
© Лили Тоушек
"Дневник" следи важните политически новини и реакциите по тях. Статията се обновява.
"Писмото по никакъв начин не оспорва констатациите на ОЛАФ, а само финансовите корекции, които биха нанесли сериозни загуби на България. В същото време, ако не възразим, аз мога да бъда упрекнат от прокуратурата, че не съм защитил държавния интерес и поради това ще връщаме средства. Министерството на културата държи цялата истина да излезе наяве, но същевременно не може да си позволи изискваните финансови санкции. Това ще бъде пагубно за Министерството и за културата като цяло", пише Минеков във "Фейсбук".
Ремонтираното Ларго в центъра на София, което се намира между сградите на президентството и правителството, беше открито през 2016 година, като в обновяването му бяха инвестирани 15 млн. лева от ЕС и държавния бюджет. Процедурата по избор на изпълнител за ремонта беше открита през юни 2014 г. по време на тогавашния министър на културата Петър Стоянович. Но заради сътресения във властта (в края на юли 2014 правителството на Пламен Орешарски подаде оставка) поръчката се забави. В крайна сметка спечели консорциумът "Антична Сердика", в който влизат фирмите" Пътстрой - Варна", "Реставрация", "Пътища и мостове" и "Финанс груп 2013".
През 2019 година избухна скандал, след като само три години след ремонта се появиха течове и разместени плочки. Тогава се разбра, че Боил Банов в качеството си на заместник-министър на културата е опростил поне 700 хил. лв. на фирмата строител. Информацията бе разпространена от депутатът от БСП Елена Йончева, която приложи като доказателство записи на три разговора на Банов от 2016 г., в които той обяснява как трябва да нагласят документите, за да не плаща фирмата глоба за закъснение в извършването на възложените работи. Скандалът придоби известност под името "Ало, Банов съм".
В крайна сметка след като държавното обвинение отказа да образува досъдебно производство срещу министъра с мотив, че липсват данни за извършено престъпление, парламентарната група на "БСП за България" внесе сигнал в ОЛАФ.Подробности - тук.
Правителството се захваща със "схемата" за санирането

© Юлия Лазарова
Правителството посочва проблеми на предишното управление, но прокуратурата не реагира, а това би могло да доведе до конституционна криза. Такова мнение изказа пред БНТ говорителят на служебния кабинет Антон Кутев.
Той акцентира върху казуса с фирмите, получили предварително 1.5 млрд. за строежа на магистрала "Хемус" от държавната "Автомагистрали" ЕАД.
"Убеден съм, че част от тези фирми ще бъдат прехвърлени. Парите са давани заради комисиона, нямам друго обяснения. Те са изхарчени нерационално, но не съм чул нищо от прокуратурата. Тя влезе преди 20 дни, работа за 3 часа е да се провери какво има по сметките на тези фирми", каза още той.
Кутев анонсира, че служебният кабинет ще извади още данни за дейността на правителството на Бойко Борисов, например "схемата" със санирането - санирани са мазета, блокове "отдолу и горе".
Подробности - тук.