Hawaii
Рейтинг: 4940 ЛюбопитноДори ПАПУАСИТЕ или други КОЛОНИАЛНИ ПЛЕМЕНА
от преди 1-2 века НЕ ПРАЗНУВАТ като свой празник
ВЪЗКАЧВАНЕТО НА ПРЕСТОЛА на КОЛОНИАЛНИЯ СИ ЦАР
както го правят тукашните РУБЛО ПОКЛОННИЦИ
bib45647808
Рейтинг: 8 НеутралноНа КИРЯК СТЕФЧОВците им направихме партията ДСБ.
Не съм чул някой от ДСБ да празнува днешния празник.
Българи, когато гласувате на избори, спомнете си,
че тези от ДСБ на 3-ти Март не си честитят свободата от турското иго!
До коментар [#40] от "dejmos":
tacheaux
Рейтинг: 4448 НеутралноДумата "освобождение" не е подходяща за употреба в историята на България. На 13 юли 1878 г. България ВЪЗСТАНОВЯВА своята държавност с решение на Берлинския конгрес за образуване на княжество България.
Hawaii
Рейтинг: 4940 ЛюбопитноКириак САН-СТЕФАНЧОВЦИ
Кириак Стефчовците на 21-ви век
mitko11
Рейтинг: 1756 ЛюбопитноОще нещо. Държавата Русия съществува ПО ДОКУМЕНТИ от 1721 г, когато Петър Първи с царски указ преименува Московското княжество, до 30 декември 1922 г. , когато Ленин създава СССР.
"Големият проблем на цитатите в интернет е, че повечето хора вярват в тяхната автентичност." Иван ВазовСССР не е правоприемник на Царска Русия и не признава договорите,сключени от царското правителство.
Незнайко в Слънчевия град
Рейтинг: 5128 ЛюбопитноЧестит празник.
"Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита" Хр. БотевОт исторически план, е малко странно боевете на Шипка, които не са се състояли на 3 март 1877, а през август, предната година, да се честват днес.
На 9 май, Путин не държи речи в бившия Сталинград.
mitko11
Рейтинг: 1756 ВеселоДо коментар [#50] от "Hawaii":
"Големият проблем на цитатите в интернет е, че повечето хора вярват в тяхната автентичност." Иван ВазовНе му се сърди на човека - правилно го е написал. Благодарение на руските копейки същесвтвуват....
hope
Рейтинг: 2085 Неутрално[quote#52:"Моа Преател Тайпи"][/quote]
Любовта ще спаси света!!!За свободния човек “наведената глава” е символ на смирение и почит.
tacheaux
Рейтинг: 4448 НеутралноЗа любителите на робството може да кажем, че на 3 март 1878 година България преминава от едно робство в друго.
stanislavdi
Рейтинг: 1406 Неутрално[quote#66:"bib45647808"][/quote]
Думата свобода си има определение и смисъл. Хайде сега руските боклуци да ни кажете какво общо има свободата с трибутарно княжество. Което деЮре е васално. Все едно да кажеш днес, че Чечня е независима страна. Примерът е абсолютно точен
lout66
Рейтинг: 543 НеутралноДо коментар [#43] от "dark'star":
За тия сръбски жертви Русия им се отплаща като им предоставя територии населени с българи Поморавието , Ниш , Пирот и Враня .
chichka
Рейтинг: 1910 Неутрално143 г от Дунавска окупационна област!!! Какво освобождение бългувате, думата България се появява на Берлинския конгрес!
Русия е проказата на планетата Земя.За първи път Трети март се чества през 1880 г. – две години след Окупацията – като Ден на възшествието на престола на император Александър Втори.
Какво племе трябва да си да празнуваш като национален празник поробването си!
143 г руско иго стигат!
Да вярваме на истината
Рейтинг: 2748 НеутралноДо коментар [#69] от "mitko11":
В 1721 година Петър Първи нарича империята си Русия, но Свети Киприян обединява Московското, Новгородското и Киевското княжества. Вече има даже и руски филми и публикации. Както и от петнадесетина години вместо кургани започнаха да наричат градовете дето копаят протобългарски.
dark'star
Рейтинг: 4135 Неутралновеоятно е имало и от предците на сегашните беларуси, черкези, татари, казахи и всякакви народности от Руската империя :-) за нас българите всички те са братушки - освободители и сме им еднакво благодарни, независимо в каква днешна държава са живели КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТО
mitko11
Рейтинг: 1756 ЛюбопитноДо коментар [#72] от "hope":
"Големият проблем на цитатите в интернет е, че повечето хора вярват в тяхната автентичност." Иван ВазовВ знак на почит свободният човек коленичи....
Нито навежда глава, нито я прекланя....защото "преклонена глава сабя не я сече"...
dark'star
Рейтинг: 4135 Неутрално.... да ... и Добруджа отива в Румъния за 100 години ... поне по този договор КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТО
constatator
Рейтинг: 1606 НеутралноСанстефанизмът – красивата приказка с трагични последици
проф. Милко Палангурски
"На 3 март 1878 г. бе сключен Санстефанският прелиминарен договор, който разказа една красива приказка на българите. Тя включваше почти всички територии, населени с наши сънародници и имаше излаз на две морета...", коментира историкът проф. Милко Палангурски.
"Тази красива приказка беше временна отстъпка на руската царска дипломация, но се превърна в политически мит. Този мит над 100 години е основата на единствената българска национална доктрина – Санстефанизмът. Тя ни костваше участието в пет войни, няколко национални катастрофи и до ден-днешен продължава да бъде блян в главите на някои по-разпалени патриоти. Това е свидетелство, че ние скоро няма да можем да погледнем рационално и без емоция на този важен момент от нашата най-нова история. Българската държавност се легитимира от няколко документа, Санстефанският договор е един от тях. Той е шестият от една поредица документи, които се появяват в европейското политическо пространство след Априлското въстание /1876 г./. Последният от тази поредица е Берлинският договор от 1/13 юли 1878 г., който създава статуквото в региона и предопределя следващите почти 35 години от неговото развитие. В този ред Санстефанският договор е една стъпка към постигане на крайната цел", казва още историкът, цитиран от БГНЕС.
"Българите бяха готови за своя държава. В периода от края на Кримската война /1853-1856 г./ до Руско-турската освободителна война /1877-1878 г./, в рамките на само две десетилетия, които някой сполучливо бе нарекъл комитски, нашият възрожденски елит успя да постави българите на картата на Европа – църковно, просветно и икономически. Прадедите ни са направили, така че политическият процес да бъде необратим към годината на нашето Освобождение. В българското общество има достатъчно сили, които да създадат и управляват една държава. Тя не можеше да се случи без участието на „европейския концерт“ от шест Велики сили, които предопределяха съдбините на Европа, а и на света в края на XIX столетие. Те на практика взеха решението за създаване на България след войната, но ако ние не бяхме се заявили, ако не бяхме попаднали на първите страници на вестниците в целия цивилизован свят от Америка до Русия, нямаше да имаме тази възможност. Да не забравяме, че много по-цивилизовани народи от нас, които държаха икономическата мощ на определени империи, като чехите в Австро-Унгария, получиха своя държавност 40 години по-късно след края на Първата Световна война", категоричен е проф. Палангурски.
"През 1878 г. никой вече не оспорваше правото на българите да имат своя държава. Да, тази държава не включваше всички територии, населени с българи. Но двете Българии – Княжеството и Източна Румелия, които впоследствие се обединиха – са най-голямата балканска държава, излизала някога от Османската империя. Като територия освободена България е много по-голяма от Гърция и Сърбия, които бяха създадени през първата половина на XIX в. Успешното възрожденско поколение успя не само да наложи Българския въпрос, но и да събере една по-голяма държава, отколкото съществуващите до момента съседни страни. Ние подценяваме този факт, сравняваме полученото с начертаното от картата в Сан Стефано. Забравяме каква е реалността. Докато е живо възрожденското поколение, което управлява през първите три десетилетия, България напредваше предпазливо, но сигурно. Техните наследници гледаха на историята в романтичен дух и поставиха нереалистично високи цели, заради които претърпяхме поражение във войните за национално обединение", допълни историкът.
https://faktor.bg/bg/articles/prof-milko-palangurski-sanstefanizmat-krasivata-prikazka-s-tragichni-posleditsi
quatro_4x3
Рейтинг: 1682 Неутрално[quote#8:"Julian Mall"][/quote] " Всички живеещи в България би трябвало да се чувстват българи независимо от етническият си произход!"
Нямам такъв дворец, не е кичозен и мебелите в него са красиви!!!А шведът, живеещ в Сомалия, трябва да се чувства негър??? Каква каша ти е в главата! Какво е гражданство и какво е етнос, не те интересува. Да си срещал руснак или рускиня с българско гражданство да се чувства българин???
Българинът може да е български гражданин, но може и да не е, а да е гражданин на друга държава и да се чувства българин. Или ако е гражданин на друга държава, не трябва да се чувства българин? Не българинът може да е български гражданин, но няма как да е българин!
Незнайко в Слънчевия град
Рейтинг: 5128 ЛюбопитноДо коментар [#27] от "hkr17702506": "Хайде Киряк Стефчовците да се преброи те и днес а на всички останали честит празник."
"Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита" Хр. Ботев@@@@@@
По вашата логика, Левски, Раковски, Ботев, Стамболов и всички останали борци за независимост от султана, които не се прекланят доземи и не коленичат пред Русия, като Йотова на летището пред Гунчев, те всички към Киряк Стефчовците ли да ги броим?
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
wkk57607068
Рейтинг: 378 НеутралноДо коментар [#66] от "bib45647808":
Партия ГЕРБ и правителството се представляват на Шипка от Цвета Караянчева. Която премиерът нарече ПКП. Голямо уважение към празника.
Да вярваме на истината
Рейтинг: 2748 НеутралноДо коментар [#76] от "chichka":
Да. Логичният национален празник за България е 22-ри септември.
Но можем съвсем спокойно да честваме и 24 -и май. Нещо като ден на Българската цивилизация.
mitko11
Рейтинг: 1756 ЛюбопитноДо коментар [#80] от "dark'star":
"Големият проблем на цитатите в интернет е, че повечето хора вярват в тяхната автентичност." Иван ВазовНе е точно така. Според параграф 9-ти на договора , точка "а" Русия заменя област Тулча/Килия,Сулина, Махмудие,Исакчи, ....,островите на Делтата и Змийския остров/ с територии в Бесарабия. Т.е. Русия си взема територии в Бесарабия, а оставя област Тулча на Румъния.
naturist
Рейтинг: 8 ЛюбопитноЧести Празник на всички. Използвайте момента за единомислие в полза на държавата. Кога , в друг ден, ако не днес!
balkan_panda
Рейтинг: 44 НеутралноХа, те и Гугъл се объркаха - честитят ни "празник на независимостта"
Hawaii
Рейтинг: 4940 ЛюбопитноКИРИАК САН-СТЕФАНЧОВЦИТЕ
празнуват рождения ден на РУСКИЯ СИ ЦАР
Judjuk
Рейтинг: 2491 Неутрално"Кат Русия няма втора
Judjukтъй могъща на света,
тя е нашата опора,
тя е нашта висота.
Руска сила, руска воля,
руска кръв и руска пат,
ще избавят от неволя
братски български народ."
Благодарим ви Братя, Освободители!
mitko11
Рейтинг: 1756 ЛюбопитноДо коментар [#91] от "Judjuk":
"Големият проблем на цитатите в интернет е, че повечето хора вярват в тяхната автентичност." Иван ВазовНА РУСКИТЕ ВОИНИ
О, руси, о, братя славянски,
защо сте вий тука? Защо сте
дошли на полята балкански
немили, неканени гости?
Желали би вас възхитени
да срещнем со сълзи и с китки...
Но идете вий настървени,
на грозни зовете ни битки!
Желали би вас да прегърнем
и тоз път сърдечно, горещо.
Но взорът ви свети зловещо...
Как ръце сега да разгърнем?
О, руси! Аз друг път ви славях
за подвиг велик и чудесен,
високо ви лґкът поставях
във мойта душа, в мойта песен!
Вий някога знаме Христово
развяхте за благо човешко –
строшихте ни игото тежко,
а днеска ни носите ново!
И пак не ви мразим (не крия:
обича ви още народа);
но любим и свойта свобода,
стократно пµ любим я ния.
За тоз кумир ние се бием
и с чужд, и със близък упорно
и няма ний врат да превием
пред никакво иго позорно!
О, колко ви, братя, жалея!
О, как би желал, братя клети,
свобода и вам и за нея
кат нас да живейте и мрете!
1916 г. Иван Вазов.
zakary
Рейтинг: 473 НеутралноАз не че се заяждам, но ако са искали да ни освобождават , защо са настанили след това в България ОКУПАЦИОНЕН корпус и са събирали от нас непосилни репарации като на ПОБЕДЕНА държава? Последно - ние "освободени" ли сме били или окупирани? Или са ни освободили от турците за да ни окупират те самите?
Hawaii
Рейтинг: 4940 ЛюбопитноКИРИАК САН-СТЕФАНЧОВЦИТЕ
облайват ВСЕКИ който НЕ ЦЕЛУВА КЪДЕТО ТРЯБВА
РУСКАТА ВЛАСТ
tacheaux
Рейтинг: 4448 НеутралноЗа илюстрация ето един откъс от книгата на руския военен кореспондент Данченко , отразил Руско-Турската война ат 1877-1878 година в книгата си "Година на война".
"При одринския комендант по цели дни е някакъв хаос. В двора-гъста тълпа. Евреи , турци, гърци и българи се оплакват един от дрег и от руснаците. Но комендантът изпитва голяма антипатия към българите и във всички подобни процеси те излизат виновни.
Нагайката , разбира се, действа пред очите на чуждестранните консули, които по този начин чудесно могат да сравнят нашите родни порядки с турските."
dark'star
Рейтинг: 4135 Неутралнологичният национален празник на България би трябвало да бъде 27 август (или както се приеме по стар или нов стил на календара) :-) когато пристига византийско посланичество в Плиска и Византийската империя признава България за държава на сегашните български земи КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТО
Hawaii
Рейтинг: 4940 ВеселоВнучетата на Кириакъ Стефчовъ
вече са
КИРИАК САН-СТЕФАНЧОВЦИ
mitko11
Рейтинг: 1756 ВеселоДо коментар [#91] от "Judjuk":
"Големият проблем на цитатите в интернет е, че повечето хора вярват в тяхната автентичност." Иван Вазов"...Виждаш ли как викам да живей, пък ти си взел да казваш, че съм бил против. Завиждаш ми, да те вземе дявола. Знайш си ти, че ако вземем да се надвикваме, не се знай кой кого ще надвика. Па и за почитание ако дойде думата, аз пак не се давам. Ти ще цалунеш ръка, аз - двете ръце; ти ще цалунеш скута, аз - краката; ти ще цалунеш на друго място, аз - на още по-друго място. Че ти с мен ли ще се надпреварваш бе, кьорпе?"
quatro_4x3
Рейтинг: 1682 НеутралноКои са те? Нямам такъв дворец, не е кичозен и мебелите в него са красиви!!!
Hawaii
Рейтинг: 4940 ВеселоКИРИАК САН-СТЕФАНЧОВЦИТЕ
да не забравите да ударите по едно чело
пред Иконата на Негово Величество Руския Султан
чието Възцаряване и Рожден ден празнувате днес