Това е съдържание, създадено от маркетинг студио Storio по задание на партньор на "Икономедиа".
Кърлежите са по-активни, когато навън е по-топло, когато е хладно, те не са активни. Много е важно, когато сме в парковете, да вървим само по централните алеи и да не навлизаме в малки пътечки, в които има много растителност", заяви тази сутрин пред "Нова телевизия" проф. Ива Христова, временният директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
"Кърлежите са гладни и се привличат от отделените от нас топлина и въглероден диоксид и много бързо могат да се придвижат към нас. Много е важно и да не сядаме в райони с много растителност, защото, ако седнем на пейка или на пикник, със сигурност ще ни нападнат", обясни тя и подчерта, че обезпаразитяването на тревните площи няма как напълно да унищожи цялата популация на кърлежите. "Пръска се, за да се държи под контрол популацията, но трябва да знаем, че няма справяне с кърлежите", подчерта тя.
Тя съобщи, че при приблизително 17% от тестваните в националния център кърлежи са открити борели, които причиняват лаймска болест - най-честата инфекция, предавана с кърлежи в България, и единствената хронична инфекция, причинявана от кърлежи. "При лаймската болест може и да не разбереш, че си болен", напомни проф. Христова.
Тя съобщи и че се увеличава броят на ухапаните, но това е в рамките на нормалното. "Наблюдаваме известно увеличение на броя на ухапаните. Ухапаните, които са се обърнали към нас, от началото на юни досега са толкова, колкото са оплакалите се от началото на годината до началото на юни. И това е нормално и е всяка година, нямаме повишение спрямо същия период на миналата година", заяви проф. Христова.