
© Надежда Чипева
Конкурсът за генерален директор на БНТ ще е нов тест и за управляващата коалиция. Въпреки че върху избора на човека, който ще оглави обществената телевизия, би следвало да няма никакво политическо влияние, през годините е имало различни форми, по които предпочитаният кандидат е бил "подкрепен" или поне приемлив за властта. За бившите управляващи влиянието в националните медии беше ключово и това също влоши медийната среда. Дали сегашната власт ще има роля в предстоящия избор ще се разбере в някаква степен и след като станат ясни кандидатите.
Още преди конкурсът да бъде обявен имаше неофициални коментари от представители на формациите в коалицията, че помежду си те обсъждат кандидати и за БНТ. "Има такъв народ" (започнала от телевизионно предаване и притежаваща телевизия) вече няколко пъти демонстрира, че иска да има водеща роля по темите, свързани с медии. От партията на Слави Трифонов дори искаха да сменят предсрочно настоящия генерален директор на БНТ Емил Кошлуков, намалиха бюджета на медиата, предизвикаха обсъждания в парламентарната медийна комисия и проверки на избора му.
Затова на конкурса за БНТ може да се гледа като на двоен тест - ще се изкуши ли и новата власт под някаква форма да посочи бъдещия генерален директор и дали и този пост няма да създаде напрежение и спорове между партньорите в коалицията (като други назначения).
Кой избира генералния директор
Официално Съветът за електронни медии (СЕМ) избира генералните директори на обществените медии.
Членовете на СЕМ се избират от парламента (трима) и назначават от президента (двама), което също засилва възможностите за политически сметки и намеси. Съставът на регулатора беше обновен наскоро, заради изтичащи мандати.
Председател на регулатора също е от квотата на президента - Соня Момчилова, но тя се свързва и с "Има такъв народ", защото е работила за Трифонов. Петият член е избраната през 2019 г. отново от Народното събрание по предложение на ГЕРБ Галина Георгиева.
Съветът за електронни медии обаче обяви процедурата и определи срок за представяне на кандидатите буквално часове преди да бъдат избрани новите му членове в парламента. В последните си дни старият състав на регулатора си избра и нов председател - Соня Момчилова, като по-късно тя заяви в интервю, че ще поиска прегласуване на доверието към нея. И двете решения не бяха подкрепени от Розита Еленова, според която е трябвало те да бъдат взети от обновения СЕМ.
Но впечатление, че ще се избира между предварително одобрени от партиите кандидати, остави дори и интервю пред "24 часа" на председателя на съвета Соня Момчилова (назначена през 2021 година от президента Румен Радев), която намекна, че може да подкрепи кандидат на "Има такъв народ".
В отговор на въпрос Момчилова, която е била текстописец на песни на Слави Трифонов и "Ку-ку бенд" каза: "Всичко е възможно, ако излъчат качествен кандидат за позицията, ако концепцията му е адекватна, а намеренията - смели, почтени и прогресивни".
Към СЕМ досега има редици критики и от международни организации, че взима решенията си под политически влияния.
Кой иска да управлява БНТ
Официално все още никой не е внесъл документи за кандидатстване, съобщиха за "Дневник" от регулатора.
Всички бъдещи възможни участници вероятно ще чакат до последния момент - 27 май, за да обявят решението си, показа проверка на "Дневник" сред част от хората, чиито имена се споменават в медии и неофициално в медийните среди през последните седмици.
Заявка, че ще реши в последния възможен момент, даде и настоящият генерален директор Емил Кошлуков, чийто три годишен мандат изтича в началото на юли. Потърсен от "Дневник" той помоли да изчакаме 27-ми май за неговото решение. По време на неговото управление, случило се в годините на пандемия, извънредно положение, антиправителствени протести и война, оставката му беше неколкократно искана. Последно от председателят на парламентарната комисия по медии и култура Тошко Йорданов ("Има такъв народ"), който препоръча на СЕМ да прекрати предсрочно мандата му.
Името на бившия актьор от "Ку Ку" Камен Воденичаров е споменавано като предпочитан кандидат от "Има такъв народ", дори на коалиционен съвет, писа преди време "Капитал". Воденичаров в момента е сред водещите на телевизията на Слави Трифонов - 7/8.
Въпреки че преди време пред "Капитал" той потвърди, че е водил разговори за участието му в конкурса с "Има такъв народ", сега отрече някой да го е убеждавал за възможното му участие.
Друго име, посочвано като потенциален кандидат е това на бившия водещ от БНТ и в момента издател на сайта "Булевард България" Асен Григоров. Пред "Дневник" Григоров заяви, че няма да коментира.
В медийните среди се обсъжда и бившият шеф на новините в Би Ти Ви Венелин Петков, който преди време заяви, че няма още решение дали да участва в конкурса. Петков е работил в БНТ за кратко, след завръщане от обучение в САЩ и стаж в Си Ен Ен, а след това започна в първата частна национална телевизия от създаването й.
Като възможен кандидат за генерален директор в медии се появи и името на Искра Ангелова - бившата водеща от БНТ, която беше номинирана в парламентарната група за член на медийния регулатор от членове на "Продължаваме промяната", но при вътрешно гласуване "загуби" от другия кандидат - Симона Велева с два гласа. Ангелова не даде категоричен отговор дали би участвала в конкурса. "Важно е БНТ да бъде освободена. В момента тя е съсипана, овладяна, не е истинска медия, нито обществена", коментира още Ангелова. Тя беше водеща на предаването "Нощни птици", което след като Кошлуков стана генерален директор беше спряно.
Сред споменаваните имена са и бившия директор на БНР Валерий Тодоров, както и журналиста и редактор на дирекция "Спорт" в телевизията Сашо Йовков, който участва в конкурса през 2017 година.
© Facebook/Kamen Vodenicharov Камен Воденичаров
Какви са изискванията за кандидатите
Според Закона за радио и телевизия, кандидатите за директори на обществените медии трябва да имат не по-малко от петгодишен трудов стаж в телевизия. Те трябва да отговорят и на изискванията за член на Съвета за електронни медии - да бъдат лица с българско гражданство, висше образование и опит в следните области: електронни медии, електронни съобщения, журналистика, право или икономика, и имат обществен авторитет и професионално признание.
Изслушванията на кандидатите, които ще станат известни до 27-ми май, ще бъдат на 27 и 28-ми юни, а на 29-ти членовете на СЕМ ще гласуват. За да бъде избран нов генерален директор, той трябва да получи най-малко три гласа от петимата. Ако никой не получи толкова, един час по-късно се насрочва второ заседание. В случай, че и на него не бъде избран генерален директор, един час по-късно се насрочва ново заседание.
Пред бъдещия генерален директор на БНТ стоят няколко проблема - oсвен, спадащ интерес и доверие през последните години, държавната медиа има финансови и структурни проблеми. Мандатът на генерален директор е три години, като той работи с управителен съвет, който има същия срок на управление.