Властите обясниха спирането на ваксината на "Астра Зенека" със смъртен случай в Пловдив

Властите обясниха спирането на ваксината на "Астра Зенека" със смъртен случай в Пловдив

© Юлия Лазарова



Два часа след премиерското разпореждане да спре ваксинирането с векторната ваксина на "Астра Зенека", здравният министър обяви, че причината е смъртен случай в Пловдив. След спешно посещение в местната болница Костадин Ангелов подчерта пред медиите, че става дума за превантивни мерки, макар по официална информация засега да не може да се направи пряка връзка между имунизацията и леталния изход и да не е била използвана доза от партидата, която създаде проблеми в други европейски страни. Министърът уточни, че повече информация ще има следващата седмица и призова ваксинираните с препарата на "Астра Зенека" да не се притесняват.


Според изнесената от Ангелов информация 57-годишна жена е починала след ваксинация в 12 ч. вчера. Той уточни, че жената е била с наднормено тегло, придружаващи заболявания и сърдечна операция: "Прибрала се е у дома си без никакви оплаквания. Вечерта в 3 часа получава остър задух, потърсен е екип на спешна помощ. Колегите са на място своевременно и установяват смъртта". Според доц. Павел Тимонов от Съдебна медицина в Пловдив работната диагноза е остра сърдечно-съдова недостатъчност.


Доц. Тимонов подчерта, че пряка връзка между ваксинацията и настъпилата смърт към момента не може да се приеме, а в отговор на въпрос министърът допълни, че използваният препарат не е от проблемната партида от ваксината, която вече не се ползва от няколко европейски страни, след като бяха докладвани случаи на образуване на тромби след имунизиране. По думите му заключението на съдебните медици по случая ще е готово след седмица и тогава ще се вземе окончателно решение как и дали в страната продължава ваксинацията с "Астра Зенека". Решението за временно замразяване на този процес беше оповестено по-рано през деня, като премиерът нареди то да трае, "докато не дойде писмено от Европейската агенция по лекарствата точно и ясно потвърдена диагноза - може или не може да се поставя ваксината на "Астра Зенека". Ден по-рано здравните власти публично увериха, че няма проблем с партидата на оксфордската ваксина.


Няма притеснения




"Нека ваксинираните хора да бъдат спокойни. Предполагам, че в случая в Пловдив няма да бъде намерена причинно-следствена връзка с ваксинацията. Нека да не се използва случаят за политически спекулации или насаждането на страхове. Не е имало тромби, има много такива въпроси", уточни Ангелов.


До днес здравните власти са получили около 840 съобщения за нежелани реакции след поставена ваксина, съобщи по-рано пред БНТ изпълнителният директор на Агенцията по лекарствата Богдан Кирилов. Това е под 3 на 1000 поставени ваксини като почти всички оплаквания са описани в кратката характеристика на съответната ваксина, поясни той.

Засега спирането на ваксинацията не би трябвало да се отрази на поставянето на втора доза от ваксината. Първите ваксини "АстраЗенека" пристигнаха в България на 6 февруари, а масовото ваксиниране с нея започна с отварянето на т.нар. "зелени коридори" на 19 февруари. При приетия от властите десетседмичен интервал ваксинираните ще трябва да започнат да получават втората си доза от началото на април.


Всичко, което трябва да знаете за:

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK