
© Юлия Лазарова
Време е антибългарската идеология, която се вихри в Република Северна Македония (РСМ) и явно съзнателно трови нашите отношения и съзнателно подрива пътя на страната към ЕС, да остане в миналото. Опитът на политиците в Северна Македония да градят идентичност на базата на фалшификациите на Комунистическия интернационал (Коминтерна), а не на историческата истина, са срещу интересите на гражданите на страната, които настина желаят членство в ЕС. Това коментира президентът Румен Радев по повод поредното обтягане на отношенията между София и Скопие след посещението на българска делегация начело с премиера Кирил Петков в Битоля, където тя откри културен център на името на водача на ВМРО Иван (Ванчо) Михайлов, който в официалния македонски дискурс циркулира като "фашист".
"И ако говорим за фашизъм, трябва да е ясно, че Иван Михайлов е човекът, който отказва на Хитлер да въвлече Македония в братоубийствена война с България. Не Иван Михайлов, а други хора след установяване на югославската комунистическа диктатура в Македония избиваха и инквизираха десетки хиляди в концлагери само заради това, че решиха да продължат да се наричат българи, а не македонци - ето това е истинският фашизъм", настоя президентът.
Радев намеси и бесарабските българи като аргумент за непредоставяне на оръжие на Украйна
Във връзка с щекотливата за управляващата коалиция тема за оказването на военна помощ на Украйна от България Радев повтори позицията си, че страната трябва да продължи да помага на всички хора, които търсят спасение от войната и България ще да продължи да помага на Украйна в рамките на своите възможности, но "нека е пределно ясно, че за разлика от други държави, които са далеч от конфликта, България има огромна историческа диаспора в Украйна, ние имаме наши сънародници, които са в Украйна и които в момента са в зони на военни операции и това изисква много внимателно и отговорно отношение". Той отново настоя, че България трябвало да предостави на Украйна средства за индивидуална защита - бронежилетки, каски и др., но не и оръжие.
На въпрос дали украинският външен министър Дмитро Кулеба ще си тръгне разочарован от България, държавният глава отбеляза, че Кулеба е изразил многократно своята дълбока признателност за ролята на България и за българската помощ, изразил я и пред него.
Запитан каква е неговата лична роля за спасяването на българските моряци от кораба "Царевна", който около месец беше блокиран в пристанището на сринатия със земята югоизточен украински град Мариупол, президентът отбеляза, че най-важното е, че нашите моряци са живи и здрави и отново в България, като "ние сме признателни на всички - на българските институции, които работиха, също и на украинската и на руската страна".
Президентът иронизира предшественика си Росен Плевнелиев
Във връзка с позицията на двама бивши министри на отбраната - Тодор Тагарев и Велизар Шаламанов, които изразиха предположение, че САЩ може да отлагат доставката на изтребителите F-16 заради липса на доверие към страната, Радев подчерта, че това били "абсолютни спекулации" и че той не е чувал правителството на САЩ да е назначило бивши български министри за свои говорители.
На въпрос дали е отказал среща с американския министър на отбраната Лойд Остин, както твърди президентът (2012-2017) Росен Плевнелиев, държавният глава коментира, че било много добре, че все повече български граждани се интересуват от политика и следят политическата обстановка и събития и "това наистина е похвално, включително и за г-н Плевнелиев, но както обикновено неговите душевни терзания и думи се разминават с реалността". Той се защити, като припомни, че се е срещнал с Остин, както и с президента Джо Байдън и държавния секретар Антъни Блинкен по време на срещата на НАТО в Брюксел.