
© Пресцентър МВнР
Министърът на външните работи Теодора Генчовска
България е готова да евакуира представители на "българската общност" в Украйна предвид напрежението с Русия. Това обяви външният министър Теодора Генчовска на първия си брифинг след встъпването в длъжност.
"Знаете, че общността е доста голяма там всъщност," каза Генчовска, но не уточни дали говори само за хората с български паспорти, живеещи в Украйна, или за всички хора с българско самосъзнание, които наброяват, според оценки на МВнР, около 200 хил. души.
След брифинга нямаше възможност за въпроси по тази или други теми.
"Още преди 2 седмици сме в постоянен контакт с консулството и посолството" и българската общност и към този момент няма проявено желание за евакуация, но плановете са актуализирани и е обсъдена възможността за извеждане с партньори от ЕС и те при нужда да помогнат с логистика, продължи първият дипломат на България.
"Тук е много важно да се каже, че е много важно да имаме готовност да евакуираме нашите хора, това е много важен сигнал... В най-тежкия вариант имаме възможност с наши сили и средства да направим такъв тип евакуация."
Възможност за евакуация и на македонското посолство
По думите на Генчовска с македонския външен министър Буяр Османи, отвъд двустранните въпроси и политическия диалог (който координират двете институции), е обсъдена и възможността при необходимост България да евакуира екипа на македонското посолство в Украйна. Вчера бе съобщено, че София при нужда е готова да изведе и собствените си дипломати.
Друго отправено към Скопие предложение е подновената инициатива за охрана на въздушното пространство на Северна Македония в рамките на алианса.
Кризата в Украйна
Брифингът бе по-малко за Северна Македония и основно за Украйна и отговора на НАТО по темата и предложенията, дадени на руската страна от алианса и САЩ за деескалация и продължаване на диалога в Съвета НАТО-Русия.
Според Генчовска в документа, изпратен вчера на Русия, са включени теми с прозрачност и контрол на въоръжението, намаляване на риска и "по-отговорно поведение за действията на двете страни в космоса".
"Единна е позицията на всички държави членки да се намалява напрежението чрез дипломатически средства." Конкретните предложения са свързани с възможност за планиране на мисия за общата политика на сигурност и отбрана в близка перспектива; покана към външния министър Дмитро Кулеба да участва в съвета на ЕС през февруари, каза Генчовска.
Повече за последните събития в Украйна четете тук.
Коментар на "Дневник": Какво иска Путин и защо го иска сега