те много малко производители имат технологиите за батерии. нашите симпатяги да не са открили нещо в бан тия дни? или да са спазарили лития на сърбите тия дни?
Изтърваме питомното и гоним дивото. ПАВЕЦ "Чаира" има капацитет 864МВт Х 8,5ч = 7344МВтч или повече от батерията от 6000МВтч. За да се увеличат оперативните възможности на ПАВЕЦ „Чаира“ е необходимо да се увеличи капацитетът на долния изравнител. За тази цел е планирано изграждането на яз. Яденица в съседната долина, който ще бъде свързан с яз. Чаира чрез реверсивен тунел с дължина около 7 км. Това ще увеличи капацитета на долния изравнител трикратно и ще позволи непрекъсната работа на централата от 24 часа при пълна генераторна мощност. По предварителни данни изграждането на яз. „Яденица“ струва 70 милиона долара. Строителството е започнато със средства на НЕК-ЕАД и до октомври 2009 г. е изпълнено временно строителство за язовирната стена и е започнато изграждането на свързващия тунел от двете му страни. Към този момент строителството е спряно поради липса на финасиране. Ето това довършете и поправете всички генератори. Сега работи само 1 , вторият е повреден, а другите два са в рутинен ремонт. След разширението капацитетът на "Чаира" ще е над 20 000МВтч.
Какъв Електрически Чирен хахах.. Помня като думнаха базите на нап, Томислав Дончев (ония с кръжоците по усвояване) беше заговорил за държавно хранилище за данни. Щото ако е държавно няма кой да го източи. Ся слушаме електрически чирени. Бе вие луди листе, какви контейнери, какви батерии. Поканете експерти да представят 2-3 варианта на стратегия за развитие на по-зелена енергия, да минат обществено обсъждане. Газът бил преходен... Е как ще е преходен, като хиляди километри газопроводи се строят. Франция си реди АЕЦите под ред, Англия (и пак Франция) дори ядрен синтез развиват. Тия електрически Чирен аххахах... с контейнери, като водоноски като при спряла вода хаха. Абе..
Значи няма да дадат 70-80 млн да довършат тунела и да разширят долен изравнител на Чаира..... но ще дадат 3-4 млд за батерии, които ще са с капацитет 1/10 от тази на ПАВЕЦ Чаира!
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Най-важният елемент - цената остава неясна т.е. ще има яко поскъпване. Преди пандемията ел.енергията в Германия 30 евро цента, в Дания 31 - най-скъпата ел.енергия в ЕС. При свободен пазар а това е подписал БХ(Парижкото споразумение няма как при нас цената да не е съизмерима с цената в съседните страни. Няма как немеца да плаща 3-4 пъти по-скъпа цена отколкото българина(говоримза битовия сектор). Т.е. нещата ще станат като на газовия пазар за битови потребители 3-4 пъти по-големи сметки.
А ако не бяхме затворили блоковете на АЕЦа, нямаше да има нужда. Но нали опасно, ще гръмне. Макрон иначе обърна палачинката, 14 реактора нови искал. Изведнъж стана "еко" АЕЦа. Всичко е далавери...
Като чета Дневник, който ни осведомява за всичко което правят новите управници имам едно притеснение. Всичко е в бъдеще време. Наистина са отскоро на власт, но дано това ЩЕ не продължи и през лятото и есента. За сега от промяната усещаме по новите цени. Е според г-н Костов вече изчезнал мутренският жаргон и бабаитското поведение. Доста странен анализ за един макроикономист. мисля, че силата му е другаде.
Теоретично е възможно да се складита елекроенергия по такъв начин, но възникват много въпроси. Например как подобни супербатерии ще се включват в елекропреносната мрежа (която е спромишлен стандарт за ПРОМЕНЛИВ ТОК). Сигурно ще трябват и някакви суперпреообразователи. Някой сметна ли предварително кпд-то на подобно съоръжение? Не? Така си и мислех... Ще се окаже икономически ефективно колкото авиолинията София-Скопие. Всичката пара пак в свирката.
Частник ще бъде избран без конкурс, да строи завод за батерии под наем. Остап Бендер си къса ризата, че не се е сетил. Прогнозната цена за 1 гигават батерии колко ще е ? Поне 1 милиард евро, ако се закупят. Под наем ще е дори повече.
Остави теорията - измислена е. В Австралия имат 3 такива като най-мощната беше 100МВЧ. Като голям UPS. Операторът е френска фирма, устройствата(батерии) са Мъск.
За Василев се говори, че е фалирал бившата си фирма и я оставил с 9 млн паунда дългове. България, че ще я фалира, ще я фалира, ако остане министър неразумно много месеци. Единствено остава да гадаем с колко милиарди ще заборчлеем всички ние.
Добре е че говорят, обсъждат. Но се надявам да не забравят че част, голяма част от енегобаланса е консумацията. Добре в да се търсят източници на чиста енергия и да се инвестира в тях. Но е еднакво добре да се намаля консумацията. От производства, от граждани. По света енергоразпределителните фирми са тези които дават бонуси на потребителите за намаляне на потреблението. Пеи мен преди години плащаха почти изцяло за изолация и енергоспестяващо осветление. В момента плащат голяма част от цената за смяна на климатици и отопление с високоефективни климатици.
До коментар [#22] от "Vili Jambov":Остави теорията - измислена е. В Австралия имат 3 такива като най-мощната беше 100МВЧ. Като голям UPS. Операторът е френска фирма, устройствата(батерии) са Мъск.
Измислена е за малки мощности, да отдавна. Тук мащабът е друг. Ако беше ефективно щяха да ползват тази технология навсякъде. Случаят не е такъв. Може евентуално за неприкосновен резерв при аварийни ситуации. За редовно складиране и разтоварване е неефективно. Имам предвид твърде скъпо. Но това е друга тема. Защо трябва токът да е евтин, когато ТРЯБВА да бъде скъп.
Благодаря на колегата за подборката! Има и още и още производители на "складове" за енергия, създадена например през нощта в централите с непрекъснато действие, която не се изполва на момента. Възобновяемите източници също се нуждаят от такива складиращи мощности и ето - има ги, тези технологии работят в индустриален режим! Тесла като че ли са най-напред, трудно ми е да преценя дали не са ги догонили.
Като българин съм горд, че думата "неудачник" е незаменяема чуждица в българския език, заемка от руския език.
КПД'то на подобни преобразуватели е 98-99%, има ги във всеки свестен ЮПС ( от тип двойно преубрачувание или онлайн). И не са скъпи, може да се свържат паралелно множество малки, не е нужно да е един огромен.
09-06-20 - Радев: Смущаващо е, че Божков звучи по-убедително от неговите обвинители . . . . . . . . ....
01-09-21 - Кирил Петков: С две ръце гласувам за президента Радев. .........................................................................
20-03-22 - Бойко Рашков: Божков няма да откаже да даде показания, че е бил изнудван..............................
21-03-23 - Кирил Петков: За мен е просто умопомрачаващо как може прокуратурата дори да не направи досъдебно производство заради изнесеното от Васил Божков...........................................................
09-06-20 - Радев: Смущаващо е, че Божков звучи по-убедително от неговите обвинители . . . . . . . . ....
01-09-21 - Кирил Петков: С две ръце гласувам за президента Радев. .........................................................................
20-03-22 - Бойко Рашков: Божков няма да откаже да даде показания, че е бил изнудван..............................
21-03-23 - Кирил Петков: За мен е просто умопомрачаващо как може прокуратурата дори да не направи досъдебно производство заради изнесеното от Васил Божков...........................................................
Значи в една богата и технологично напреднала държава на другия край на земята са построили първите три броя по 100Мв или общо 300МВ. Но бедна и назадничава България ще построи завод за батерии и за две-три ще построи примерно 10 такива броя или общо 1000МВ. И даже ще го почне тоя завод тази година т.е в следващите 9-10 месеца. Как ви се струва, дали има дори минимална възможност това да се случи наистина?!?
Пичага, имаш ли и най-малка идея какви са загубите при пренос на прав ток ниско напрежение? А ако ще е високо, как ще го преобразуваш от ниско във високо и обратно? Колко ще са загубите при това преобразуване? Защото единственият известен начин за вдигане/сваляне на напрежението на прав ток е да го преобразуваш в променлив!
Явно не четеш написането - те я експлоатират оператор френски батерии мъск. Другите две са по-малки. Щом са си ги инсталирали и няма вълнения на калинки значи са на далавера. Това е най-голямата страна континент. Остава сега да попиташ защо ползват дизелови локомотиви а не са електрифицирали пустинята.
"То трябва да произведе хиляди батерии с размера на товарен контейнер, за да се балансира с тях енергийната система, особено заради планираното увеличаване на производството от възобновяеми източници"
Вече съм абсолютно убеден, че тия не са просто лаици, наивници или неграмотници ами специално изпратени отвън марионетки, които да прокарват глоболистката адженда, която тотално ще съсипе България. Стъпка първа изглежда е ликвидиране на малкото индустрия дето имаме в страната.
Добра идея. Павец-а има мощност колкото за един атомент реактор, само че тук ще може да се изравнява мощността идваща и от ВЕИ. Също ремонта ще се направи от българска фирма, вместо да сипваме с голямата лъжица на чужди. ВЕИ сектора ще се раздвижи, а това са БГ фирми + домакинства.
Нямам идея какви са новите технологии, имам поглед върху старите. Мъка. Като гледам обаè какво става в последните години нещо ми се вужда "" жълта"" техника.Това ``чùдо ще е със срок на годност най много 5 г . Толкова ли сме богати че да хвърляме всяка година по 1 милиад на боклука? Сп0оешно трябва да се приеме закон за икономически престъпления да се ледьи в затвор минимум 10 г. Какво стана с нов реактор в Козлодуй??Железото сме го купили вече?
Пропуснал си основата на Основи на електротехниката - закона на Ом. Тече ли ток, има топлинни загуби.
Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.
Почтените ни готвят нов килотонен взрив като в Бейрут. Електрическият Чирен ще натрупва енергия, а много енергия и пробив правят взрив. Мъск го игра в Австралия, като пламна батерията, нямаше гасене. Тези момчета са луди за връзване.
Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.
Ще си произвеждаме, ама етикетчетата. Другото ще бъде като "Елмарк" - корабите от Китай носят батерии, крушки, соларни панели, а в Добрич им лепят етикетчетата и ги продават като "изберете българското".
" да се увеличат оперативните възможности на ПАВЕЦ „Чаира“ е необходимо да се увеличи капацитетът на долния изравнител. За тази цел е планирано изграждането на яз. Яденица в съседната долина, който ще бъде свързан с яз. Чаира чрез реверсивен тунел с дължина около 7 км. "
Под съседната долина тази, в която тече река Яденица ли се има предвид? Иначе идеята е много добра !
Не са мокри, по заобиколен път ти обсняват че сега изнасяме т.е. имаме излишък който трябва да се намали и това води до деиндустриализация. Консумацията пада, населението намалява и сега доста предприятия затвориха и ще продължат да затварят щото продукцията става не конкурентна а цената на тока ще е европейска. Все пак не си ли разбрал че почти всичко внасяме от Германия - борбата е за пазари.
До коментар [#49] от "Приказки от шипковия храст":
Ако ти харесва повече на батериите да пише "мейд ин чайна" нямам против. Произвоството на батерии става стратегически бизнес и за тава им празнавам, че са вложили мисъл. Ако имаш по-добра идея сподели, щото другото си е само мрънкане.
И дизеловия двигател е измислен да гори фъстъчено олио..... но сега колко милиарда вложихме за да горим отново рапично олио? Гориш 100 единици нафта за да получиш 80 единици рапично олио!
До коментар [#6] от "Пламен Данаилов": Само че,"Чаира" се ремонтира от 2-3 години и никой не знае, кога ще приключи този ремонт. "Ремонтът на " Чаира " е предоставен от НЕК през април 2019 година На австрийския консорциум ABB - VOITH против 13.8 млн. евро. Тогава това решение провокира известни полемики, тъй като държавната компания не притегля за ремонта Toshiba, които са производителят на помпите и елементите, само че по този начин или другояче японците не са взели участие в търга, а и цялата процедура е била под контрола на Европейска банка за възстановяване и развитие. Срокът за осъществяване на този контракт е 38 месеца и би следвало да завърши през юни 2022 година По информация на " Капитал " обаче има удължение на периодите поради ковид и усложненията с доставките."
Да си дойдем на думата. Дори да беше евтино "складирането", а то не е, когато складираш скъп ток, става още по-скъп. Мисля, че би трябвало на всеки да е ясно. А защо е скъп, това не е борба за пазари, а изкривяване на пазара с директивите на ЕК покрай "зелената сделка", диктуваща закриване на мощности или облагане с непосилни въглеродни квоти. Повече коментари на бит пазар. Впрочем не всички държави по света се обвързват с подобно решение...
По-ефектно ще е с една помпена станция да вкарат водата на р. Места в язовир Доспат. Оттам ще мине пред всичките язовири на каскада Въча. След което ще водоснабдява цяла Тракия.
Веднъж в Литъл Рок Монтегю Силвър, най-големият пройдоха и мошеник в целия Запад, ми казва:
— Били, ако някога паметта започне да ти изневерява или остарееш дотолкова, че да не можеш да се занимаваш с почтена мошеническа дейност, иди в Ню Йорк. На Запад всяка минута се ражда по един балама; но в Ню Йорк са нагъчкани като хайвер — не можеш ги изброи.
След две години забелязах, че вече не си спомням имената на руските адмирали и че над лявото ми ухо са се появили няколко бели косъма. И веднага си дадох сметка, че е дошло време да се възползувам от съвета на Силвър.
Така един прекрасен ден се изтърсих в Ню Йорк по обед и тръгнах да се разходя по Бродуей. Изведнъж гледам насреща самия Силвър: отрупан с всякаква, най-елегантна мъжка галантерия, той облегнат пред входа на някакъв хотел и лъска с копринена кърпичка полумесеците на ноктите си.
— Пареза или преждевременна старост? — питам го.
— О, Били! — възкликва той. — Радвам се, че те виждам. Работата е там, че на Запад всички като че ли станаха големи умници. А аз отдавна си пазя Ню Йорк за десерт. Разбирам, че не е красиво да измъкваш каквото и да било от хора като нюйоркчаните. Те не знаят повече от две и две, само се мотаят напред-назад и много рядко им се случва да мислят. Не бих искал майка ми да разбере, че прислушвам такива слабоумни същества. Другояче ме е възпитала тя.
— Е, какво, тълпи ли се вече опашка пред кабинета на стария доктор, който прислушва така добре? — питам го аз.
— В наши дни и без кабинет може — казва Силвър. — Аз съм тук само от един месец. Но вече съм готов да започна; а всички учащи се в неделното училище на Уили Манхатън, изявили желание да дадат своя скромен принос в това начинание, могат да пратят снимките си в „Ивнинг дейли“. Откакто съм тук, изучавам града — продължава Силвър — и всеки ден чета вестниците, и трябва да ти кажа, че вече го познавам така добре, както котката разпознава мишите дупки. Хората тук са такива, че ако се бавиш и не им измъкнеш веднага парите от джоба, лягат на пода, пищят и ритат. Хайде да се качим в стаята ми и ще ти разкажа едно-друго. В името на старото приятелство, Били, готов съм да те взема за съдружник и да обработваме заедно този град.
И Силвър ме заведе в стаята си в хотела. Из нея бяха разхвърляни какви ли не вещи.
— Има много и много начини да смъкнеш пари от тези градски говеда — дори повече от начините за готвене на ориз в Чарлстън — обяснява Силвър. — Те кълват на всякаква стръв. Мозъците на повечето изключват. Колкото са по-учени и интелигентни, толкова по-малко здрав разум имат. Слушай само, преди няколко дни един продал на Дж. П. Морган маслен портрет на Рокфелер-син, като му го пробутал за прочутата картина на Андреа дел Сарто „Йоан Кръстител“!
Виждаш ли тази купчина книжа в ъгъла? Имай пред вид, че това са акции от златни мини. Онзи ден започнах да ги продавам, но след два часа прекратих разпродажбата. Ама ще кажеш защо? Арестуваха ме, задето съм задръстил уличното движение. Народът се биеше да купува. По пътя към участъка успях да продам цяла пачка на полицая, който ме водеше, но после ги изтеглих от обращение. Не мога да приема хората да ми подаряват парите си. Предпочитам да поразмислят все пак, преди да купят нещо, иначе ми се накърнява честолюбието. Нека се помъчат да познаят коя буква липсва в думата „Чик-го“ или поне да извадят чифт деветки, преди да ми платят макар и цент.
Измислих и друга една работица, която провървя толкова лесно, че се принудих да се откажа и от нея. Виждаш ли онова шише мастило на масата? Взех, че татуирах една котва на ръката си, отидох в банката и казах, че съм племенник на адмирал Дюи. И те веднага ми предложиха да ми отпуснат чек за хиляда долара, като го минат на неговата сметка, но се оказа, че аз не знам първото име на чичо си. Обаче от това можеш да разбереш колко леко се работи в този град. Крадците например не стъпват в къща, ако не им е приготвена топла вечеря и не им сервира прислуга с висше образование. В горната част на града бандитите дупчат гражданите, без да им мигне окото, и предполагам, че и целия град да избият, това ще се таксува като нанасяне на леки телесни повреди.
— Монти — казвам аз, когато Силвър се поумори, — може би ти правилно се спря специално на Манхатън в своето изложение, но все пак аз имам известни съмнения. Намирам се тук само от два часа, но нямам впечатлението, че градът ни е поднесен на тепсия и ни остава само да ядем. Не е по моя вкус, защото няма достатъчно rus in urbe[1]. Много по-доволен щях да бъда, ако в косите на тези граждани стърчеха тук-таме сламки и ако те предпочитаха да носят кадифени жилетки и груби верижки на часовниците си. Боя се, че не са чак толкова прости.
— Ясно, и ти си се заразил, Били — казва Силвър. — Всички емигранти хващат тази болест. Ню Йорк все пак е по-голям от Литъл Рок или Европа и всеки пришелец се плаши от него. Но нищо, ще се оправиш. Нали ти казвам, понякога ми идва да напердаша тези хора, защото не ми изпращат всичките си пари в кошове за пране, напръскани с някакво дезинфекционно средство. Никак не ми се ще да ги гоня по улицата. Знаеш ли кои носят брилянти в този град? Жените на изнудвачите и булките на мошениците. Да препипаш нюйоркчанина, е по-лесно, отколкото да избродираш синя розичка на салфетка. Мене ме тревожи само едно: да не ми се изпомачкат пурите в джоба на жилетката, когато целият се натъпча с двайсетачки.
— Дай боже да си прав, Монти — казвам му, — но аз все пак предпочитам да си седя в Литъл Рок и да работя по на дребно. Дори при по-неплодородна година там винаги можеш да набереш няколко фермера и да ги накараш да се подпишат на бял лист в полза на построяването на нова поща, който после можеш да осребриш в местната банка за двеста долара. А тукашните хора имат, струва ми се, силно развит инстинкт за самосъхранение и стискане на кесията. Боя се, че ние с тебе не сме достатъчно добре подготвени за такава игра.
— Не се безпокой — казва Силвър. — Аз вече знам така добре колко струва този Лудоград, както знам, че Колумбийският университет не е в Колумбия. Та тук на четири преки от Бродуей живеят хора, които в живота си не са виждали друга сграда освен небостъргач. Един истински, жив, енергичен западняк трябва само за три месеца тук да се прояви достатъчно, за да си спечели било благоволението на Джеръм, било неприязънта на Лосън.
— Остави хиперболите — думам му аз, — ами кажи знаеш ли ти някакъв конкретен начин да подвием някой и друг долар от тукашното общество, без да става нужда да прибягваме до Армията на спасението или да припадаме пред прага на мис Хелън Гулд?
— Знам двайсет такива начина — казва Силвър. — С какъв капитал разполагаш, Били?
— Хиляда — отговарям аз.
— Аз имам хиляда и двеста — казва той. — Ще обединим капиталите си и ще започнем голям бизнес. Има толкова много възможности да спечелим милион, че просто се чудя откъде да започнем.
На другата сутрин Силвър ме посреща пред хотела един такъв тържествен и просто цъфти от удоволствие.
— Следобед ще се срещнем с Дж. И. Морган — уведомява ме той. — Имам един познат в хотела, който иска да ни запознае с него. Той е негов приятел. Казва, че Морган имал слабост към западняците.
— Виж, това е вече по-друго — казвам аз. — С удоволствие бих се запознал с господин Морган.
— Никак няма да ни навреди да завържем връзки с някои от финансовите крале — казва Силвър. — Знаеш ли, харесва ми това, че в Ню Йорк посрещат така радушно пришълците.
Познатият на Силвър се казваше Клайн. В три часа Клайн дойде в Силвъровата стая с приятеля си от Уолстрийт. Морган приличаше донякъде на портретите си. Левият му крак беше увит с пешкир и той ходеше с бастун.
— Господин Силвър и господин Пескъд — представи ни Клайн. — Струва ми се излишно — казва — да назовавам името на най-големия финансов…
— Остави тези работи, Клайн — казва господин Морган. — Приятно ми е да се запозная с вас, джентълмени; аз проявявам голям интерес към Запада. Доколкото разбрах от Клайн, вие сте от Литъл Рок. Струва ми се, че някъде из вашия край имам две-три железници. Ако някой от вас, момчета, иска да ударим един покер, аз…
— Моля ти се, Пиърпонт! — прекъсва го Клайн. — Не забравяй!
— Извинете, джентълмени — казва Морган, — но откакто ме хвана тази подагра, имам навика да поигравам карти с приятели, които ме навестяват у дома. Някой от вас да е срещал случайно Питърс Едноокия в Литъл Рок? Той живееше в Сиатъл, Ню Мексико.
Преди да успеем да отговорим, Морган удари с бастуна по пода и тръгна напред-назад из стаята, ругаейки на висок глас.
— Какво има, Пиърпонт? Да не би на Уолстрийт да подбиват курса на акциите ти? — подсмива се Клайн.
— Какви ти акции! — реве Морган. — Сетих се за картината, за която пратих специално човек в Европа да я купи. Днес получих телеграма от него, че не можал да я намери в цяла Италия. Готов съм още утре да платя за нея петдесет хиляди, дори седемдесет и пет. Бях дал на моя човек а ла карт: да я купи на каквато и да е цена. Не мога да разбера защо картинните галерии допускат един Да Винчи да…
— Как, Морган? — казва Клайн. — Аз мислех, че имаш пълна колекция на Да Винчи.
— Що за картина е това, господин Морган? — пита Силвър. — Сигурно е голяма колкото небостъргач.
— Боя се, че нямате никакво понятие от изкуство, господин Силвър — казва Морган. — Тази картина е само двайсет и седем на четиридесет и два инча и се нарича „Любовта в свободното си време“. На нея са изобразени няколко манекенки, които танцуват тустеп на брега на виолетова река. В телеграмата се казва, че по всяка вероятност картината вече е изнесена в Америка. А без нея моята колекция си остава непълна. Е, време е да вървя, джентълмени. Ние финансистите трябва да спазваме известен режим.
Господин Морган и Клайн си тръгнаха с купе. След това ние със Силвър дълго си говорихме колко непосредствени и доверчиви са великите хора; и Силвър каза, че ще е срамота да измамиш човек като господин Морган; а аз казах, че според мен това би било нетактично.
Следобед Клайн предложи да се поразходим и ние тримата, аз, той и Силвър, тръгнахме по Седмо авеню да позяпаме. На витрината на една заложна къща Клайн видя копчета за ръкавели, които толкова го възхитиха, че влезе да си ги купи, и ние влязохме заедно с него.
Когато се върнахме в хотела и Клайн се прибра в стаята си, Силвър изведнъж скочи и почна да размахва ръце.
— Видя ли? — вика той. — Видя ли я, Били?
— Кое? — питам аз.
— Кое! Картината, която Морган търси. Виси в заложната къща, точно над масата на собственика. Но аз си замълчах заради Клайн. Да пукна, ако не е същата. Момичетата са като живи и излети по най-хубавата мярка, само че нямат рокли; и ситнят някакъв танец на брега на реката. Колко каза Морган, че ще даде за тази картина? Нужно ли е да ти обяснявам повече? Собственикът сигурно не знае какво съкровище има в магазина си.
На другата сутрин магазинът още не беше отворен, а ние със Силвър вече чакахме пред вратата, сякаш нямахме търпение да залежим костюмите си, за да се сдобием с пари за пиячка. Влизаме ние вътре и започваме да разглеждаме верижките за часовници.
— Каква е тази цапаница там? — казва Силвър уж съвсем случайно. — Не е нещо особено, но на мен ми хваща окото онова девойче с тънките лопатки и червеното наметалце. Ще ви предложа два долара и двайсет и пет цента за нея, само не се припирайте, като я сваляте, да не счупите някоя от по-деликатните вещи.
Собственикът се усмихва и продължава да ни показва позлатени верижки.
— Тази картина — казва той — беше заложена при мен преди година от един италианец. Дадох му петстотин долара за нея. Това е „Любовта в свободното си време“ от Леонардо да Винчи. Преди два дни изтече законният срок и сега тя остава за продан като неоткупена. Вижте този тип верижки, много се носят напоследък.
След половин час ние със Силвър платихме на собственика две хиляди и си излязохме с картината. Силвър се намести в едно купе и се понесе към кантората на Морган. А аз се върнах в хотела и седнах да го чакам. След два часа Силвър се връща.
— Намери ли Морган? — питам го. — Колко ти даде за картината?
Силвър сяда и започва да върти в пръстите си ресните на покривката на масата.
— Не можах да намеря Морган — казва, — защото Морган от един месец е в Европа. Но не мога да разбера друго, Били: същата тази картинка се продава във всички универсални магазини и заедно с рамката струва три долара и четиридесет и осем цента. А рамката отделно се продава за три и петдесет — ето, това не мога да си обясня.
"Който не знае закона на ома, да си ходи у дома"! Помните ли? .............. Ама, господа, моля, моля! Тука важи закона "Ом-м-м-м-м..." - при нулева куролация със закона на Ом и още по-нулева толеранция към гравитацията! Вие от Промяна не разбирате ли, край на статуквото, край на ретроградните закони! "Славата трябва да се извоюва, а честта просто не бива да се губи." - Шопенхауер
Напротив само в бойколандия има проблем с производството - по света могат да ти произведат всичко стига да има кой да го купи. Човечеството отдавна че без енергия не може инак щяхме да си живеем по пещерите. Ето пример - скъпи горива оранжериите спряха и ток има и газ има и въглища има но ще ползваме турски домати, китайски чесън. Т.е. отваряме пазара си за други страни. А КОЙ подпоса Прарижкото споразумение?
Един човек хванал риба на реката и я занесъл вкъщи да му я сготви жената. Казал й: - Ето ти една риба да я изпържиш! - Нямаме олио. - Тогава с мас. - И мас нямаме - ти от небето ли падаш, с какво да си купим олио и мас, нямаме пари! - Добре де, свари я! - И вода нямаме, сутринта ни я спряха защото не сме плащали от миналата година. Човекът се ядосал, върнал се на реката и хвърлил рибата обратно във водата. А рибата изплувала и започнала да вика: - Да живее правителството, да живее правителството!
Сигурен съм само, че тия хиляди "батерийки" ще предизвикат разкошно замърсяване на природата... Е, щом е в името на спасяването на планетата, със зелена политика... 😂😂
"Който не знае закона на ома, да си ходи у дома"! Помните ли? .............. Ама, господа, моля, моля! Тука важи закона "Ом-м-м-м-м..." - при нулева куролация със закона на Ом и още по-нулева толеранция към гравитацията! Вие от Промяна не разбирате ли, край на статуквото, край на ретроградните закони!
Това не е новост, отдавна в UK чрез такива големи предполагам като варели батерии си пренасят електричеството от вятърните паркове в океана до острова, вместо да пускат кабели, и е доста вече разработена технология, мой съученик работи в такава компания която и в такива проекти участва. Няма никаква новост тук техническа, просто или изоставаме или никой не чете. А и да това със завода за батерии незная но е добра идея да си ги правим, тук както и рециклираме тук. Някой също споменаваше за ПАВЕЦ Чаира, само дето изпомпването и после обратно водата през турбините имате загуби, докато тук пак ще има и загуби но очаквам да са по-малки.
До коментар [#8] от "Случаен минувач":Това не е новост, отдавна в UK чрез такива големи предполагам като варели батерии си пренасят електричеството от вятърните паркове в океана до острова, вместо да пускат кабели, и е доста вече разработена технология, мой съученик работи в такава компания която и в такива проекти участва. Няма никаква новост тук техническа, просто или изоставаме или никой не чете. А и да това със завода за батерии незная но е добра идея да си ги правим, тук както и рециклираме тук. Някой също споменаваше за ПАВЕЦ Чаира, само дето изпомпването и после обратно водата през турбините имате загуби, докато тук пак ще има и загуби но очаквам да са по-малки.
Имаме участник познал точните килограми на прасето - физическа или финансова невъзможност да се случи по друг начин. Самата теза, че водата се изпомпва обратно през турбините е достатъчна да млъкнето по тази тема завинаги
Да, на река Яденица ще е язовира. Горният язовир на ПАВЕЦ "Чаира" е големият Белмекен с обем 144млн. куб м., а Чаира е само 4млн. Най-голямата помпено-акумулаторна ВЕЦ не само в България, но и в Югоизточна Европа - "Чаира", работи само с 25% от капацитета си. Три от четирите ѝ помпи не функционират - две от тях поради планов ремонт, а другата заради авария от месец август. Централите "Белмекен", "Сестримо" и "Момина клисура" пък могат да се използват едва наполовина заради продължаващата от 2018 г. рехабилитация. Освен да осигуряват електроенергия за пазара, тези мощности играят и ключова роля за балансирането на цялата електроенергийна система на страна - ако има недостиг, бързо могат да го покрият, а ако има излишък на ток (особено през нощта, когато и цената е по-ниска) помпите могат да се активират в обратен режим и да изпомпват вода нагоре, за да разтоварят енергийната система. Без тези ВЕЦ-ове ролята на балансьор се изпълнява основно от ТЕЦ "Варна" на Ахмед Доган и свързаните с Христо Ковачки централи. А заради това има и съмнения, че ремонтите на ВЕЦ-овете в каскада "Белмекен" се бавят умишлено.
Значи няма да дадат 70-80 млн да довършат тунела и да разширят долен изравнител на Чаира..... но ще дадат 3-4 млд за батерии, които ще са с капацитет 1/10 от тази на ПАВЕЦ Чаира!
Освен това е по-добре да има няколко батерии разпределени из страната, отколкото една. Т.е. ПАВЕЦ-а може да използва така или иначе, което не пречи да се ползват и батерии. Като батериите вероятно ще са с по-високо КПД и по-евтина поддръжка.
При всички положения има смисъл от разпределени литиеви буфери в страната!
Освен това е по-добре да има няколко батерии разпределени из страната, отколкото една. Т.е. ПАВЕЦ-а може да използва така или иначе, което не пречи да се ползват и батерии. Като батериите вероятно ще са с по-високо КПД и по-евтина поддръжка.
При всички положения има смисъл от разпределени литиеви буфери в страната!
1. Защо непременно литиеви? Е.он направиха до град Аахен батерия от смесен тип за 5000 мегават.часа.. основно ГЕЛ батерии, заедно с малко литиеви , втори еднакъв проект имат до Шверин ..
..".. SPEICHER FÜR GRÜNSTROM Projekt für Großbatterie startet in Aachen ..Eine Batterieanlage, in der drei unterschiedliche Akkutypen Strom speichern: Bleiakkus, Lithium-Ionen-Batterien und Hochtemperaturbatterien. Jede ist für die ihr zugewiesene Aufgabe besonders gut geeignet. Außerdem senkt der Mix die Investitions- und Betriebskosten. .. Bleiakkus, seit Jahrzehnten in Autos eingesetzt, sind ausgereift und preiswerter als andere Speicher.
И в света, основно в UPS и в батерийни съоръжения се ползват ГЕЛ и АГМ батерии, литиевите са по-скъпи с по-лоши показатели при ниски температури , защо ние ИЗНЕВИДЕЛИЦА СКАЧАМЕ НА ЛИТИЕВИ? И в света, основно в UPS и в батерийни съоръжения се ползват ГЕЛ и АГМ батерии, те са 4 ПЪТИ ПО ЕВТИНИ - за сега поне .. и с по-лоши показатели при ниски температури , защо ние , за Бога ИЗНЕВИДЕЛИЦА СКАЧАМЕ НА ЛИТИЕВИ?
Да не говорим, че AGM , Gel , Flooded в савета в МОМЕНТА се рециклират на 95% и нямат проблеми, което не е така за литиевите ( литий-фосфат, литий-ферит, литий-полимер)
Ето сравнение: https://www.portablesolarexpert.com/lithium-vs-agm-vs-gel-vs-flooded-solar-battery-comparison/ Lithium Vs. AGM Vs. Gel Vs. Flooded – Solar Battery Comparison solar battery / By PortableSolarExpert Deep Cycle Battery Comparison The following comparison is based on average / typical performance of these batteries. However, real life situations will affect results. How the battery is used, temperature, solar power system design, discharge depth and other factors will determine the battery’s performance...
2. За безветрена студена зимна вечер, в България трябва да има 7-8 гигавата надеждни и предсказуеми мощности за производство на електричество. С хоризонт 10 години ще са приключили и американските марици (освен 1) и българската марица , Русе и Бобов Дол ще са отдавнашен спомен... От Козлодуй 2 гигавата, от останалата американска марица 0.6 гигавата, евентуално малко ВЕЦ 2 гигавата, ама за кратко, всякакъв останал заводски и топлофикационен фолксщурм - 0.5 гигавата. Едни 2-3 гигавата изобщо не излизат.
3. Демек, излиза че трябва да има 50 пъти, по 6000 мегавата .. а ако ще захранваме и индустрията (напр. цветните метали в Пирдоп , КЦМ-Пловдив, стъкларските заводи, циментовите заводи, транспорта ) то ще е необходимо поне 80-100 пъти х 6000
AGM batteries remain less expensive because the materials used to make them are inexpensive and widely available. Lithium batteries, on the other hand, use more expensive materials with some being harder to come by (i.e. lithium).
Gel Battery vs. Lithium-ion.."
И нещо важно за хората, които искат земята ни да е чиста - акумулаторите от ПО-МИНАЛИЯ ВЕК AGM и Gel са с решени проблеми за рециклиране, литиевите - не са !
Но всеки си преценя - кат сте рекли литиеви и са ви на сърце - литиеви да са!
Бъркаш мой човек, 6000МВтч батерия би струвала $600млн. при цена 100$/кВтч. Тази цена все още е мечта, а има и много електроника. ПАВЕЦ "Чаира" е с по-голям капацитет, вече е построен и може да служи дълги години. Тия батерии имат 1500 цикли заряд/разряд и ако през деня се зареждат от фотоволтаици, а през пиковите натоварвания отдават това е един цикъл на ден. Ще издържат 4 години и трябва да се сменят, рециклират. Имаме още два ПАВЕЦ-а. Една ВЕЦ може да съществува практически вечно, а за Чаира ако се свърже с язовир Яденица който е отточен (пост 7) може да работи като ВЕЦ непрекъснато взимайки вода от огромния язовир "Белмекен".
До коментар [#72] от "Гражданин":Бъркаш мой човек, 6000МВтч батерия би струвала $600млн. Тия батерии имат 1500 цикли заряд/разряд и ако през деня се зареждат от фотоволтаици, а през пиковите натоварвания отдават това е един цикъл на ден. Ще издържат 4 години и трябва да се сменят, рециклират. .
Зависи и на какви външни условия са подложени, студ, топлина .. Тука литиевите, за които напира колегата "Гражданин" са по-чувствителни, Гел и АГМ са по-устойчиви ..
И си стареят, имат и саморазряд ..
Също и рециклирането .. Литиеви имат повече проблеми от Гел и АГМ..
Имат и предимства, разбира се - и за това са предпочитани в някои случаи.. Напр. в Австралия голямата батерия е на литий .. .. а "Уолкмен"на Сони още от 1990 е на литиеви батерии и това е първото масово използване на тази технология!
Но всеки си преценя .. като искат непременно литий - ОК .. да си купуват батерии и да си ги коландрят със здраве!
А може да почнем с АГМ, а като дойде ред за сменяне (батериите се изхабяват през определено време ) да минем на Гел, или на литиеви, що не?
И да, цената на литиева батерия, за 2021 за превозно средство е 137 долара/киловатчас.. 100долара/киловатчас , все още не е дошло .. За стационарно би трябвало да има допълнително охлаждане и да е малко по-скъпа ..
И ако вземем реална цена за 2021 - няма да е 600 милиона, ама ще е 822 милиона .. с електрониката и монтажа - милиард.
Но може да не е литий, както са батериите в Германия.. И тогава е 2 пъти по-евтино! Там са по 5000 капацитет , нашата ще е 6000 ..
Освен това, ако не е литий, проблемите с рециклирането след като остарее батерията и стане за изхвърляне (7 -9 години) и проблемът със топлите/студени климатични условия са на порядък по-малки..
И да, електрониката дето да прави от енергията на батериите, променлив ток, с постоянно напрежение е сложна..
Можем да купим готов модул - батерии, плюс електроника. Хем след 7-8 години, като ни се поизхабят първите батерии, можем да спазарим отстъпка при подмяната..
И с един акумулаторен парк 6000 гигават.часа , при условие, че цялата ни енергетика ще стане ВЕИ - няма да се справим..
Трябват ни поне 50.. Значи 50 милиарда..
На всеки 7-8 години, ще ги даваме.. Да се предвиди в бюджета!
Батериите няма да имат живот 7-8 години както при елколите защото всеки ден ще има пълен цикъл заряд-разряд. Ще изтраят 4г. за разлика от ПАВЕЦ, която е практически вечна и три от тях са вече построени. Идеята за каквото и да е акумулиране на еленергия ще срещне силна съпротива от черноборсаджиите на електрическата борса. Та нали те печелят изкупувайки евтината и непрекъсваема енергия от АЕЦ. Операторите на акумулаторните ЕЦ ще заредят през нощта и ще я избълват когато е най-скъпа - много лошо за спекулантите.
Сигурно не е лоша идея да се построи завод за батерии в България. Но представете си, ако това е чисто държавна инвестиция, на фона на "успехите" на държавните/общинските компании в напълно монополни сектори, в които оперират (Мариците, Топлофикациите, и т.н.), как точно този завод ще пекне конкуретно на фона на автомобилните и технологизни гиганти, които правят батерии и изкупуват де що редки метали има, за направата на такива батерии? Просто питам... за един приятел.
.. "Exide Technologies Goes Live with On-Site Solar Installation and Battery Storage at Portuguese Factory .. It is backed by an energy storage system using Exide’s high-performance Sonnenschein A600 gel battery technology, allowing for greater control and self-consumption of energy. ..
А "Троян" за някои технологии гарантират и по 2500 цикъла (разряд/заряд) за стационарни батерии..
Теоретично е възможно да се складита елекроенергия по такъв начин, но възникват много въпроси. Например как подобни супербатерии ще се включват в елекропреносната мрежа (която е спромишлен стандарт за ПРОМЕНЛИВ ТОК). Сигурно ще трябват и някакви суперпреообразователи. Някой сметна ли предварително кпд-то на подобно съоръжение? Не? Така си и мислех... Ще се окаже икономически ефективно колкото авиолинията София-Скопие. Всичката пара пак в свирката.
---------- .."Siemens Energy and Fluence-Lithuania’s energy storage systems Battery energy storage systems have been scheduled for installation by Siemens Energy and Fluence in Lithuania... ..and installing four transmission energy systems totalling 200 Megawatt power and 200 Megawatt-hours capacity.. The agreements are worth a total of EUR 109 million... ----------------
Като разликата с нашият план е единствено в мащаба!
Ние плануваме, не да 200, а 6000 !!!
За ЕДИН акумулаторен парк!
30 пъти, повече от "Сименс" .. ако цената е съпоставима - то и тя ще е в пъти повече..
109 х 30 = 3 милиарда 270 милиона евро!
Малка България умее да мечтае!
Човек е толкова голям, колкото са големи идеите му! А теа викат - "600 милиона".. да бе, да ..
Дори и 2500 цикъла са малко за голямата енергетика, да не говорим за цената, рециклирането. След като имаме нещо готово, работило 30г. като трите ПАВЕЦ, които умишлено се спират от черно-електроборсаджиите, ще правим с години наред завод за батерии и колко време ще работи той да произведе 24 000МВтч батерии? Същите тия батерии ще са нужни много повече за елколите ако говорим за 5-15г. занапред. ВЕЦ е вечен, най стария у нас е построен в двореца "Царска Бистрица" през 1912г. на фирмата "Сименс" с мощност 170кВт и все още работи.
Проектите, цитирани от мене не са с литиеви батерии и цената им е по-малка , при днешните цени .. а рециклирането и отпадъчните батерии не са проблем..
При литиевите също не е проблем - в света в момента основните количества стари батерии , простичко се депонират .. Може би, съвсем скоро и тука ще имаме масово рециклиране и ползване на рециклиран литий - не е ясно за сега..
За безветрена студена зимна вечер, в България трябва да има 7-8 гигавата надеждни и предсказуеми мощности за производство на електричество. С хоризонт 10 години ще са приключили и американските марици (освен 1) и българската марица , Русе и Бобов Дол ще са отдавнашен спомен... От Козлодуй 2 гигавата, от останалата американска марица 0.6 гигавата, евентуално малко ВЕЦ 2 гигавата, ама за кратко, всякакъв останал заводски и топлофикационен фолксщурм - 0.5 гигавата. Едни 2-3 гигавата изобщо не излизат.
Ето го и решението - ВЕИ .. Да, ама ако няма вятър и слънце ?
Ми батерии ! И колко да са батериите?
Ми с КПД 80% - 90%, за да изкараме, винаги когато ни трябват 2-3 гигавата, па и всичко да продължи поне 10-12 часа , трябва да имаме не 24 000МВтч , а поне 40-50 пъти повече , да не кажа 100 - 200 пъти повече ..
Да, ама "Чаира" няма да бъде на Прокопиев. Това, което се готви е поредното безумие и лапане на пари от олигарха. След като се построят гигантските батерии, ще се установи, че не вършат работа. Освен това литий нямаме, няма как рентабилно да се произвеждат тези батерии в БГ.
След като се построят гигантските батерии, ще се установи, че не вършат работа. Освен това литий нямаме, няма как рентабилно да се произвеждат тези батерии в БГ.
Освен това, за колко зарядни-разрядни цикъла става въпрос, преди батерията да си изчерпи ресурса, след което ще се повдигне въпросът за рециклиране? Всичко това с оглед на факта, че парите за инвестиция са "подарени". Или има безплатен обяд?
До коментар [#22] от "Vili Jambov":Освен това, за колко зарядни-разрядни цикъла става въпрос, преди батерията да си изчерпи ресурса, след което ще се повдигне въпросът за рециклиране? Всичко това с оглед на факта, че парите за инвестиция са "подарени". Или има безплатен обяд?
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
Костадин Иванов
Рейтинг: 4326 ЛюбопитноПлан е основното заклинание?
Еретик****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
Vlado Nikolov
Рейтинг: 1636 НеутралноЕлектрически Чирен ми звучи, като дървено желязо.
Willy Messerschmitt
Рейтинг: 2440 ВеселоНадеждата на червените за Белене ...угасна напълно!!!!
До истината се достига с познание! Не влизам в диалог с лумпени !И не храня руски тролове...karatista
Рейтинг: 3935 Неутралноте много малко производители имат технологиите за батерии. нашите симпатяги да не са открили нещо в бан тия дни? или да са спазарили лития на сърбите тия дни?
mr. Gorbachev, tear down this wall!Пламен Данаилов
Рейтинг: 427 НеутралноИзтърваме питомното и гоним дивото. ПАВЕЦ "Чаира" има капацитет 864МВт Х 8,5ч = 7344МВтч или повече от батерията от 6000МВтч. За да се увеличат оперативните възможности на ПАВЕЦ „Чаира“ е необходимо да се увеличи капацитетът на долния изравнител. За тази цел е планирано изграждането на яз. Яденица в съседната долина, който ще бъде свързан с яз. Чаира чрез реверсивен тунел с дължина около 7 км. Това ще увеличи капацитета на долния изравнител трикратно и ще позволи непрекъсната работа на централата от 24 часа при пълна генераторна мощност. По предварителни данни изграждането на яз. „Яденица“ струва 70 милиона долара. Строителството е започнато със средства на НЕК-ЕАД и до октомври 2009 г. е изпълнено временно строителство за язовирната стена и е започнато изграждането на свързващия тунел от двете му страни. Към този момент строителството е спряно поради липса на финасиране. Ето това довършете и поправете всички генератори. Сега работи само 1 , вторият е повреден, а другите два са в рутинен ремонт. След разширението капацитетът на "Чаира" ще е над 20 000МВтч.
Костадин Иванов
Рейтинг: 4326 ВеселоДо коментар [#1] от "Костадин Иванов":
ЕретикУжас! Паркирал съм на платеното място на Кмета /Н1/.
Напускам сайта, приятна вечер!
Случаен минувач
Рейтинг: 15 НеутралноКакъв Електрически Чирен хахах.. Помня като думнаха базите на нап, Томислав Дончев (ония с кръжоците по усвояване) беше заговорил за държавно хранилище за данни. Щото ако е държавно няма кой да го източи. Ся слушаме електрически чирени. Бе вие луди листе, какви контейнери, какви батерии. Поканете експерти да представят 2-3 варианта на стратегия за развитие на по-зелена енергия, да минат обществено обсъждане. Газът бил преходен... Е как ще е преходен, като хиляди километри газопроводи се строят. Франция си реди АЕЦите под ред, Англия (и пак Франция) дори ядрен синтез развиват. Тия електрически Чирен аххахах... с контейнери, като водоноски като при спряла вода хаха. Абе..
инфлация плюс рецесия
Рейтинг: 630 Неутрално.
Лаф да става....
chichka
Рейтинг: 2659 НеутралноЗначи няма да дадат 70-80 млн да довършат тунела и да разширят долен изравнител на Чаира..... но ще дадат 3-4 млд за батерии, които ще са с капацитет 1/10 от тази на ПАВЕЦ Чаира!
Русия е проказата на планетата Земя.kvasimodo
Рейтинг: 1114 НеутралноДо коментар [#6] от "Пламен Данаилов":
"Което беше порок стана обичай" - СенекаЗвучи добре. Не го правят понеже най-вероятно новите управници нямат финансов интерес от този проект.
chichka
Рейтинг: 2659 НеутралноДо коментар [#6] от "Пламен Данаилов":
Русия е проказата на планетата Земя.++ изпреварил си ме.
MissingPerson
Рейтинг: 664 Неутралноhttps://www.tesla.com/en_eu/megapack
Caveat lector! "Тоя победен човек да ми вземе кафеварката..."https://www.hitachienergy.com/offering/product-and-system/energystorage/powerstore
https://www.man-es.com/energy-storage/solutions/energy-storage
https://www.varta-ag.com/en/industry/product-solutions/energy-storage
MissingPerson
Рейтинг: 664 НеутралноДо коментар [#5] от "karatista":
Caveat lector! "Тоя победен човек да ми вземе кафеварката..."За този тип приложения може и с по-малко литий - примеро става с LFP химия, тя ползва литий почти само за електролита.
дерибеев
Рейтинг: 2891 НеутралноНякъде из Харвард са се засекли с Мъск?
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васkaratista
Рейтинг: 3935 НеутралноДо коментар [#14] от "MissingPerson":
mr. Gorbachev, tear down this wall!не съм чувал тук да имаме технологии за батерии, но кой знае... може следващия мъск да е от радомир
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
telqk
Рейтинг: 466 НеутралноНай-важният елемент - цената остава неясна т.е. ще има яко поскъпване. Преди пандемията ел.енергията в Германия 30 евро цента, в Дания 31 - най-скъпата ел.енергия в ЕС. При свободен пазар а това е подписал БХ(Парижкото споразумение няма как при нас цената да не е съизмерима с цената в съседните страни. Няма как немеца да плаща 3-4 пъти по-скъпа цена отколкото българина(говоримза битовия сектор). Т.е. нещата ще станат като на газовия пазар за битови потребители 3-4 пъти по-големи сметки.
chegobara
Рейтинг: 8 НеутралноА ако не бяхме затворили блоковете на АЕЦа, нямаше да има нужда. Но нали опасно, ще гръмне. Макрон иначе обърна палачинката, 14 реактора нови искал. Изведнъж стана "еко" АЕЦа. Всичко е далавери...
всичко е суета, Боку ни обраchichka
Рейтинг: 2659 ЛюбопитноДо коментар [#16] от "karatista":
Русия е проказата на планетата Земя.Бобокови имат!!!!!
kvasimodo
Рейтинг: 1114 НеутралноКато чета Дневник, който ни осведомява за всичко което правят новите управници имам едно притеснение. Всичко е в бъдеще време.
"Което беше порок стана обичай" - СенекаНаистина са отскоро на власт, но дано това ЩЕ не продължи и през лятото и есента.
За сега от промяната усещаме по новите цени.
Е според г-н Костов вече изчезнал мутренският жаргон и бабаитското поведение.
Доста странен анализ за един макроикономист. мисля, че силата му е другаде.
Vili Jambov
Рейтинг: 1113 ВеселоТеоретично е възможно да се складита елекроенергия по такъв начин, но възникват много въпроси. Например как подобни супербатерии ще се включват в елекропреносната мрежа (която е спромишлен стандарт за ПРОМЕНЛИВ ТОК). Сигурно ще трябват и някакви суперпреообразователи. Някой сметна ли предварително кпд-то на подобно съоръжение? Не? Така си и мислех... Ще се окаже икономически ефективно колкото авиолинията София-Скопие. Всичката пара пак в свирката.
Приказки от шипковия храст
Рейтинг: 804 Весело"То трябва да произведе хиляди батерии с размера на товарен контейнер"
Пак се набутват из сокаците на Васюки.
karatista
Рейтинг: 3935 НеутралноДо коментар [#20] от "chichka":
mr. Gorbachev, tear down this wall!че тяхното не са ли акумулатори от миналия век?
The Polite Moose
Рейтинг: 3137 НеутралноЕто откъде ще се крадат яко пари.
ДБ #ВЪРНЕТЕПАРИТЕБЕ 🇷🇺🚢🚶🤬Частник ще бъде избран без конкурс, да строи завод за батерии под наем.
Остап Бендер си къса ризата, че не се е сетил.
Прогнозната цена за 1 гигават батерии колко ще е ? Поне 1 милиард евро, ако се закупят.
Под наем ще е дори повече.
telqk
Рейтинг: 466 НеутралноДо коментар [#22] от "Vili Jambov":
Остави теорията - измислена е. В Австралия имат 3 такива като най-мощната беше 100МВЧ. Като голям UPS. Операторът е френска фирма, устройствата(батерии) са Мъск.
The Polite Moose
Рейтинг: 3137 НеутралноЗа Василев се говори, че е фалирал бившата си фирма и я оставил с 9 млн паунда дългове.
ДБ #ВЪРНЕТЕПАРИТЕБЕ 🇷🇺🚢🚶🤬България, че ще я фалира, ще я фалира, ако остане министър неразумно много месеци.
Единствено остава да гадаем с колко милиарди ще заборчлеем всички ние.
Таралеж
Рейтинг: 2587 НеутралноДобре е че говорят, обсъждат.
Но се надявам да не забравят че част, голяма част от енегобаланса е консумацията.
Добре в да се търсят източници на чиста енергия и да се инвестира в тях.
Но е еднакво добре да се намаля консумацията.
От производства, от граждани.
По света енергоразпределителните фирми са тези които дават бонуси на потребителите за намаляне на потреблението.
Пеи мен преди години плащаха почти изцяло за изолация и енергоспестяващо осветление.
В момента плащат голяма част от цената за смяна на климатици и отопление с високоефективни климатици.
Vili Jambov
Рейтинг: 1113 ВеселоИзмислена е за малки мощности, да отдавна. Тук мащабът е друг. Ако беше ефективно щяха да ползват тази технология навсякъде. Случаят не е такъв. Може евентуално за неприкосновен резерв при аварийни ситуации. За редовно складиране и разтоварване е неефективно. Имам предвид твърде скъпо. Но това е друга тема. Защо трябва токът да е евтин, когато ТРЯБВА да бъде скъп.
Торбеш
Рейтинг: 1676 НеутралноБлагодаря на колегата за подборката!
Има и още и още производители на "складове" за енергия, създадена например през нощта в централите с непрекъснато действие, която не се изполва на момента.
Възобновяемите източници също се нуждаят от такива складиращи мощности и ето - има ги, тези технологии работят в индустриален режим!
Тесла като че ли са най-напред, трудно ми е да преценя дали не са ги догонили. Като българин съм горд, че думата "неудачник" е незаменяема чуждица в българския език, заемка от руския език.
m17
Рейтинг: 1693 НеутралноДо коментар [#22] от "Vili Jambov":
КПД'то на подобни преобразуватели е 98-99%, има ги във всеки свестен ЮПС ( от тип двойно преубрачувание или онлайн). И не са скъпи, може да се свържат паралелно множество малки, не е нужно да е един огромен.
Преkрояваме Парцалите
Рейтинг: 2324 Неутралнообект "между Враца и Ловеч"
09-06-20 - Радев: Смущаващо е, че Божков звучи по-убедително от неговите обвинители . . . . . . . . .... 01-09-21 - Кирил Петков: С две ръце гласувам за президента Радев. ......................................................................... 20-03-22 - Бойко Рашков: Божков няма да откаже да даде показания, че е бил изнудван.............................. 21-03-23 - Кирил Петков: За мен е просто умопомрачаващо как може прокуратурата дори да не направи досъдебно производство заради изнесеното от Васил Божков...........................................................Да не е втория мост на Дуная
Atanas Ya
Рейтинг: 180 Неутралнопренос на прав ток,а не променлив...няма топлини загуби,после Инвертори
има такива в Европа.
трябва да се дебатира и информира
praseta_mezeta
Рейтинг: 338 НеутралноЩе,ще,ще- вечната мантра на новите "честни" променители...
До обещанията за 6 моста на Дунав, 3 тунела под Стара планина, няколко магистрали , сега добавяме и нов "Чирен" , този път от батерийки.
Даже "Чирен"-а ако е от стари акумулатори за коли на Бобокови, ще бъде и в модерните днес еко мантри.....
etar
Рейтинг: 963 НеутралноБраво! Хем мощностти за съхранение ще имаме, хем ще си прозивеждаме батериите. Най-после нещо със мисъл да се планира.
Преkрояваме Парцалите
Рейтинг: 2324 НеутралноБатерии едно време правеха в Никопол.
09-06-20 - Радев: Смущаващо е, че Божков звучи по-убедително от неговите обвинители . . . . . . . . .... 01-09-21 - Кирил Петков: С две ръце гласувам за президента Радев. ......................................................................... 20-03-22 - Бойко Рашков: Божков няма да откаже да даде показания, че е бил изнудван.............................. 21-03-23 - Кирил Петков: За мен е просто умопомрачаващо как може прокуратурата дори да не направи досъдебно производство заради изнесеното от Васил Божков...........................................................Ни са зареждаха, не са и разреждаха много.
Като за аско и тая технология е добра.
m17
Рейтинг: 1693 НеутралноДо коментар [#26] от "telqk":
Значи в една богата и технологично напреднала държава на другия край на земята са построили първите три броя по 100Мв или общо 300МВ. Но бедна и назадничава България ще построи завод за батерии и за две-три ще построи примерно 10 такива броя или общо 1000МВ. И даже ще го почне тоя завод тази година т.е в следващите 9-10 месеца. Как ви се струва, дали има дори минимална възможност това да се случи наистина?!?
kvasimodo
Рейтинг: 1114 НеутралноДо коментар [#22] от "Vili Jambov":
"Което беше порок стана обичай" - СенекаРазсъждавате логично. Но като гледам минусите за съжаление много съфорумци не мислят а цакат отрицание по партийни критерии.
mandalorian
Рейтинг: 8 НеутралноПичага, имаш ли и най-малка идея какви са загубите при пренос на прав ток ниско напрежение? А ако ще е високо, как ще го преобразуваш от ниско във високо и обратно? Колко ще са загубите при това преобразуване? Защото единственият известен начин за вдигане/сваляне на напрежението на прав ток е да го преобразуваш в променлив!
telqk
Рейтинг: 466 НеутралноДо коментар [#29] от "Vili Jambov":
КОлко малки? Как мислиш се захранват големите дейта центрове с хиляди сървъри? Или мисли че докато включи дизелгенератора сървърите вървят по инерсия?
telqk
Рейтинг: 466 НеутралноДо коментар [#37] от "m17":
Явно не четеш написането - те я експлоатират оператор френски батерии мъск. Другите две са по-малки. Щом са си ги инсталирали и няма вълнения на калинки значи са на далавера. Това е най-голямата страна континент. Остава сега да попиташ защо ползват дизелови локомотиви а не са електрифицирали пустинята.
jazzdevil
Рейтинг: 1962 Гневно"То трябва да произведе хиляди батерии с размера на товарен контейнер, за да се балансира с тях енергийната система, особено заради планираното увеличаване на производството от възобновяеми източници"
Вече съм абсолютно убеден, че тия не са просто лаици, наивници или неграмотници ами специално изпратени отвън марионетки, които да прокарват глоболистката адженда, която тотално ще съсипе България. Стъпка първа изглежда е ликвидиране на малкото индустрия дето имаме в страната.
etar
Рейтинг: 963 НеутралноДо коментар [#6] от "Пламен Данаилов":
Добра идея. Павец-а има мощност колкото за един атомент реактор, само че тук ще може да се изравнява мощността идваща и от ВЕИ. Също ремонта ще се направи от българска фирма, вместо да сипваме с голямата лъжица на чужди. ВЕИ сектора ще се раздвижи, а това са БГ фирми + домакинства.
oua58686497
Рейтинг: 1998 НеутралноНямам идея какви са новите технологии, имам поглед върху старите.
Мъка. Като гледам обаè какво става в последните години нещо ми се вужда ""
жълта"" техника.Това ``чùдо ще е със срок на годност най много 5 г .
Толкова ли сме богати че да хвърляме всяка година по 1 милиад на боклука?
Сп0оешно трябва да се приеме закон за икономически престъпления да се ледьи в затвор минимум 10 г.
Какво стана с нов реактор в Козлодуй??Железото сме го купили вече?
etar
Рейтинг: 963 НеутралноДо коментар [#37] от "m17":
Хубавото е, че е влязло в плана. Средства има. Остава само да се усвоят правилно, а не да се присвоят, както беше досега.
Корки
Рейтинг: 2597 НеутралноПолзвал ли си техни монбатски акумолатори? Руска рулетка. Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.
Корки
Рейтинг: 2597 НеутралноПропуснал си основата на Основи на електротехниката - закона на Ом. Тече ли ток, има топлинни загуби. Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.
Корки
Рейтинг: 2597 НеутралноПочтените ни готвят нов килотонен взрив като в Бейрут. Електрическият Чирен ще натрупва енергия, а много енергия и пробив правят взрив. Мъск го игра в Австралия, като пламна батерията, нямаше гасене. Тези момчета са луди за връзване.
Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.Приказки от шипковия храст
Рейтинг: 804 ВеселоЩе си произвеждаме, ама етикетчетата. Другото ще бъде като "Елмарк" - корабите от Китай носят батерии, крушки, соларни панели, а в Добрич им лепят етикетчетата и ги продават като "изберете българското".
m17
Рейтинг: 1693 НеутралноДо коментар [#41] от "telqk":
За Австралия ясно, аз говоря за мокрите сънища на Василев за строеж на завод за батерии, които да се почне до края на годината.
samoedin
Рейтинг: 4211 НеутралноДо коментар [#6] от "Пламен Данаилов":
" да се увеличат оперативните възможности на ПАВЕЦ „Чаира“ е необходимо да се увеличи капацитетът на долния изравнител. За тази цел е планирано изграждането на яз. Яденица в съседната долина, който ще бъде свързан с яз. Чаира чрез реверсивен тунел с дължина около 7 км. "
Под съседната долина тази, в която тече река Яденица ли се има предвид? Иначе идеята е много добра !
telqk
Рейтинг: 466 НеутралноДо коментар [#50] от "m17":
Не са мокри, по заобиколен път ти обсняват че сега изнасяме т.е. имаме излишък който трябва да се намали и това води до деиндустриализация. Консумацията пада, населението намалява и сега доста предприятия затвориха и ще продължат да затварят щото продукцията става не конкурентна а цената на тока ще е европейска. Все пак не си ли разбрал че почти всичко внасяме от Германия - борбата е за пазари.
etar
Рейтинг: 963 НеутралноДо коментар [#49] от "Приказки от шипковия храст":
Ако ти харесва повече на батериите да пише "мейд ин чайна" нямам против. Произвоството на батерии става стратегически бизнес и за тава им празнавам, че са вложили мисъл. Ако имаш по-добра идея сподели, щото другото си е само мрънкане.
chichka
Рейтинг: 2659 НеутралноДо коментар [#24] от "karatista":
Русия е проказата на планетата Земя.И дизеловия двигател е измислен да гори фъстъчено олио..... но сега колко милиарда вложихме за да горим отново рапично олио? Гориш 100 единици нафта за да получиш 80 единици рапично олио!
Роси
Рейтинг: 7761 НеутралноДо коментар [#6] от "Пламен Данаилов":
Само че,"Чаира" се ремонтира от 2-3 години и никой не знае, кога ще приключи този ремонт.
"Ремонтът на " Чаира " е предоставен от НЕК през април 2019 година На австрийския консорциум ABB - VOITH против 13.8 млн. евро. Тогава това решение провокира известни полемики, тъй като държавната компания не притегля за ремонта Toshiba, които са производителят на помпите и елементите, само че по този начин или другояче японците не са взели участие в търга, а и цялата процедура е била под контрола на Европейска банка за възстановяване и развитие. Срокът за осъществяване на този контракт е 38 месеца и би следвало да завърши през юни 2022 година По информация на " Капитал " обаче има удължение на периодите поради ковид и усложненията с доставките."
chichka
Рейтинг: 2659 ВеселоДо коментар [#47] от "Корки":
Русия е проказата на планетата Земя."Който не знае закона на ома, да си ходи у дома"! Помните ли?
Vili Jambov
Рейтинг: 1113 НеутралноДа си дойдем на думата. Дори да беше евтино "складирането", а то не е, когато складираш скъп ток, става още по-скъп. Мисля, че би трябвало на всеки да е ясно. А защо е скъп, това не е борба за пазари, а изкривяване на пазара с директивите на ЕК покрай "зелената сделка", диктуваща закриване на мощности или облагане с непосилни въглеродни квоти. Повече коментари на бит пазар. Впрочем не всички държави по света се обвързват с подобно решение...
chichka
Рейтинг: 2659 ВеселоДо коментар [#37] от "m17":
Русия е проказата на планетата Земя.Нима не разбирате, че целта е нов стартъп да получи парите и ...... да започне да проучва, проектира, консултира..... и след 3 г 1-2 млрд ги няма!
Judjuk
Рейтинг: 2704 НеутралноДо коментар [#6] от "Пламен Данаилов"
JudjukПо-ефектно ще е с една помпена станция да вкарат водата на р. Места в язовир Доспат. Оттам ще мине пред всичките язовири на каскада Въча. След което ще водоснабдява цяла Тракия.
gr52
Рейтинг: 1298 НеутралноВеднъж в Литъл Рок Монтегю Силвър, най-големият пройдоха и мошеник в целия Запад, ми казва:
— Били, ако някога паметта започне да ти изневерява или остарееш дотолкова, че да не можеш да се занимаваш с почтена мошеническа дейност, иди в Ню Йорк. На Запад всяка минута се ражда по един балама; но в Ню Йорк са нагъчкани като хайвер — не можеш ги изброи.
След две години забелязах, че вече не си спомням имената на руските адмирали и че над лявото ми ухо са се появили няколко бели косъма. И веднага си дадох сметка, че е дошло време да се възползувам от съвета на Силвър.
Така един прекрасен ден се изтърсих в Ню Йорк по обед и тръгнах да се разходя по Бродуей. Изведнъж гледам насреща самия Силвър: отрупан с всякаква, най-елегантна мъжка галантерия, той облегнат пред входа на някакъв хотел и лъска с копринена кърпичка полумесеците на ноктите си.
— Пареза или преждевременна старост? — питам го.
— О, Били! — възкликва той. — Радвам се, че те виждам. Работата е там, че на Запад всички като че ли станаха големи умници. А аз отдавна си пазя Ню Йорк за десерт. Разбирам, че не е красиво да измъкваш каквото и да било от хора като нюйоркчаните. Те не знаят повече от две и две, само се мотаят напред-назад и много рядко им се случва да мислят. Не бих искал майка ми да разбере, че прислушвам такива слабоумни същества. Другояче ме е възпитала тя.
— Е, какво, тълпи ли се вече опашка пред кабинета на стария доктор, който прислушва така добре? — питам го аз.
— В наши дни и без кабинет може — казва Силвър. — Аз съм тук само от един месец. Но вече съм готов да започна; а всички учащи се в неделното училище на Уили Манхатън, изявили желание да дадат своя скромен принос в това начинание, могат да пратят снимките си в „Ивнинг дейли“. Откакто съм тук, изучавам града — продължава Силвър — и всеки ден чета вестниците, и трябва да ти кажа, че вече го познавам така добре, както котката разпознава мишите дупки. Хората тук са такива, че ако се бавиш и не им измъкнеш веднага парите от джоба, лягат на пода, пищят и ритат. Хайде да се качим в стаята ми и ще ти разкажа едно-друго. В името на старото приятелство, Били, готов съм да те взема за съдружник и да обработваме заедно този град.
И Силвър ме заведе в стаята си в хотела. Из нея бяха разхвърляни какви ли не вещи.
— Има много и много начини да смъкнеш пари от тези градски говеда — дори повече от начините за готвене на ориз в Чарлстън — обяснява Силвър. — Те кълват на всякаква стръв. Мозъците на повечето изключват. Колкото са по-учени и интелигентни, толкова по-малко здрав разум имат. Слушай само, преди няколко дни един продал на Дж. П. Морган маслен портрет на Рокфелер-син, като му го пробутал за прочутата картина на Андреа дел Сарто „Йоан Кръстител“!
Виждаш ли тази купчина книжа в ъгъла? Имай пред вид, че това са акции от златни мини. Онзи ден започнах да ги продавам, но след два часа прекратих разпродажбата. Ама ще кажеш защо? Арестуваха ме, задето съм задръстил уличното движение. Народът се биеше да купува. По пътя към участъка успях да продам цяла пачка на полицая, който ме водеше, но после ги изтеглих от обращение. Не мога да приема хората да ми подаряват парите си. Предпочитам да поразмислят все пак, преди да купят нещо, иначе ми се накърнява честолюбието. Нека се помъчат да познаят коя буква липсва в думата „Чик-го“ или поне да извадят чифт деветки, преди да ми платят макар и цент.
Измислих и друга една работица, която провървя толкова лесно, че се принудих да се откажа и от нея. Виждаш ли онова шише мастило на масата? Взех, че татуирах една котва на ръката си, отидох в банката и казах, че съм племенник на адмирал Дюи. И те веднага ми предложиха да ми отпуснат чек за хиляда долара, като го минат на неговата сметка, но се оказа, че аз не знам първото име на чичо си. Обаче от това можеш да разбереш колко леко се работи в този град. Крадците например не стъпват в къща, ако не им е приготвена топла вечеря и не им сервира прислуга с висше образование. В горната част на града бандитите дупчат гражданите, без да им мигне окото, и предполагам, че и целия град да избият, това ще се таксува като нанасяне на леки телесни повреди.
— Монти — казвам аз, когато Силвър се поумори, — може би ти правилно се спря специално на Манхатън в своето изложение, но все пак аз имам известни съмнения. Намирам се тук само от два часа, но нямам впечатлението, че градът ни е поднесен на тепсия и ни остава само да ядем. Не е по моя вкус, защото няма достатъчно rus in urbe[1]. Много по-доволен щях да бъда, ако в косите на тези граждани стърчеха тук-таме сламки и ако те предпочитаха да носят кадифени жилетки и груби верижки на часовниците си. Боя се, че не са чак толкова прости.
— Ясно, и ти си се заразил, Били — казва Силвър. — Всички емигранти хващат тази болест. Ню Йорк все пак е по-голям от Литъл Рок или Европа и всеки пришелец се плаши от него. Но нищо, ще се оправиш. Нали ти казвам, понякога ми идва да напердаша тези хора, защото не ми изпращат всичките си пари в кошове за пране, напръскани с някакво дезинфекционно средство. Никак не ми се ще да ги гоня по улицата. Знаеш ли кои носят брилянти в този град? Жените на изнудвачите и булките на мошениците. Да препипаш нюйоркчанина, е по-лесно, отколкото да избродираш синя розичка на салфетка. Мене ме тревожи само едно: да не ми се изпомачкат пурите в джоба на жилетката, когато целият се натъпча с двайсетачки.
— Дай боже да си прав, Монти — казвам му, — но аз все пак предпочитам да си седя в Литъл Рок и да работя по на дребно. Дори при по-неплодородна година там винаги можеш да набереш няколко фермера и да ги накараш да се подпишат на бял лист в полза на построяването на нова поща, който после можеш да осребриш в местната банка за двеста долара. А тукашните хора имат, струва ми се, силно развит инстинкт за самосъхранение и стискане на кесията. Боя се, че ние с тебе не сме достатъчно добре подготвени за такава игра.
— Не се безпокой — казва Силвър. — Аз вече знам така добре колко струва този Лудоград, както знам, че Колумбийският университет не е в Колумбия. Та тук на четири преки от Бродуей живеят хора, които в живота си не са виждали друга сграда освен небостъргач. Един истински, жив, енергичен западняк трябва само за три месеца тук да се прояви достатъчно, за да си спечели било благоволението на Джеръм, било неприязънта на Лосън.
— Остави хиперболите — думам му аз, — ами кажи знаеш ли ти някакъв конкретен начин да подвием някой и друг долар от тукашното общество, без да става нужда да прибягваме до Армията на спасението или да припадаме пред прага на мис Хелън Гулд?
— Знам двайсет такива начина — казва Силвър. — С какъв капитал разполагаш, Били?
— Хиляда — отговарям аз.
— Аз имам хиляда и двеста — казва той. — Ще обединим капиталите си и ще започнем голям бизнес. Има толкова много възможности да спечелим милион, че просто се чудя откъде да започнем.
На другата сутрин Силвър ме посреща пред хотела един такъв тържествен и просто цъфти от удоволствие.
— Следобед ще се срещнем с Дж. И. Морган — уведомява ме той. — Имам един познат в хотела, който иска да ни запознае с него. Той е негов приятел. Казва, че Морган имал слабост към западняците.
— Виж, това е вече по-друго — казвам аз. — С удоволствие бих се запознал с господин Морган.
— Никак няма да ни навреди да завържем връзки с някои от финансовите крале — казва Силвър. — Знаеш ли, харесва ми това, че в Ню Йорк посрещат така радушно пришълците.
Познатият на Силвър се казваше Клайн. В три часа Клайн дойде в Силвъровата стая с приятеля си от Уолстрийт. Морган приличаше донякъде на портретите си. Левият му крак беше увит с пешкир и той ходеше с бастун.
— Господин Силвър и господин Пескъд — представи ни Клайн. — Струва ми се излишно — казва — да назовавам името на най-големия финансов…
— Остави тези работи, Клайн — казва господин Морган. — Приятно ми е да се запозная с вас, джентълмени; аз проявявам голям интерес към Запада. Доколкото разбрах от Клайн, вие сте от Литъл Рок. Струва ми се, че някъде из вашия край имам две-три железници. Ако някой от вас, момчета, иска да ударим един покер, аз…
— Моля ти се, Пиърпонт! — прекъсва го Клайн. — Не забравяй!
— Извинете, джентълмени — казва Морган, — но откакто ме хвана тази подагра, имам навика да поигравам карти с приятели, които ме навестяват у дома. Някой от вас да е срещал случайно Питърс Едноокия в Литъл Рок? Той живееше в Сиатъл, Ню Мексико.
Преди да успеем да отговорим, Морган удари с бастуна по пода и тръгна напред-назад из стаята, ругаейки на висок глас.
— Какво има, Пиърпонт? Да не би на Уолстрийт да подбиват курса на акциите ти? — подсмива се Клайн.
— Какви ти акции! — реве Морган. — Сетих се за картината, за която пратих специално човек в Европа да я купи. Днес получих телеграма от него, че не можал да я намери в цяла Италия. Готов съм още утре да платя за нея петдесет хиляди, дори седемдесет и пет. Бях дал на моя човек а ла карт: да я купи на каквато и да е цена. Не мога да разбера защо картинните галерии допускат един Да Винчи да…
— Как, Морган? — казва Клайн. — Аз мислех, че имаш пълна колекция на Да Винчи.
— Що за картина е това, господин Морган? — пита Силвър. — Сигурно е голяма колкото небостъргач.
— Боя се, че нямате никакво понятие от изкуство, господин Силвър — казва Морган. — Тази картина е само двайсет и седем на четиридесет и два инча и се нарича „Любовта в свободното си време“. На нея са изобразени няколко манекенки, които танцуват тустеп на брега на виолетова река. В телеграмата се казва, че по всяка вероятност картината вече е изнесена в Америка. А без нея моята колекция си остава непълна. Е, време е да вървя, джентълмени. Ние финансистите трябва да спазваме известен режим.
Господин Морган и Клайн си тръгнаха с купе. След това ние със Силвър дълго си говорихме колко непосредствени и доверчиви са великите хора; и Силвър каза, че ще е срамота да измамиш човек като господин Морган; а аз казах, че според мен това би било нетактично.
Следобед Клайн предложи да се поразходим и ние тримата, аз, той и Силвър, тръгнахме по Седмо авеню да позяпаме. На витрината на една заложна къща Клайн видя копчета за ръкавели, които толкова го възхитиха, че влезе да си ги купи, и ние влязохме заедно с него.
Когато се върнахме в хотела и Клайн се прибра в стаята си, Силвър изведнъж скочи и почна да размахва ръце.
— Видя ли? — вика той. — Видя ли я, Били?
— Кое? — питам аз.
— Кое! Картината, която Морган търси. Виси в заложната къща, точно над масата на собственика. Но аз си замълчах заради Клайн. Да пукна, ако не е същата. Момичетата са като живи и излети по най-хубавата мярка, само че нямат рокли; и ситнят някакъв танец на брега на реката. Колко каза Морган, че ще даде за тази картина? Нужно ли е да ти обяснявам повече? Собственикът сигурно не знае какво съкровище има в магазина си.
На другата сутрин магазинът още не беше отворен, а ние със Силвър вече чакахме пред вратата, сякаш нямахме търпение да залежим костюмите си, за да се сдобием с пари за пиячка. Влизаме ние вътре и започваме да разглеждаме верижките за часовници.
— Каква е тази цапаница там? — казва Силвър уж съвсем случайно. — Не е нещо особено, но на мен ми хваща окото онова девойче с тънките лопатки и червеното наметалце. Ще ви предложа два долара и двайсет и пет цента за нея, само не се припирайте, като я сваляте, да не счупите някоя от по-деликатните вещи.
Собственикът се усмихва и продължава да ни показва позлатени верижки.
— Тази картина — казва той — беше заложена при мен преди година от един италианец. Дадох му петстотин долара за нея. Това е „Любовта в свободното си време“ от Леонардо да Винчи. Преди два дни изтече законният срок и сега тя остава за продан като неоткупена. Вижте този тип верижки, много се носят напоследък.
След половин час ние със Силвър платихме на собственика две хиляди и си излязохме с картината. Силвър се намести в едно купе и се понесе към кантората на Морган. А аз се върнах в хотела и седнах да го чакам. След два часа Силвър се връща.
— Намери ли Морган? — питам го. — Колко ти даде за картината?
Силвър сяда и започва да върти в пръстите си ресните на покривката на масата.
— Не можах да намеря Морган — казва, — защото Морган от един месец е в Европа. Но не мога да разбера друго, Били: същата тази картинка се продава във всички универсални магазини и заедно с рамката струва три долара и четиридесет и осем цента. А рамката отделно се продава за три и петдесет — ето, това не мога да си обясня.
m17
Рейтинг: 1693 НеутралноДо коментар [#58] от "chichka":
За съжаление разбирам и точно това ме притеснява - че всичко е парлама - за да може специалиста в стартъпи Василев да оправи едни милиарди.
Яна
Рейтинг: 1082 Весело"Който не знае закона на ома, да си ходи у дома"! Помните ли?
..............
Ама, господа, моля, моля! Тука важи закона "Ом-м-м-м-м..." - при нулева куролация със закона на Ом и още по-нулева толеранция към гравитацията! Вие от Промяна не разбирате ли, край на статуквото, край на ретроградните закони!
"Славата трябва да се извоюва, а честта просто не бива да се губи." - Шопенхауер
telqk
Рейтинг: 466 НеутралноДо коментар [#57] от "Vili Jambov":
Напротив само в бойколандия има проблем с производството - по света могат да ти произведат всичко стига да има кой да го купи. Човечеството отдавна че без енергия не може инак щяхме да си живеем по пещерите. Ето пример - скъпи горива оранжериите спряха и ток има и газ има и въглища има но ще ползваме турски домати, китайски чесън. Т.е. отваряме пазара си за други страни. А КОЙ подпоса Прарижкото споразумение?
BiGman
Рейтинг: 6971 НеутралноЕдин човек хванал риба на реката и я занесъл вкъщи да му я сготви жената. Казал й:
- Ето ти една риба да я изпържиш!
- Нямаме олио.
- Тогава с мас.
- И мас нямаме - ти от небето ли падаш, с какво да си купим олио и мас, нямаме пари!
- Добре де, свари я!
- И вода нямаме, сутринта ни я спряха защото не сме плащали от миналата година.
Човекът се ядосал, върнал се на реката и хвърлил рибата обратно във водата. А рибата изплувала и започнала да вика:
- Да живее правителството, да живее правителството!
gr52
Рейтинг: 1298 ВеселоДо коментар [#64] от "BiGman1":
Ха - ха - ха! Великолепно! Адмирации, колега!
Котаракът на Шрьодингер
Рейтинг: 284 НеутралноСигурен съм само, че тия хиляди "батерийки" ще предизвикат разкошно замърсяване на природата... Е, щом е в името на спасяването на планетата, със зелена политика... 😂😂
gr52
Рейтинг: 1298 Неутрално👍
Ognyan Gerassimov
Рейтинг: 628 НеутралноДо коментар [#8] от "Случаен минувач":
Това не е новост, отдавна в UK чрез такива големи предполагам като варели батерии си пренасят електричеството от вятърните паркове в океана до острова, вместо да пускат кабели, и е доста вече разработена технология, мой съученик работи в такава компания която и в такива проекти участва. Няма никаква новост тук техническа, просто или изоставаме или никой не чете. А и да това със завода за батерии незная но е добра идея да си ги правим, тук както и рециклираме тук. Някой също споменаваше за ПАВЕЦ Чаира, само дето изпомпването и после обратно водата през турбините имате загуби, докато тук пак ще има и загуби но очаквам да са по-малки.
Изгубеният
Рейтинг: 1400 ВеселоИмаме участник познал точните килограми на прасето - физическа или финансова невъзможност да се случи по друг начин. Самата теза, че водата се изпомпва обратно през турбините е достатъчна да млъкнето по тази тема завинаги
canuck99
Рейтинг: 771 НеутралноМай както и при соца министрите ще дърпат към своите райони. Транспортният министър Събев от Русе е осигурил 3 проекта за съгражданите си.
Пламен Данаилов
Рейтинг: 427 НеутралноДа, на река Яденица ще е язовира. Горният язовир на ПАВЕЦ "Чаира" е големият Белмекен с обем 144млн. куб м., а Чаира е само 4млн.
Най-голямата помпено-акумулаторна ВЕЦ не само в България, но и в Югоизточна Европа - "Чаира", работи само с 25% от капацитета си. Три от четирите ѝ помпи не функционират - две от тях поради планов ремонт, а другата заради авария от месец август. Централите "Белмекен", "Сестримо" и "Момина клисура" пък могат да се използват едва наполовина заради продължаващата от 2018 г. рехабилитация. Освен да осигуряват електроенергия за пазара, тези мощности играят и ключова роля за балансирането на цялата електроенергийна система на страна - ако има недостиг, бързо могат да го покрият, а ако има излишък на ток (особено през нощта, когато и цената е по-ниска) помпите могат да се активират в обратен режим и да изпомпват вода нагоре, за да разтоварят енергийната система. Без тези ВЕЦ-ове ролята на балансьор се изпълнява основно от ТЕЦ "Варна" на Ахмед Доган и свързаните с Христо Ковачки централи. А заради това има и съмнения, че ремонтите на ВЕЦ-овете в каскада "Белмекен" се бавят умишлено.
пРезидента!
Рейтинг: 3216 НеутралноЛитиева батерия 6000 мВтч би струвала 0,6 млн $.
Освен това е по-добре да има няколко батерии разпределени из страната, отколкото една. Т.е. ПАВЕЦ-а може да използва така или иначе, което не пречи да се ползват и батерии. Като батериите вероятно ще са с по-високо КПД и по-евтина поддръжка.
При всички положения има смисъл от разпределени литиеви буфери в страната!
sim4o
Рейтинг: 1981 Неутрално1. Защо непременно литиеви? Е.он направиха до град Аахен батерия от смесен тип за 5000 мегават.часа.. основно ГЕЛ батерии, заедно с малко литиеви , втори еднакъв проект имат до Шверин ..
..".. SPEICHER FÜR GRÜNSTROM
Projekt für Großbatterie startet in Aachen ..Eine Batterieanlage, in der drei unterschiedliche Akkutypen Strom speichern: Bleiakkus, Lithium-Ionen-Batterien und Hochtemperaturbatterien. Jede ist für die ihr zugewiesene Aufgabe besonders gut geeignet. Außerdem senkt der Mix die Investitions- und Betriebskosten. ..
Bleiakkus, seit Jahrzehnten in Autos eingesetzt, sind ausgereift und preiswerter als andere Speicher.
И в света, основно в UPS и в батерийни съоръжения се ползват ГЕЛ и АГМ батерии, литиевите са по-скъпи с по-лоши показатели при ниски температури , защо ние ИЗНЕВИДЕЛИЦА СКАЧАМЕ НА ЛИТИЕВИ?
И в света, основно в UPS и в батерийни съоръжения се ползват ГЕЛ и АГМ батерии, те са 4 ПЪТИ ПО ЕВТИНИ - за сега поне .. и с по-лоши показатели при ниски температури , защо ние , за Бога ИЗНЕВИДЕЛИЦА СКАЧАМЕ НА ЛИТИЕВИ?
Да не говорим, че AGM , Gel , Flooded в савета в МОМЕНТА се рециклират на 95% и нямат проблеми, което не е така за литиевите ( литий-фосфат, литий-ферит, литий-полимер)
Ето сравнение:
https://www.portablesolarexpert.com/lithium-vs-agm-vs-gel-vs-flooded-solar-battery-comparison/
Lithium Vs. AGM Vs. Gel Vs. Flooded – Solar Battery Comparison
solar battery / By PortableSolarExpert
Deep Cycle Battery Comparison
The following comparison is based on average / typical performance of these batteries. However, real life situations will affect results. How the battery is used, temperature, solar power system design, discharge depth and other factors will determine the battery’s performance...
2. За безветрена студена зимна вечер, в България трябва да има 7-8 гигавата надеждни и предсказуеми мощности за производство на електричество.
С хоризонт 10 години ще са приключили и американските марици (освен 1) и българската марица , Русе и Бобов Дол ще са отдавнашен спомен...
От Козлодуй 2 гигавата, от останалата американска марица 0.6 гигавата, евентуално малко ВЕЦ 2 гигавата, ама за кратко, всякакъв останал заводски и топлофикационен фолксщурм - 0.5 гигавата.
Едни 2-3 гигавата изобщо не излизат.
3. Демек, излиза че трябва да има 50 пъти, по 6000 мегавата .. а ако ще захранваме и индустрията (напр. цветните метали в Пирдоп , КЦМ-Пловдив, стъкларските заводи, циментовите заводи, транспорта ) то ще е необходимо поне 80-100 пъти х 6000
sim4o
Рейтинг: 1981 НеутралноПриятелю , до колко може да броиш?
Щото не са от миналия век, а са от по-миналия .. пръв акумулатор има в 1854г.
Това кой век е, сега кой век сме?
Не бързай с отговора - седни, набърчи челце, изтрий разтеклата се слюнка по брадичката ..
И ТЕА акумулатори, от ПО-МИНАЛИЯ ВЕК са най-разпространени на Земята за гарантиране на захранването..
Обяснено е и защо , разгледани са различни батерии Gel , AGM , Lithium ..
Lithium Vs. AGM Vs. Gel Vs. Flooded – Solar Battery Comparison
https://www.portablesolarexpert.com/lithium-vs-agm-vs-gel-vs-flooded-solar-battery-comparison/
AGM batteries remain less expensive because the materials used to make them are inexpensive and widely available. Lithium batteries, on the other hand, use more expensive materials with some being harder to come by (i.e. lithium).
Gel Battery vs. Lithium-ion.."
И нещо важно за хората, които искат земята ни да е чиста - акумулаторите от ПО-МИНАЛИЯ ВЕК AGM и Gel са с решени проблеми за рециклиране, литиевите - не са !
Но всеки си преценя - кат сте рекли литиеви и са ви на сърце - литиеви да са!
Пламен Данаилов
Рейтинг: 427 НеутралноДо коментар [#72] от "Гражданин":
Бъркаш мой човек, 6000МВтч батерия би струвала $600млн. при цена 100$/кВтч. Тази цена все още е мечта, а има и много електроника. ПАВЕЦ "Чаира" е с по-голям капацитет, вече е построен и може да служи дълги години. Тия батерии имат 1500 цикли заряд/разряд и ако през деня се зареждат от фотоволтаици, а през пиковите натоварвания отдават това е един цикъл на ден. Ще издържат 4 години и трябва да се сменят, рециклират. Имаме още два ПАВЕЦ-а. Една ВЕЦ може да съществува практически вечно, а за Чаира ако се свърже с язовир Яденица който е отточен (пост 7) може да работи като ВЕЦ непрекъснато взимайки вода от огромния язовир "Белмекен".
sim4o
Рейтинг: 1981 НеутралноЗависи и на какви външни условия са подложени, студ, топлина ..
Тука литиевите, за които напира колегата "Гражданин" са по-чувствителни, Гел и АГМ са по-устойчиви ..
И си стареят, имат и саморазряд ..
Също и рециклирането ..
Литиеви имат повече проблеми от Гел и АГМ..
Имат и предимства, разбира се - и за това са предпочитани в някои случаи..
Напр. в Австралия голямата батерия е на литий ..
.. а "Уолкмен"на Сони още от 1990 е на литиеви батерии и това е първото масово използване на тази технология!
Но всеки си преценя .. като искат непременно литий - ОК .. да си купуват батерии и да си ги коландрят със здраве!
А може да почнем с АГМ, а като дойде ред за сменяне (батериите се изхабяват през определено време ) да минем на Гел, или на литиеви, що не?
sim4o
Рейтинг: 1981 НеутралноАко е литий ..
И да, цената на литиева батерия, за 2021 за превозно средство е 137 долара/киловатчас.. 100долара/киловатчас , все още не е дошло ..
За стационарно би трябвало да има допълнително охлаждане и да е малко по-скъпа ..
И ако вземем реална цена за 2021 - няма да е 600 милиона, ама ще е 822 милиона .. с електрониката и монтажа - милиард.
Но може да не е литий, както са батериите в Германия..
И тогава е 2 пъти по-евтино!
Там са по 5000 капацитет , нашата ще е 6000 ..
Освен това, ако не е литий, проблемите с рециклирането след като остарее батерията и стане за изхвърляне (7 -9 години) и проблемът със топлите/студени климатични условия са на порядък по-малки..
И да, електрониката дето да прави от енергията на батериите, променлив ток, с постоянно напрежение е сложна..
Можем да купим готов модул - батерии, плюс електроника.
Хем след 7-8 години, като ни се поизхабят първите батерии, можем да спазарим отстъпка при подмяната..
И с един акумулаторен парк 6000 гигават.часа , при условие, че цялата ни енергетика ще стане ВЕИ - няма да се справим..
Трябват ни поне 50..
Значи 50 милиарда..
На всеки 7-8 години, ще ги даваме..
Да се предвиди в бюджета!
Пламен Данаилов
Рейтинг: 427 НеутралноДо коментар [#77] от "sim4o":
Батериите няма да имат живот 7-8 години както при елколите защото всеки ден ще има пълен цикъл заряд-разряд. Ще изтраят 4г. за разлика от ПАВЕЦ, която е практически вечна и три от тях са вече построени. Идеята за каквото и да е акумулиране на еленергия ще срещне силна съпротива от черноборсаджиите на електрическата борса. Та нали те печелят изкупувайки евтината и непрекъсваема енергия от АЕЦ. Операторите на акумулаторните ЕЦ ще заредят през нощта и ще я избълват когато е най-скъпа - много лошо за спекулантите.
brusuev
Рейтинг: 244 НеутралноДо коментар [#51] от "samoedin":
Това не е идея, а много стар проект в строеж от много години
brusuev
Рейтинг: 244 НеутралноДо коментар [#59] от "Judjuk":
Има договори с Гърция за река Места и няма как да стане.
Случаен минувач
Рейтинг: 15 НеутралноСигурно не е лоша идея да се построи завод за батерии в България.
Но представете си, ако това е чисто държавна инвестиция, на фона на "успехите" на държавните/общинските компании в напълно монополни сектори, в които оперират (Мариците, Топлофикациите, и т.н.), как точно този завод ще пекне конкуретно на фона на автомобилните и технологизни гиганти, които правят батерии и изкупуват де що редки метали има, за направата на такива батерии? Просто питам... за един приятел.
grigoo
Рейтинг: 602 НеутралноДо коментар [#10] от "chichka":
АХАХАХАХАХАХХА
sim4o
Рейтинг: 1981 НеутралноЩе строим завод - огромен завод!
Със яки бетонни стени. Мъже, жени , народ - ще строим завод за батерии!
"Ексид" говорят за 2000 цикъла.. демек целият акумулаторен парк ще издеяни поне едно 5 години, при пълно разреждане и зареждане всеки ден ..!
https://www.exidegroup.com/en/news/exide-technologies-goes-live-site-solar-installation-and-battery-storage-portuguese-factory
.. "Exide Technologies Goes Live with On-Site Solar Installation and Battery Storage at Portuguese Factory .. It is backed by an energy storage system using Exide’s high-performance Sonnenschein A600 gel battery technology, allowing for greater control and self-consumption of energy. ..
А "Троян" за някои технологии гарантират и по 2500 цикъла (разряд/заряд) за стационарни батерии..
http://www.renewpowers.com/datasheets/TROJAN/TRJN0159_RESeriesColl.pdf
Advanced Battery Technology
Smart Carbon™
Alpha Plus® Paste with T2 Technology™
DuraGrid™ Technology
Reinforced Protection Wrap
Maxguard® XL Separator
Moss Shield
-------------------
Можем да купим лиценз за някои от технологиите от "Trojan" или " Exide" и да правим в завода батерии с много цикли!
sim4o
Рейтинг: 1981 НеутралноМи има си инвертори ..
Да не е някакво чудо на чудесата??
Ей в Литва ...
----------
.."Siemens Energy and Fluence-Lithuania’s energy storage systems
Battery energy storage systems have been scheduled for installation by Siemens Energy and Fluence in Lithuania... ..and installing four transmission energy systems totalling 200 Megawatt power and 200 Megawatt-hours capacity..
The agreements are worth a total of EUR 109 million...
----------------
Като разликата с нашият план е единствено в мащаба!
Ние плануваме, не да 200, а 6000 !!!
За ЕДИН акумулаторен парк!
30 пъти, повече от "Сименс" .. ако цената е съпоставима - то и тя ще е в пъти повече..
109 х 30 = 3 милиарда 270 милиона евро!
Малка България умее да мечтае!
Човек е толкова голям, колкото са големи идеите му!
А теа викат - "600 милиона".. да бе, да ..
И на 6-7 години монтираме нови батерии ..
Пламен Данаилов
Рейтинг: 427 НеутралноДо коментар [#83] от "sim4o":
Дори и 2500 цикъла са малко за голямата енергетика, да не говорим за цената, рециклирането. След като имаме нещо готово, работило 30г. като трите ПАВЕЦ, които умишлено се спират от черно-електроборсаджиите, ще правим с години наред завод за батерии и колко време ще работи той да произведе 24 000МВтч батерии? Същите тия батерии ще са нужни много повече за елколите ако говорим за 5-15г. занапред. ВЕЦ е вечен, най стария у нас е построен в двореца "Царска Бистрица" през 1912г. на фирмата "Сименс" с мощност 170кВт и все още работи.
sim4o
Рейтинг: 1981 НеутралноПроектите, цитирани от мене не са с литиеви батерии и цената им е по-малка , при днешните цени .. а рециклирането и отпадъчните батерии не са проблем..
При литиевите също не е проблем - в света в момента основните количества стари батерии , простичко се депонират ..
Може би, съвсем скоро и тука ще имаме масово рециклиране и ползване на рециклиран литий - не е ясно за сега..
sim4o
Рейтинг: 1981 НеутралноЗа безветрена студена зимна вечер, в България трябва да има 7-8 гигавата надеждни и предсказуеми мощности за производство на електричество.
С хоризонт 10 години ще са приключили и американските марици (освен 1) и българската марица , Русе и Бобов Дол ще са отдавнашен спомен... От Козлодуй 2 гигавата, от останалата американска марица 0.6 гигавата, евентуално малко ВЕЦ 2 гигавата, ама за кратко, всякакъв останал заводски и топлофикационен фолксщурм - 0.5 гигавата.
Едни 2-3 гигавата изобщо не излизат.
Ето го и решението - ВЕИ ..
Да, ама ако няма вятър и слънце ?
Ми батерии !
И колко да са батериите?
Ми с КПД 80% - 90%, за да изкараме, винаги когато ни трябват 2-3 гигавата, па и всичко да продължи поне 10-12 часа , трябва да имаме не 24 000МВтч , а поне 40-50 пъти повече , да не кажа 100 - 200 пъти повече ..
Ей моя сметка ..
sim4o
Рейтинг: 1981 НеутралноТрите ПАВЕЦ са доникъде!
Трябват ни 2-3 гигавата, за 12 часа поне .. да не кажа и за 24 часа ..
Как беше в Тексас ?
Ами студ, сняг, безветрие .. панелите покрити със сняг и лед и почти не дават ток, перките замръзнали ..
Демек поне 72 гигават.часа.
Тоест - ПАВЕЦовете няма да ни стигнат ..
За да балансира АЕЦ и ТЕЦ става, ама ако енергетиката ни ще става ВЕИ - трябва още и още ..
Oggie Petkov
Рейтинг: 532 НеутралноДо коментар [#6] от "Пламен Данаилов":
Да, ама "Чаира" няма да бъде на Прокопиев. Това, което се готви е поредното безумие и лапане на пари от олигарха. След като се построят гигантските батерии, ще се установи, че не вършат работа. Освен това литий нямаме, няма как рентабилно да се произвеждат тези батерии в БГ.
sim4o
Рейтинг: 1981 НеутралноА защо да са непременно литиеви?
Германците направиха акумулаторен парк, до Аахен, за 5000 с батерии на "Ексид" ..
ekj44691168
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#22] от "Vili Jambov":
Освен това, за колко зарядни-разрядни цикъла става въпрос, преди батерията да си изчерпи ресурса, след което ще се повдигне въпросът за рециклиране? Всичко това с оглед на факта, че парите за инвестиция са "подарени". Или има безплатен обяд?
sim4o
Рейтинг: 1981 НеутралноПри литиевите не е проблем - в света в момента основните количества стари батерии , простичко се депонират ..