
© Цветелина Белутова, Капитал
България изпрати седмицата с най-голям брой заразени с коронавирус от началото на епидемията. За последните седем дни - от 18 до 24 октомври, са регистрирани над 28 хил. нови случаи, което прави ръст от близо 50% в сравнение с предходната седмица. Броят на починалите заради COVID-19 хора нараства с една трета и достига 802.
След изтичането на гратисния период, от днес практически започнаха да действат и новите ограничителни мерки, според които за посещение на публични места са необходими сертификати за ваксиниране, преболедуване или отрицателен COVID тест (популярни като "зелени сертификати"). Властите отчетоха и първите наложени за нарушения глоби.
В опит да отговори на исканията на родителите, държавата пое курс към бързо връщане на най-малките ученици в класните стаи в София и другите области с висока заболеваемост (над 750 заболели на 100 хил. души от населението за последните 14 дни). Министрите на здравеопазването и образованието обявиха, че спешно ще бъдат отпуснати 13 млн.лв. за купуването на щадящи тестове за деца, които чрез с от слюнката ще определят дали са заразени с коронавирус. Надеждата е тестовете да бъдат доставени до началото на следващата седмица и това да позволи на учениците от 1 до 4 клас да се върнат в присъствена форма на обучение, а след това поетапно да ги последват и по-големите. Най-важните новини за коронавируса от деня можете да видите в хронологичен ред в статията. За ситуацията в чужбина четете тук.
Първи санкционирани за неспазване на изискванията за сертификати
© Юлия Лазарова
От инспекцията в Пловдив са съобщили за един акт, съставен на заведение за хранене, за допускане на хора без сертификат. Глобата при първо нарушение за зеления сертификат е между 300 и 1000 лв., а при второ - от 1000 до 2000 лв.
Издаването на сертификати за преболедуване от COVID-19 започна без проблеми
Представители на две от големите лаборатории - "Цибалаб" и "Рамус", заявиха за "Дневник", че потърсилите ги съдействие заради трудности при издаването на сертификат са по-скоро изключение. Проблемите при тях дошли от несъответствие в телефонните номера, които хората са подали и които сега се изискват от системата за генерирането на сертификата.
Според решението на здравните власти сертификатът за преболедуване в България се издава както когато заразяването е било установено с PCR тест, така и с антигенен. Валидността и в двата случая е за една година. От публикации в социалните мрежи се разбира, че объркване създава, че на сертификата за преболедуване с PCR тест е записано, че е валиден половин година. Причината е в това, че той е по европейски образец и в страните извън България валидността е наполовина.
Когато обаче удостоверението се представя в България, проверяващият сертификата трябва да знае, че е валиден за една година. Здравният министър изрично уточни на брифинг преди дни, че е достатъчно да бъде погледната дата на издаване.
"Препоръчва се, обаче, хората с нарушена имунна система да обсъдят ползите и рисковете с личния си лекар и/или с лекаря-специалист, който проследява основното им заболяване, за да определят дали е подходящо да се ваксинират", съобщава Министерството на здравеопазването и припомня, че хората със слаб имунитет са в по-голям риск от тежко протичане и фатален изход при заразяване с коронавируса.
Още за ваксинирането на онкологични пациенти четете тук
Социалните обявиха облекчен ред за помощи при деца в онлайн обучение
"В случай, че не са променяли настоящия си адрес, те не трябва да подават ново заявление в дирекция "Социално подпомагане", а единствено удостоверителни документи от работодателя си за месеца, в който в училището/детското заведение са въведени ограничителни мерки", съобщават властите и уточняват, че документите трябва да бъда подадени до края на месеца, в който е детето е минало на дистанционно обучение.
© Цветелина Белутова, Капитал
Парите се отпускат на родители, чиито деца се налага да учат дистанционно, но те не могат да работят от разстояние, изчерпан им е платеният отпуск и не получават обезщетение за временна неработоспособност.
Агенцията за социално подпомагане припомня, че за семейства с едно дете помощта е 650 лв., а за семействата с повече деца - 975 лв. За да се получи пълния размер на помощта, трябва е-обучението да е продължило повече от десет работни дни. Иначе се намалява така:
- при онлайн-обучение от шест до десет работни дни - 325 лв. (за едно дете) и 487.5 лв. (за повече деца)
- при онлайн-обучение до пет работни дни - 162.5 лв. и 243.75 лв.
Друго условие за получаване на помощта е средномесечният доход на семейството да е до 2925 лв. (при едно дете) и 3900 лв. (при повече деца). Още информация за административните правила четете тук.
Президентът покани протестиращите срещу държавата фармацевти на среща
© Цветелина Белутова, Капитал
По-рано днес стана известно, че Българският фармацевтичен съюз е завел колективен иск за дикриминационно отношение от името на своите членове срещу Народното събрание и Министерския съвет. Причината е, че от началото на коронавирусната криза държавата не предоставя на магистър-фармацевтите допълнителните възнаграждения, предпазни средства и стимули за работа, които въведе за други категории медицински специалисти – лекари, дентални лекари, специалисти по здравни грижи.
Миналата седмица е била с най-много заразени в България от началото на COVID кризата
За предишната седмица се разболяха общо 19 378 души. Данните са при сходни нива на направените тестове - 125 447 между 18 и 24 октомври срещу 119 870 за предишните седем дни, или ръст от 4.65%.
До момента най-високото ниво на заразени в България за седмица беше отчетено в края март с 25 290 души.
Смъртните случаи са се увеличили с около една трета (30.14%)
за седем дни - от 615 на 802, сочат данните. Най-тежката седмица в страната досега е била тази от 30 ноември до 6 декември миналата година, когато живота си загубиха 980 души. Нивото на оздравелите остава без промяна - 9 166 срещу 9 132 за предходната седмица.
Рекорден брой поставени ваксини бележи изминалата седмица, в която влязоха в сила ограниченията за влизане на публични места срещу сертификат за ваксиниране, преболедуване или отрицателен тест. За седем дни са поставени - 94 526 дози ваксини срещу 39 213 седмица по-рано.
Ваксинационният пункт в "Пирогов" вече ще работи до полунощ
Уточнява се, че са осигурени три медицински екипа в имунизационния център, които да осигурят постоянна работа, включително в събота и неделя. Болницата уверява, че разполага с достатъчен брой от всички одобрени в Евросъюза ваксини срещу COVID-19.
За последните четири дни в имунизационния център на "Пирогов" са поставени 1 846 ваксини, съобщават от болницата.
© Велко Ангелов
Фармацевтите съдят държавата за дискриминация в COVID кризата
От организацията посочват, че от началото на коронавирусната криза в България държавата не предоставя на магистър-фармацевтите допълнителните възнаграждения, предпазни средства и стимули за работа, които въведе за други категории медицински специалисти – лекари, дентални лекари, специалисти по здравни грижи. В иска се посочва, че магистър - фармацевтите са квалифицирани по своята подготовка аналогично на лекари и на дентални лекари – те са медицински специалисти по силата на законодателството, образованието и отговорностите, които са им вменени. "Те са най-бързо и пряко достъпните медицински специалисти за пациентите с COVID-19, като ежедневно предоставят фармацевтични грижи за амбулаторното лечение на това заболяване. Те са първата линия и при доставяне на предпазни средства и средства за тестване в домашни условия", пише в иска.
© Надежда Чипева, Капитал
Подчертава се, че от началото на септември БФС многократно е настоявал за среща с Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса, за да се гарантира и обезпечи нормалната работа на аптеките с касата, но такава до момента няма.
Една пета от издадените днес сертификати са за преболедуване с антигенен тест

© Дневник
Издаването на сертификати за COVID-19 за преболедуване, когато заразяването е било установено с антигенен тест, вече е възможно, съобщава държавната фирма "Информационно обслужване".
Издаването се прави през националната здравно-информационна система, като потребителите трябва да въведат ЕГН, номер на лична карта и телефонния номер, който са дали, за да бъдат регистрирани в системата, когато е установено, че са били заразени.
По данни на "Информационно обслужване от полунощ на 25 октомври са издадени над 60 хил. сертификата за COVID-19, като около 20% от тях (приблизително 13 хил.) са удостоверения за преболедуване с антигенен тест.
Само в България сертификати за преболедуване се издават и важат, когато инфекцията е била установена и с антигенен тест (не само с PCR тест). Сертификатите за преболедуване са валидни една година, а не шест месеца, каквито са общовалидните европейски правила.
Какви са валидните за България сертификати за COVID-19 четете тук
Военно-медицинската академия преобразува шест клиники в COVID звена
Създадена е специална организация за прием на пациентите, нуждаещи се от спешно или неотложно болнично лечение, свързано с специалностите, чиито клиники са преобразувани, се уточнява в съобщението.
© Военномедицинска академия - ВМА
И Мая Манолова атакува заповедта за COVID сертификатите
Според тях заповедта нарушава основни граждански права, заложени в Конституцията и Конвенцията за правата на човека - правото на труд и на придвижване. Най-големият порок на заповедта е нейният дискриминационен характер, защото не се позволява да се издаде документ за наличие на антитела, смята Манолова. Според нея хората с автоимунни заболявания също са дискриминирани, проблем има и с малкия бизнес, където работниците по различни причини не могат да получат сертификат и трябва да се тестват на всеки два дни. Надяваме се, че преди Административният съд да отмени тази заповед, здравното министерство ще я замени с нова, която да осигури повече равнопоставеност, каза още Манолова.
В края на миналата седмица подадените в Административния съд - София град и Върховния административен съд жалби срещу новите мерки бяха 13 (подробности за тях - тук).
Властите ще привличат лекари в COVID отделенията със специализации без конкурс

© Надежда Чипева, Капитал
Лекарите, които работят в COVID отделенията на болниците да получат правото да бъдат зачислени за специализация на мястото, където работят (в случаите, когато работят в база за обучение по съответната специалност), без да е необходимо провеждането на конкурс.
Това предлага Министерството на здравеопазването с публикувания за обществено обсъждане проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 1 от 2015 г. за придобиване на специалност в системата на здравеопазването. Предвижда се промяната да действа за времето на обявената извънредна епидемична обстановка и два месеца след нейната отмяна.
Според предложението лекарите ще могат да се обучават за придобиване на специалности
- "Анестезиология и интензивно лечение"
- "Инфекциозни болести"
- "Вътрешни болести"
- "Пневмология и фтизиатрия",
Това ще става, ако работят в съответните клиники и при условие, че там се лекуват пациенти с COVID-19. Срокът за започване на специализацията им ще бъде съкратен, тъй като се предвижда да отпадне изискването за провеждане на конкурс. "По този начин повече лекари ще бъдат привлечени и мотивирани да работят в COVID структурите чрез облекчаване на достъпа им до специализация. Целта е на тези лекари да бъде оказана подкрепа чрез осигуряване на условия за професионално развитие и чрез даването на възможност за финансиране на обучението им от държавата", се казва в мотивите на здравното министерство.
Учениците и учителите ще бъдат тествани два пъти седмично за COVID-19

© Юлия Лазарова
Учениците и учителите ще бъдат тествани два пъти седмично (най-вероятно в първия час в понеделник и четвъртък), а резултатът ще излиза в рамките на минути, обясни министърът на образованието. Той подчерта, че предвижданите за употреба тестове са основани на изследване на слюнка, не изискват медицинска интервенция и могат спокойно да се взимат от учителите, без необходимост от медицинско лице.
Присъственото обучение в училищата ще бъде основано на родителско съгласие - в класните стаи ще се върнат децата, за които родителите дадат съгласие за тестване. За останалите остават възможностите за обучение в онлайн среда от дома, обясни Николай Денков. По думите му това ще е опитът да се намери пресечна точка между двете противоположни позиции в обществото - скептицизма към тестването и желанието децата да не бъдат затваряни за дълго вкъщи.
Вярвам, че учителите ще ни подкрепят във въвеждането на тестването, което доказано е най-щадящата и работеща мярка

Той обясни, че връщането към обучение от разстояние се е наложило заради резкия скок на заболеваемостта, като подчерта, че в последните дни вече има четири области с над 1000 заразени на 100 хил. души.
Министърът обясни, че опитът за връщане в класните стаи започва с най-малките ученици - от 1 до 4 клас, тъй като те са най-узявими. Допълни, че ако опитът е успешен, принципът ще се приложи поетапно към по-големите.
Кабинетът пробва да върне най-малките ученици в клас следващата седмица

© Велко Ангелов
Това съобщи здравният министър Стойчо Кацаров днес, след като вчера президентът поиска министрите да направят нужното за възстановяване на присъственото обучение и в областите с над 750 заразени на 100 хил. души население, в които децата трябва да минат към онлайн обучение.
Изследванията ще бъдат най-вероятно два пъти седмично, уточни здравният министър. При положителен резултат, детето ще бъде поставяно в изолация за 14 дни и по този начин ще се избегне поставянето на цели паралелки под карантина, уточни той.
Министрите обявяват мерки за връщането на учениците в клас
Според действащите разпоредби учениците в областите с над 750 заразени с COVID-19 на 100 хил. души население за 14 дни минават на онлайн обучение.
Започва издаването на сертификати за преболедуване, основани на антигенен тест

© Юлия Лазарова
Държавната фирма "Информационно обслужване", която поддържа Националната здравно-осигурителна система, пое ангажимент от днес всеки преболедувал, установен с атигенен тест, сам да може да си издаде сертификат. Това е възможно, само ако заразяването е установено след 1 декември миналата година, когато антигенните тестове бяха приети на равностойни на PCR изследванията.
От днес се налагат и глоби
за неспазване на изискванията за посещение на публични места със сертификат за ваксиниране, преболедуване или отрицателен тест. Ограничението влезе в сила миналия четвъртък (21 октомври), но правителството даде на бизнеса четири дни гратисен период за да въведе организация за проверка, като в това време се издаваха само предписания, но не се налагаха саанкции.