
© Скрийншот от
След среща при президента Румен Радев здравните власти започват нови проучвания, които да позволят т.нар "зелен сертификат" да получават и хората с антитела срещу коронавируса, както и тези със заболявания, на които ваксинирането може да навреди. Днес на среща с министрите от служебния кабинет държавният глава поиска мерките да бъдат пропорционални и да изключват дискриминация.
Подробности вижте в хронологията.
Центърът за ваксинация на "Пирогов" от утре ще работи до полунощ

© Велко Ангелов
От понеделник болницата променя и цената на бързите антигенни тестове. Ще се заплаща само такса за вземането на пробата, която ще е в размер на 10 лв. Обособените за целта пунктове се намират пред входа на мултипрофилното спешно отделение на болницата и са с работно време между 08:00 и 18:00 часа.
За ваксинираните, пристигащи в Англия, ще се признава и антигенен тест
© Златина Зехирова
Пътниците ще трябва да направят снимка на направения от тях антигенен тест и на справката за резервация, предоставена от частния доставчик, и да му я изпратят обратно за проверка на резултата.
Гражданите, които вече са закупили PCR тест, не трябва да купуват друг тест.
Не се използват ваксини с изтекъл срок на годност, съобщиха от здравното министерство

© Reuters
За замразен при температура между минус 90 и минус 60 градуса флакон той е удължен от 6 на 9 месеца. За всички ваксини, на които срокът на годност е изтекъл към момента, е извършено бракуване и предстои унищожаване, се казва в съобщението.
Здравният министър Стойчо Кацаров обясни, че за момента световната практика е тестовете за антитела да не се приемат като доказателство за преболедуване, но обеща да се направят и нови проучвания на опита на страни, като Австрия например.
Експертите ще бъдат натоварени и с проучвания дали има заболявания при които е опасно да се постави ваксина. "За момента в кратките характеристики на ваксините не са посочени такива, но ако бъдат открити, ще се направят нужните промени, за да няма ограничения за хората с тях", уточни министър Кацаров.
Подробности тук
В понеделник започва засилен контрол за спазване на мерките
Министърът на вътрешните работи Бойко Рашков увери, че полицейските служители имат готовност да участват в смесени контролни екипи.
До понеделник на обед трябва да има достатъчно безплатни тестове
Връщането на учениците може да стане до 10 дни, ако започне тестването им

© Цветелина Белутова, Капитал
Министърът на образованието Николай Денков обаче изрази съмнения дали родителите ще приемат такова тестване. Той все пак изрази увереност, че предвид новата ситуация съгласие ще има.
Финансовият министър Валери Белчев увери, че средства ще бъдат осигурени.
Подробности тук
Президентът одобрява мерките, но критикува начина им на въвеждане

© Скрийншот от
Радев нареди на здравното министерство възможно най-бързо да осигури безплатни антигенни тестове и да се мисли за бързо връщане на децата в училище. Той постави и въпросът за контрола, без който мерките не биха имали успех.
Според Румен Радев в никакъв случай ваксинирането не трябва да става насила.
Президентът увери министрите, че подкрепя техните действия и е готов да плати цената на всички битки, които предстоят да се водят.
Румен Радев настоя да се провери целият световен опит за признаването на изследване за антителата като опция за издаване на зелен сертификат.
Подробности тук
Пълен запис от консултациите на президента с министрите за ковид кризата
Президентът събира министрите заради COVID кризата

© Цветелина Белутова, Капитал
В седмицата на затварянето на училищата се разболявали по 500 деца на ден

© Юлия Лазарова
Той допълни, че на 15 септември процентът заболели от всички на децата между 0 и 19 години е бил 6, а на 30 септември той вече е станал 12%. "Основната причина е, че бяха меки мерките. Условията бяха приемливи до миналата седмица, но през последната седмица на ден се разболяваха по 500 ученици на ден", подчерта още министърът.