
© Георги Кожухаров
Интервюто с критики към прокуратурата на служебния министър на вътрешните работи Бойко Рашков доведе първо до съобщение от прокуратурата колко случая на купуване на гласове се разследват, а след това и до декларация в защита на независимостта й.
Няколко изявления на служебния министър на вътрешните работи Бойко Рашков, в които той отправя критики към работата на прокуратурата и разказва за търговия с гласове, стана повод за реакция от страна на ръководството на прокуратурата - първо с данни колко досъдебни производства се разследват за изборни нарушения, а след това и с декларация на ръководството за защита на независимостта на прокуратурата.
Няколко дни преди предстоящите парламентарни избори на 11 юли и навръх професионалния празник на полицията и 142-годишнината от създаването на ведомството, Рашков отново влезе в поредния задочен дебат както с главния прокурор Иван Гешев, така и с бившия премиер Бойко Борисов, след като обяви, че от името на ГЕРБ са купувани гласове в Пловдив и отправи серия от критики както към Борисов, така и към Гешев.
Рашков: Борисов "раздаваше" бюджетни средства все едно са лични
В края на миналата седмица бившият министър-председател поздрави служителите на МВР, а тази сутрин в интервю пред БНР Рашков отбеляза, че не може Борисов да дава оценки.
"Не може Борисов да дава оценки, още повече че той е завършил съвършено друга специалност, че сега едва ли не все едно се работи по милиционерски, и то след 30 години изминали в преход по пътя към демократичното развитие, че сега сме се върнали да работим така, както е работено до 1989 г., нищо общо няма с това с действителността", подчерта Рашков.
Изборните нарушения и опитите за купуване на гласове е тема, която през последните дни не бе подмината и от самия Борисов. С включване на живо той иронизира акция на МВР в Столипиново, при която са били иззети 11 стъклени дамаджани с течност с миризма на алкохол, 50 чифта маратонки, както и пари.
От Рибарица Борисов коментира акцията срещу търговията с вот: "Нe cтe ce уплaшили, a? Кaтo глeдaм - никaк. Вижтe кaкви aкции прaвят - c дъх нa aлкoхoл. Нaмeрили дaмaджaни. Aмa кaквo дa нaмeри Бoйкo Рaшкoв. Тoй e кaтo мeчкa-cтръвницa. Aкo зaрoвитe гoрe eднa дaмaджaнa, щe я нaмeри и нeя. Нe иcкaт дa имaт oпoнeнти, зaтoвa плaшaт. Тaкa e билo и прeди, тaкa e и ceгa", заяви Борисов.
По-късно в предаването "Лице в лице" по БТВ служебният министър продължи с критиките към бившия премиер.
"Политическото право да гласуваш по убеждение се превърна в стока, което е отвратително, Това може да се определи като политическа корупция", заяви в предаването "Лице в лице" Бойко Рашков.
По думите му, разкритията срещу търговията с вот са ежедневие, а най-впечатляващия случай е в Хасково, където полицията е открила списък с 28 хил. български избиратели, а данните сочат, че са били използвани на предходните избори срещу заплащане и че са били подготвяни за използване и за предстоящите на 11 юли. "Това може би може да се нарече бедствие", обобщи Рашков. В ефира на БТВ министърът уточни, че не само ГЕРБ са купували гласове, но и други партии, без да назове кои.
Прокуратурата се защити с декларация срещу думите на министъра
И в момента Бойко Борисов управлява прокуратурата, налагат се радикални промени в нея, защото в два последователни мандата на главни прокурори тя е превърната в политически придатък, заяви в интервю пред БНР Рашков.
"Тя е част от политическата власт, такова нещо в нашата Конституция няма. Налагат се реформи", подчерта министърът и критикувайки Борисов за пореден път показа недоволството си и от ръководството на държавното обвинение в лицето на главния прокурор Иван Гешев, с което отдавна демонстрира, че не се разбира.
Рашков е убеден, че трябва да се предприемат незабавни кадрови мерки по отношение на редица прокурори, които са допуснали нарушение на закона, които са уронили престижа на съдебната власт и те трябва да бъдат отстранени от ВСС, който вече няколко години "безучастно гледа какво става в прокуратурата и не изпълнява ролята си на висш орган на съдебната власт".
Прокуратурата не закъсня с две реакции в рамките на няколко минути - първо със статистика за досъдебните производства, образувани за престъпления, свързани с изборните права, а след това и с декларация. "В прокуратурите на територията на страната към 10 часа на 05 юли 2021 г. са образувани 171 преписки по постъпили сигнали от граждани, ДАНС и органите на МВР, съдържащи данни за нарушение на политическите права на гражданите", отчетоха от държавното обвинение след интервюто на Рашков пред БНР.
В съобщението се посочва и че са образувани общо 20 досъдебни производства - за предлагане на имотна облага с цел склоняване да се упражни избирателното право в полза на определен кандидат, политическа партия или коалиция.
От прокуратурата уточняват и че за изясняване на фактическата обстановка, съдържаща се в сигналите, както и с цел събирането на достатъчно данни за осъществен състав на престъпление от общ характер, наблюдаващите прокурори са възложили на органите на МВР извършването на проверки.
Само няколко минути по-късно ръководството на прокуратурата излезе и с декларация, от която се разбира, че критиките на Рашков са били разпознати и разчетени като "опит за засягане на независимостта с цел уронване на престижа на съдебната власт и нарушаване на принципа за върховенство на правото". Прокуратурата не пропусна да спомене и че "декларира воля за професионално и ефективно взаимодействие с всички органи и институции, имащи отношение към противодействие и разкриване на престъпления с цел защита правата на гражданите".
Така от държавното обвинение припомниха с упрек, че Рашков е отказал МВР да се включи в междуведомственото звено с участието на отговорните институции за борба с търговията с гласове.
В интервю в ефира на БТВ Рашков отговори на ръководената от Гешев институция:
Служебният министър посочи и че прокуратурата в България е като прокуратурата на Андрей Вишински (Генерален прокурор на сталиновите процеси - бел. ред.) и отново напомни, че предстои Висшия съдебен съвет да бъде сезиран за дейността на главния прокурор Иван Гешев за уронване престижа на съдебната власт.
Защо Рашков смята, че Борисов управлява прокуратурата и какви сигнали за търговия с гласове разследва МВР - четете тук
Защо прокуратурата видя намеса в независимостта си след интервюто на служебния министър - четете тук