Независимо дали ще продължи изграждането на Белене или ще се инсталира нов реактор в Козлодуй (това е въпрос на икономически анализ) България трябва да продължи изграждането на енергийната си независимост , която на този етап минава през ядрената енергетика. При всички останали случаи ще бъдем зависими от различни фактори поради липса на естествени природни ресурси .
А там дето премиерчето се обещаваше тези дни с Гърция ,че ще им строи нова аец у нас , чийто ток те ще купуват с договор за 20 години..... пак ли кьор фишеци са били
Тези спорове вървят вече 20 години, през това време някой съседи започнаха и завършиха чисто нови централи. Вероятно, ще се води и през следващите 20 години без резултат. Ето една статия от Капитал, за справка прогнозни цени, как няма смисъл от нови мощности и т.н. Между другото нормалния срок за планиране в енергетиката трябва да е 20-30 години напред. Всеки може да си направи изводите. https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/1999/04/03/249625_turskata_sdelka_zapochva_s_cena_na_toka_355_centa/
Не мога да преценя дали е по-трудно да ловим пушек от комините и да го превръщаме в твърда или друга субстанция, за да не цапаме или по-добрия вариант е да закопаем някъде за хиляди години радиоактивни отпадъци. Минаването от ТЕЦ на АЕЦ обаче със сигурност означава по-малко на брой електространции с по-специфично гориво. Тоест оставаме без ток ако се счупят по-малко неща и освен това ако ТЕЦ може да гори на практика всякакви въглища то за АЕЦ ядреното гориво е по-специфично, а преносът на електричество има и доста загуби. Затова си мисля, че по-правилно е да мислим за по-голям брой малки производители на ток, които да потребяват едва ли не на място.
"Николов подчерта, че не може да отговори еднозначно дали България ще се откаже от изграждането на АЕЦ "Белене", но посочи, че към момента атомната централа в Козлодуй работи много добре, има потенциал и площадката ѝ е лицензирана. Всичко това тепърва трябвало да се прави в Белене, което ще забави процеса. "
Това човече чува ли се изобщо какви ги плещи. В Козлудуй имало лицензирана площадка а в Белене предстояло да се лицензира????!!!!!
Това прозвуча като по-добре хиляда каруци, отколкото десет камиона Волво. ТЕЦ-овете не могат да пращат ток надалеч, както АЕЦ-а - иначе нямаше да има тецове във всяка област. Освен това тецовете са зависими постоянно от внос на въглища, газ, кокс и дори от горими боклуци - оставям настрана замърсяването от тях - но спре ли вноса, няма откъде. АЕЦ веднъж зареден, иска само поддръжка. И освен радиоактивното гориво, с друго не замърсява. Вярно - радиоактивното гориво, ако не се измисли технология, ще стои хиляда години на склад. Но като обем ще е хиляди пъти по-малко, отколкото заемат отпадъците на ТЕЦ-овете докато работят. Та вместо плодородни земи да ги правим тецови бунища, може да ги използваме за производство на храна. И така няма да се налага да теглим кредит за купуване на краставици за салата - само с 10%-та лихва.
Естествено, че няма никаква нужда от беляне, за 20 милиарда евро могат да се направят минимум 10 гигавата солари + батерии към тях. Айде един реактор 1 гигават в Козлодуй няма лошо да се направи, за бекъп.
Естествено, че няма никаква нужда от беляне, за 20 милиарда евро могат да се направят минимум 10 гигавата солари + батерии към тях. Айде един реактор 1 гигават в Козлодуй няма лошо да се направи, за бекъп.
Ако 30 киловата панели струват 42 000 лева, то 1 000 000 киловата ще струват 1. 4 млрд. лева. Батериите за тях ще струват 2.8 млрд лева. И ако го умножим по 3 това ще е 8.4 млрд. лева, и ако се направи инфраструктура за 1.6 млрд лева, то ще имаме централа за електричество на стойност 10 млрд. лева, колкото е и централата Белене + още един мегават отгоре...
Някой по-запознат, ако сподели дали тази груба сметка е вярна и ако може да добави още нещо, за да не е толкова груба, ще бъде супер.
А сега като имамее Ток какво правим с него? Евтиният от Козлодуй го изнасяме на Смешни цени. Както е било винаги откакто е пусната тази Централа. За да има за всички с не малки лъжички да си хранят челядта. Нека щом така или иначе нашите наследници ще платят Трилиони за Ядреното Гюбре. Да да не млиарди а трилиони за стотиците хиляди години съхранение. Поне шибаният АЕЦ да работи най после за нас. Но гледам Зор никой си не дава изтичат Концесйите на тецовете никой не смее да каже: -Хора доста е стига сме правили от Кал защото това не са въглища Ток. Няма да се тровим повече докато направим Блоковете работете после кой от къде е. Тец Първа комсомолска работи още стига толкова.
"Моите министри са англофили, моите генерали са германофили, моят народ е русофилски, само аз останах българофил". Цар Борис III
Защо да се надвикваме за нероден Петко. Нека първо да решат експертите кое ще икономически изгодно. След което да се вземат решения.Имам съмнения , че в момента някой подгрява публиката.
Ми икономическия още по-малко ще види. Изградена инфраструктура, специалисти на място, преносна мрежам, правени предварителни проучвания...
---
Хубаво го твърдите, но ядрените специалисти казваха обратното - че Белене има разрешения, документи и т.н., а за Козлодуй само това би отнело още около 7 г.
Кой е прав? Хиновски, който лобира за Westinghouse и WorleyP, или другите, набедени че лобират за Русия?
Хайде да уточним първо лобитата и лобистите, после да сложим фактите на масата, и тогава да се решава. Че иначе хвърчат едни доклади без обосновка (този на HSBC беше пуснат за политическа употреба и никога не беше детайлизиран от гледна точка на това - как е правен моделът и с какви допускания. Т.е. послужи за лобито срещу АЕЦ Белене и дотам).
Едно е ясно - тук не се започва с националните интереси, а с лобитата. И основната критика за Белене е, че той е проект, свързан с Русия. Което е погрешно, но донякъде неизбежно, защото има вече налична инфраструктура (някаква) и купени реактори (активи). Но заради това анализът се започва политически, защото на някои няма да има хареса това, че националният интерес не отхвърля партньорство с Атомстрокескпорт. Или по-точно - не го изключваше до преди 10 дни.
За напред никой не знае, но ние продължаваме да губим време и да лобираме....
А твоята версия каква е ? Да продължаваме да внасяме газ и петрол от “ братушките” ? Или да целокупно да се молим да има 24 слънце или вкупом да духаме перките да се въртят ли?
Независимо дали ще продължи изграждането на Белене или ще се инсталира нов реактор в Козлодуй (това е въпрос на икономически анализ) България трябва да продължи изграждането на енергийната си независимост , която на този етап минава през ядрената енергетика.При всички останали случаи ще бъдем зависими от различни фактори поради липса на естествени природни ресурси .
Не е липса, просто никога няма да разработят находищата, понеже приоритет номер 1 е да се спонсорира Русия... Е, дано сега се промени това... Ама маааалко ме съмнява...
всичко е суета, Боку ни обра
А там дето премиерчето се обещаваше тези дни с Гърция ,че ще им строи нова аец у нас , чийто ток те ще купуват с договор за 20 години..... пак ли кьор фишеци са били
Да, виждал съм. Какво не ти харесва и каква алтернатива предлагаш? Ти вярно ли мислиш че човек в специален костюм пълни с лопата реакторна пещ? Колко често се зарежда АЕЦ, 'щото и ТЕЦ съм виждал - той се зарежда нонстоп, непрекъснат процес и недай боже има авария - ако до два-три часа не я отстранят, резервите свършват.
"Енергийният министър не вижда смисъл от АЕЦ "Белене", а от нов реактор в Козлодуй"
Аз не виждам никакъв смисъл да строим АЕЦ. Това е скъпа и опасна технология. Докато изградим реактора ще минат 6-8 години. Понастоящем има вятъни турбини(ВТ) с мощност 10 МВ. Един реактор на АЕЦ от по мощните е 1500 МВ. 15 ВТ могат да я заместят, ще са по-евтини и по-бързо ще бъдат изградени. За две години можем да изградим такава мощност от ВТ и веднага ще започнат да носят приходи. Разходите ще са само за поддръжка. Енергията може да се съхранява и затова трябва да се инвестира в такива мощности, за да се покриват пиковете. Можем да построим още ВЕЦ, соларни паркове и др. . Подобни технологии съществуват и за домовете. Идват нови технологии базирани на водород и други ВЕИ. С повишаването на енергийната ефективност на домовете и общините, България може да изгради устойчива енергийна система. Не ни е нужна АЕЦ.
Очевидно си виждал само като заглавие в Дневник. Това е изключително тежко, индустриално производство. Факт е, че чисто теоретичният разпад, ограничен в затворен кръг, който подгрява вода е чисто като производство, но за да съществува това производство съществува инфраструктура с мащаба на Кремиковци, и също толкова мръсна, с неизмеримо по-голямо отражение върху природата. Само дизелгенератора на това нещо е по-мръсно от малка фабрика, а те са три, освен това има и мобилни.
Ай малко по-сериозно, щото уикипедия експертите не сте особено полезни.
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕК
Пак си невеж, но както и да е. Има значение замърсяването къде е. Да направят тогава един голям ТЕЦ до София и да затварят АЕЦ - нали дуеш че ТЕЦ-овете са по-чисти от АЕЦ-а, значи въздуха в столицата ще стане по-чист. Пък какво стана с идеята за горене на отпадъци насред София по чиста технология - не го искате нещо, защото знаете че е по нашенска технология - тоест мръсна. И аз искам МИ да имат всички филтри и въздуха в града да е чист - ама нямат. Това трябва да се пресмята. А и си искам плодородните земи обратно - не ща внос на парафинови продукти.
До коментар [#42] от "strymski":Имаме 14 гигавата инсталирани мощности. Имаме заявени нови 15 гигавата.Потреблението точно в тоя, пиков момент ни е 5,7 гигавата.Какво ти трябва повече?
Така ли?! А като дойде време , и то скоро , да се спрат “Мариците” защото изискванията по Зелената сделка ще го наложат , и като изтече живота на действащите ядрени мощности , тогава какво правим? И тези заявени 15 гигавата откъде са “заявени”? От ветАро ли?
Смисълът от нови ядрени мощности за нас, в 21ви век е нулев. —цитат от коментар 19 на Darth Plagueis Така си е. Примери: Китай, Индия, Турция, САЩ, Франция. Всичките слабо развити, ниско интелигентни държави. ---------------------------------------------- Великобритания ще отвори нова АЕЦ 2026 на цена 30 милиарда Евро. Централна е на французи и китайци. Централата ще има живот 60 години. Тук въпроса е на сметки. Колко ще струва нова централа, за колко време ще избием парите, колко ще е живота й? Струва ли си печалбата? След като в момента изнасяме, явно няма да е за наши нужди. Щото ние нямаме 30 милиарда Евро и ако дадем печалбата на някой друг за да я построи и да изнасяме цялата енергия за чий да го правим? Да, трябва да сме наясно кога затваряме сегашните блокове и ТЕЦ-овете и с какво ще ги заместим!
Двата реактора на Козлодуй ги затваряме най-рано след 25 години. За останалото си прав - въпрос на сметка. Тая сметка най-адекватно я прави бизнеса - никой не забранява да се строи АЕЦ. Просто държавата да не участва в него. Ако има интерес, ще стане.
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕК
Заявени са като мощности за строеж в НЕК. Ти къде искаш да са заявени, пред баба ти? Козлодуй го затваряме след 25 години. ТЕЦ е на тежки дотации и само тегав комунист може да иска да съществува дотирано производство.
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕК
Има смисъл единствено от запазване на Марица Изток. Електроцентралите там работят с местни въглища и са надежден, независещ от външни влияния енергоизточник. Строителство на нова АЕЦ само ще ни направи още по-зависими. Ако се строи руска АЕЦ, ще станем 100% зависими от Русия, при това не само енергийно но всякак. За това е и тоя зор.
До коментар [#62] от "Бачо Филип":Двата реактора на Козлодуй ги затваряме най-рано след 25 години. За останалото си прав - въпрос на сметка.Тая сметка най-адекватно я прави бизнеса - никой не забранява да се строи АЕЦ. Просто държавата да не участва в него. Ако има интерес, ще стане.
Теоретично сте прав, но как може нормален бизнес план да има, като няма правила. Примерно: 1. Ясно ли е колко ще изземва държавата от Козлодуй и ще субсидира бизнеса - 1-2-3 милиарда или повече. В коя клетка да е числото. 2. Ясни ли са прогнозните цени за след 10-20 години или пак някой ще обяви мораториум на цената, докато реши какво да прави. И още доста въпроси вариращи с милиарди, включително и зелената сделка- ядрената енергия зелена или червена енергия е!?
Идентична е ситуацията примерно с ДЗПО в момента, ако категорийните работници ги оставим само на втория стълб и те са умрели. За това “истинския бизнес” виси на държавна хранилка при нужда, лапа от печалбата на Козлодуй/макар че е против АЕЦ/ а иначе е фен на соларни системи с гарантирано изкупуване.
Само малоучен или чист национален предател може дори да си помислят повече за нова руска АЕЦ. Видяхте руските военни как се лепят като мухи на мед по украинските атомни централи. Много ги влече атомът - единствената им надежда. "За какво е светът, ако няма Русия" - както каза Путин.
Има смисъл единствено от запазване на Марица Изток. Електроцентралите там работят с местни въглища и са надежден, независещ от външни влияния енергоизточник. Строителство на нова АЕЦ само ще ни направи още по-зависими. Ако се строи руска АЕЦ, ще станем 100% зависими от Русия, при това не само енергийно но всякак. За това е и тоя зор.
Да бе….като че само руснаците строят АЕЦ …. В Западна Европа и Щатите всички ядрени централи са руски , нали така?😂
И понеже по думите на един колега тук , имаме 15000 гигавата и някакви заявени още толкова ( откъде ще дойдат ,не стана ясно…) пък ползваме 5,5 , затова цената на ел.енергията расте , щото имаме в изобилие- ти да видиш как става тази работа!
До коментар [#61] от "strymski":Заявени са като мощности за строеж в НЕК. Ти къде искаш да са заявени, пред баба ти?Козлодуй го затваряме след 25 години. ТЕЦ е на тежки дотации и само тегав комунист може да иска да съществува дотирано производство.
Не сме длъжни да изнасяме електроенергия за съседите. Защо не направят те ЯЕЦ, а ние да купуваме електроенергия от тях. Ясно е защо, защото отпадъците от него трябва да ги съхраняваш хиляди години и тази цена никой не я включва в цената на тока сега!!! Отделно АЕЦ Козлодуй ще работи до 2048 г. Един блок на ЯЕЦ се строи за 10 години грубо. Значи за да започнем да мислим за нови ядрени мощности ни е рано. Не по - рано от 2035 г., а до тогава току виж се разработи ядреният синтез при, който няма толкова токсични отпадъци. Сега да построим нещо изключително скъпо, което след 10 години ще трябва да го спрем от експлоатация, заради по - ефективно производство на съседи ...
Какъв тип е реакторът, купен за Белене? ВВЕР? Дано. Дали може да се оборудва със световни системи за управление и не-ядренаната част? Ако е подходящ като модел за безопасност и може да се модернизира - да го монтират по-бързо на площадката Козлодуй. Питам това, защото наскоро прочетох "Полунощ в Чернобил". Реакторите тип РМБК са пълен боклук. ВВЕР са поносими.
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Не виждам проблем тук - по т.1., държавата изобщо не се меси. Няма гаранции, няма участие, няма нищо. Държавата няма работа в сектора на частния бизнес. По точка 2, това е нормален риск, който всеки бизнес взима. Никой не е длъжен на бизнеса да му смята риска, или да му го поема.
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕК
Виж сега , приятел….икономика е едно , енергетика е друго . Макар свързани да правят трето. Ако не можеш да го разбереш е четвърто.
Не съм експерт в енергетиката , признавам , но ти понеже се изхвърляш като @@@ на мокър вестник с експертизата си в тази област , не казваш еднозначно на лаици като мен , какви са тези заявени мощности.
С моите скромни познания не претендирам за нищо и затова питам: За да се произведе ел.енергия е нужен ресурс— за АЕЦ е специфичен , за ВЕЦ е вода , за ТЕЦ са въглища,газ. Нещо трябва да движи турбини или там както се наричат… . За “зелените” са слънце и вятър. И как цитираните от теб , заявени 15 или 16 000 гига нещо си , ще се произведат.От какво? Ясен ли съм?
Нещо се обърка с нулите, ма нейсе. Сега по реда си... Има свободен пазар на енергия в ЕС. Ние имаме излишък, но пък никой не ни пречи да изнасяме навън. Нашият излишък не може да компенсира търсенето в ЕС, ерго - цената скача. Цената скача навсякъде, защото ако аз мога да изнасям на 800 лв, що да не го правя? Това беше урок 1, по икономика, комбиниран с вметка по енергетика, която си пропуснал - свободния пазар.
Въпросните 15 гигавата са 15 гигавата. Заявки от бизнеса към НЕК. Не е една заявка. Ако това ти е въпроса - повечето са ВЕИ. Няма нищо по-показателно за това, коя технология е ефективна и с бъдеще - тази, която бизнеса избира.
Урок Н2 - той е по енергетика. У нас има достатъчно вятър и слънце за пълно задоволяване на нуждите ни. Има и уран, но не го добиваме. Има и въглища. Т.е., ресурсът като такъв не е проблем. Проблем е ефективността му, надеждността му, както и цената на крайния продукт, който излиза от него. Като обобщение на урок 1 и 2 - бизнесът избира ВЕИ, именно в разрешение на въпросния проблем.
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕК
До коментар [#83] от "strymski":Нещо се обърка с нулите, ма нейсе.Сега по реда си...Има свободен пазар на енергия в ЕС. Ние имаме излишък, но пък никой не ни пречи да изнасяме навън. Нашият излишък не може да компенсира търсенето в ЕС, ерго - цената скача. Цената скача навсякъде, защото ако аз мога да изнасям на 800 лв, що да не го правя?Това беше урок 1, по икономика, комбиниран с вметка по енергетика, която си пропуснал - свободния пазар.Въпросните 15 гигавата са 15 гигавата. Заявки от бизнеса към НЕК. Не е една заявка. Ако това ти е въпроса - повечето са ВЕИ. Няма нищо по-показателно за това, коя технология е ефективна и с бъдеще - тази, която бизнеса избира.Урок Н2 - той е по енергетика. У нас има достатъчно вятър и слънце за пълно задоволяване на нуждите ни. Има и уран, но не го добиваме. Има и въглища. Т.е., ресурсът като такъв не е проблем. Проблем е ефективността му, надеждността му, както и цената на крайния продукт, който излиза от него. Като обобщение на урок 1 и 2 - бизнесът избира ВЕИ, именно в разрешение на въпросния проблем.
Благодаря за отговора. И така , имаме излишък и можем да изнасяме защото има търсене което надвишава предлагането и следователно цената расте. Няма спор. Обаче , изнася се предимно когато първо си задоволил вътрешния пазар с достатъчен обем от необходимата произведена стока и няма да има спекулация . Пример — арабския свят където горивата струват стотинки поради изобилието на ресурс въпреки огромното търсене на външния пазар.
А родния бизнес предпочита веитата заради доскоро 60% финансиране от фондовете на ЕС. И възможността за шмекеруване. Като цяло смятам , че веитата нямат капацитет на този е там да задоволят повишеното търсене нито сега, нито в бъдеще. Затова и цената расте.
Освен чиста икономика има и друг , социален аспект , който видимо пропускаш. Друг пример — метрото . На колко възлиза вложения капитал и при каква цена на услугата ще има възращаемост . И за колко време.
Нещо си се объркал. При свободен пазар няма социален елемент. Впрочем, не трябва и да има. Всяко вмешателство в пазара води до влошаване на услугата и увеличаване на цената. Специално в енергетиката имаш достатъчно ясни примери по темата, които обясняват текущото трагично състояние. Изнасяш тогава, когато ти е изгодно. Ти верно ли си мислиш, че ще ми казваш аз кога и къде да продавам собствената си продукция?
Колкото до метрото, то е истински провал в икономически аспект. Именно щото е общинско.
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕК
До коментар [#85] от "strymski":Нещо си се объркал. При свободен пазар няма социален елемент. Впрочем, не трябва и да има. Всяко вмешателство в пазара води до влошаване на услугата и увеличаване на цената. Специално в енергетиката имаш достатъчно ясни примери по темата, които обясняват текущото трагично състояние. Изнасяш тогава, когато ти е изгодно. Ти верно ли си мислиш, че ще ми казваш аз кога и къде да продавам собствената си продукция?Колкото до метрото, то е истински провал в икономически аспект. Именно щото е общинско.
Аз нямам нищо против ядрената енергетика. Имам против тя да е финансирана от бюджета. Ако Росатом, Фраматом, Уестингхауз, Шкода, все тая - ако искат да строят за собствена сметка и риск, без държавно участие, гаранции и подобни - да заповядат.
Остави всеки сам да си прецени какво и колко да произвежда, и къде да го продава.
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕК
До коментар [#87] от "strymski":Аз нямам нищо против ядрената енергетика. Имам против тя да е финансирана от бюджета. Ако Росатом, Фраматом, Уестингхауз, Шкода, все тая - ако искат да строят за собствена сметка и риск, без държавно участие, гаранции и подобни - да заповядат.Остави всеки сам да си прецени какво и колко да произвежда, и къде да го продава.
Е , аз пък мисля , че с оглед на избягване на накърняване на обществения интерес и задоволяване само и единствено на частни интереси , държавата задължително трябва да участва и то с мажоритарен дял , но без гарантирано изкупуване както е сега - гьол за разни бандити да смучат. Има т.нар. “Стратегически цели”.
Урок номер едно от икономиката — държавата създава благоприятна среда за пазарната икономика чрез законова рамка.
Иначе никой нямаше да плаща данъци , даже и в Щатите.
Държавата създава рамка за пазара, правила и следи за спазването. Не участва в самия пазар. Добавка към въпросния ти урок, щото не си го разбрал. Това е дефиницията на свободен пазар, учи се в общоикономическите курсове още 1ви курс в УНСС и подобните. Автор - Адам Смит, преди 300 години. Общественият интерес се постига единствено чрез защита на частния.
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕК
До коментар [#90] от "strymski":Държавата създава рамка за пазара, правила и следи за спазването. Не участва в самия пазар. Добавка към въпросния ти урок, щото не си го разбрал. Това е дефиницията на свободен пазар, учи се в общоикономическите курсове още 1ви курс в УНСС и подобните. Автор - Адам Смит, преди 300 години.Общественият интерес се постига единствено чрез защита на частния.
Няма такава съвкупност. Общественият интерес, доколкото това не е чисто социален конструкт, без особен реален смисъл, е просто проекция на частния такъв. Няма как да имаш обществен интерес, без да е защитен частния.
Нещо по темата за енергетиката имаш ли?
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕК
Тва монче не знае кво говори в Козлодуй има една проста поляна нищо друго никъв лиценз.В Белене площадката е готова направо да се почва да се строй.Тез смешници да дойдат да видят за кво става въпрос тоз смешник да дойде да види че няма никва локва както беше казал за площадка АЕЦ Белене
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
Боби Колев
Рейтинг: 1407 НеутралноМи икономическия още по-малко ще види.
http://www.bbc.com/news/magazine-37612083Изградена инфраструктура, специалисти на място, преносна мрежам, правени предварителни проучвания...
Белене е просто един огромен корупционен гьол за спонсориране на Русия и нищо повече!
nessarox
Рейтинг: 576 НеутралноAEЦ Белене - НЕ
Не си губя времето да отговарям на тролове . “Pacta sunt servanda”За нов реактор - ЗА
По -добре нещо лицензирано и работещо , отколкото скрап
strymski
Рейтинг: 984 НеутралноНезависимо дали ще продължи изграждането на Белене или ще се инсталира нов реактор в Козлодуй (това е въпрос на икономически анализ) България трябва да продължи изграждането на енергийната си независимост , която на този етап минава през ядрената енергетика.
При всички останали случаи ще бъдем зависими от различни фактори поради липса на естествени природни ресурси .
brazza
Рейтинг: 906 ВеселоОбсъжданията си текат вече двадесетина години. До "45 години стигат" има, ехееей, време за още едно поколение.
brazza
Рейтинг: 906 НеутралноКолкото до новия реактор, нека позная -малък модулен?
venelingeologia
Рейтинг: 884 НеутралноАйде, пак отначало.! Глупостта неходи по гората,а по хората. Време е да започнем да копаем фундамент на бъдеща синтетична централа.
Kalinka Kalinka
Рейтинг: 8 РазстроеноКакто е тръгнало България ще направи това което каже комунистическата БСП
vassilun
Рейтинг: 5224 НеутралноДо коментар [#6] от "venelingeologia":
"Глупостта неходи по гората,а по хората."
Ти си пример за това!
jmf29537805
Рейтинг: 296 НеутралноКолко ли милионери е направила АЕЦ Белене!
log_on
Рейтинг: 1202 НеутралноА там дето премиерчето се обещаваше тези дни с Гърция ,че ще им строи нова аец у нас , чийто ток те ще купуват с договор за 20 години..... пак ли кьор фишеци са били
penetrating
Рейтинг: 8835 НеутралноНаправтре първо сметките. Такова решение с вяра не става
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbertstoiank
Рейтинг: 1475 НеутралноТези спорове вървят вече 20 години, през това време някой съседи започнаха и завършиха чисто нови централи. Вероятно, ще се води и през следващите 20 години без резултат.
Ето една статия от Капитал, за справка прогнозни цени, как няма смисъл от нови мощности и т.н. Между другото нормалния срок за планиране в енергетиката трябва да е 20-30 години напред. Всеки може да си направи изводите.
https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/1999/04/03/249625_turskata_sdelka_zapochva_s_cena_na_toka_355_centa/
Batezuzi
Рейтинг: 1525 НеутралноНе мога да преценя дали е по-трудно да ловим пушек от комините и да го превръщаме в твърда или друга субстанция, за да не цапаме или по-добрия вариант е да закопаем някъде за хиляди години радиоактивни отпадъци. Минаването от ТЕЦ на АЕЦ обаче със сигурност означава по-малко на брой електространции с по-специфично гориво. Тоест оставаме без ток ако се счупят по-малко неща и освен това ако ТЕЦ може да гори на практика всякакви въглища то за АЕЦ ядреното гориво е по-специфично, а преносът на електричество има и доста загуби. Затова си мисля, че по-правилно е да мислим за по-голям брой малки производители на ток, които да потребяват едва ли не на място.
Julian Mall
Рейтинг: 3381 Любопитно"Николов подчерта, че не може да отговори еднозначно дали България ще се откаже от изграждането на АЕЦ "Белене", но посочи, че към момента атомната централа в Козлодуй работи много добре, има потенциал и площадката ѝ е лицензирана. Всичко това тепърва трябвало да се прави в Белене, което ще забави процеса. "
По-добре миг свобода отколкото живот в робствоТова човече чува ли се изобщо какви ги плещи. В Козлудуй имало лицензирана площадка а в Белене предстояло да се лицензира????!!!!!
Julian Mall
Рейтинг: 3381 ЛюбопитноКо е е лицензираното и работещото?! По-добре миг свобода отколкото живот в робство
dicky_hardbawls
Рейтинг: 62 НеутралноНа тоя му нямам доверие да ми гледа котката за уикенда, камо ли да решава нещо свързано с ядрена енергетика
brazza
Рейтинг: 906 ВеселоКакви въглища, какви АЕЦ. Българите сме корав народ. Ако трябва, след някое време ще минем на фотоволтаици и на фотосинтеза.
Darth Plagueis
Рейтинг: 1453 НеутралноДо коментар [#3] от "strymski":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКТоя па...как точно си независим с АЕЦ, това гориво откъде го копаеш?
Darth Plagueis
Рейтинг: 1453 НеутралноСмисълът от нови ядрени мощности за нас, в 21ви век е нулев.
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКDeaddark
Рейтинг: 2882 НеутралноДо коментар [#13] от "Batezuzi":
Това прозвуча като по-добре хиляда каруци, отколкото десет камиона Волво. ТЕЦ-овете не могат да пращат ток надалеч, както АЕЦ-а - иначе нямаше да има тецове във всяка област. Освен това тецовете са зависими постоянно от внос на въглища, газ, кокс и дори от горими боклуци - оставям настрана замърсяването от тях - но спре ли вноса, няма откъде. АЕЦ веднъж зареден, иска само поддръжка. И освен радиоактивното гориво, с друго не замърсява. Вярно - радиоактивното гориво, ако не се измисли технология, ще стои хиляда години на склад. Но като обем ще е хиляди пъти по-малко, отколкото заемат отпадъците на ТЕЦ-овете докато работят. Та вместо плодородни земи да ги правим тецови бунища, може да ги използваме за производство на храна. И така няма да се налага да теглим кредит за купуване на краставици за салата - само с 10%-та лихва.
grigoo
Рейтинг: 559 НеутралноЕстествено, че няма никаква нужда от беляне, за 20 милиарда евро могат да се направят минимум 10 гигавата солари + батерии към тях. Айде един реактор 1 гигават в Козлодуй няма лошо да се направи, за бекъп.
bat_plamen
Рейтинг: 5133 НеутралноАЕЦ "Белене" ще е икономическа катастрофа за България!
bat_plamen
Рейтинг: 5133 НеутралноАЕЦ "Белене" ще е икономическа катастрофа за България!
brazza
Рейтинг: 906 НеутралноНигер, Казахстан, Русия.
Незнайко в Слънчевия град
Рейтинг: 5717 НеутралноНови два реактора в Козлодуй е напълно възможно.
"Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита" Хр. Ботевbrazza
Рейтинг: 906 НеутралноТака си е. Примери: Китай, Индия, Турция, САЩ, Франция. Всичките слабо развити, ниско интелигентни държави.
Kyncho Kynchev
Рейтинг: 250 НеутралноАлелуя, благодаря че го сподели!
Ако 30 киловата панели струват 42 000 лева, то 1 000 000 киловата ще струват 1. 4 млрд. лева. Батериите за тях ще струват 2.8 млрд лева. И ако го умножим по 3 това ще е 8.4 млрд. лева, и ако се направи инфраструктура за 1.6 млрд лева, то ще имаме централа за електричество на стойност 10 млрд. лева, колкото е и централата Белене + още един мегават отгоре...
Някой по-запознат, ако сподели дали тази груба сметка е вярна и ако може да добави още нещо, за да не е толкова груба, ще бъде супер.
Darth Plagueis
Рейтинг: 1453 НеутралноДо коментар [#26] от "brazza":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКНаписах "за нас"
Проблем с четенето?
Darth Plagueis
Рейтинг: 1453 НеутралноДо коментар [#24] от "brazza":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКИ страхотна независимост ти дава...
dedoliben
Рейтинг: 2913 ВеселоДо коментар [#13] от "Batezuzi":
"Моите министри са англофили, моите генерали са германофили, моят народ е русофилски, само аз останах българофил". Цар Борис IIIА сега като имамее Ток какво правим с него?
Евтиният от Козлодуй го изнасяме на Смешни цени.
Както е било винаги откакто е пусната тази Централа.
За да има за всички с не малки лъжички да си хранят челядта.
Нека щом така или иначе нашите наследници ще платят Трилиони за Ядреното Гюбре.
Да да не млиарди а трилиони за стотиците хиляди години съхранение.
Поне шибаният АЕЦ да работи най после за нас.
Но гледам Зор никой си не дава изтичат Концесйите на тецовете никой не смее да каже:
-Хора доста е стига сме правили от Кал защото това не са въглища Ток.
Няма да се тровим повече докато направим Блоковете работете после кой от къде е.
Тец Първа комсомолска работи още стига толкова.
Oliver
Рейтинг: 39 Неутрално"Николов добави, че към момента няма драстично поскъпване на петрола на световните пазари и не очаква покачване на цените на горивата в България"
Ние леко имаме интернет.
K2
Рейтинг: 2430 НеутралноЗащо да се надвикваме за нероден Петко. Нека първо да решат експертите кое ще икономически изгодно. След което да се вземат решения.Имам съмнения , че в момента някой подгрява публиката.
SHADOWS of SOFIAdoctor.no
Рейтинг: 3221 НеутралноДори и чугуните от БСП трябва да прогледнат, че при създалата се ситуация, е абсолютно малоумно да се мисли за съвместен проект с "АтомЕкспортСтрой"
choguna
Рейтинг: 8 НеутралноИнтересна е еволюцията на умнокрасивите, след 10 години ще искат
Белене.
doctor.no
Рейтинг: 3221 НеутралноДо коментар [#30] от "dedoliben":
Не съм чул АЕЦ да е продал за износ без пари ток. Този който го изнася го купува на борсови цени. Какво ще го прави после си е негова работа.
brazza
Рейтинг: 906 ВеселоЗа пълна независимост предложих фотоволтаици и фотосинтеза. Не се прие, не знам защо.
K2
Рейтинг: 2430 НеутралноСамо не си уточнил независими от кого. SHADOWS of SOFIA
ivanpopov
Рейтинг: 296 НеутралноОще един мандат обсъждания и ще купуваме ток от Турция и Румъния.
911
Рейтинг: 866 НеутралноДо коментар [#1] от "Боби Колев":
Ми икономическия още по-малко ще види.
Изградена инфраструктура, специалисти на място, преносна мрежам, правени предварителни проучвания...
---
Хубаво го твърдите, но ядрените специалисти казваха обратното - че Белене има разрешения, документи и т.н., а за Козлодуй само това би отнело още около 7 г.
Кой е прав? Хиновски, който лобира за Westinghouse и WorleyP, или другите, набедени че лобират за Русия?
Хайде да уточним първо лобитата и лобистите, после да сложим фактите на масата, и тогава да се решава. Че иначе хвърчат едни доклади без обосновка (този на HSBC беше пуснат за политическа употреба и никога не беше детайлизиран от гледна точка на това - как е правен моделът и с какви допускания. Т.е. послужи за лобито срещу АЕЦ Белене и дотам).
Едно е ясно - тук не се започва с националните интереси, а с лобитата. И основната критика за Белене е, че той е проект, свързан с Русия. Което е погрешно, но донякъде неизбежно, защото има вече налична инфраструктура (някаква) и купени реактори (активи).
Но заради това анализът се започва политически, защото на някои няма да има хареса това, че националният интерес не отхвърля партньорство с Атомстрокескпорт. Или по-точно - не го изключваше до преди 10 дни.
За напред никой не знае, но ние продължаваме да губим време и да лобираме....
chegobara
Рейтинг: 8 НеутралноЦялата ос*рня започна с демонтирането на блокове 1 до 4, щото ше гръмне, сега Европа изведнъж се досети, че по-добро няма.
всичко е суета, Боку ни обраchegobara
Рейтинг: 8 НеутралноЦялата ос*рня започна с демонтирането на блокове 1 до 4, щото ше гръмне, сега Европа изведнъж се досети, че по-добро няма.
всичко е суета, Боку ни обраstrymski
Рейтинг: 984 НеутралноА твоята версия каква е ? Да продължаваме да внасяме газ и петрол от “ братушките” ? Или да целокупно да се молим да има 24 слънце или вкупом да духаме перките да се въртят ли?
chegobara
Рейтинг: 8 НеутралноНе е липса, просто никога няма да разработят находищата, понеже приоритет номер 1 е да се спонсорира Русия... Е, дано сега се промени това... Ама маааалко ме съмнява... всичко е суета, Боку ни обра
Darth Plagueis
Рейтинг: 1453 НеутралноДо коментар [#42] от "strymski":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКИмаме 14 гигавата инсталирани мощности. Имаме заявени нови 15 гигавата.
Потреблението точно в тоя, пиков момент ни е 5,7 гигавата.
Какво ти трябва повече?
Darth Plagueis
Рейтинг: 1453 НеутралноДо коментар [#20] от "Deaddark":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКАбе пич, ти АЕЦ поне на картинка виждал ли си?
Darth Plagueis
Рейтинг: 1453 НеутралноДо коментар [#27] от "Kyncho Kynchev":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕККак точно изчисли Белене на 10 млрд?
А някои други разходи да пропускаш?
Darth Plagueis
Рейтинг: 1453 НеутралноДо коментар [#40] от "chegobara":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕККога точно се е сетила Европа?
kvg08393766
Рейтинг: 52 НеутралноА там дето премиерчето се обещаваше тези дни с Гърция ,че ще им строи нова аец у нас , чийто ток те ще купуват с договор за 20 години..... пак ли кьор фишеци са били
kvg08393766
Рейтинг: 52 НеутралноИнтересна е еволюцията на умнокрасивите, след 10 години ще искат
Белене.
kvg08393766
Рейтинг: 52 НеутралноНа тоя му нямам доверие да ми гледа котката за уикенда, камо ли да решава нещо свързано с ядрена енергетика
Darth Plagueis
Рейтинг: 1453 НеутралноДо коментар [#49] от "kvg08393766":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕККъде виждаш нещо подобно като тенденция, или пак си прекалил с кафетата?
Deaddark
Рейтинг: 2882 НеутралноДо коментар [#45] от "Darth Plagueis":
Да, виждал съм. Какво не ти харесва и каква алтернатива предлагаш? Ти вярно ли мислиш че човек в специален костюм пълни с лопата реакторна пещ? Колко често се зарежда АЕЦ, 'щото и ТЕЦ съм виждал - той се зарежда нонстоп, непрекъснат процес и недай боже има авария - ако до два-три часа не я отстранят, резервите свършват.
Deaddark
Рейтинг: 2882 НеутралноДо коментар [#46] от "Darth Plagueis":
За АЕЦ в земетръсен район не трябва да се говори. Това е като да си накладеш огън на килима до пердетата.
troi
Рейтинг: 679 НеутралноКак БСП вижда точно сега Белене да се построи от руснаци? А ако бехме по средата на строежа?
забавление и приключениеРашистката федерация е империя на злото
Рейтинг: 997 Неутрално"Енергийният министър не вижда смисъл от АЕЦ "Белене", а от нов реактор в Козлодуй"
Аз не виждам никакъв смисъл да строим АЕЦ. Това е скъпа и опасна технология. Докато изградим реактора ще минат 6-8 години. Понастоящем има вятъни турбини(ВТ) с мощност 10 МВ. Един реактор на АЕЦ от по мощните е 1500 МВ. 15 ВТ могат да я заместят, ще са по-евтини и по-бързо ще бъдат изградени. За две години можем да изградим такава мощност от ВТ и веднага ще започнат да носят приходи. Разходите ще са само за поддръжка. Енергията може да се съхранява и затова трябва да се инвестира в такива мощности, за да се покриват пиковете. Можем да построим още ВЕЦ, соларни паркове и др. . Подобни технологии съществуват и за домовете. Идват нови технологии базирани на водород и други ВЕИ. С повишаването на енергийната ефективност на домовете и общините, България може да изгради устойчива енергийна система. Не ни е нужна АЕЦ.
Боян Баянов
Рейтинг: 2599 НеутралноДо коментар [#9] от "jmf29537805":
"Колко ли милионери е направила АЕЦ Белене!"
Сите милиционери, станаха милионери!!!
Darth Plagueis
Рейтинг: 1453 НеутралноДо коментар [#52] от "Deaddark":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКОчевидно си виждал само като заглавие в Дневник. Това е изключително тежко, индустриално производство. Факт е, че чисто теоретичният разпад, ограничен в затворен кръг, който подгрява вода е чисто като производство, но за да съществува това производство съществува инфраструктура с мащаба на Кремиковци, и също толкова мръсна, с неизмеримо по-голямо отражение върху природата. Само дизелгенератора на това нещо е по-мръсно от малка фабрика, а те са три, освен това има и мобилни.
Ай малко по-сериозно, щото уикипедия експертите не сте особено полезни.
Darth Plagueis
Рейтинг: 1453 НеутралноДо коментар [#53] от "Deaddark":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКЗеметръсната зона е може би най-малко адекватния аргумент срещу строителство на Белене.
Deaddark
Рейтинг: 2882 НеутралноДо коментар [#57] от "Darth Plagueis":
Пак си невеж, но както и да е. Има значение замърсяването къде е. Да направят тогава един голям ТЕЦ до София и да затварят АЕЦ - нали дуеш че ТЕЦ-овете са по-чисти от АЕЦ-а, значи въздуха в столицата ще стане по-чист. Пък какво стана с идеята за горене на отпадъци насред София по чиста технология - не го искате нещо, защото знаете че е по нашенска технология - тоест мръсна. И аз искам МИ да имат всички филтри и въздуха в града да е чист - ама нямат. Това трябва да се пресмята. А и си искам плодородните земи обратно - не ща внос на парафинови продукти.
negodnik
Рейтинг: 27 НеутралноДо коментар [#25] от "Незнайко в Слънчевия град":
Задължително да не са руски.
strymski
Рейтинг: 984 НеутралноТака ли?!
А като дойде време , и то скоро , да се спрат “Мариците” защото изискванията по Зелената сделка ще го наложат , и като изтече живота на действащите ядрени мощности , тогава какво правим?
И тези заявени 15 гигавата откъде са “заявени”? От ветАро ли?
Бачо Филип
Рейтинг: 8 НеутралноСмисълът от нови ядрени мощности за нас, в 21ви век е нулев.
—цитат от коментар 19 на Darth Plagueis
Така си е. Примери: Китай, Индия, Турция, САЩ, Франция. Всичките слабо развити, ниско интелигентни държави.
----------------------------------------------
Великобритания ще отвори нова АЕЦ 2026 на цена 30 милиарда Евро. Централна е на французи и китайци. Централата ще има живот 60 години. Тук въпроса е на сметки. Колко ще струва нова централа, за колко време ще избием парите, колко ще е живота й? Струва ли си печалбата? След като в момента изнасяме, явно няма да е за наши нужди. Щото ние нямаме 30 милиарда Евро и ако дадем печалбата на някой друг за да я построи и да изнасяме цялата енергия за чий да го правим? Да, трябва да сме наясно кога затваряме сегашните блокове и ТЕЦ-овете и с какво ще ги заместим!
Darth Plagueis
Рейтинг: 1453 НеутралноДо коментар [#62] от "Бачо Филип":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКДвата реактора на Козлодуй ги затваряме най-рано след 25 години. За останалото си прав - въпрос на сметка.
Тая сметка най-адекватно я прави бизнеса - никой не забранява да се строи АЕЦ. Просто държавата да не участва в него. Ако има интерес, ще стане.
Darth Plagueis
Рейтинг: 1453 НеутралноДо коментар [#61] от "strymski":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКЗаявени са като мощности за строеж в НЕК. Ти къде искаш да са заявени, пред баба ти?
Козлодуй го затваряме след 25 години. ТЕЦ е на тежки дотации и само тегав комунист може да иска да съществува дотирано производство.
Gavril
Рейтинг: 507 НеутралноПравилно. Никаква нужда да ни крадат допълнително руснаците. Имаме си АЕЦ, да си я поддържаме и разширим.
България, къде е нашия change we can believe in?1107
Рейтинг: 610 НеутралноИма смисъл единствено от запазване на Марица Изток. Електроцентралите там работят с местни въглища и са надежден, независещ от външни влияния енергоизточник. Строителство на нова АЕЦ само ще ни направи още по-зависими. Ако се строи руска АЕЦ, ще станем 100% зависими от Русия, при това не само енергийно но всякак. За това е и тоя зор.
stoiank
Рейтинг: 1475 НеутралноТеоретично сте прав, но как може нормален бизнес план да има, като няма правила. Примерно:
1. Ясно ли е колко ще изземва държавата от Козлодуй и ще субсидира бизнеса - 1-2-3 милиарда или повече. В коя клетка да е числото.
2. Ясни ли са прогнозните цени за след 10-20 години или пак някой ще обяви мораториум на цената, докато реши какво да прави.
И още доста въпроси вариращи с милиарди, включително и зелената сделка- ядрената енергия зелена или червена енергия е!?
Идентична е ситуацията примерно с ДЗПО в момента, ако категорийните работници ги оставим само на втория стълб и те са умрели. За това “истинския бизнес” виси на държавна хранилка при нужда, лапа от печалбата на Козлодуй/макар че е против АЕЦ/ а иначе е фен на соларни системи с гарантирано изкупуване.
Рашистката федерация е империя на злото
Рейтинг: 997 НеутралноДо коментар [#55] от "C est la vie":
Изпуснал съм една нула. Имам предвид 150 х 10 МВ вятърни турбини могат да заменят един реактор от 1500 МВ на АЕЦ.
авторът
Рейтинг: 1073 НеутралноСамо малоучен или чист национален предател може дори да си помислят повече за нова руска АЕЦ.
Видяхте руските военни как се лепят като мухи на мед по украинските атомни централи. Много ги влече атомът - единствената им надежда. "За какво е светът, ако няма Русия" - както каза Путин.
strymski
Рейтинг: 984 НеутралноДа бе….като че само руснаците строят АЕЦ ….
В Западна Европа и Щатите всички ядрени централи са руски , нали така?😂
И понеже по думите на един колега тук , имаме 15000 гигавата и някакви заявени още толкова ( откъде ще дойдат ,не стана ясно…) пък ползваме 5,5 , затова цената на ел.енергията расте , щото имаме в изобилие- ти да видиш как става тази работа!
strymski
Рейтинг: 984 НеутралноКолега , ама кажи от къде ще дойдат , де?
Какъв е ресурса , с какво ще работят? С въздух под налягане , с ветер , с вода …? Стана ми любопитно.
hkt27350725
Рейтинг: 8 НеутралноНе сме длъжни да изнасяме електроенергия за съседите.
Защо не направят те ЯЕЦ, а ние да купуваме електроенергия от тях.
Ясно е защо, защото отпадъците от него трябва да ги съхраняваш хиляди години и тази цена никой не я включва в цената на тока сега!!!
Отделно АЕЦ Козлодуй ще работи до 2048 г. Един блок на ЯЕЦ се строи за 10 години грубо. Значи за да започнем да мислим за нови ядрени мощности ни е рано. Не по - рано от 2035 г., а до тогава току виж се разработи ядреният синтез при, който няма толкова токсични отпадъци.
Сега да построим нещо изключително скъпо, което след 10 години ще трябва да го спрем от експлоатация, заради по - ефективно производство на съседи ...
Любен
Рейтинг: 732 Веселои този ли е купен от бнп париба, както мигленчиту кунива?
Мавродинов
Рейтинг: 568 НеутралноКакъв тип е реакторът, купен за Белене? ВВЕР? Дано. Дали може да се оборудва със световни системи за управление и не-ядренаната част? Ако е подходящ като модел за безопасност и може да се модернизира - да го монтират по-бързо на площадката Козлодуй. Питам това, защото наскоро прочетох "Полунощ в Чернобил". Реакторите тип РМБК са пълен боклук. ВВЕР са поносими.
Atanas Ya
Рейтинг: 202 Неутралнонов реактор в Козлодуй ,но Руска техника и технологии абсолютно забранено!
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Darth Plagueis
Рейтинг: 1453 НеутралноДо коментар [#76] от "pae40646711":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКА какъв е българският интерес тук, разбирачо?
Darth Plagueis
Рейтинг: 1453 НеутралноДо коментар [#59] от "Deaddark":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКНе знам за какви тецове бълнуваш. Колкото до АЕЦ, един от двама ни е влизал, гледал, учил... Другият е уикипедия експерт.
Darth Plagueis
Рейтинг: 1453 НеутралноДо коментар [#71] от "strymski":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕККое от къде ще дойде бе? Задай си въпроса адекватно.
strymski
Рейтинг: 984 НеутралноЯсно…😂.
Хубав ден…бе!
Darth Plagueis
Рейтинг: 1453 НеутралноДо коментар [#67] от "stoiank":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКНе виждам проблем тук - по т.1., държавата изобщо не се меси. Няма гаранции, няма участие, няма нищо. Държавата няма работа в сектора на частния бизнес.
По точка 2, това е нормален риск, който всеки бизнес взима. Никой не е длъжен на бизнеса да му смята риска, или да му го поема.
Darth Plagueis
Рейтинг: 1453 НеутралноДо коментар [#70] от "strymski":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКТи си напълно неграмотен икономически, нали?
strymski
Рейтинг: 984 НеутралноВиж сега , приятел….икономика е едно , енергетика е друго . Макар свързани да правят трето. Ако не можеш да го разбереш е четвърто.
Не съм експерт в енергетиката , признавам , но ти понеже се изхвърляш като @@@ на мокър вестник с експертизата си в тази област , не казваш еднозначно на лаици като мен , какви са тези заявени мощности.
С моите скромни познания не претендирам за нищо и затова питам:
За да се произведе ел.енергия е нужен ресурс— за АЕЦ е специфичен , за ВЕЦ е вода , за ТЕЦ са въглища,газ. Нещо трябва да движи турбини или там както се наричат… . За “зелените” са слънце и вятър.
И как цитираните от теб , заявени 15 или 16 000 гига нещо си , ще се произведат.От какво?
Ясен ли съм?
Darth Plagueis
Рейтинг: 1453 НеутралноДо коментар [#83] от "strymski":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКНещо се обърка с нулите, ма нейсе.
Сега по реда си...
Има свободен пазар на енергия в ЕС. Ние имаме излишък, но пък никой не ни пречи да изнасяме навън. Нашият излишък не може да компенсира търсенето в ЕС, ерго - цената скача. Цената скача навсякъде, защото ако аз мога да изнасям на 800 лв, що да не го правя?
Това беше урок 1, по икономика, комбиниран с вметка по енергетика, която си пропуснал - свободния пазар.
Въпросните 15 гигавата са 15 гигавата. Заявки от бизнеса към НЕК. Не е една заявка. Ако това ти е въпроса - повечето са ВЕИ. Няма нищо по-показателно за това, коя технология е ефективна и с бъдеще - тази, която бизнеса избира.
Урок Н2 - той е по енергетика. У нас има достатъчно вятър и слънце за пълно задоволяване на нуждите ни. Има и уран, но не го добиваме. Има и въглища. Т.е., ресурсът като такъв не е проблем. Проблем е ефективността му, надеждността му, както и цената на крайния продукт, който излиза от него. Като обобщение на урок 1 и 2 - бизнесът избира ВЕИ, именно в разрешение на въпросния проблем.
strymski
Рейтинг: 984 НеутралноБлагодаря за отговора.
И така , имаме излишък и можем да изнасяме защото има търсене което надвишава предлагането и следователно цената расте. Няма спор.
Обаче , изнася се предимно когато първо си задоволил вътрешния пазар с достатъчен обем от необходимата произведена стока и няма да има спекулация .
Пример — арабския свят където горивата струват стотинки поради изобилието на ресурс въпреки огромното търсене на външния пазар.
А родния бизнес предпочита веитата заради доскоро 60% финансиране от фондовете на ЕС. И възможността за шмекеруване.
Като цяло смятам , че веитата нямат капацитет на този е там да задоволят повишеното търсене нито сега, нито в бъдеще. Затова и цената расте.
Освен чиста икономика има и друг , социален аспект , който видимо пропускаш. Друг пример — метрото . На колко възлиза вложения капитал и при каква цена на услугата ще има възращаемост . И за колко време.
Darth Plagueis
Рейтинг: 1453 НеутралноДо коментар [#85] от "strymski":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКНещо си се объркал. При свободен пазар няма социален елемент. Впрочем, не трябва и да има. Всяко вмешателство в пазара води до влошаване на услугата и увеличаване на цената. Специално в енергетиката имаш достатъчно ясни примери по темата, които обясняват текущото трагично състояние. Изнасяш тогава, когато ти е изгодно. Ти верно ли си мислиш, че ще ми казваш аз кога и къде да продавам собствената си продукция?
Колкото до метрото, то е истински провал в икономически аспект. Именно щото е общинско.
strymski
Рейтинг: 984 НеутралноАми въобще не така.
Е , затова има противници на ядрената енергетика у нас— заради лакомията на Дикенсовите капиталисти.
strymski
Рейтинг: 984 НеутралноИ друго , понеже няма да казвам на никой кога и какво да продава , ще произведа повече от това което дългосрочно ще се търси.
Darth Plagueis
Рейтинг: 1453 НеутралноДо коментар [#87] от "strymski":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКАз нямам нищо против ядрената енергетика. Имам против тя да е финансирана от бюджета. Ако Росатом, Фраматом, Уестингхауз, Шкода, все тая - ако искат да строят за собствена сметка и риск, без държавно участие, гаранции и подобни - да заповядат.
Остави всеки сам да си прецени какво и колко да произвежда, и къде да го продава.
strymski
Рейтинг: 984 НеутралноЕ , аз пък мисля , че с оглед на избягване на накърняване на обществения интерес и задоволяване само и единствено на частни интереси , държавата задължително трябва да участва и то с мажоритарен дял , но без гарантирано изкупуване както е сега - гьол за разни бандити да смучат.
Има т.нар. “Стратегически цели”.
Урок номер едно от икономиката — държавата създава благоприятна среда за пазарната икономика чрез законова рамка.
Иначе никой нямаше да плаща данъци , даже и в Щатите.
Darth Plagueis
Рейтинг: 1453 НеутралноДо коментар [#90] от "strymski":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКДържавата създава рамка за пазара, правила и следи за спазването. Не участва в самия пазар. Добавка към въпросния ти урок, щото не си го разбрал. Това е дефиницията на свободен пазар, учи се в общоикономическите курсове още 1ви курс в УНСС и подобните. Автор - Адам Смит, преди 300 години.
Общественият интерес се постига единствено чрез защита на частния.
strymski
Рейтинг: 984 Неутрално😅
Говоря по памет , от преди 25 години , не чета в момента Гугъл…
А съвкупността от частния и обществения интес прави държавата.
Автор?😅
Darth Plagueis
Рейтинг: 1453 НеутралноДо коментар [#92] от "strymski":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКНяма такава съвкупност. Общественият интерес, доколкото това не е чисто социален конструкт, без особен реален смисъл, е просто проекция на частния такъв. Няма как да имаш обществен интерес, без да е защитен частния.
Нещо по темата за енергетиката имаш ли?
hwz121106113
Рейтинг: 5 НеутралноТва монче не знае кво говори в Козлодуй има една проста поляна нищо друго никъв лиценз.В Белене площадката е готова направо да се почва да се строй.Тез смешници да дойдат да видят за кво става въпрос тоз смешник да дойде да види че няма никва локва както беше казал за площадка АЕЦ Белене