Държавата като иска повече математици, да вземе да опрости как се преподава висшата математика, а не да я кара по комунистическите учебници и преподавателския принцип "кой разбрал, разбрал".
ПРОБЛЕМА НА БАЛГАРСКОТО УБРАЗУВАНИЕ ЗАПОЧВЪ И СВАРШВА С БАЛГЪРСКОТО СТУДЕНСВО! ВАВ ВСЕКИ БИЗНЕЗ ТИ ПРЕДЛАГЪТ ТОВА, КОЕТО СЕ ТЪРСИ!
АКО БЪЛГАРСКИТЕ УНИВЕРСИТЕТИ НЕ СВАЛЯТ НИВОТО СИ ДО НИВОТО НА ГИМНАЗИИТЕ И ТЕХНИКУМИТЕ НЯМА ДА ИМА КОЙ ДА УЧИ В ТЯХ, КАМО ЛИ ДА ЗАВЪРШИ ДВЕ И ТРИ ВИСШИ ОБРАЗОВАНИЯ!
Видях един преподавател от университета и го попитах "какво става, как са нещата"! Той ми отговори така: "ВЕЧЕ ПРИЕМАМЕ ВСЕКИ, КОЙТО ИМА ПУЛС"!!!
Caps Lock Error!
Ако има дискусия за нещо, за което не сте достатъчно запознати, устоявайте на желанието да се включите.
И как държавата ще реши проблема. По-добре да не прави нищо, най-много да оплеска повече нещата. Младите не са прости, не ги подценявайте - те гледат пазара, какво се търси, за какви заплати и т.н.
И за какво са и тия математици? И тези които завършват математика, после работят я ИТ сферата. Изобщо, какво работи един математик? Най-вероятно учител или БАНски старец. По-скоро са нужни по-добри математици сред инженерите и физиците, че инженерните специалности се превърнаха в едни техникуми и то не само у нас
Хубав лаф. Бройките е важно да се докарат! Може например и така- записани тук, идват взимат изпити, но учат и в Америка. Чудя им се, защо им е българската диплома.
В провинцията още в основното и началното образование даскалите не са подготвени, за да преподават математиката там децата губят интерес. Спрете да вдигате заплатите на бездарните даскали.
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Живея в САЩ .. Тук студентските заеми са вече 1.8 трилиона долара .. Средния Ганьо е нашит с 200 хиляди долара горе долу да плаща ..и на тия 200 хиляди има лихва от 3.7% плюс още 1% за такси ..на година .
Математиката е 'езикът', който се използва от науките да моделират свойствата и процесите си. Същата логика може да приложиш с въпроса "какво работят хората завършили английска филология" :)
Само да спомена, че пазарът е доста по-добър и реален регулатор от държавата. Икономисти липсват на пазара, обявите за работа са заляти с предлагани позиции за тях. Вече интервюто за работа го провежда търсещият работа, а не предлагащият. Не съм забелязал да се търсят усилено математици.
Като искат такива специалности, да си оправят базите. Едно време когато завърших химическия, си спомням какви ми бяха представите и желанията за тази специалност - и колко бързо се сгромолясаха защото реалността у нас е различна. Неподдържана и често липсваща стара техника. Лабораториите са в плачевно състояние. Протоколи се спазват само на хартия. Имахме и свестни даскали, но на учителите им се занимаваше главно да си продадат учебниците по които продават. Цигари, кафета пък вие там си титрувайте. А на изпитите масово късане за щяло и нещяло. Много е жалко, че толкова потенциал и важни специалности са потънали в мизерия, дребни схеми и шуробаджанащина. Ами човека директор и той си краднеше нафтичка от тази за отопление. Какво повече да ви кажа? Това е уж във висше научно учебно заведение. Колкото и хубаво да звучи, трябва да има реално подобрение на цялата порочна система развивана с години. Естествено, че няма да изглеждат перспективни в момента, въпреки че са търсени и ценени в цял свят. Сега всичко иска да е АйТи/програмист шото чул че плащат три/четири бона, или некаква смесица между юристконсулт/финанси.
сичко е збъркъну у наз: много политологи и социологи дажи политически психоанълитични психолози съ местоприбивание (нъ бг език сеееленете с више му викът дистинациъ) в бан (пример професоркътъ антоънетъ ристевъ:когнитивнъ пръцлъ нъ квадрат):дъ закрият симионово, психология и политология дъ се учът вечерно по 1/2 годинъ и то след добитъ серизонъ специалност нъпр. инджинерство,можи и агрономство,дори ветеринарство и др.
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
До коментар [#1] от "realguru": Има и още нещо, което трабва да си признаем, индивидуалните усилия да завършиш инженерство или математика, са в пъти по-големи отколкото , социология , политология, маркетинг и даже право. Ако има някой във форума който да е завършил, и инженерна , и хуманитарна наука , той знае това...
Именно. В България инженерните, математически, физически и химически дисциплини са обречени на непопулярност, докато преподавателите не осъзнаят, че тези студенти са там за да им обясниш на разбираем език материята, а не да ги забиваш и затрудняваш максимално, къде понеже те мързи, къде понеже самият ти не ги разбираш нещата, къде защото си изкривен в главата и си мислиш, че чрез поддържането на дисциплината сложна, вдигаш реномето й.
Откак се помня, в тези специалности се знае, че е някаква нечовешка мъка и в общи линии имаш два варианта: единият е да си гений и да ги чаткаш нещата; другият е преписване. Няма как да набавиш достатъчно кандидати за подобни мъчения в днешно време.
Днес България произвежда два пъти повече от необходимото юристи и три пъти по малко от необходимото инженери...
Световната норма за университети на глава, е един, на милион жители. У нас са 10 , на милион. И почти всички новосъздадени университети и специалности са хуманитарни. Субсидирането от държавата не почива на качествени критрии , а на бройка студент. Резултатът е ясен...
Няма желаещи да учат 4 години математика за да работят като учители за 1200лв., при все че тракторист, тираджия, автомонтьор, работник в строителството и ред други професии изискващи средно с 3ка получават два пъти повече! Успех на "експертите" в министерство на образованието.
Математиката в университетите не е чак толкова трудна, но изисква системно учене от началното училище, прогимназията и гимназията. Същото важи за физиката и химията. За съжаление далеч не всички ученици отделят необходимото време за подготовка. Тенденцията на отлив от точните науки се забелязва не само в България. В чужбина учат какви ли не глупави специалности като например gender studies. Хайде в Европа поне не се плаща или ако се плаща таксите са ниски, но в САЩ много от завършилите нетърсени на пазара на труда специалности се набълбукват яко със заеми, които после трябва да изплащат. Всъщност това е някакъв всеобщ стремеж към дипломи, т.е. престиж в интелектуално отношение. Като гледам в България разните "миски", коя от коя по-учени и с повече дипломи, но знанията им не надвишават ниво осми клас.
Навремето отишла студентска делегация при проф. Брадистилов да го помоли да свали нивото на преподаване защото студентите не го разбирали. Брадистилов им казал: "Не аз ще сляза на вашето ниво, вие ще се качите на моето!" И е бил прав.
И те това работят - учители. А математиката да ме прощаваш НЕ моделира света, Света си е моделиран и има куп науки, които го описват, сред които е и първата братовчедка на математиката - физиката. А математиката е много повече, трудното в това да станеш истински математик е именно да се откъснеш от оковите на реалния свят и тогава вече можеш да създаваш истинска математическа наука но......от това не се живее, това са хора, гении, които не могат да бъдат спрени по пътя си, независимо от нищо, те могат и без диплома по математика, те са самите са математика
"Държавата иска повече математици, но все така получава юристи и икономисти" ........... Стига сте лъгали хората. В момента най-голямо доверие има партия, която е ръководена от човек учил за милиционер и с ръководен принцип за подбор на кадри: "Аз съм прост и Вие сте прости, затова се разбираме."
Математици има достатъчно; във всеки по-голям град има поне по една математическа гимназия, които влупом произвеждат по няколко хиляди математици всяка година. Проблемът не е в математиците, а в липса на практическо обучение, свързано със софтуерните науки. Това е причината в България и от университети да излизат лица, които да не познават в задеолоирешна степен нито един език или технология за програмиране. Да не говорим, че в софтуерните науки не де изисква математическо (аксиоматично знание), а алгоритмично ( логическо). Подобен е и казусът с юристите; проблемът не е в техния обем( численост), а в това че средата ( икономиката и гражданите) не генерират достатъчно правоотношения. Юридтите не могат сами себе си да ангажират, а трябва да съществува правоотношение, за решаванвто, на което някой да ги ангажира и да им плати. Ако погледнем в статистиката на съдилищата, ще установим, че основно и в преобладаващия случай съдилищата разглеждат бракоразводни и наказателни дела.
– ОНИВЕРСИТЕТ ЗА ВСЕКИ БАЛГАРИН – !!!ПРОБЛЕМА НА БАЛГАРСКОТО УБРАЗУВАНИЕ ЗАПОЧВЪ И СВАРШВА С БАЛГЪРСКОТО СТУДЕНСВО! ВАВ ВСЕКИ БИЗНЕЗ ТИ ПРЕДЛАГЪТ ТОВА, КОЕТО СЕ ТЪРСИ! АКО БЪЛГАРСКИТЕ УНИВЕРСИТЕТИ НЕ СВАЛЯТ НИВОТО СИ ДО НИВОТО НА ГИМНАЗИИТЕ И ТЕХНИКУМИТЕ НЯМА ДА ИМА КОЙ ДА УЧИ В ТЯХ, КАМО ЛИ ДА ЗАВЪРШИ ДВЕ И ТРИ ВИСШИ ОБРАЗОВАНИЯ!Видях един преподавател от университета и го попитах "какво става, как са нещата"!Той ми отговори така: "ВЕЧЕ ПРИЕМАМЕ ВСЕКИ, КОЙТО ИМА ПУЛС"!!!
Ако се ограничи приема до 25% от съответният випуск няма да е така (така и така още 11% от випуск 2019 г. бяха приети в чуждестранни ВУЗ, така че стават общо 36% висшисти от един набор).
Австрия 8,9 млн . население - 5 юридически факултета, България 6,5 млн . население - 9 юридически факултета.
До коментар [#9] от "gsh47306343": До коментар [#10] от "uq":
По скоро нивото на математиката в средното образование трябва да бъде вдигнато много. В момента поне 80% имат оценки само на хартия, но знанията им според пиза са потресаващи. После се оправдаваха, че задачата била със система за билети в Мюнхен, каквато няма в България... Може да се помисли за задължителна матура по математика след 12 клас и други мерки, които да гарантират че на цялата територия се учи, а не в 10% от училищата нивото да е високо, а в другите да пушат цигари.
“Днес България произвежда два пъти повече от необходимото юристи и три пъти по малко от необходимото инженери...”
За юристите съм съгласен, а ССС и математика са две различни специалности. С вишО по математика не можеш да разпишеш проекта за строежа ; ) Пак питам: Колко работодателя в България имат нужда от кадър, дето е завършил математика и никоя друга специалност не им върши работа?
"Държавата като иска повече математици, да вземе да опрости как се преподава висшата математика, а не да я кара по комунистическите учебници и преподавателския принцип "кой разбрал, разбрал"."
Ако съм разбрал добре, според вас комунистическата математика е по-сложна от капиталистическата и затова трябва да се преподава втората. Математиката си е математика навсякъде. Това, че вие, например, не сте я разбрали не е проблем на математиката, а ваш. Което ми напомня за следния виц. Отишъл един индианец при вожда си и му казал: - Велики вожде Седящ бик, хайда да се сменим имената. Виж какви хубави имена имат белите: Бил, Смит, Роджър. А нашите - Бягащия кон, Утринна роса, Сивия вълк. На което вождът отвърнал: - Боецо Кучи гъз, недей да превръщаш собствения си проблем в обществен!
Или, казано по-просто, на крив......и ......му пречи. А като гледам колко хора са ви сложили плюсчета май в този форум има доста криви .....
Какъв парадокс уважаеми зрители :)Само да допълня най-желаните специалности за предната година в СУ са били право и психология. А в ПУ явно като по-мързеливи - психология и право. :)А с HR-ки е пълно под път и над път :)Дано "държавата" най-накрая да разбере, че това с планирането не работи и се заеме с по-простички неща.
Проблема е че има едни хора обучени на "планиране"" и други безполезни неща за държавата но те трябва да ЯДЪТ като произвеждат ТОЗИ продукт!А тези лица са с ПОЗИЦИИ в образованието /подобно на Гешев/и не могат да бъдат заменени от НУЖНИТЕ за държавата
"Няма желаещи да учат 4 години математика за да работят като учители за 1200лв., при все че тракторист, тираджия, автомонтьор, работник в строителството и ред други професии изискващи средно с 3ка получават два пъти повече"
Разбирам логиката ви, но тя не обяснява защо на пазара липсват именно трактористи, водопроводчици, стругари, квалифицирани строителни работници. Налагало ли ви се е скоро да правите ремонт . Ако да, тогава знаете каква мъка е да се намерят качествени майстори.
Драстично орязване на приема по всички направления и обявяване на нулево десетилетие за някои направления, това е пътя. Няма как да се получи по сегашния начин - двойно повече места от завършващите. Прием за до 10-20% от завършващите средно, един целеви прием за работещи и толкова. Тогава може и да започне някакво истинско избиране, сега е просто "записване, където ни приемат", защото все някъде ще се влезе, после пазене на едни бройки, за да могат знайни и незнайни университети да бълват "професори" и "доктори на науките" без грам стойност.
всеки си намира как да се оправдава. университетите със средното, средното с градините, градините с яслите, яслите с генетиката и така сме перфектните с оправданията.
До коментар [#7] от "konservator.bg":Навремето отишла студентска делегация при проф. Брадистилов да го помоли да свали нивото на преподаване защото студентите не го разбирали. Брадистилов им казал:"Не аз ще сляза на вашето ниво, вие ще се качите на моето!"И е бил прав.
Като всяка система и мозъчната е устроена да има ниво на ""КОМПЕТЕНТНОСТ""!Въпроса е в наличноста на мозъци ГЕНЕТИЧНО ПРЕДОПРЕДЕЛЕНИ за достигане на компетентноста на Брадистилов !Не случайно се говори за изтичане на мозъци като КАПИТАЛ!
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
48
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Случай от меото студентство (математик съм). Един колега в първи курс след първия изпит (зимния семестър) се отказа, кандидатства отново на общо основание право, приеха го и продължи като юрист. :)
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbert
Хаха Да той проблема с ""ЧАТКАНЕТО ""изобщо не е проблем на допълнителни ОБЕСНЕНИЯ и УСИЛИЯ а е наследствена ГЕНЕТИЧНА КОНСТИТУЦИЯ на мозъка на съответния индивид!
До коментар [#10] от "uq":Математиката е 'езикът', който се използва от науките да моделират свойствата и процесите си. Същата логика може да приложиш с въпроса "какво работят хората завършили английска филология" :)
Не съм много сигурен, че младите гледат основно пазара... иначе не мога да си обясня тази интерес към педагогиката при положение, че няма учители и заплатите им са ниски
Не съм много сигурен, че младите гледат основно пазара... иначе не мога да си обясня тази интерес към педагогиката при положение, че няма учители и заплатите им са ниски
Заплатите на учителите са доста високи, всъщност. За провинцията над 1,000 лв са си пари. А май ги дигнаха на към 1,200, че и отгоре. И да не говорим за привилегиите - реално почти не работиш лятото.
"Да, затва в момента няма желаещи за тия дисциплини, щото тоя комунистически фосил бил "прав"."
Този "комунистически фосил" е имал в главата си толкова ъкъл колкото вие дори не можете да си предствите. За да обясня на вас и подобни (не, че имам особена надежда да разберете). Тук става въпрос за математици, а не за хора, които ползват математика в ежедневието си - инженери, физици, химици, икономисти. В България математика може да се завърши само във Факултета по математика и информатика. За да не си направите грешен извод - аз не съм завършил математика.
Да допълня - освен математиката, май и културата на общуването ви липсва. По-малко агресия и обиди сутрин е полезно за жлъчката. Оставям ви с пожелание да си намерите капиталистически преподаватели.
но все така получава юристи и икономисти ___________________ Дългото политическо парламентарно лобиране докара свръх доходи за ОПГ-та на юристи и икономисти, направи така,че добри математици са нужни само за оптимизация на семейния бюджет в условията на либерално финансово дране и хегемон на чуждестранни ологополи!
Колкото и задачи да опиташ да решиш, то няма как да постигнеш определено ниво, ако не си с поне IQ 115+. В Mасачузетския технологичен най-ниското IQ е около 130, а средното наближава 140. Т.е. там учат само потенциални членове на МЕНСА.
Тя държавата може и да иска математици, но какво може да им предложи? На предишната ми работа имаше момиче, изучаващо математика магистър. Работата уж беше свързана с финансови пазари (така обещаваха), а реално беше да набиваме цифри като маймуни по цял ден. Чужда фирма…
Тази статия издъхна в момента, в който споменаха, че много стденти има в специалностите "комуникационна и компютърна техника, информатика и компютърни науки". Целият бранш се оплаква от липса на кадри. Скоро една фирма подписа с второкурсник, защото нямаше друг избор. Не е важно само какви са държавните служби. Важно е какво е търсенето на пазара на труда. Търсят се много хора в ИТ-то и се дават високи заплати.
Така е,но това какво отношение имакъм дебата? Между другото, ако някой е завършил 2-3 специалности, това не го прави по-начетен. Напротив, най-често е признак на вътрешна неориентираност и хаотичност, в най-лошите случай на иманентен мързел. Във всеки случай,на Запад са много подозрителни към такива "кадри".
Живея в САЩ ..Тук студентските заеми са вече 1.8 трилиона долара ..Средния Ганьо е нашит с 200 хиляди долара горе долу да плаща ..и на тия 200 хиляди има лихва от 3.7% плюс още 1% за такси ..на година .
Банките /и то максимум 3-4 са/ отпускат заеми само за определени специалности и само за семестриални такси на студенти. За издръжка -нанай. За студент по всичкология -нанай.
И това какво точно доказва? Познавам една, дето завърши първи курс с 4 двойки по математика, от 4 възможни, а сега е асистент. Масово по-интелигентните ученици не се ориентират към математика и за това си има конкретни причини.
Точно. Държавата иска, но после какво? Общо взето нищо. Къде могат да се реализират на практика физици, химици, биолози? Или хора завършили металургия, металообработка, материалознание и прочие? Икономиката ни няма нормално производство, което да иска такива кадри. Как да стане?
Държавата като иска повече математици, да вземе да опрости как се преподава висшата математика, а не да я кара по комунистическите учебници и преподавателския принцип "кой разбрал, разбрал".
—— Е, то накъде да се опростява повече? Имам учебниците от 80-те години и сегашните. /Децата ми с 12 и 7 клас. Голямото ще кандидатства с математика и ще държи матура по математика./
В соц. учебникът след урока 15 -20 зад., сега 4-6 задачи, а теоремите доказани на два реда без обяснения.
Любовта ще спаси света!!!
—— Глупости, в България все още специалистите са профилирани и се учи. В безплатните западни университети, където масово попадат децата ни, стават специалисти по всичко, с много практика и без никаква теоретична подготовка.
Любовта ще спаси света!!!
Всяка фирма независимо от предмета й на дейност трябва да назначи човек с матем. образование, за да въвежда ред в работата на служителите й най-малко. Тогава нещата добиват своята логическа последователност и ефективност.
Абе не знам колко е интелигентно, ама е 100% вярно.
Казвам ти го като човек вземал първа награда на Зимните математически празници в гимназията и участвал в международна олимпиада по математика. В годината в която кандидатствах, минималният успех за приемане на наборниците в УНСС беше "Отличен" 5,70. Не че се кефя особено на този факт, но не мога да отрека очевидното.
Щото, нали знаеш- кучетата си лаят, а керванът си върви...
Абсолютно прав си! Тук упорито акцентират ИТ, но математика се намира и в много други полета, аз например я ползвам в квантитатвините финанси в свободното си време (просто защото не мога да намеря такава работа в България). Хората трябва да могат да следват мечтите си, повечето хора не ни кефи да пишем код по цял ден, аз ако пиша код е за целите на анализи или улесняване на по-трудни за правене ръчни задачи - но наблягам повече мозъка си да анализирам, да търся причинно-следствени връзки и т.н. Но пазарът е решил, че в БГ ще има само програмисти бачкатори. Пресен пример е Комерцбанк - тук в България наемат само hardcore програмисти, другите кучета ни яли. ;)
Колкото и задачи да опиташ да решиш, то няма как да постигнеш определено ниво, ако не си с поне IQ 115+. В Mасачузетския технологичен най-ниското IQ е около 130, а средното наближава 140. Т.е. там учат само потенциални членове на МЕНСА.
Много отдавна западните университети са профилирани - за наука или за професионална квалификация. В първите отиват тези 5-10% от студентите, които са най-добрите, имат необходимия интелект и креативно мислене и които са способни и ще развиват наука и технологии. А във вторите (които са масовите университети и са професионално ориентирани) отиват тези, които да бъдат обучени за конкретна професия и които веднага след завършването си да могат да постъпят на работа в такива фирми. В тези университети (вторите) не обучават студентите на фундаментална наука, а ги обучават КАК се правят нещата, без да акцентират ЗАЩО така се правят и откъде и как е станало така. На тези хора не им трябва да знаят защо - те няма да развиват технологиите, а трябва да прилагат технологиите, бързо и количествено. Няма нищо лошо в това профилиране на университетите - има си нужда и от едните, и от другите хора.
До коментар [#74] от "Petleshev":Абсолютно прав си! Тук упорито акцентират ИТ, но математика се намира и в много други полета, аз например я ползвам в квантитатвините финанси в свободното си време (просто защото не мога да намеря такава работа в България). Хората трябва да могат да следват мечтите си, повечето хора не ни кефи да пишем код по цял ден, аз ако пиша код е за целите на анализи или улесняване на по-трудни за правене ръчни задачи - но наблягам повече мозъка си да анализирам, да търся причинно-следствени връзки и т.н. Но пазарът е решил, че в БГ ще има само програмисти бачкатори. Пресен пример е Комерцбанк - тук в България наемат само hardcore програмисти, другите кучета ни яли. ;)
Само дето с усмихване сериозен дебат не се получава. Сещам се за една от ранните министърки на Баце, май я беше намерил на някаква бензиностанция, и тя беше по усмивките.
Единствено, ако човек придобие следдипломна квалификация по финанси (задължително на Запад), има някакъв шанс да пробие в инвестиционното банкерство.
Дори в Западна Европа трудно се постига нещо значимо с математика, познавам няколко преподаватели в западноевропейски университети, съжаляват за избора си на професия.
Сигурно сте прав.Но пък аз ще дам пример с Европата.За разлика от безумната американска алчност в една голяма част на ЕС има съчетание между високо качество на висше образование и ниски такси за следване -от порядъка на няколко стотин евра на семестър.Такива държави са Германия, Франция , Дания и другите от Скандинавието страни!Казано с други думи там се мисли рационално и в полза на следващите поколения!Само на Острова има яки студентски такси-това не е изненада , защото инголизоте копират САЩ, а не добрите евро-практики.
Хаха математиката е общо взето точна наука и знанията подлежът на ОБЕКТИВНА ОЦЕНКА !За юриста ОБЕКТИВНАТА ОЦЕНКА за наличие на"" ЪКЪЛ""е ПРОДУКТА ОТ ПРАКТИКАТА МУ!
До коментар [#1] от "realguru":Има и още нещо, което трабва да си признаем, индивидуалните усилия да завършиш инженерство или математика, са в пъти по-големи отколкото , социология , политология, маркетинг и даже право.Ако има някой във форума който да е завършил, и инженерна , и хуманитарна наука , той знае това...
Завършването е само началото, после работата е 40 години. И да ви кажа - да, ако работя като специалист с инжинерната наука - ще изкарвам малко повече, от това, което изкарвам сега, с хуманитарната наука. Но бачкането и стреса - несравними. Дали ми се занимава да работя по 50 часа ТЕЖЪК интелектуален ТРУД, на седмица за 5 бона, след като мога да меринджействам и да препращам имейли за 4400 кинта с максимум 25-35 часа работа на седмица?
Mathematical finance, also known as quantitative finance and financial mathematics, is a field of applied mathematics, concerned with mathematical modeling of financial markets.
In general, there exist two separate branches of finance that require advanced quantitative techniques: derivatives pricing on the one hand, and risk and portfolio management on the other.[1] Mathematical finance overlaps heavily with the fields of computational finance and financial engineering.
Така казва който просто не му се бачка или не го бива. Хардкор data-scientist роли има повече и от хардкор програмистки роли. Работел съм в 3 фирми в София през последните 5 години, и трите търсеха през цялото време data scientists, в момента - също търсят. Преебавката там е друга, не че няма работа или че не търсят кадри. Преебавката е, че просто не си заслужава да бачкаш толкова много, след като може просто да си "депо преразпределяне имейли" и да вземаш горе-долу същите пари +-10%.
Не, не съм щастлив и не това е сбъднатата ми мечта. Ако говорим за кариерно отношение. Бих искал да има поле за развитие, а то няма. Или както казах - има, но развитието означава от 4400 лева за 30 часа работа на седмица да отида на 5000 лева и 45-50 часа работа на седмица + да съм изморен след всеки един работен ден. Не е оптимално. Това е и причината да обмислям по какви други начини могат да се случат нещата (лична инициатива, смяна на приоритетите от кариера накъм нещо друго, и т.н.).
Ами как няма държавата да получава икономисти и юристи. Тя точно такива търси, назначава и възнаграждава с високи заплати и привилегии- прокурори, съдии, шефчата на държавни фирми. Това са бонуси, почивни бази, власт, влияние. Математици са нужни на частният бизнес, а там се иска да знаеш, да можеш и да работиш, а не да се катериш по служебната йерархична държавна стълбица с послушание, сервилност и треперене пред началството.
още още психолози и психоложки и иконимисти първите смятат да научат как да мислят без да мислят вторите - как да правим пари без да се напрягаме :) Въпрос от учебник по икономика : С какво гориво хвърчат самолетите ? И какво автомобилите ? Гарантирано висше ''образование'' без безсънни нощи
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
realguru
Рейтинг: 2535 НеутралноКакъв парадокс уважаеми зрители :)
Само да допълня най-желаните специалности за предната година в СУ са били право и психология. А в ПУ явно като по-мързеливи - психология и право. :)
А с HR-ки е пълно под път и над път :)
Дано "държавата" най-накрая да разбере, че това с планирането не работи и се заеме с по-простички неща.
хм
Рейтинг: 974 Неутралновърнахме се в социализЪма направо.
коя е държавата и за какво на държавата са нужни кадри?
нужни са на БИЗНЕСА, който ако плаща ДОБРЕ, ще си намери и кадри (не е задължително да са българи даже)
olimpipanov
Рейтинг: 758 НеутралноТежко и горко на територия без математици, физици, химици, биолози ...
fmg40673635
Рейтинг: 24 НеутралноДържавата като иска повече математици, да вземе да опрости как се преподава висшата математика, а не да я кара по комунистическите учебници и преподавателския принцип "кой разбрал, разбрал".
crq18506084
Рейтинг: 1041 НеутралноПроблемът е в нас.
Ние раждаме и отглеждаме бъдещи далавераджии.
Финансисти и прависти!
Едните делят баницата, другите "разрървават" делящи баница.
crq18506084
Рейтинг: 1041 Неутралнодругите "разтървават" делящи баница.
konservator.bg
Рейтинг: 805 Неутрално
Caps Lock Error! Ако има дискусия за нещо, за което не сте достатъчно запознати, устоявайте на желанието да се включите.– ОНИВЕРСИТЕТ ЗА ВСЕКИ БАЛГАРИН – !!!
ПРОБЛЕМА НА БАЛГАРСКОТО УБРАЗУВАНИЕ ЗАПОЧВЪ И СВАРШВА С БАЛГЪРСКОТО СТУДЕНСВО! ВАВ ВСЕКИ БИЗНЕЗ ТИ ПРЕДЛАГЪТ ТОВА, КОЕТО СЕ ТЪРСИ!
АКО БЪЛГАРСКИТЕ УНИВЕРСИТЕТИ НЕ СВАЛЯТ НИВОТО СИ ДО НИВОТО НА ГИМНАЗИИТЕ И ТЕХНИКУМИТЕ НЯМА ДА ИМА КОЙ ДА УЧИ В ТЯХ, КАМО ЛИ ДА ЗАВЪРШИ ДВЕ И ТРИ ВИСШИ ОБРАЗОВАНИЯ!
Видях един преподавател от университета и го попитах "какво става, как са нещата"!
Той ми отговори така: "ВЕЧЕ ПРИЕМАМЕ ВСЕКИ, КОЙТО ИМА ПУЛС"!!!
дерибеев
Рейтинг: 2943 НеутралноМи икономика на услугите
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васgsh47306343
Рейтинг: 316 НеутралноИ как държавата ще реши проблема. По-добре да не прави нищо, най-много да оплеска повече нещата. Младите не са прости, не ги подценявайте - те гледат пазара, какво се търси, за какви заплати и т.н.
uq
Рейтинг: 1388 НеутралноИ за какво са и тия математици? И тези които завършват математика, после работят я ИТ сферата. Изобщо, какво работи един математик? Най-вероятно учител или БАНски старец. По-скоро са нужни по-добри математици сред инженерите и физиците, че инженерните специалности се превърнаха в едни техникуми и то не само у нас
Nelumbo
Рейтинг: 684 ВеселоДо коментар [#7] от "konservator.bg":
Хубав лаф. Бройките е важно да се докарат!
Може например и така- записани тук, идват взимат изпити, но учат и в Америка. Чудя им се, защо им е българската диплома.
Пепелац Киндзадза
Рейтинг: 832 НеутралноВ провинцията още в основното и началното образование даскалите не са подготвени, за да преподават математиката там децата губят интерес. Спрете да вдигате заплатите на бездарните даскали.
zakary
Рейтинг: 524 НеутралноСАЩ заменят две ракети с ядрени бойни глави за двама български икономисти със същата разрушителна мощност.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
karatista
Рейтинг: 3866 Неутралнодокато университетите ни са след 1000 позиция в класациите каквото и да пишем по темата няма смисъл.
Big Muzzy
Рейтинг: 1189 НеутралноНека се разчуе че чрез професия базирана на математиката може да се изкарва двойнонповече от адвокат или икономист, хората сами ще се насочат.
keepwalking
Рейтинг: 644 НеутралноЖивея в САЩ ..
Тук студентските заеми са вече 1.8 трилиона долара ..
Средния Ганьо е нашит с 200 хиляди долара горе долу да плаща ..и на тия 200 хиляди има лихва от 3.7% плюс още 1% за такси ..на година .
meteowrite
Рейтинг: 441 НеутралноДо коментар [#10] от "uq":
You don't know what you don't know.Математиката е 'езикът', който се използва от науките да моделират свойствата и процесите си. Същата логика може да приложиш с въпроса "какво работят хората завършили английска филология" :)
Lazarus
Рейтинг: 645 НеутралноСамо да спомена, че пазарът е доста по-добър и реален регулатор от държавата. Икономисти липсват на пазара, обявите за работа са заляти с предлагани позиции за тях. Вече интервюто за работа го провежда търсещият работа, а не предлагащият. Не съм забелязал да се търсят усилено математици.
hfp421106057
Рейтинг: 110 ГневноКато искат такива специалности, да си оправят базите. Едно време когато завърших химическия, си спомням какви ми бяха представите и желанията за тази специалност - и колко бързо се сгромолясаха защото реалността у нас е различна. Неподдържана и често липсваща стара техника. Лабораториите са в плачевно състояние. Протоколи се спазват само на хартия. Имахме и свестни даскали, но на учителите им се занимаваше главно да си продадат учебниците по които продават. Цигари, кафета пък вие там си титрувайте. А на изпитите масово късане за щяло и нещяло. Много е жалко, че толкова потенциал и важни специалности са потънали в мизерия, дребни схеми и шуробаджанащина. Ами човека директор и той си краднеше нафтичка от тази за отопление. Какво повече да ви кажа? Това е уж във висше научно учебно заведение. Колкото и хубаво да звучи, трябва да има реално подобрение на цялата порочна система развивана с години. Естествено, че няма да изглеждат перспективни в момента, въпреки че са търсени и ценени в цял свят. Сега всичко иска да е АйТи/програмист шото чул че плащат три/четири бона, или некаква смесица между юристконсулт/финанси.
kyulc
Рейтинг: 33 Неутралносичко е збъркъну у наз: много политологи и социологи дажи политически психоанълитични психолози съ местоприбивание (нъ бг език сеееленете с више му викът дистинациъ) в бан (пример професоркътъ антоънетъ ристевъ:когнитивнъ пръцлъ нъ квадрат):дъ закрият симионово, психология и политология дъ се учът вечерно по 1/2 годинъ и то след добитъ серизонъ специалност нъпр. инджинерство,можи и агрономство,дори ветеринарство и др.
karatista
Рейтинг: 3866 Неутралноне, икономика на ишлемето. за кво са ни математици като всичко идва готово и сметнато и тук само го сглобяваме
meteowrite
Рейтинг: 441 НеутралноДо коментар [#19] от "Lazarus":
You don't know what you don't know.От математик можеш да станеш икономист, но не вярвам, че обратното е възможно ;)
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
meteowrite
Рейтинг: 441 НеутралноДо коментар [#24] от "Wornoxmaniak vs Изманиците от ОФ Kоалицията":
You don't know what you don't know.Висшето образование не е задължително.
dwr30648311
Рейтинг: 1301 Любопитно“За сметка на това в специалности като математика, металургия и химия не успяват да се запълнят местата.”
-Какво работиш като завършиш математика?
Колко математици са нужни, за да запълнят свободните работни места изискващи висша математика в България?
Doge
Рейтинг: 1272 ВеселоДо коментар [#14] от "Wornoxmaniak vs Изманиците от ОФ Kоалицията":
Слава Україні!Не се притеснявай,за специалисти по мотика, като теб все още има работа.
fkm26555709
Рейтинг: 3061 НеутралноДо коментар [#1] от "realguru":
Има и още нещо, което трабва да си признаем, индивидуалните усилия да завършиш инженерство или математика, са в пъти по-големи отколкото , социология , политология, маркетинг и даже право.
Ако има някой във форума който да е завършил, и инженерна , и хуманитарна наука , той знае това...
fmg40673635
Рейтинг: 24 НеутралноИменно. В България инженерните, математически, физически и химически дисциплини са обречени на непопулярност, докато преподавателите не осъзнаят, че тези студенти са там за да им обясниш на разбираем език материята, а не да ги забиваш и затрудняваш максимално, къде понеже те мързи, къде понеже самият ти не ги разбираш нещата, къде защото си изкривен в главата и си мислиш, че чрез поддържането на дисциплината сложна, вдигаш реномето й.
Откак се помня, в тези специалности се знае, че е някаква нечовешка мъка и в общи линии имаш два варианта: единият е да си гений и да ги чаткаш нещата; другият е преписване. Няма как да набавиш достатъчно кандидати за подобни мъчения в днешно време.
fkm26555709
Рейтинг: 3061 РазстроеноДо коментар [#26] от "dwr30648311":
Днес България произвежда два пъти повече от необходимото юристи и три пъти по малко от необходимото инженери...
Световната норма за университети на глава, е един, на милион жители. У нас са 10 , на милион.
И почти всички новосъздадени университети и специалности са хуманитарни. Субсидирането от държавата не почива на качествени критрии , а на бройка студент. Резултатът е ясен...
wda36649348
Рейтинг: 12 НеутралноНяма желаещи да учат 4 години математика за да работят като учители за 1200лв., при все че тракторист, тираджия, автомонтьор, работник в строителството и ред други професии изискващи средно с 3ка получават два пъти повече! Успех на "експертите" в министерство на образованието.
pamela
Рейтинг: 2961 НеутралноДо коментар [#4] от "fmg40673635":
Математиката в университетите не е чак толкова трудна, но изисква системно учене от началното училище, прогимназията и гимназията. Същото важи за физиката и химията.
За съжаление далеч не всички ученици отделят необходимото време за подготовка.
Тенденцията на отлив от точните науки се забелязва не само в България. В чужбина учат какви ли не глупави специалности като например gender studies. Хайде в Европа поне не се плаща или ако се плаща таксите са ниски, но в САЩ много от завършилите нетърсени на пазара на труда специалности се набълбукват яко със заеми, които после трябва да изплащат.
Всъщност това е някакъв всеобщ стремеж към дипломи, т.е. престиж в интелектуално отношение. Като гледам в България разните "миски", коя от коя по-учени и с повече дипломи, но знанията им не надвишават ниво осми клас.
pamela
Рейтинг: 2961 НеутралноДо коментар [#7] от "konservator.bg":
Навремето отишла студентска делегация при проф. Брадистилов да го помоли да свали нивото на преподаване защото студентите не го разбирали. Брадистилов им казал:
"Не аз ще сляза на вашето ниво, вие ще се качите на моето!"
И е бил прав.
uq
Рейтинг: 1388 НеутралноДо коментар [#18] от "meteowrite":
И те това работят - учители. А математиката да ме прощаваш НЕ моделира света, Света си е моделиран и има куп науки, които го описват, сред които е и първата братовчедка на математиката - физиката. А математиката е много повече, трудното в това да станеш истински математик е именно да се откъснеш от оковите на реалния свят и тогава вече можеш да създаваш истинска математическа наука но......от това не се живее, това са хора, гении, които не могат да бъдат спрени по пътя си, независимо от нищо, те могат и без диплома по математика, те са самите са математика
Боян Баянов
Рейтинг: 2036 Неутрално"Държавата иска повече математици, но все така получава юристи и икономисти"
...........
Стига сте лъгали хората.
В момента най-голямо доверие има партия, която е ръководена от човек учил за милиционер и с ръководен принцип за подбор на кадри:
"Аз съм прост и Вие сте прости, затова се разбираме."
Nathan Cohen
Рейтинг: 313 НеутралноМатематици има достатъчно; във всеки по-голям град има поне по една математическа гимназия, които влупом произвеждат по няколко хиляди математици всяка година. Проблемът не е в математиците, а в липса на практическо обучение, свързано със софтуерните науки. Това е причината в България и от университети да излизат лица, които да не познават в задеолоирешна степен нито един език или технология за програмиране. Да не говорим, че в софтуерните науки не де изисква математическо (аксиоматично знание), а алгоритмично ( логическо).
Подобен е и казусът с юристите; проблемът не е в техния обем( численост), а в това че средата ( икономиката и гражданите) не генерират достатъчно правоотношения. Юридтите не могат сами себе си да ангажират, а трябва да съществува правоотношение, за решаванвто, на което някой да ги ангажира и да им плати. Ако погледнем в статистиката на съдилищата, ще установим, че основно и в преобладаващия случай съдилищата разглеждат бракоразводни и наказателни дела.
pcx54625434
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#7] от "konservator.bg":
Ако се ограничи приема до 25% от съответният випуск няма да е така (така и така още 11% от випуск 2019 г. бяха приети в чуждестранни ВУЗ, така че стават общо 36% висшисти от един набор).
Австрия 8,9 млн . население - 5 юридически факултета,
България 6,5 млн . население - 9 юридически факултета.
До коментар [#9] от "gsh47306343":
До коментар [#10] от "uq":
По скоро нивото на математиката в средното образование трябва да бъде вдигнато много. В момента поне 80% имат оценки само на хартия, но знанията им според пиза са потресаващи. После се оправдаваха, че задачата била със система за билети в Мюнхен, каквато няма в България... Може да се помисли за задължителна матура по математика след 12 клас и други мерки, които да гарантират че на цялата територия се учи, а не в 10% от училищата нивото да е високо, а в другите да пушат цигари.
До коментар [#15] от "karatista":
То и средното ни образование е след 1000 място, не само вузовете. Те влизат в университетите доста неграмотни.
dwr30648311
Рейтинг: 1301 ЛюбопитноДо коментар [#30] от "fkm26555709":
“Днес България произвежда два пъти повече от необходимото юристи и три пъти по малко от необходимото инженери...”
За юристите съм съгласен, а ССС и математика са две различни специалности. С вишО по математика не можеш да разпишеш проекта за строежа ; )
Пак питам: Колко работодателя в България имат нужда от кадър, дето е завършил математика и никоя друга специалност не им върши работа?
grajdanin1
Рейтинг: 894 НеутралноДо коментар [#4] от "fmg40673635":
"Държавата като иска повече математици, да вземе да опрости как се преподава висшата математика, а не да я кара по комунистическите учебници и преподавателския принцип "кой разбрал, разбрал"."
Ако съм разбрал добре, според вас комунистическата математика е по-сложна от капиталистическата и затова трябва да се преподава втората.
Математиката си е математика навсякъде. Това, че вие, например, не сте я разбрали не е проблем на математиката, а ваш.
Което ми напомня за следния виц.
Отишъл един индианец при вожда си и му казал:
- Велики вожде Седящ бик, хайда да се сменим имената. Виж какви хубави имена имат белите: Бил, Смит, Роджър. А нашите - Бягащия кон, Утринна роса, Сивия вълк.
На което вождът отвърнал:
- Боецо Кучи гъз, недей да превръщаш собствения си проблем в обществен!
Или, казано по-просто, на крив......и ......му пречи. А като гледам колко хора са ви сложили плюсчета май в този форум има доста криви .....
Blaga Yankova
Рейтинг: 323 НеутралноПроблема е че има едни хора обучени на "планиране"" и други безполезни неща за държавата но те трябва да ЯДЪТ като произвеждат ТОЗИ продукт!А тези лица са с ПОЗИЦИИ в образованието /подобно на Гешев/и не могат да бъдат заменени от НУЖНИТЕ за държавата
Нефертити
Рейтинг: 1483 НеутралноЗа математиката се иска акъл.
Предразсъдъците са за ограничените.grajdanin1
Рейтинг: 894 НеутралноДо коментар [#31] от "wda36649348":
"Няма желаещи да учат 4 години математика за да работят като учители за 1200лв., при все че тракторист, тираджия, автомонтьор, работник в строителството и ред други професии изискващи средно с 3ка получават два пъти повече"
Разбирам логиката ви, но тя не обяснява защо на пазара липсват именно трактористи, водопроводчици, стругари, квалифицирани строителни работници. Налагало ли ви се е скоро да правите ремонт . Ако да, тогава знаете каква мъка е да се намерят качествени майстори.
grajdanin1
Рейтинг: 894 НеутралноДо коментар [#41] от "Нефертити":
"За математиката се иска акъл."
Точно и ясно казано.! Това обезмисля дискусията, защото повече нищо не може да се каже!
ivanko77
Рейтинг: 472 НеутралноДрастично орязване на приема по всички направления и обявяване на нулево десетилетие за някои направления, това е пътя. Няма как да се получи по сегашния начин - двойно повече места от завършващите. Прием за до 10-20% от завършващите средно, един целеви прием за работещи и толкова. Тогава може и да започне някакво истинско избиране, сега е просто "записване, където ни приемат", защото все някъде ще се влезе, после пазене на едни бройки, за да могат знайни и незнайни университети да бълват "професори" и "доктори на науките" без грам стойност.
karatista
Рейтинг: 3866 НеутралноДо коментар [#37] от "pcx54625434":
всеки си намира как да се оправдава. университетите със средното, средното с градините, градините с яслите, яслите с генетиката и така сме перфектните с оправданията.
Blaga Yankova
Рейтинг: 323 НеутралноКато всяка система и мозъчната е устроена да има ниво на ""КОМПЕТЕНТНОСТ""!Въпроса е в наличноста на мозъци ГЕНЕТИЧНО ПРЕДОПРЕДЕЛЕНИ за достигане на компетентноста на Брадистилов !Не случайно се говори за изтичане на мозъци като КАПИТАЛ!
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
penetrating
Рейтинг: 7623 ВеселоСлучай от меото студентство (математик съм). Един колега в първи курс след първия изпит (зимния семестър) се отказа, кандидатства отново на общо основание право, приеха го и продължи като юрист. :)
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertBlaga Yankova
Рейтинг: 323 Неутрално[quote#29:"fmg40673635"][/quote]
Хаха Да той проблема с ""ЧАТКАНЕТО ""изобщо не е проблем на допълнителни ОБЕСНЕНИЯ и УСИЛИЯ а е наследствена ГЕНЕТИЧНА КОНСТИТУЦИЯ на мозъка на съответния индивид!
Незнайко в Слънчевия град
Рейтинг: 5650 НеутралноИменно. Затова няма Нобелова награда за математика. "Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита" Хр. Ботев
Blaga Yankova
Рейтинг: 323 НеутралноЗА ВСИЧКО СЕ ИСКА АКЪЛ!Всеки мозък е ИНВИДУАЛНО обвързан с възприемането и обработката на СПЕЦИФИЧНА информация в рамките на НИВОТО НА КОМПЕТЕНТНОСТ!
ilinko
Рейтинг: 735 НеутралноДо коментар [#9] от "gsh47306343":
Не съм много сигурен, че младите гледат основно пазара... иначе не мога да си обясня тази интерес към педагогиката при положение, че няма учители и заплатите им са ниски
bat_plamen
Рейтинг: 4553 НеутралноКрайно време е това безумно раздуване на бройката студенти да се редуцира до приемливи нива!Също така трябва да се редуцира и броят на ВУЗ-вете у нас!
Blaga Yankova
Рейтинг: 323 Неутрално[quote#52:"Blaga Yankova"][/quote]
Народа го е казъл много просто///ГЕНИАЛНО///"""от всяко дърво свирка не става"
hahohehi
Рейтинг: 332 НеутралноБългария с население 6 милиона има сигурно 10 юридически факултета, като голяма част от тях са буквално печатници на дипломи.
Краят остава за вас.
fmg40673635
Рейтинг: 24 НеутралноЗаплатите на учителите са доста високи, всъщност. За провинцията над 1,000 лв са си пари. А май ги дигнаха на към 1,200, че и отгоре. И да не говорим за привилегиите - реално почти не работиш лятото.
grajdanin1
Рейтинг: 894 НеутралноДо коментар [#48] от "fmg40673635":
"Да, затва в момента няма желаещи за тия дисциплини, щото тоя комунистически фосил бил "прав"."
Този "комунистически фосил" е имал в главата си толкова ъкъл колкото вие дори не можете да си предствите. За да обясня на вас и подобни (не, че имам особена надежда да разберете). Тук става въпрос за математици, а не за хора, които ползват математика в ежедневието си - инженери, физици, химици, икономисти. В България математика може да се завърши само във Факултета по математика и информатика. За да не си направите грешен извод - аз не съм завършил математика.
Да допълня - освен математиката, май и културата на общуването ви липсва. По-малко агресия и обиди сутрин е полезно за жлъчката. Оставям ви с пожелание да си намерите капиталистически преподаватели.
Blaga Yankova
Рейтинг: 323 НеутралноНе е случайно че развитите технологично държави ПРИВЛИЧАТ МОЗЪЦИ!
hahohehi
Рейтинг: 332 НеутралноМежду другото юрисконсулт в общия случай е с по-ниска заплата от учител и не почива по 3 месеца в годината.
1107
Рейтинг: 603 НеутралноСъвремените ученици, просто се страхуват от работа с числа. Трябва да им обясняват в училище, че математиката в университета е с букви, а не с цифри.
4okuto
Рейтинг: 1402 НеутралноРазбирането на математищата на добро ниво изисква по-високо IQ от средното. Колкото и з
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 3100 Неутралноно все така получава юристи и икономисти
Libertarianism is just anarchy for rich people___________________
Дългото политическо парламентарно лобиране докара свръх доходи за ОПГ-та на юристи и икономисти, направи така,че добри математици са нужни само за оптимизация на семейния бюджет в условията на либерално финансово дране и хегемон на чуждестранни ологополи!
Quant Quark
Рейтинг: 578 НеутралноМатематиката е сложна наука.
Изводите оставям всеки да си извади.
4okuto
Рейтинг: 1402 НеутралноКолкото и задачи да опиташ да решиш, то няма как да постигнеш определено ниво, ако не си с поне IQ 115+. В Mасачузетския технологичен най-ниското IQ е около 130, а средното наближава 140. Т.е. там учат само потенциални членове на МЕНСА.
vzt34526152
Рейтинг: 442 НеутралноТя държавата може и да иска математици, но какво може да им предложи?
На предишната ми работа имаше момиче, изучаващо математика магистър. Работата уж беше свързана с финансови пазари (така обещаваха), а реално беше да набиваме цифри като маймуни по цял ден. Чужда фирма…
Бачо Филип
Рейтинг: 865 НеутралноТази статия издъхна в момента, в който споменаха, че много стденти има в специалностите "комуникационна и компютърна техника, информатика и компютърни науки". Целият бранш се оплаква от липса на кадри. Скоро една фирма подписа с второкурсник, защото нямаше друг избор. Не е важно само какви са държавните служби. Важно е какво е търсенето на пазара на труда. Търсят се много хора в ИТ-то и се дават високи заплати.
klecho
Рейтинг: 1065 НеутралноДо коментар [#18] от "meteowrite":
Много точно наблюдение, но не върши работа.
Щото, комай, завършилите математика стават даскали по математика, а завършилите английска филология по английски.
klecho
Рейтинг: 1065 НеутралноДо коментар [#23] от "meteowrite":
Може. Обаче яйчарите си искат диплома по икономика. Поне в организацииъе където все още държат на дипломата.
klecho
Рейтинг: 1065 НеутралноДо коментар [#28] от "fkm26555709":
Така е,но това какво отношение имакъм дебата? Между другото, ако някой е завършил 2-3 специалности, това не го прави по-начетен. Напротив, най-често е признак на вътрешна неориентираност и хаотичност, в най-лошите случай на иманентен мързел. Във всеки случай,на Запад са много подозрителни към такива "кадри".
log_on
Рейтинг: 1863 НеутралноБанките /и то максимум 3-4 са/ отпускат заеми само за определени специалности и само за семестриални такси на студенти. За издръжка -нанай. За студент по всичкология -нанай.
hope
Рейтинг: 2406 НеутралноМладежите, които им се отдава математиката, записват информатика, програмиране, там доходите са няколко пъти по-високи от тези на учителите.
Любовта ще спаси света!!!klecho
Рейтинг: 1065 НеутралноДо коментар [#49] от "penetrating":
И това какво точно доказва? Познавам една, дето завърши първи курс с 4 двойки по математика, от 4 възможни, а сега е асистент.
Масово по-интелигентните ученици не се ориентират към математика и за това си има конкретни причини.
Petleshev
Рейтинг: 2434 НеутралноДо коментар [#66] от "vzt34526152":
Бивш tww09306483.Точно. Държавата иска, но после какво? Общо взето нищо. Къде могат да се реализират на практика физици, химици, биолози? Или хора завършили металургия, металообработка, материалознание и прочие? Икономиката ни няма нормално производство, което да иска такива кадри. Как да стане?
hope
Рейтинг: 2406 Неутрално——
Е, то накъде да се опростява повече?
Имам учебниците от 80-те години и сегашните. /Децата ми с 12 и 7 клас. Голямото ще кандидатства с математика и ще държи матура по математика./
В соц. учебникът след урока 15 -20 зад., сега 4-6 задачи, а теоремите доказани на два реда без обяснения. Любовта ще спаси света!!!
penetrating
Рейтинг: 7623 ВеселоДо коментар [#73] от "klecho":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertЪ-хъ. Много “интелигентно” заключение направихте Клечо :)
hope
Рейтинг: 2406 Неутрално——
Глупости, в България все още специалистите са профилирани и се учи. В безплатните западни университети, където масово попадат децата ни, стават специалисти по всичко, с много практика и без никаква теоретична подготовка. Любовта ще спаси света!!!
Quant Quark
Рейтинг: 578 НеутралноВсяка фирма независимо от предмета й на дейност трябва да назначи човек с матем. образование, за да въвежда ред в работата на служителите й най-малко. Тогава нещата добиват своята логическа последователност и ефективност.
klecho
Рейтинг: 1065 НеутралноДо коментар [#76] от "penetrating":
Абе не знам колко е интелигентно, ама е 100% вярно.
Казвам ти го като човек вземал първа награда на Зимните математически празници в гимназията и участвал в международна олимпиада по математика.
В годината в която кандидатствах, минималният успех за приемане на наборниците в УНСС беше "Отличен" 5,70.
Не че се кефя особено на този факт, но не мога да отрека очевидното.
Щото, нали знаеш- кучетата си лаят, а керванът си върви...
vzt34526152
Рейтинг: 442 НеутралноДо коментар [#74] от "Petleshev":
Абсолютно прав си! Тук упорито акцентират ИТ, но математика се намира и в много други полета, аз например я ползвам в квантитатвините финанси в свободното си време (просто защото не мога да намеря такава работа в България). Хората трябва да могат да следват мечтите си, повечето хора не ни кефи да пишем код по цял ден, аз ако пиша код е за целите на анализи или улесняване на по-трудни за правене ръчни задачи - но наблягам повече мозъка си да анализирам, да търся причинно-следствени връзки и т.н. Но пазарът е решил, че в БГ ще има само програмисти бачкатори. Пресен пример е Комерцбанк - тук в България наемат само hardcore програмисти, другите кучета ни яли. ;)
Smoke
Рейтинг: 695 НеутралноНавремето, преди много много години, разни познати учудени ме питаха "Ти защо отиде да учиш математика, учител ли ще ставаш?" :)))
Аз им се усмихвах :) И да им обяснях, тогава нямаше да разберат.
Smoke
Рейтинг: 695 НеутралноМного отдавна западните университети са профилирани - за наука или за професионална квалификация. В първите отиват тези 5-10% от студентите, които са най-добрите, имат необходимия интелект и креативно мислене и които са способни и ще развиват наука и технологии. А във вторите (които са масовите университети и са професионално ориентирани) отиват тези, които да бъдат обучени за конкретна професия и които веднага след завършването си да могат да постъпят на работа в такива фирми. В тези университети (вторите) не обучават студентите на фундаментална наука, а ги обучават КАК се правят нещата, без да акцентират ЗАЩО така се правят и откъде и как е станало така. На тези хора не им трябва да знаят защо - те няма да развиват технологиите, а трябва да прилагат технологиите, бързо и количествено. Няма нищо лошо в това профилиране на университетите - има си нужда и от едните, и от другите хора.
Blaga Yankova
Рейтинг: 323 НеутралноУважаеми Господине преместете мозъка си на място където ще е нужен !Изобщо не е трудно !щото вашто ОПЛАКВАНЕ е от сорта ""искам ама нямам желание"
klecho
Рейтинг: 1065 НеутралноДо коментар [#81] от "Smoke":
Само дето с усмихване сериозен дебат не се получава. Сещам се за една от ранните министърки на Баце, май я беше намерил на някаква бензиностанция, и тя беше по усмивките.
Единствено, ако човек придобие следдипломна квалификация по финанси (задължително на Запад), има някакъв шанс да пробие в инвестиционното банкерство.
Дори в Западна Европа трудно се постига нещо значимо с математика, познавам няколко преподаватели в западноевропейски университети, съжаляват за избора си на професия.
BiGman
Рейтинг: 8129 ВеселоДо коментар [#41] от "Нефертити":
А за юристите какво се иска?
Quant Quark
Рейтинг: 578 НеутралноДо коментар [#80] от "vzt34526152":
Чисто любопитство /не намерих нищо по търсачките/ - какви са тези квантитативни финанси ?
Atléti
Рейтинг: 1994 НеутралноДо коментар [#51] от "Незнайко в Слънчевия град":
Икономиката и математиката са близки науки за едното няма нобелова награда, но за другото има!!
Atléti
Рейтинг: 1994 НеутралноДо коментар [#73] от "klecho":
Избират информатика, инженерство, че и архитектура по Рядко.
bat_plamen
Рейтинг: 4553 ЛюбопитноДо коментар [#17] от "keepwalking":
Сигурно сте прав.Но пък аз ще дам пример с Европата.За разлика от безумната американска алчност в една голяма част на ЕС има съчетание между високо качество на висше образование и ниски такси за следване -от порядъка на няколко стотин евра на семестър.Такива държави са Германия, Франция , Дания и другите от Скандинавието страни!Казано с други думи там се мисли рационално и в полза на следващите поколения!Само на Острова има яки студентски такси-това не е изненада , защото инголизоте копират САЩ, а не добрите евро-практики.
Blaga Yankova
Рейтинг: 323 НеутралноХаха математиката е общо взето точна наука и знанията подлежът на ОБЕКТИВНА ОЦЕНКА !За юриста ОБЕКТИВНАТА ОЦЕНКА за наличие на"" ЪКЪЛ""е ПРОДУКТА ОТ ПРАКТИКАТА МУ!
realismisthename
Рейтинг: 568 НеутралноЗавършването е само началото, после работата е 40 години. И да ви кажа - да, ако работя като специалист с инжинерната наука - ще изкарвам малко повече, от това, което изкарвам сега, с хуманитарната наука. Но бачкането и стреса - несравними.
Дали ми се занимава да работя по 50 часа ТЕЖЪК интелектуален ТРУД, на седмица за 5 бона, след като мога да меринджействам и да препращам имейли за 4400 кинта с максимум 25-35 часа работа на седмица?
vzt34526152
Рейтинг: 442 НеутралноДо коментар [#86] от "Quant Quark":
Mathematical finance, also known as quantitative finance and financial mathematics, is a field of applied mathematics, concerned with mathematical modeling of financial markets.
In general, there exist two separate branches of finance that require advanced quantitative techniques: derivatives pricing on the one hand, and risk and portfolio management on the other.[1] Mathematical finance overlaps heavily with the fields of computational finance and financial engineering.
Blaga Yankova
Рейтинг: 323 Неутрално[quote#91:"realismisthename"][/quote]
Щаслив ли си и това ли е сбъднатата ти мечта?
realismisthename
Рейтинг: 568 НеутралноДо коментар [#80] от "vzt34526152":
Така казва който просто не му се бачка или не го бива. Хардкор data-scientist роли има повече и от хардкор програмистки роли. Работел съм в 3 фирми в София през последните 5 години, и трите търсеха през цялото време data scientists, в момента - също търсят.
Преебавката там е друга, не че няма работа или че не търсят кадри. Преебавката е, че просто не си заслужава да бачкаш толкова много, след като може просто да си "депо преразпределяне имейли" и да вземаш горе-долу същите пари +-10%.
grajdanin1
Рейтинг: 894 НеутралноДо коментар [#85] от "BiGman":
"А за юристите какво се иска?"
Голяма уста :).
Quant Quark
Рейтинг: 578 НеутралноДо коментар [#92] от "vzt34526152":
+
realismisthename
Рейтинг: 568 НеутралноДо коментар [#93] от "Blaga Yankova":
Не, не съм щастлив и не това е сбъднатата ми мечта. Ако говорим за кариерно отношение. Бих искал да има поле за развитие, а то няма. Или както казах - има, но развитието означава от 4400 лева за 30 часа работа на седмица да отида на 5000 лева и 45-50 часа работа на седмица + да съм изморен след всеки един работен ден. Не е оптимално. Това е и причината да обмислям по какви други начини могат да се случат нещата (лична инициатива, смяна на приоритетите от кариера накъм нещо друго, и т.н.).
dorn
Рейтинг: 1610 НеутралноАми как няма държавата да получава икономисти и юристи. Тя точно такива търси, назначава и възнаграждава с високи заплати и привилегии- прокурори, съдии, шефчата на държавни фирми. Това са бонуси, почивни бази, власт, влияние. Математици са нужни на частният бизнес, а там се иска да знаеш, да можеш и да работиш, а не да се катериш по служебната йерархична държавна стълбица с послушание, сервилност и треперене пред началството.
grajdanin1
Рейтинг: 894 НеутралноДо коментар [#97] от "realismisthename":
"Не, не съм щастлив и не това е сбъднатата ми мечта. Ако говорим за кариерно отношение. Бих искал да има поле за развитие, а то няма."
Май Бил Гейтс беше казал, че пари се прявят със скучни неща. Със сигурност ще трябва да подредите приоритетите си и да избирате.
zabejko
Рейтинг: 589 Неутралнооще още психолози и психоложки и иконимисти
veni vidi fugiпървите смятат да научат как да мислят без да мислят
вторите - как да правим пари без да се напрягаме :)
Въпрос от учебник по икономика : С какво гориво хвърчат самолетите ? И какво автомобилите ?
Гарантирано висше ''образование'' без безсънни нощи